poniedziałek, 18 maja 2015

Konkurencja impulsem do rozwoju budownictwa

Konkurencja impulsem do rozwoju budownictwa


Autor: Doctor Stein


Znacząca rywalizacja obserwowana w budownictwie doprowadziła do tego, że jakość wykonywanych obiektów jest coraz większa. Rzecz jasna zwyciężają na tym inwestorzy poszukujący wykonawców. Mają oni przede wszystkim przeróżne propozycje oraz ponadto okazję uzyskania nader niskich cen.


profile aluminioweTo zagadnienie relewantne, jako że profile aluminiowe, stosowane do hal stalowych, zwykle nie są tanimi rzeczami. Spółki albo osoby mające powiązanie ze ślusarką aluminiową, świetnie o tym wiedzą. W każdej inwestycji stanowi to spory koszt, dlatego oczekiwana jest możliwość otrzymania towaru spełniającego nasze wymagania.

Sektor budownictwa to w tej chwili bardzo dynamicznie rozwijająca się w Polsce gałąź przemysłu. Wyśmienicie znany jest zwrot „Ojczyzna w bałaganie". Kwestia nie obejmuje jednak jedynie wykonywanych ekspresówek, jakich naturalnie mamy coraz więcej, ale dodatkowo powstających rozlicznych budynków, dajmy na to hal stalowych. Widać ich w naszych aglomeracjach bardzo wiele.

Powracając do ślusarki aluminiowej, jej zastosowanie jest niezwykle wszechstronne. Profile aluminiowe widuje się częstokroć w rozmaitych miejscach. W teraźniejszej architekturze prawdziwą furorę robia elewacje szklane. Dość podobne z technicznego punktu widzenia rozwiązania znajdziemy również w elementach zupełnie zwyczajnych, takich jak kabiny kąpielowe.

Budowa w harmonogramie generalnego wykonawcy to opcja niesłychanie użyteczna dla każdego zleceniodawcy. Prowadzi on rozmowy z pojedynczą placówką. Eliminowana jest w takim razie nieodzowność zakontraktowania jednostki projektowej, przygotowującej dowóz profili aluminiowych oraz dalszych towarów budowlanych. Generalny wykonawca indywidualnie ureguluje kolejne kwestie.

Hale stalowe w większości wypadków można spotkać w uprzemysłowionych fragmentach miejscowości. Charakteryzuje je nieskomplikowana rama, przeważnie składająca się ze stali i szyb. Fundamentalną wartością takich obiektów jest szybkość wznoszenia. Przedsiębiorstwa przejawiające doświadczenie w konstruowaniu hal stalowych, często pojawiające się w roli generalnego wykonawcy, potrzebują stosunkowo niewiele czasu, aby zakończyć inwestycję.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Remonty budynków

Remonty budynków


Autor: Martyna Wasiak


Zlecenia budowlane na remonty budynków to jedna z częstszych pozycji pojawiających się na portalach internetowych pośredniczących w tego typu transakcjach. W sekcji znajdują się ogłoszenia związane z kompleksowością usług lub konkretnym wskazaniem wymaganych prac – zlecenia dotyczące naprawy dachu, elewacji i docieplenia budynku.


Remonty budynków można podzielić na trzy etapy według specyfiki wykonywanych prac:

Usługi dekarskie

Na rynku znajdziemy firmy, które oferują pełen pakiet usług dekarskich wraz z blacharskimi, ciesielskimi i wyceną usług. Takie ściśle specjalizujące się w danej dziedzinie firmy doradzą nam również, jaki rodzaj pokrycia dachowego dostosować do naszego typu dachu oraz w jaki sposób go ocieplić i zaimpregnować.

Elewacja budynku

Wszystkim nam zależy, aby nasz domek prezentował się szczególnie ładnie od frontu przez wiele lat. Wiemy, że odpowiednia elewacja to nie tylko estetyka, ale również ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Bardzo popularnym materiałem wykończeniowym w tym przypadku jest tynk. Może być on cienkowarstwowy, kolorowy lub przeznaczony do malowania. Popularne są również tak zwane oblicówki, które instalowane są na ruszcie. Domy z drewna zaś nie wymagają wykonania elewacji – drewno impregnuje się odpowiednimi środkami.

Przy pracach elewacyjnych budynku nie musimy starać się o pozwolenie wykonania, chyba, że budynek jest zabytkiem lub prace elewacyjne połączone są z robotami montowania docieplenia w ścianach, które przekraczają 12m. Domki jednorodzinne zazwyczaj są niższe.

Docieplenia budynków

Ekipa wykonująca docieplenia doradzi nam, który sposób będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Wybór ten zależy od kilku czynników, takich jak: technologia budowy obiektu, zalecany materiał izolacyjny, wyznaczona część domu do ocieplenia, środki finansowe, estetyka i czas wykonania. Do najpopularniejszych dociepleń należy metoda lekko mokra oraz lekko sucha.

Remonty budynków będą korelowały z pełną satysfakcją i zadowoleniem zlecającego pod warunkiem, że użyte materiały budowlane będą stosunkowo wysokiej jakości, a zatrudniona ekipa budowlana podejdzie do wykonania zadania w pełni profesjonalnie.


Oferteo.pl to portal pośredniczący w transakcjach handlowych produktów z każdej branży. Sprawdź nas!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Maszyny na budowie

Maszyny na budowie


Autor: Jan Wentynski


Budownictwo to świetnie rozrastająca się dziedzina gospodarki. Można zatem być na bieżąco w temacie normatyw budowlanych oraz nowości na rynku maszyn budowlanych. Nasz artykuł prezentuje szereg fachowych rozprawek o problematyce powiązanej z maszynami budowlanymi i ich renowacją.


Żurawie samochodowe, są bardzo często stosowane w budowlance do robót przeładunkowych i instalacyjnych. Ich wielką zaletą jest mobilność, jak na prawdziwe dźwigi przystało. Wykorzystuje się je równocześnie w gęstej zabudowie miasta, jak i na w niewielkim stopniu zabudowanych terenach. Bezsprzecznym przymiotem profesjonalnych żurawi jest to, że mają wysięgniki teleskopowe. Co powoduje, że przygotowanie maszyny do pracy dokonuje się drogą zmechanizowaną i nie jest już tak pracochłonne jak to było jeszcze kilkanaście lat temu.

Z kolei podnośniki samochodowe są wykorzystywane przy pracach na wysokościach. Nierzadko mamy możliwość je wypatrzyć jak posługują się nimi drogowcy odpiłowujący niepotrzebne konary drzew lub strażacy w trakcie działań ratunkowych. Są one przydatne zwłaszcza podczas klęsk żywiołowych takie jak burze, silne wiatry czy powodzie.

Inne ciekawe maszyny to podnośniki nożycowe. Podnośniki nożycowe są nierzadko stosowane do wszelkich czynności instalacyjno-wykończeniowych na wysokościach. W proponowanej szerokiej gamie urządzeń budowlanych, mamy podnośniki nożycowe o maksymalnej wysokości sięgającej od ośmiu do osiemnastu metrów. Podnośniki tego typu są nadzwyczaj funkcjonalne. Ich drobne wymiary sprawiają, że istnieje możliwość pracy nawet na niedostępnych przestrzeniach. Są lekkie i niezwykle mobilne. Nowoczesne podnośniki nożycowe są zautomatyzowane i nawigowane z podnoszonego podestu. Należy wspomnieć, że podest ten jest wprawiany w ruch mechanizmem hydraulicznym.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne.


Autor: Sebastian Nowicki


Po okresie komunizmu i otwarciu granic, na Polskę otworzyły się rynki z całegi świata, w tym możliwość sprowadzania drewna z najdalszych zakątków świata.


Ostatnimi czasy drewno jako element wykończenia zrobiło się bardzo popularne w naszym kraju. Dostępność różnorakich gatunków, w tym drewna egzotycznego spowodowało modę na ten naturalny surowiec.

Gatunki egzotyczne takie jak massaranduba czy bangkirai to odmiany z Ameryki Południowej i Azji. Charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz larwy i grzyby. Stosuje się je dlatego głównie na zewnątrz domów, na elewacje drewniane oraz deski tarasowe.

Kolejnym artykułem drewnianym do ogólnego stosowania to szalówka drewniana. Występuje ona w różnych profilach, szerokościach i grubościach. Kilkanaście lat temu była dostępna tylko w sosnie i świerku, lecz od paru lat dostępna jest również w gatunkach takich jak tatajuba, lapacho czy merbau.

Elewacje domów to kolejny temat na czasie. Są coraz częściej montowane nawet w domach wielopiętrowych budowanych przez współczesnych developerów. Wykorzystują oni takie gatunki jak merbau czy iroko. Takie elementy bardzo uatrakcyjniają wizualnie domy.

Drewno to bardzo powszechny materiał, naturalny i przyjazny człowiekowi. Stosuje się go coraz częściej do budowy domów, już nie tylko letniskowych ale również domów mieszkalnych w dużych miastach. Domy szkieletowe i domy z bala zdobywają coraz większą rzeszę klientów, zarówno u nas jak i naszych zachodnich sąsiadów. Domy z drewna stwarzają w jego wnętrzu niepowtarzalny mikroklimat. Są ciepłe i energooszczędne co potwierdza fakt istnienia takich domów w srogiej i zimnej Skandynawii.


Sebastian

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Niezbędny certyfikat energetyczny

Niezbędny certyfikat energetyczny


Autor: Suprry


Unormowania prawne sprawiły, że dzisiaj właściciel budowli ma do spełnienia szereg obowiązków. Jednym z nich w wybranych przypadkach jest konieczność uzyskania certyfikatu energetycznego.


Polacy na ogół nie przepadają za wszelkiego rodzaju normami prawnymi, które przymuszają ich do określonego typu zachowania. Niechętnie spoglądamy na różnego rodzaju kontrole, nie darzymy zaufaniem nawet w najmniejszym stopniu kontrolerów w komunikacji publicznej. Ten stawiany opór to niejako pozostałość po poprzedniej epoce w historii. Dzisiaj wielu z nas krzywo patrzy na to, że Unia Europejska wymaga od nas jakiegoś certyfikatu energetycznego.

Po głębszym poznaniu okazuje się, że kwestię związane ze świadectwem energetycznym budynku wcale nie są kolejnym urzędniczym absurdem na miarę określania krzywizny bananów. Wspomniane unormowanie stanowi cenne źródło informacji chociażby dla przyszłego właściciela budynku, który będzie mógł się upewnić, że inwestycja zakupu będzie trafna bądź chybiona. Innym z unormowań jest wprowadzenie procesu audytu energetycznego, który ma za zadanie przedstawienie faktycznej kondycji budynku w zakresie obiegu energii cieplnej.

Z każdym miesiącem akceptacja dla nowych postanowień w prawie budowlanym w Polsce zaczyna wzrastać. Zainteresowani audytem energetycznym przedsiębiorcy zdają się sami dopytywać w tym zakresie stosowne instytucje. Ludzie skalkulowali sobie, że przeprowadzanie we własnych budynkach takich kontroli może przynieść jedynie same wymierne korzyści. Dziś, kiedy certyfikat energetyczny stał się wymaganym w wielu wypadkach zaświadczeniem, większość ludzi traktuję go jako drugi najważniejszy po akcie notarialnym związanym z budowlą dokument. Wystawianie świadectw energetycznych jest obecnie jednym z najczęściej wydawanych dokumentów z zakresu budownictwa.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak przygotować się do audytu energetycznego?

Jak przygotować się do audytu energetycznego?


Autor: Suprry


Nie wszystkich kontroli powinniśmy się obawiać. Audyt energetyczny niezależnie od wyniku dostarcza nam niezwykle cennych informacji związanych z przepływem energii cieplnej.


Z reguły każda z osób prowadzących przedsiębiorstwo nie przepada za różnego rodzaju kontrolami. Jednak od większości z nich nie możemy tak po prostu się wymigać. Nie wypada więc zrobić nic innego, jak przygotować się do tego, co prędzej czy później nadejdzie. Niektóre kontrole nie są aż tak inwazyjne, by zakłócały w jakikolwiek sposób funkcjonowanie firmy tak jak chociażby audyt energetyczny.

Jeżeli prowadzimy w miarę przejrzystą dokumentację, to przygotowania nie powinny nam zająć więcej niż kilka godzin. W naszym interesie leży to, żeby dostarczyć jak najwięcej dokumentów audytorowi, by mógł możliwie szybko wystawić nam odpowiednie świadectwo energetyczne budynku. W miarę możliwości powinniśmy ułatwić takiej osobie czynności kontrolne poprzez udostępnienie jej dojścia do poszczególnych pomieszczeń. Ogólnie rzecz biorąc otrzymanie certyfikatu energetycznego, nie jest nie wiadomo, jakim wyróżnieniem, bo podczas zdecydowanej większości kontroli audytorzy wystawiają raczej pozytywne opinie.

Patrząc na to wszystko z boku, wydaje się, że audyt energetyczny nie jest niczym, co należy z góry krytykować. Wprost przeciwnie wiele aspektów, które poddawane są ocenie w momencie wystawiania przez audytora świadectwa energetycznego, mogą zrobić więcej dobrego, aniżeli nam zaszkodzić. Owszem, niekiedy zdarzy się, że w wyniku przeprowadzonego audytu konieczne będzie wprowadzenie jakichś zmian w budynku, jednakże w ogólnym rozrachunku będzie to dla nas opłacalne w perspektywie kolejnych miesięcy prosperowania przedsiębiorstwa. Poza tym raczej każdy właściciel kontrolowanego budynku będzie starał się o otrzymanie jak najbardziej przychylnego certyfikatu energetycznego, eliminując w razie czego niedoskonałości budowli.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Warte uwagi świadectwo energetyczne

Warte uwagi świadectwo energetyczne


Autor: Suprry


Świadectwo energetyczne poza wymiarem urzędowym może z powodzeniem być wykorzystywane jako karta przetargowa przy sprzedaży budynku mieszkalnego. Informacje w nim zawarte mogą okazać się niezwykle cenne.


W Polsce przyjęło się, że wszystkie pomysły urzędnicze można śmiało, bez wyjątków przyrównywać do miana absurdu. Owszem, być może coś w tym jest, patrząc na projekty takie, jak np. słynny most do donikąd. Jednak nie należy uogólniać, bo bardzo często prowadzi to do wystawiania niesprawiedliwych ocen. Pewno mało kto wie, czym jest świadectwo energetyczne, które narodziło się w głowach urzędników.

Audyt energetyczny ma to do siebie, że jest bardzo pracochłonny. W porównaniu do innych kontroli wymaga on dokonywania szeregu obliczeń, co jest swego rodzaju ewenementem. Zamiast przeglądania dokumentów konieczne jest przede wszystkim zobaczenie na własne oczy konstrukcji. Oczywiście przeglądając dokumentację, audytor może natknąć się na nieprawidłowości, których nie sposób będzie nie uwzględnić w obliczu wystawienia ewentualnego certyfikatu energetycznego. Aby dokonywać tego rodzaju kontroli, należy legitymować się specjalistyczną wiedzą, którą na ogół nie dysponuje przeciętny człowiek.

Wystawione przed audytora świadectwo energetyczne jest dokumentem, który powinien zostać dogłębnie przeanalizowany przez dotychczasowego właściciela budynku, bądź jego następce. Dzięki zawartym tam informacjom można łatwo określić, gdzie tkwi ewentualny błąd w konstrukcji systemu grzewczego, który powoduje duże straty ciepła. Audyt energetyczny zdecydowanie ma więcej plusów niż minusów. Opinia, która przyznaje określonemu budynkowi certyfikat energetyczny to dowód na to, że mamy do czynienia z solidnie wykonanym obiektem budowlanym.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Audyt energetyczny w obliczu nadciągającej zimy

Audyt energetyczny w obliczu nadciągającej zimy


Autor: Suprry


Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy sprawił, że wiele firm zaczęło sięgać po oszczędności do coraz to nowych obszarów. To spowodowało, że popularność zyskał audyt energetyczny, który z założenia dąży do racjonalnego zużycia energii cieplnej.


Zarządzanie przedsiębiorstwem to szereg złożonych czynności, które wbrew pozorom nie zawsze są proste do zrealizowania. Dlatego też w poszczególnych firmach panuje swego rodzaju podział obowiązków. Ponadto bardzo często w uzasadnionych przypadkach korzysta się z usług innych firm, które specjalizują się w danej dziedzinie. Tak jest w przypadku chociażby audytu energetycznego, który powinien być wykonywany wyłącznie przez ekspertów z branży. Uciekające ciepło to przecież ogromne koszty, na które mało które przedsiębiorstwo może sobie pozwolić nawet mimo dobrej koniunktury.

Wspomniany powyżej audyt energetyczny polega na ocenie wielu czynników, które odpowiadają za późniejsze ewentualne straty w energii. Jak się okazuje, nadal w wielu budynkach poszczególnych firm każdego chłodnego dnia „uciekają” kolejne złotówki, które mogłyby zostać przeznaczone chociażby na premie dla załogi. Z opracowywanych świadectw energetycznych wynika, że sytuacja w sektorze państwowym pod tym względem wygląda znacznie lepiej niż u „prywaciarzy”. Wynika to między innymi z faktu obowiązkowego uzyskiwania certyfikatów energetycznych ustanowionych stosunkowo niedawno na mocy odrębnych ustaw.

Zmiany, które dotknęły nasz kraj w ostatnim czasie, w większości są zmianami pozytywnymi. Przez zwracanie uwagi na racjonalną gospodarkę wiele firm poprawiło w sposób znaczny swoją sytuację finansową. Dlatego też każdej jesieni wystawiane są świadectwa energetyczne, które rzutują na faktyczną kondycję techniczną budynku. Z uwagi na certyfikaty energetyczne audytorzy z pewnością nie narzekają na brak zajęć.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nowoczesne maszyny budowlane

Nowoczesne maszyny budowlane


Autor: Douglas Pearce


Możemy zaobserwować prawdziwy boom budowlany. Co i rusz wyrastają nowiutkie kamienice oraz domki wielorodzinne. Należy zatem zaobserwować pewną ilość danych na temat maszyn budowlanych oraz poczytać o regułach wypożyczania maszyn budowlanych.


Wśród najpopularniejszych maszyn powinniśmy wyliczyć koparkoładowarki wykorzystywane do prac gruntowych, jak również żurawie, wszelakiej maści podnośniki samochodowe i rozmaitego sortu podnośniki montażowe i nożycowe stosowane do zadań na wysokościach. Opiszemy zasady na jakich odbywa się wynajem sprzętu budowlanego. Zrobimy korzystne zestawienia stawek za dobę użytkowania i doradzimy na czym powinien polegać rzetelny serwis maszyn budowlanych.

Na początku wspomnimy o żurawiach samochodowych oraz wieżowych (oba używane przy usługach dźwigowych). Żurawie samochodowe, są generalnie wykorzystywane w budownictwie do czynności przeładunkowych i instalacyjnych. Ich wielką zaletą jest mobilność. Stosuje się je równocześnie w gęstej zabudowie metropolii, jak i mniej ciasnych obszarach. Ogromnym walorem żurawi jest to, że mają wysięgniki teleskopowe. Co powoduje, że dostrojenie urządzenia do pracy odbywa się w sposób zmechanizowany i nie jest już tak czasochłonne jak to miało miejsce jeszcze naście lat temu.

Z kolei wykorzystanie koparkoładowarki jest szczególnie funkcjonalnym rozwiązaniem głównie, kiedy prowadzimy prace budowlane na ciasno zabudowanej powierzchni i gdzie mnożenie urządzeń jest mało funkcjonalnym przedsięwzięciem. Świetnym przykładem takiej zwrotnej koparkoładowarki jest np. koparko ładowarka firmy Komatsu WB 93 R2.

Inne ciekawe maszyny to podnośniki koszowe, nożycowe oraz inne. Niewielkie rozmiary podnośników montażowych powodują, że są wspaniale dostosowane do pracy na przestrzeniach, do których dostęp jest bardzo ograniczony. Można ich używać równolegle w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Szerokość podnośników montażowych o granicznym wysięgu dwanaście metrów waha się od 1,34 do 2,5m szerokości - tych o wysięgu dochodzącym do 32 metrów. Maszyną tym kieruje się z podestu wysięgnika.

Podnośniki nożycowe są często wykorzystywane do różnorodnych prac montażowych i wykończeniowych na wysokościach. W proponowanej szerokiej gamie maszyn, rozporządzamy podnośnikami nożycowymi o maksymalnej wysokości sięgającej od ośmiu do osiemnastu metrów. Podnośniki tego typu są nadzwyczaj łatwe w obsłudze. Ich małe wymiary sprawiają, że istnieje możliwość pracy nawet na niedostępnych powierzchniach. Są lekkie i niezwykle sterowne. Polskie podnośniki nożycowe są zautomatyzowane i kierowane z podestu. Należy wspomnieć, że podest ten jest wprawiany w ruch układem hydraulicznym.

Wachlarz sprzętów budowlanych jest naprawdę duży: dźwigi, podesty ruchome, żurawie, podnośniki i inne. To z jakich będziemy korzystać uwarunkowane jest jedynie od naszej kreatywności oraz uwarunkowań przyrodniczych, gdzie realizowana jest inwestycja. Nieistotne czym, ważne żeby robić to profesjonalnie i skutecznie.


Rękawice

Gąbki

Ścierki

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Skuteczna realizacji inwestycji budowlanych – współpraca z architektem

Skuteczna realizacji inwestycji budowlanych – współpraca z architektem


Autor: Piotr Wiśniewski


Wszystko zaczyna się w momencie podejmowania decyzji o zakupie terenu inwestycyjnego. Jednak to nie cena i lokalizacja działki budowlanej decyduje o sukcesie inwestycji, albo raczej nie w pierwszej kolejności. Decydujący jest potencjał inwestycyjny nieruchomości, który może być znikomy, pomimo atrakcyjnej ceny i znakomitej lokalizacji.


Powodem są pułapki prawne w decyzjach o warunkach zabudowy oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Współpraca z architektem jest kluczowa w rozpoznaniu potencjału inwestycyjnego nieruchomości i powinna zostać zainicjowana przed jej zakupem. Oto kilka przesłanek przemawiających za tą tezą:

- Architekt dokona analizy możliwości zabudowy działki budowlanej poprzez zdefiniowanie ograniczeń prawnych, lokalizacyjnych i użytkowych.

- Wskaże szereg działań zmierzających do określenia cech jakościowych terenu inwestycyjnego (m. in. możliwy dostęp do infrastruktury technicznej, charakterystykę geologiczną gruntu, sposób postępowania w zakresie ochrony środowiska).

- Opracuje możliwe warianty zabudowy i wskaże potencjalne korzyści dla inwestora poprzez ich analizę.

- Wskaże zależności pomiędzy planami realizacyjnymi Inwestora, a możliwościami uzyskania właściwych zapisów w decyzji o warunkach zabudowy lub opracuje właściwą interpretacje zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Opracuje koncepcje architektoniczno – budowlaną jako właściwą odpowiedź na zamierzenia Inwestora.

- Pozyska dokumentację prawną zmierzającą do realizacji inwestycji.

Działania te podjęte na etapie decyzji o zakupie nieruchomości gruntowej optymalizują proces inwestycyjny i pomagają podjąć decyzję o ewentualnym odstąpieniu od transakcji lub zweryfikowaniu oceny opłacalności przedsięwzięcia biznesowego.

Analiza pewnego przypadku.

Pewien inwestor zdecydował o zakupie nieruchomości gruntowej w centrum Krakowa. Decyzja została podjęta na podstawie przedstawionej przez sprzedającego koncepcji architektonicznej określającej możliwa do uzyskania powierzchnię PUM. Cena została określona w oparciu o wartość kwotową do 1m2 powierzchni PUM.

Szczegółowa analiza przypadku (dokonana po zakupie nieruchomości) wskazała na następujące fakty i ograniczenia:

1. Sprzeczne zapisy w planie miejscowym skutkujące brakiem możliwości określenia możliwej do uzyskania powierzchni użytkowej obiektu.

2. Konieczność odbycia szczegółowych konsultacji z władzami administracji publicznej w kwestii interpretacji sprzecznych zapisów planu miejscowego.

3. Konieczność uzyskania szczegółowych konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w celu uzyskania opinii na temat możliwej wielkości planowanej zabudowy.

Efektem szczegółowej analizy było sformułowanie wniosków, z których najważniejszy określał realne szanse na uzyskanie powierzchni użytkowej obiektu na poziomie ok. 50% w stosunku do deklarowanej przez sprzedającego nieruchomość. Wykonana wcześniej koncepcja architektoniczna nie odzwierciedlała rzeczywistego potencjału działki budowlanej i była wykonana w celu maksymalizacji zysku z jej sprzedaży.

Zachęcamy do współpracy z architektem na wstępnym etapie planowania inwestycji budowlanej oraz wspólnej analizy ryzyka inwestycyjnego.


Piotr Wiśniewski, architekt

W2 Architekci

Zapraszamy do lektury naszego bloga

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Elewacje klinkierowe - czemu zawdzięczają popularność?

Elewacje klinkierowe - czemu zawdzięczają popularność?


Autor: Arkadiusz Wójcik


Elewacje klinkierowe wciąż utrzymują się na topie wśród rozwiązań projektowych elewacji ścian zewnętrznych. Czym rzeczywiście jest klinkier i czemu zawdzięcza swą popularność? Przekonajmy się.


Klinkier, zaliczany do tworzyw ceramicznych, otrzymuje się z wypalania glin w temperaturze ok. 1300 stopni Celsjusza. Najczęściej otrzymuje się go z glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych i żelazistych. Produkty otrzymywane z klinkieru najczęściej to: cegły kominowe, płytki podokienne i posadzki, cegły budowlane oraz cegły kanalizacyjne.

Same płytki klinkierowe otrzymywane są z wypalenia glin wraz z piaskiem. Najczęstsze zastosowanie znajdują w zastosowaniach elewacji budynków, podłogach, ścianach czy też schodach i cokołach. Posiadają naturalne właściwości, które zapewniają im trwałość i odporność, m.in. na warunki atmosferyczne (mróz), korozję chemiczna, mchy, grzyby, a nawet na ogień itp. Stanowią także doskonałą izolację akustyczną

Do murowani cegieł klinkierowych stosuje się specjalne zaprawy murarskie i fugi przeznaczone do klinkieru. Elewacja klinkierowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Zabrudzoną wystarczy przemyć i znów będzie prezentowała się okazale.

Dzięki swej strukturze, klinkier stosowany w elewacjach, gwarantuje doskonały komfort ocieplenia. Ponadto cegła ceramiczna zalicza się do jednego z najstarszych, a zarazem najtrwalszych materiałów budowlanych. Nie straszny jej wiek, dlatego nawet po latach elewacje klinkierowe prezentują się doskonale. Klinkier doskonale prezentuje się w kompozycji z tynkiem, drewnem, szkłem, a nawet stalą. Jego elastyczność sprawia, że doskonale wkomponowuje się się w elementy nowoczesnych fasad.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wykonywane prace budowlane a udźwig żurawi mobilnych

Wykonywane prace budowlane a udźwig żurawi mobilnych


Autor: Mariusz Roksan


Na przestrzeni ostatnich miesięcy na nowo ożyła branża budowlana. Po wielkim kryzysie gospodarczym, jaki dotknął świat i nie omieszkał zawitać do Polski, na nowo widać zmożone prace na wszelkich placach budów.


Przy budowaniu bloków mieszkalnych czy też budynków użyteczności publicznej niezbędne jest wykorzystanie ciężkiego sprzętu do przemieszczania materiałów budowlanych na terenie robót. Tego typu budowy trwają z reguły, co najmniej 12 miesięcy stąd wykorzystanie żurawi stacjonarnych jest jak najbardziej słusznym rozwiązaniem. Sprzęt ten znacznie wpływa na szybkość wykonywanych robót pozwalając na dotrzymanie założonych terminów.

Budowanie dużych obiektów związane jest wielkimi i ciężkimi elementami typu belki stropowe o masie znacznie przekraczającej standardy. Do tego typu prac warto wykorzystać usługi dźwigowe. Są to firmy specjalizujące się w branży dźwigowej i oferujące najnowocześniejszy sprzęt. Oferowane dźwigi są bardzo mobilnym sprzętem mogącym pracować w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych oraz na placach budowy w wąskich ulicach. Mobilność wiąże się również z prędkością przelotową dźwigów – maszyny mogą rozwijać na trasie prędkość do 80 km/h. Prowadzone prace na żurawiach mobilnych są wykonywane przez doświadczonych pracowników, którzy zdobywali swoje umiejętności pracując przez lata na największych budowach w kraju.

Wybór tego typu usług przy większych budowach jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Czasami miejsce budowy nie pozwala na rozstawienie żurawia stacjonarnego – w takim przypadku dźwigi sprawdzą się idealnie. Należy pamiętać o udźwigu potrzebnym do wykonywanych prac. Dzisiejsze maszyny oferują udźwig już od 13 ton aż do potężnych ciężarów osiągających wagę prawie 500 ton. Przy takiej specyfikacji dźwigów można postawić każdy obiekt budowlany w mieście.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Tynk natryskowy - materiał z wyższej półki

Tynk natryskowy - materiał z wyższej półki


Autor: kodo


Tynk natryskowy to nowość, która robi furorę wśród klientów o podwyższonych oczekiwaniach, co do wizualnych efektów pracy murarzy. Dzięki stosowaniu specjalistycznych pistoletów pneumatycznych warstwa tynku na całej powierzchni jest równa, jednobarwna i dokładnie położona.


Materiały budowlane podobnie jak sprzęt wykorzystywany w budownictwie ewoluują w kierunku ułatwienia i usprawnienia procesu montażu czy obróbki - wszystko po to aby prace budowlane można było wykonywać szybciej i lepiej. Ma to istotne znaczenie w wykańczaniu wnętrz gdzie jakość prac ręcznych często pozostawiała wiele do życzenia. Właśnie w tym segmencie branży remontowo-budowlanej naprzeciw oczekiwaniom zarówno klientów jak i budowlańców wychodzi tynk natryskowy zwany również maszynowym.
Tynk natryskowy nie wymaga już docierania czy jakichkolwiek poprawek murarskich. Nałożona powłoka w każdym miejscu ma taką samą grubość, charakteryzuje się tym samym wzorem i jest bardzo szczelna aczkolwiek tynkowanie metoda natryskową wymaga odpowiedniej wprawy i doświadczenia i nie jest zadaniem łatwym dla amatora. Metoda natryskowa jest obecnie uznawana za najbardziej wydajną, dlatego też jest bardzo lubiana przez klientów. Zwykłe tynki nakładane pacą odchodzą w niepamięć. Dodatkowym atutem tynków natryskowych jest także to, że masę przygotowuje się z gotowych już mieszanek.


Jakie zastosowania ma tynk natryskowy?


Tynk natryskowy może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Doskonale sprawdza się w roli izolatora i nadaje się do przykrywania ścian z ociepleniem. Użytkownicy chwalą go z trwałość i estetykę, dzięki maszynowemu nakładaniu bardzo dobrze przylega do podłoża, nie odpada, nie kruszy się i cały czas wygląda tak samo atrakcyjnie. Szczególnie polecany jest na balkony, wnętrza balkonów i elewacyjne ściany.


Innowacyjne silikony


Innowacją jest tynk natryskowy silikonowy, który charakteryzuje się bardzo dużą przepuszczalnością pary wodnej (wysoka dyfuzyjność) oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Jest szczególnie polecany do wykańczania ścian świeżo ocieplanych. Głównymi zaletami użycia tej metody jest zagwarantowanie ścianie swobodnego oddychania, a sobie sporych oszczędności, ponieważ nakładanie tynków natryskowych jest tak wydajne, że nie będzie trzeba dokupywać materiałów. Dzięki użyciu specjalistycznych urządzeń skraca czas wykończenia elewacji nawet o połowę.

Podsumowując można stwierdzić, że tynki maszynowe na swój sposób zrewolucjonizowały gałąź budownictwa jaką jest wykańczanie wnętrz – proces tynkowania i przygotowywania podłoża do malowania stał się o wiele szybszy, łatwo się o tym przekonać podczas tynkowania bardzo dużych powierzchni. Dodatkowo, im większe pomieszczenie tym koszt nałożenia tynku liczony na 1m2 maleje. Należy dodatkowo zauważyć, że korzyści stosowania tynków natryskowych są zarówno po stronie klienta jak i firmy remontowej. Klient płaci co prawda więcej za pracę ale efekt jest zdecydowanie lepszy – gładkie ściany na których zapewne najbardziej mu zależy. Z drugiej strony korzyści odnosi również firma remontowa w postaci zaoszczędzonego czasu.

Tynk natryskowy jest więc znakomitą alternatywą do przestarzałych zapraw cementowo-wapiennych i sukcesywnie poszerza grono swoich zwolenników, jest idealną odpowiedzią na obecne czasy – daje pożądany efekt w bardzo krótkim czasie.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wyburzanie

Wyburzanie


Autor: Mateusz Biern


Budownictwo to działalność kojarzona przez ludzi ze wznoszeniem nowych budynków. Nie wielu z nas zapytany o to czym zajmują się firmy budowlane wymieni wyburzanie. A przecież jest to bardzo ważna gałąź budownictwa.


Budowle które z różnych powodów nie nadają się już do użytkowania, lub zajmują obszar, który musi zostać wykorzystany na inny cel trzeba wyburzyć. Nie jest to jednak sprawa ani prosta ani bezpieczna. Jedynie firmy zajmujące się wyburzaniem profesjonalnie, mogą sprawić aby wyburzanie przebiegało sprawnie i bezpiecznie.

Do wykonania profesjonalnego wyburzania potrzebni są zarówno doświadczeni pracownicy jak i odpowiedni sprzęt.

Bardzo duże obiekty – takie jak np. stare hotele, szpitale – często wyburza się przy użyciu materiałów wybuchowych. Jest to bardzo szybka metoda. Przeprowadzona przez wykwalifikowanych inżynierów staje się również metodą bezpieczną.

Przykładem wyburzania obiektu przez profesjonalną firmę może być wyburzanie biurowca FIATA w Bielsku. Budynek ten niemal na stałe "wrósł" się w krajobraz Bielska. Po 30 lata nieużytek ten postanowiono jednak zlikwidować ten bielski "zabytek". Wyburzanie odbywało się przy pomocy ogromnego dźwigu który przy pomocy ogromnej kuli odrywał kolejne fragmenty wieżowca.

W przypadku mniejszych obiektów, lub też w przypadku braku odpowiednich funduszy można przeprowadzić wyburzanie tradycyjnymi metodami. Przydatne będą wtedy takie maszyny jak: podnośnik koszowy, minikoparka czy koparko ładowarka.

Podnośnik koszowy pomoże w likwidowaniu wysoko zawieszonych elementów, które nie są możliwe do ściągnięcia przy użyciu drabiny. Podnośnik koszowy zapewnia bezpieczeństwo oraz wygodę ruchów.

Widzimy więc jak ważnym działem budownictwa jest wyburzanie. Jedynie profesjonalne podejście do tego zagadnienia zapewni bezpieczny i szybki przebieg wyburzania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Oświetlenie drogowe w oparciu o oprawy LED - czy już czas?

Oświetlenie drogowe w oparciu o oprawy LED - czy już czas?


Autor: Andrzej Mazurkiewicz


Niniejsze rozważania dedykuję przede wszystkim inwestorom, ale także projektantom elektrykom, "atakowanym" ofertami bliżej nie znanych, ale za to bardzo agresywnych firm, usiłujących sprzedać oprawy drogowe wykonane w oparciu o technologię LED.



W ciągu ostatnich dwóch lat na polskim rynku pojawiło się wiele firm oferujących oprawy, którymi rzekomo można oświetlić drogi z dużo większą efektywnością, niż oprawami do lamp sodowych. Firmy te w swoich materiałach reklamowych posługują się różnego rodzaju wykresami, tabelkami, zestawieniami czy „piramidkami”mającymi wykazać, że n.p. oprawę do lampy sodowej o mocy 150W można zastąpić oprawą LED o mocy 50-70W. Za tym idą wyliczenia oszczędności w energii w przeliczeniu na złotówki i wydawałoby się, że jest to bardzo atrakcyjna oferta, ale...

W żadnych materiałach nie pojawiają się obliczenia parametrów świetlnych dla konkretnej drogi, wykonane przy pomocy powszechnie dostępnych narzędzi obliczeniowych takich jak Dialux, Relux czy jakikolwiek program producencki. Mało tego: jedynym parametrem świetlnym, którym oferenci operują w odniesieniu do dróg jest natężenie oświetlenia, a więc nie ma tu w ogóle odniesienia do normy. W żadnych materiałach nie znalazłem wartości równomierności (nawet natężeniowej), luminancji drogi, progowego przyrostu kontrastu luminancji, współczynnika oświetlenia otoczenia czy równomierności wzdłużnej, a podawana wartość natężenia oświetlenia nie jest określona – czy jest to wartość średnia, czy punktowa.

Również większość z tych firm nie posiada lub nie udostępnia danych fotometrycznych oferowanych opraw, a jest to punkt wyjścia do dokonania obliczeń parametrów świetlnych dla danej drogi – po to, aby dobrać oprawy spełniające wymagania normatywne. Jeśli zaniechamy takich obliczeń – może dojść do sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia użytkowników drogi wskutek instalacji niewłaściwego oświetlenia.

Istotna jest też wartość mocy zasilacza do systemu diód w oprawach LED. W przeważającej większości firmy handlujące oprawami z Chin nie precyzują, czy moc podawana przez nie w materiałach reklamowych to moc samych diód czy łącznie z zasilaczem. Jest to o tyle ważne, że w znaczący sposób wpływa na wyliczenia „oszczędności”.

W materiałach tych – jak już wyżej wspomniałem - próżno szukać jakiegokolwiek odniesienia do normy – choćby wzmianki o takim dokumencie – jest za to trochę oczywistych bzdur, jak choćby to, że 13lx (luksów) uzyskanych na drodze z opraw LED to to samo, co 33lx (luksy) uzyskane z opraw do lamp sodowych.

Luks jest jednostką natężenia oświetlenia, natomiast wartość natężenia oświetlenia zależy od ilości światła (strumienia świetlnego), a nie od rodzaju jego źródła. Przez analogię można by powiedzieć, że szary worek, zawierający 20kg ziemniaków waży tyle samo, co żółty worek, zawierający 50kg ziemniaków – oczywisty nonsens.

W ostatnim czasie wśród parametrów podawanych w materiałach reklamowych pojawiła się (na szczęście) temperatura barwowa światła emitowanego przez oferowane oprawy. W większości przypadków temperatura ta oscyluje pomiędzy 6000K a 7000K (skrajnie nawet 10000K) co oznacza, że światło to jest wyjątkowo zimne, zawierające dużą ilość barw zielonej i niebieskiej, choć nadal jest to barwa biała.

W takim świetle samopoczucie użytkowników dróg nie jest specjalnie dobre, a poziom oddawania barw – wątpliwy, a przecież przy stosowaniu światła białego chodzi właśnie o dobre oddawanie barw i dobre samopoczucie wynikające z postrzegania otoczenia jako „przyjazne”.

Bardzo często firmy podają nie pojedynczą temperaturę barwową, ale przedział, w którym zawiera się temperatura barwowa światła emitowanego przez oferowane oprawy. Świadczy to o braku selekcji diód używanych do produkcji opraw. Tym samym – każda oprawa może emitować światło o innej barwie i innej wartości strumienia świetlnego, niż pozostałe. Również ich trwałość może być bardzo różna. Także w jednej oprawie każda z diód może być inna od pozostałych, a to oznacza, że trwałość oprawy jest równa trwałości diody najsłabszej.

I tu dochodzimy do technologii produkcji. Profesjonalne firmy, od lat zajmujące się oświetleniem, też oferują na drogi oprawy LED, ale w cenie kilkukrotnie wyższej, niż bliżej nieznane firmy, oferujące przeważnie oprawy z „kraju środka”. Znane firmy oświetleniowe, które produkują oprawy LED, selekcjonują diody, ponieważ chodzi o uzyskanie jednolitości barwy, trwałości i parametrów elektrycznych wszystkich diód, na bazie których ma być wykonana oprawa. Ponadto wartości temperatury barwowej emitowanego z opraw światła nie przekraczają 5600K a i ta barwa jest uznawana przez producentów za skrajnie chłodną. Preferowana temperatura barwowa to przedział 3000K – 4000K przy czym zawsze podawana jest jedna wartość dla danego typu oprawy, a nie przedział temperatur.

Ogromną słabością firm handlujących oprawami chińskimi jest bardzo wąski asortyment oferowanych opraw – zarówno pod względem barwy światła jak też mocy i optyk. Przeważnie jest to zestaw opraw z jedną optyką (nie zawsze udostępnianą), jednym przedziałem temperatury barwowej (uwaga – brak selekcji diód!) i trzema – czterema mocami. Wyliczenia parametrów świetlnych dla przeciętnej drogi pokazują, że przy zastosowaniu takich opraw można spełnić wymagania oświetleniowe maksymalnie do klasy ME4b. Jedyną firmą, która jest w stanie oświetlić oprawami LED drogi praktycznie wszystkich klas, jest Philips, choć i profesjonalni konkurenci Philipsa też oferują ciekawe rozwiązania i zapewne w niedługim czasie będą w stanie dostarczyć oprawy LED do oświetlenia dróg wszystkich klas.

Jest jeszcze jeden dość istotny aspekt wyboru kontrahenta przy instalacji opraw LED na drogach – wiarygodność firmy. O ile znani producenci są obecni na rynku i w przypadku, kiedy „nawalą”zawsze można dochodzić swoich praw, o tyle z firmami bliżej nieznanymi i w dodatku sprzedającymi towar zza wielkiego muru może być kłopot. Firmy te w większości przypadków zmieniają branże (w tej chwili są to LEDy bo to modne, za chwilę będą to tekstylia – bo z czegoś trzeba żyć...), zmieniają formy działalności, powstają, upadają, a oferowane gwarancje są mocno wątpliwe. Ponadto trudno wśród pracowników takich firm znaleźć choć jednego specjalistę z branży oświetleniowej – w najlepszym razie są to elektronicy.

Z powyższych, siłą rzeczy, krótkich i wyrywkowych rozważań wynika kilka wniosków:

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze dostawcy należy sprawdzić jego wiarygodność

Bardzo ściśle należy określić wszystkie parametry opraw, które będą dostarczane

Do oświetlenia dróg preferowałbym barwę 4000K

Należy określić klasę oświetlenia drogi (np. we współpracy z projektantem oświetleniowcem), a następnie bezwzględnie wymagać obliczeń parametrów świetlnych dla tej drogi, wykonanych w oparciu o dane fotometryczne oferowanej oprawy niezależnym, otwartym narzędziem obliczeniowym – np. Dialux'em; jeśli obliczenia nie spełniają wymogów normy dla dobranej klasy oświetlenia – oprawę należy odrzucić; proponuję, aby obliczenia sprawdził również projektant oświetleniowiec.

Podsumowując:

Na pytanie, zadane w tytule artykułu, można odpowiedzieć zdecydowanie TAK, jednakże przy zachowaniu wyjątkowej ostrożności w doborze kontrahenta. Cena oraz przedstawiane oszczędności nie mogą być jedynymi kryteriami, bowiem w wielu wypadkach są one pochodnymi:

w przypadku ceny - kiepskiej jakości oferowanych opraw

w przypadku oszczędności – niezgodności proponowanych rozwiązań z wymaganiami normy i braku fachowców z branży wśród pracowników oferentów (oszczędności są, ale nie aż tak duże, jak przedstawiają to handlowcy z firm, o których piszę).

Trzeba więc dobrze rozważyć, co i od kogo warto kupić tak, aby nie narazić się na straty i związane z nimi kłopoty.



Andrzej Mazurkiewicz

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Hale namiotowe - rodzaje i zalety

Hale namiotowe - rodzaje i zalety


Autor: Krzysiek Skw.


Hale namiotowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych hal murowanych. Dość często stawiane są w momencie, kiedy inwestorowi zależy na czasie oraz niskich kosztach. Zobaczmy zatem jakie są rodzaje hal namiotowych oraz wymieńmy zalety. 


Hale namiotowe dzielimy na dwa rodzaje:

- hale namiotowe tradycyjne

- hale namiotowe pneumatyczne.

Hale namiotowe tradycyjne, są stawiane zazwyczaj w sytuacjach kiedy decydującą rolę dla inwestora odgrywa czas. Postawienie takowej hali zajmuje niewiele czasu. Dodatkowo taka hala namiotowa jest zdecydowanie tańsza, od tradycyjnych hal, budowanych z zachowanie wszelkich zasad sztuki budowniczej. Hale tego typu używa się nie tylko jako magazynów. Wszelkiego rodzaju imprezy, eventy, a coraz częściej i wesela, odbywają się właśnie w halach namiotowych.

Hale namiotowe, tradycyjne, zbudowane są na niezwykle prostej konstrukcji, jednakże materiały stosowane do produkcji tego typu obiektów, sprawiają iż bez obaw można z nich korzystać, dają pełne zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Hale namiotowe pneumatyczne, różnią się od tradycyjnych, rozszerzonymi możliwościami, jakie dają osobom decydującym się na zakup właśnie tego typu hali. Dzięki zastosowanym systemom, które polegają na tym, iż poszycie zostaje wypełnione powietrzem, hale te doskonale utrzymują temperaturę, niezbędną do komfortowego przebywania w nich. Najkrócej mówiąc, podczas mrozów, w z budowanej takim systemem hali, mamy pewność utrzymywania się plusowej temperatury. Latem, z kolei, hala tego typu nie nagrzewa się zbytnio, dzięki czemu nie dochodzi do procesu przegrzania się materiałów, z jakich jest postawiona, co jak wiadomo ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników takiej hali. Zastosowane podczas budowy tego typu hali materiały, m.in. płyty ścienne, izolacyjne, powodują iż hale pneumatyczne niemal odwzorowują warunki użytkowe obiektów, hal, budowanych metodą tradycyjną.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak skutecznie poradzić sobie z problemem graffiti?

Jak skutecznie poradzić sobie z problemem graffiti?


Autor: Zbigniew Grabowski


Graffiti są to napisy, symbole, znaki, obrazy wykonane farbami w sprayu lub markerami na różnych powierzchniach, najczęściej na fasadach i elewacjach budynków oraz infrastrukturze komunalnej. Choć aspirują do miana "sztuki ulicy", dla społeczeństwa a zwłaszcza właścicieli zniszczonego w ten sposób mienia są zwykłym wandalizmem.


Skala problemu graffiti.

W wielu miastach dotyka nas problem wszechobecnego graffiti. Wątpliwej wartości malowidłami pomazane są fasady i elewacje budynków, dworce kolejowe, wagony, autobusy, tunele, przejścia podziemne, wiadukty, kładki, wiaty przystankowe, znaki drogowe, kontenery na śmieci, fontanny, rzeźby itd. Najczęściej są to zwykłe bazgroły, wykonane byle jak i gdzie tylko się da. Czasem zdarzy się wyjątek od reguły, który przykuwa oko lecz wykonany na mieniu prywatnym jest zwykłym aktem wandalizmu. Ofiarami grafficiarzy stają się również zabytki, pomniki, kościoły i świeżo odrestaurowane fasady budynków.

Co powoduje graffiti?

Przede wszystkim wywołuje negatywne wrażenia estetyczne oraz pociąga za sobą olbrzymie koszty remontu zniszczonej w ten sposób elewacji. Bohomazy często stanowią podświadomie odbierany sygnał zagrożenia dla normalnego współżycia społecznego. Skutecznie odstraszają nowych lokatorów dzielnic, turystów, co przekłada się wprost na opinię o dzielnicy czy mieście i jego rozwój. Lekceważenie istnienia graffiti skutkuje wyraźnym spadkiem zainteresowania zakupem lub wynajmem mieszkań w danej dzielnicy, lokowaniem inwestycji, co prowadzi do dalszej degradacji okolicy.

Trzeba powiedzieć wprost, że graffiti stanowi poważny problem społeczno-ekonomiczny i wymaga skutecznego przeciwdziałania, zarówno prewencyjnego (wychowanie młodzieży, wykrywalność i karanie tych czynów) jak również stosowania skutecznych metod jego usuwania.

Jak usuwać graffiti?

Najczęściej praktykowanym sposobem jest jego zamalowywanie warstwą farby, co w praktyce zwyczajnie się nie sprawdza. Często zamalowywany jest wyłącznie obszar samego malunku, co przy jego zazwyczaj nieregularnym kształcie wygląda groteskowo. Dodatkowo używane przez grafficiarzy farby w sprayu często zawierają cząstki fosforyzujące, biteks i smołę, które w krótkim czasie przebijają przez warstwę farby.

Sprawdzonym na świecie i najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania tej pladze jest zniechęcenie grafficiarzy do tworzenia swych dzieł. Osiągnąć to można poprzez działania prewencyjne oraz natychmiastowe usuwanie graffiti w ciągu 24h. Daje to ich twórcom sygnał, że ich malunki są niemile widziane a administrator obiektu nie daje milczącego przyzwolenia na takie działania. Krótki czas ekspozycji „dzieła”, ryzyko związane z jego naniesieniem oraz poniesione koszty farb w spray mają skutecznie zniechęcić do niszczenia mienia w ten sposób.

Zabezpieczenie przed graffiti skuteczną metodą przeciwdziałania

Warto również zainwestować w zabezpieczenie elewacji przed graffiti. Nałożona warstwa ochronna cechuje się neutralnym dla podłoża składem i może być z powodzeniem stosowana na każdym rodzaju powierzchni (tynk strukturalny, tynki maszynowe, cegła, klinkier, kamień naturalny: granit, marmur, piaskowiec itd.). Preparaty z serii Anti-Graffiti System (AGS) dostępne są w wersji matowej, półmatowej oraz błyszczącej. Dostępne są nawet w wersji barwionej według kolorystyk RAL i NCS, dzięki czemu oprócz ochrony antygraffiti stanowią jednocześnie powłokę malarską.

Usuwanie graffiti z powierzchni zabezpieczonej jest szybkie i skuteczne, bowiem preparat nie pozwala wniknąć cząstkom sprayu w strukturę powierzchni. Dzięki temu zmycie graffiti jest możliwe samą gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem a po tym zabiegu wystarczy odnowić powłokę ochronną na czyszczonym obszarze. Samo usuwanie farby z powierzchni zabezpieczonej jest dużo tańsze niż z powierzchni niezabezpieczonej. Producent deklaruje gwarantowany 7-letni okres trwałości warstwy ochronnej, a sam preparat posiada również w składzie filtr UV, który utrwala pierwotną kolorystykę i zabezpiecza przed „płowieniem” koloru farby. Preparaty do zabezpieczenia przed graffiti spełniają jednocześnie funkcje hydrofobizacji, zachowują jednocześnie paroprzepuszczalność pokrytych materiałów.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Porównanie cen betonu komórkowego z roku 2011 z rokiem 2010

Porównanie cen betonu komórkowego z roku 2011 z rokiem 2010


Autor: Łukasz Maćkowiak


Kiedy ceny betonu komórkowego są najniższe? Poniżej przedstawiam porównanie cen betonu komórkowego (gazobetonu, suporexu) z 2011 roku do 2010 na podstawie danych zebranych od składów budowlanych. Kolor czerwony przedstawia ceny z roku 2011. Kolor niebieski z 2010.


Poniżej przedstawiam porównanie cen betonu komórkowego (gazobetonu, suporexu) z 2011 roku do 2010 na podstawie danych zebranych od składów budowlanych. Kolor czerwony przedstawia ceny z roku 2011. Kolor niebieski z 2010. W styczniu 2011 roku beton komórkowy był tańszy niż w analogicznym okresie 2010 roku o 3,5%. W marcu ceny gazobetonu zrównały się. Następnie od marca do czerwca 2011 ceny betonu komórkowego były wyższe niż w analogicznym okresie roku 2010 o ok. 2,5%, żeby w połowie czerwca znowu się zrównać. W lipcu br. ceny betonu komórkowego były niższe niż w lipcu 2010 roku o 2,3%. Wykres ten pokazuje również, że ceny betonu komórkowego są najniższe w miesiącach listopada i grudnia.

Beton komórkowy to najczęściej wybierany w Polsce materiał do budowy domu. Jest to produkt ekologiczny - do produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce mineralne. Budynek z betonu komórkowego jest trwały i solidny dzięki optymalnej wytrzymałości na ściskanie. Gazobeton charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, dużą odpornością ogniową i odpornością na wysokie temperatury. Ważną cechą tego materiału jest odporność na działanie mrozu. Wynika to z faktu, że jest to materiał porowaty, a znaczna ilość porów powietrza ma strukturę zamkniętą. Nie bez znaczenia przy budowie domu ma też dokładność wymiarowa oraz łatwość obróbki mechanicznej co wpływa na cenę oraz szybkość budowy.


www.mam-sklad.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co stanie się z rynkiem budowlanym w najbliższym czasie?

Co stanie się z rynkiem budowlanym w najbliższym czasie?


Autor: Łukasz Maćkowiak


Kilka zdań o rynku budowlanym w Polsce z perspektywy uczestnika, zarówno sprzedawcy materiałów budowlanych jak i kupującego nieruchomości.


Analizując rynek budowlany w Polsce z perspektywy uczestnika, zarówno sprzedawcy materiałów budowlanych jak i kupującego nieruchomości, uważam, że rynek budowlany w Polsce ustabilizował się. W 2007 roku galopujące ceny materiałów budowlanych, usług i nieruchomości powodowały szaleńcze, często nieprzemyślane zakupy.

Ludzie zaczęli się obawiać, że za chwilę nie będzie ich stać na własne M. Banki pozwalały na taki przebieg wydarzeń rozdając kredyty nawet do 110% wartości nieruchomości! W roku 2008 osiągnęliśmy ekstremum cenowe. Nie było już na rynku nieruchomości w realnej cenie. Rynek budowlany zaczął zwalniać, nieruchomości zaczęły tanieć, waluty drożeć, a banki zaczęły się bać. Wiele zupełnie wycofało się z rynku budowlanego (stosując np. bardzo wysokie marże lub znikomą akceptowalność wniosków).

Banki wolały sprzedawać inne produkty (np. kredyty gotówkowe i karty kredytowe). Jednak szybko się okazało, że kredyt hipoteczny jest najpewniejszym i najlepszym produktem. Obecnie doszliśmy do takiego etapu rozwoju rynku, który bym porównał do spokojnego spaceru po parku (to już nie jest bieg na przełaj, jak w 2007 roku). Klienci spokojnie wybierają nieruchomości przed zakupem, banki zmniejszyły zdolność kredytową, a deweloperzy, wykonawcy i hurtownicy zmuszeni są podnosić jakość. Klienci przed zakupem materiałów budowlanych dokładnie porównują oferty korzystając również z internetu. To doprowadziło do równowagi na polskim rynku budowlanym. Taka sytuacja jest korzystniejsza dla wszystkich uczestników rynku. Myślę, że taki stan rzeczy utrzyma się do końca 2012 roku.


www.mam-sklad.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dachy zielone - nowy trend w polskim budownictwie?

Dachy zielone - nowy trend w polskim budownictwie?


Autor: Piotr Wolański


Liderem w wykorzystaniu technologii dachów zielonych są Niemcy, którzy od lat 70-tych budują najwięcej na świecie i badają efektywność ekologiczną tych rozwiązań. W Polsce do niedawna była to nowa i mało znana technologia.


Dachy zielone wartości architektoniczne, ekologiczne, użytkowe

Dachy zielone poza nowatorskim aspektem architektonicznym i krajobrazowym. Znacząco wpływają na redukcję negatywnych skutków urbanizacji dla środowiska naturalnego – retencjonują wodę, pochłaniają toksyczne gazy i dostarczają tlen, chronią budynki przed degradacją na skutek oddziaływania różnic temperatur, poprawiają akustykę, wreszcie poprawiają komfort życia mieszkańców miast tworząc przestrzenie do kontaktów społecznych i rekreacji. Zgodnie z prawem budowlanym, dachy zielone zaliczają się do zieleni odtworzeniowej, deweloperzy którzy je stosują efektywniej wykorzystują przestrzeń wokół budynków (pokrywają nimi parkingi podziemne, odtwarzając zieleń na dachu mogą budować więcej miejsc parkingowych lub place zabaw dla dzieci wokół budynków).

Rozwój branży w Polsce

Branża rozwija się z roku na rok. Pojawiło się kilka znanych innowacyjnych realizacji czołowych architektów: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Aquapark Bania w Białce Tatrzańskiej, Centrum Nauki o Ziemi w Kielcach, Biblioteka Uniwersytetu Lubelskiego, wysokościowce. W planach są kolejne ciekawe realizacje: nowy terminal na Lotnisku Balice, Hala Sportowa Cracovii, Uniwersytet Rzeszowski. Czy to już nowy trend w architekturze i budownictwie polskim?

Informacji na temat tworzenia oraz eksploatacji dachów i tarasów zielonych poszukują pracownicy naukowi, studenci, architekci, urbaniści, projektanci zieleni, inwestorzy budujący osiedla, biurowce, hotele, firmy handlujące materiałami budowlanymi, firmy wykonawcze , zarządcy i pośrednicy nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowi, hydrolodzy, osoby zajmujące się zawodowo ochroną środowiska oraz pasjonaci ekologii.

Dachy zielone rozwojowa technologia

W przededniu wdrożenia opłat za odprowadzanie wody opadowej, wobec wysokich cen działek budowlanych i wymaganej prawem budowlanym konieczności odtworzenia powierzchni biologicznie czynnej, dachy zielone stają się technologią bardzo rozwojową, na którą będzie trwały popyt generujący aktywność branży i rentowność firm w niej działających.


Piotr Wolański

www.dachyzielone.net

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Najczęstsze błędy w budowie domu

Najczęstsze błędy w budowie domu


Autor: Mariusz J.


Etap budowy domu, określany jako stan surowy, jest niezwykle ważny, a błędy w tym czasie popełnione są niezwykle groźne. Np. źle wykonane ściany mogą grozić nawet zawaleniem, niewłaściwa izolacja fundamentów - korozją elementów konstrukcyjnych.


Podłoga na gruncie: złe zagęszczenie podbudowy i brak zbrojenia.

Podłogę na gruncie układa się na podbudowie. To warstwa zagęszczonego gruntu, najczęściej pospółki, wypełniająca przestrzeń między ścianami fundamentowymi. Na ubitej pospółce wykonuje się podkład z chudego betonu o grubości około 10 cm i izolację przeciwwilgociową. Następnie na izolacji umieszcza się warstwę ocieplenia, folię i betonowy podkład podpodłogowy o grubości 5-10 cm – zbrojony.

Na tym etapie stanu surowego częste są błędy:

- złe zagęszczenie podbudowy, co grozi pęknięciami i nierównomiernym osiadaniem betonowej płyty posadzki

- brak zbrojenia podłogi na gruncie, co powoduje, że podłoga może pękać.

Zła izolacja przeciwwilgociowa fundamentów.

Na etapie stanu surowego izolacja przeciwwilgociowa jest zawsze konieczna, ponieważ w gruncie znajduje się woda. Oddziałuje ona w dwojaki sposób na elementy budynku – wywiera ciśnienie hydrostatyczne oraz jest podciągana kapilarnie. Porowata struktura materiałów budowlanych, np. bloczków betonu komórkowego, pustaków ceramicznych, cegieł, powoduje, że jeśli są one nieosłonięte, szybko zasysają wodę, z którą wchodzą w kontakt.

Na tym etapie budowy domu częste są błędy: brak izolacji przeciwwilgociowej fundamentów albo nieszczelna izolacja. Grożą one zawilgoceniem elementów konstrukcji i ich korozją. Wilgoć przedostanie się do piwnicy i wyżej, może pojawić się na ścianach lub pod posadzkami parteru.

Niewłaściwie wznoszone ściany.

Elementy w murze należy układać prostopadle do obciążeń, to znaczy na płask. Cegły czy pustaki muszą być ze sobą związane, czyli tworzyć wątek. Dotyczy to zarówno wiązania cegieł czy bloczków między sobą, jak i łączenia poszczególnych ścian. Bardzo istotne jest przewiązanie narożników. W murze najważniejsza jest pierwsza warstwa. Jej ułożenie wymaga precyzji, żeby ściany były pionowe i prawidłowo wypoziomowane.

Poszczególne elementy muru muszą być połączone zaprawą. Jej rodzaj i grubość zależy m.in. od tego, jaki materiał zastosowaliśmy. Zwykła zaprawa cementowo-wapienna ma współczynnik przewodzenia ciepła Λ około 0,8 W/(m.K), czyli stanowi mostek termiczny. Zaprawy ciepłochronne mają mniej więcej dwa razy lepsze parametry.

Ściany z niewypełnionymi spoinami pionowymi przenoszą wyłącznie naprężenia ściskające. W miejscach, gdzie mogą pojawić się naprężenia rozciągające – otwory okienne i drzwiowe, zwłaszcza obszar pod oknami – należy zastosować zbrojenie. Najczęstsze błędy na tym etapie stanu surowego to:

- złe wyprowadzenie poziomu i pionów, a w rezultacie krzywy mur, a nawet zawalenie się ściany,

- nietrzymanie wątku grożące zawaleniem się ściany,

- zła zaprawa w ścianach jednowarstwowych - skutkiem mostki termiczne,

- nierówne spoiny - za grube spoiny powodują mostki termiczne i większe zużycie zaprawy, za cienkie – nie połączą poszczególnych elementów muru,

- brak zbrojenia w strefie podokiennej w ścianie murowanej tylko na spoiny pionowe grozi pojawieniem się rys i pęknięć,

- otwory obrobione innym materiałem,

Otwory obrobione innym materiałem to ryzyko mostków termicznych lub osłabienia krawędzi muru.

Stropy gęstożebrowe.

Składają się z prefabrykowanych belek z betonowymi stopkami i zbrojeniem kratownicowym. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się pustakami, a na całości układa nadbeton, który usztywnia konstrukcję. Ponieważ jest ona dość lekka, ma swoje ograniczenia. Stropy gęstożebrowe mogą klawiszować (poszczególne belki mimo zastosowania nadbetonu uginają się niezależnie od siebie), czego skutkiem są rysy występujące wzdłuż belek. Wzmocnienia wymagają także miejsca oparcia ścian działowych murowanych na stropie.

Na tym etapie stanu surowego częstym błędem jest brak żeber rozdzielczych i podwojonych belek w miejscu oparcia ścian działowych. Grozi to zarysowaniami stropu, które podczas użytkowania domu będą widoczne na suficie nawet po kolejnych remontach.

Ścianka kolankowa.

Na skutek obciążenia dachu ciężarem własnym, śniegiem i parciem wiatru powstaje duża siła rozporowa działająca w miejscu oparcia krokwi na murłacie i przenoszona za pośrednictwem ścianek kolankowych na strop. Sposób usztywnienia ścianki kolankowej zależy od jej grubości, wysokości i budowy, a także od kąta nachylenia i rodzaju konstrukcji dachu. Powinien być zawsze określony w projekcie i nie wolno go zmieniać.

Brak wzmocnień i wieńca ścianki kolankowej grozi rozsunięciem się i przewróceniem ścianek kolankowych, zawaleniem się dachu.

Betonowanie konstrukcji.

Beton zaczyna wiązać po około 1,5 godziny od ułożenia przy temperaturze 20°C. Gdy są duże upały, woda odparowuje zbyt szybko, szybciej niż może wypłynąć na powierzchnię mieszanki w postaci mleczka cementowego. Na powierzchni powstaje warstwa kruchej, suchej zaprawy o niskiej wytrzymałości i słabym powiązaniu z kruszywem. Do tego jest prawdopodobne, że na skutek dużych sił skurczowych wylewka popęka. Gdy układamy beton zimą lub późną jesienią, nasycona wodą mieszanka może ulec przemrożeniu, w wyniku czego pęka cienka powierzchniowa warstwa zaprawy na granicy zaprawa – kruszywo.

Roboty betonowe wykonuje się z przerwami określonymi w projekcie. Zazwyczaj robi się je przy betonowaniu słupów, w górnej płaszczyźnie fundamentów, w dolnej płaszczyźnie belki lub podciągu, przez który słup przenika, w belkach i podciągach – tam, gdzie występują najmniejsze siły poprzeczne.

Budowa domu na tym etapie niesie ze sobą takie błędy jak: brak pielęgnacji wylewek, złe połączenie fragmentów betonu wykonanego z przerwami, brak przerwy technologicznej po betonowaniu.

Folie dachowe. Folie zabezpieczają dach przed wnikaniem wody opadowej pod pokrycie i umożliwiają odparowanie wilgoci z termoizolacji na zewnątrz. Chronią także przed nawiewanym od spodu śniegiem i deszczem. Po folii spływa skroplona wilgoć powstająca na wewnętrznej stronie pokrycia na skutek różnicy temperatur np. chłodnym wieczorem po upalnym dniu.

Najczęstsze błędy na tym etapie stanu surowego to: źle ułożona folia dachowa i brak szczeliny wentylacyjnej przy zastosowaniu folii niskoparoprzepuszczalnej.

Obróbki blacharskie.

Najbardziej newralgiczne punkty na dachu to kosze i miejsca wokół kominów. Spadek koszy jest zawsze mniejszy od spadku połaci dachu, a więc woda spływa nimi wolniej, a zimą gromadzi się w nich śnieg. Obróbka wokół komina ma za zadanie chronić jego dolną część przed wodą deszczową spływającą z połaci dachu i zaleganiem tam śniegu zimą.

Na tym etapie stanu surowego najczęstszym błędem są źle wykonane obróbki blacharskie. Grożą przeciekami na dachu, zawilgoceniem ocieplenia i jego konstrukcji.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Konstrukcje Stalowe - złoto wśród rozwiązań konstrukcyjnych?

Konstrukcje Stalowe - złoto wśród rozwiązań konstrukcyjnych?


Autor: Informator


Czy konstrukcje stalowe to najlepsze rozwiązania w przypadku projektowania jak i realizacji obiektów budowlanych? Co stanowi i przemawia za stosowaniem stali jako materiałem konstrukcyjnym, niezawodnym i odpowiednim do wykorzystywania we wszystkich rodzajach obiektów?


Konstrukcje stalowe są stosunkowo młodym rozwiązaniem w dziedzinie budownictwa, aczkolwiek spełniają powierzone im zadanie. Mówimy, że stanowią nowoczesne rozwiązania, a to głównie za sprawą rozwoju poszczególnych technologii w zakresie wykonywania połączeń poszczególnych elementów. Spójrzmy chociażby na rozwój spawalnictwa, który w przypadku konstrukcji stalowych stanowi niemalże podstawę egzystencji tego materiału w dziedzinie budownictwa. Oczywiście, część osób może powiedzieć, że stal można łączyć za pomocą połączeń śrubowych, ale czy zawsze stanowi to idealne i możliwe rozwiązanie?

Dlaczego warto inwestować w konstrukcje stalowe,a nie np żelbetowe czy drewniane?

Jednoznacznie nie możemy powiedzieć, że zastosowanie stali to jedyne, poprawne i konieczne rozwiązanie. Ilu ludzi, tyle opini możemy sformułować na każdy z tematów. Patrząc w sposób obiektywny, zauważmy że montaż konstrukcji stalowych jest o wiele szybszy i często łatwiejszy niż w przypadku np konstrukcji żelbetowych (gdzie czas pracy przy powstawaniu obiektu jest stosunkowo wolny, co związane jest bezpośrednie z wymogami jakie stawia beton w zakresie wiązania i spójności). Kolejny niepodważalnym faktem przemawiającym za konstrukcjami stalowymi jest możliwość jaką daję recykling stali. W momencie, gdy zmuszeni jesteśmy rozebrać konstrukcję, nie ma większego problemy, aby postawić ją w innym miejscu lub w zwyczajny sposób poddać procesowi recyklingu ! Jest to istotne głównie dla inwestorów, którzy zdają sobie sprawę z możliwości powtórnego wykorzystania materiałów. Dodatkowym atutem konstrukcji ze stali, zwłaszcza w zakresie hal stalowych jest kształtowanie geometrii obiektu, np zwiększenie szerokości naw hal magazynowych.

Jak nietrudno zauważyć konstrukcje stalowe wykorzystujemy w wielu dziedzinach, np: wiata stalowa, wieże stalowe, maszty, mosty, domy, hale, budynki widowiskowe, wieżowce, wysokościowce i inne. Możliwości jest wiele, a ograniczać nas może jedynia nasza wyobraźnia oraz zasobność portfela w zakresie inwestycji w obiekty wykonywane w konstrukcji stalowej.


Konstrukcje stalowe - nformacje, materiały, artykuły.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komfortowy klimat w domu latem i zimą

Komfortowy klimat w domu latem i zimą


Autor: Maja Kajka


Ciepły dom zimą, przyjemnie chłodny latem i dodatkowo mniejsze rachunki za ogrzewanie i ewentualną klimatyzację. Niemożliwe, a dlaczego? Wszystko załatwi odpowiednio wykonane ocieplenie budynku.


Warto wiedzieć, że termomodernizacja ogranicza emisje dwutlenku węgla , a tym samym wpływa na ochronę środowiska naturalnego. Sezon budowlany w pełni, warto więc pomyśleć o wykonaniu izolacji zewnętrznej domu. Wszyscy, którzy nie zdążą przed zimą, przez co najmniej pół roku będą słono płacić za ogrzewanie.

Ogrzewanie domu w naszym klimacie to najistotniejszy czynnik wpływający na roczne koszty utrzymania domu. Ponad 80 proc. budynków w Polsce wybudowano w sposób niepozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko, w jakim żyjemy. Prawdopodobnie, właśnie dlatego tak szybko rośnie przekonanie Polaków do energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, w tym najbardziej popularnego docieplenia ścian zewnętrznych.

Otulić ściany, to się opłaca

Średnie opłaty za ogrzewanie źle ocieplonego budynku stanowią nawet ponad 40 % wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Straty energii cieplnej, czyli faktycznie pieniędzy, w około 1/4 spowodowane są przenikaniem ciepła przez słabo zabezpieczone termicznie ściany. Zimą ciepło ucieka na zewnątrz, a latem przenika do pomieszczeń. Jak temu zaradzić? Co należy zrobić, by temperatura wewnątrz Twojego nowego domu była zawsze komfortowa, a rachunki za ogrzewanie niskie? Recepta jest prosta i na szczęście, co raz bardziej powszechna. Wystarczy dobrze „otulić” ściany dobrej jakości grubą warstwą markowego izolatora , a wtedy ściany osiągną walory izolacyjne takie jak grube przedwojenne mury. Warto wiedzieć, że docieplenie wykonane styropianem w kropki Termo Organiki o grubości 15 cm chroni skutecznie jak betonowy mur o grubości ok 380 cm (!) Ocieplając dom można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Wysokość tych oszczędności zależy od wielu zmiennych m.in.; wielkości domu i jego bryły, grubości izolacji, właściwego montażu, itd.

Termomodernizacja z głową

Docieplenie ścian będzie tylko wtedy skuteczne, kiedy zostanie wykonane izolatorami wysokiej jakości, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze. Na rynku materiałów budowlanych bez problemu można znaleźć producentów, którzy sprzedają delikatnie mówiąc niepełnowartościowe materiały budowlane. Branża termoizolacyjna nie jest, niestety, wolna od tej przypadłości, również tutaj znajdują się nieuczciwi producenci. Styropian od niesprawdzonych wytwórców ma o wiele niższe parametry od deklarowanych na etykiecie. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. Co więcej nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości.

Pewna izolacja

W sklepie czy hurtowni trudno sprawdzić, który materiał budowlany jest dobrej jakości, który gorszej, a który jest zwykłym budowlanym bublem. Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać? Na pewno warto porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych produktów, liderów branży, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej lub na stronach internetowych, które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje przyznane przez renomowane instytucje zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. Tylko wysokiej jakości produkty, posiadają ”Rekomendacje Techniczne i Jakości: RTQ” wydane przez renomowany Instytut Techniki Budowlanej.

Jak wybierać materiał do termomodernizacji

- unikaj niezwykle tanich produktów

- pytaj o rekomendacje audytorów zrzeszonych w ZAE

- wybieraj izolatory posiadające rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej

- wybieraj markowe produkty od znanych producentów

- sprawdzaj w internecie i prasie branżowej, które produkty posiadają certyfikaty jakości

- na stronach GUNB i UOKiK sprawdź czarną listę wadliwych produktów

- nie kupuj od nieznanych importerów

- pytaj o rekomendacje znajomych


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak powstają budynki w oparciu o konstrukcje stalowe?

Jak powstają budynki w oparciu o konstrukcje stalowe?


Autor: Adam Kowalski3


Wiele jest obecnie na rynku firm, które wyspecjalizowały się w wykonywaniu budynków opartych na konstrukcjach stalowych. Metoda ta pozwala na bardzo szybkie wykonanie ogromnych i jednocześnie bardzo wytrzymałych hal stalowych. Jak wygląda proces ich tworzenia?


Pierwszym krokiem do powstania budynków takich jak hale stalowe jest zrobienie wykopów pod fundamenty. Muszą one mieć głębokość na tyle dużą, żeby całkowicie amortyzowały obciążenie wielkiej i ciężkiej konstrukcji hali magazynowej. Kolejny krok to zalanie dziur betonem i wykonanie w nich odwiertów do zakotwiczenia elementów konstrukcji. Później powstaje już sama konstrukcja przy pomocy dźwigu oraz większych i mniejszych elementów stalowych wykonanych wcześniej pod projekt konkretnego budynku. W przypadku budynków takich jak hale namiotowe pozostaje już tylko pokryć całość płachtą namiotu i wykonać podłogę. Dzięki temu, że jest to bardzo lekka konstrukcja można ją przenosić z miejsca na miejsce, a to sprawia, iż możliwy jest wynajem hal namiotowych – doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy tylko na jakiś określony czas potrzebują skorzystać z tej budowli.

W przypadku takich rodzajów budynków jak hale magazynowe, sportowe czy też targowe niezbędne jest stworzenie pełnych hal stalowych – są to całoroczne budynki. Od tradycyjnie tworzonych budynków różnią się jedynie samą konstrukcją. Ich ściany również mogą być murowane jednak rzadko się to robi, a jeśli już to głównie z powodów estetycznych. Ale po kolei. Kiedy powstanie konstrukcja stalowa kładziony jest dach (zwykle z blachy trapezowej lub falistej) z ewentualnymi otworami na włazy, świetliki czy okna. Następny etap to ściany, które mogą być wykonane dosłownie ze wszystkiego – najczęściej jednak stosuje się blachę falistą lub trapezową. W ścianach od razu wykonywane są otwory na okna, drzwi i bramy tak, żeby po ich założeniu już nie trzeba było tego robić.

Później już tylko prace wykończeniowe. Zazwyczaj jednak nie są wykonywane przez te same firmy tylko przez specjalistyczne przedsiębiorstwa wykończeniowe. W taki sposób można mieć bardzo szybko wybudowany naprawdę wielki budynek.


hale namiotowe wynajem

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Inteligentne instalacje elektryczne

Inteligentne instalacje elektryczne


Autor: Remigiusz


Zastanawiając się nad wymianą lub przeróbką instalacji elektrycznej warto zastanowić się nad wyborem koncepcji tak zwanego „domu myślącego”.


Wiele firm oferujących usługi budowlane z zakresu elektryki już się tym zajmuje. Wybierać możemy spośród wielu konkurencyjnych systemów spełniających w większości standardy specyfikacji European Installation Bus. Jako przykłady można wymienić Instavus oraz Lon Works. Unifikacja technologii ma tą zaletę, że można łączyć urządzenia różnych firm kierując się jakością i ceną poszczególnych elementów.

Wiele osób określa inteligentne instalacje elektryczne jako mało znaczącą modę i nic poza tym. Nie można im jednak odmówić wielu zalet. Dają one możliwość oszczędzania prądu i ciepła dostosowując ich zużycie do potrzeb występujących w danej chwili. Podobnie działają programatory lecz w tym wypadku można powiedzieć, że obejmują one cały dom więc efekt jest znacznie lepszy. Ponadto system będzie reagował na otoczenie uruchamiając automatycznie różne podsystemy, przykładowo zapalając światła i opuszczając w żaluzję w chwili kiedy natężenie naturalnego światła na zewnątrz spadnie poniżej określonego poziomu. Inteligentne instalacje są także stosunkowo proste w konstrukcji więc nie są zawodne a naprawy można łatwo wykonać. Całość może być sterowana z jednego miejsca co daje możliwość łatwego ustalania parametrów oraz szybkiego identyfikowania ewentualnych problemów. Każdy system możemy dowolnie rozbudowywać a możliwości kontroli instalacji dopasujemy do naszych oczekiwań.

Wszystkie elementy działające w standardzie EIB wyposażone są w mikroprocesory i działają samodzielnie od reszty. Urządzenia łączą się dwoma parami przewodów, z których jedna stanowi rezerwę. Doprowadzone napięcie jest bezpieczne: 24V prądu stałego. Tworzące system jednostki dzielimy na urządzenia sterujące i wykonujące. Urządzenia wykonawcze wykonują polecenia wysłane przez elementy sterujące, które tworzą zlecenia na podstawie danych ze swoich czujników. Dokładny przebieg tego procesu możemy modyfikować podłączając do sieci zwykły komputer klasy PC.

Przykłady funkcji inteligentnego domu można mnożyć: automatycznie otwierające się drzwi garażowe po rozpoznaniu naszego samochodu, klimatyzacja reagująca na poziom temperatury, czujniki dymu włączające alarm po wykryciu zagrożenia itp., itd.


Portal budowlany - budownictwo w internetowej formie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pomysł na tanią dekorację okien

Pomysł na tanią dekorację okien .


Autor: Joanna Sabat


Przy urządzaniu domu , jedną z ostatnich czynności jest wybór dekoracji okiennych . Zazwyczaj w tym momencie nie posiadamy już "wystarczających " funduszy i stoimy przed wyborem , stare firanki czy zadłużenie się na kupno wymarzonych rolet rzymskich ? Istnieje rozwiązanie tego dylematu


Rolety materiałowe to najpopularniejsze osłony okienne dostępne na naszym rynku. Podstawą każdej rolety jest specjalna tkanina. Dostępne są tkaniny gładkie, wzorzyste i strukturalne. Kolorystyka to pełna paleta barw o zróżnicowanym stopniu zaciemnienia. Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy rolety naścienne oraz montowane na ramę okna. Rolety naścienne, popularnie zwane wolno wiszącymi, zbudowane są z tkaniny, rurki nawojowej, uchwytów i mechanizmu łańcuszkowego. Uchwyty i mechanizm dostępne są w kolorach podstawowych: białym i brązowym oraz kolorach dodatkowych, takich jak kremowy, różowy, seledynowy, szary, błękitny i granatowy. Dół rolety może być wykończony na gładko lub ozdobną falbaną w czterech wzorach. Elegancką wersją rolety wolno wiszącej jest roleta Luisa, wyposażona w estetyczną aluminiową kasetę. Kaseta chroni wałek rolety i tkaninę przed nadmiernym zabrudzeniem. Ponadto, nadaje rolecie wyjątkowego charakteru. Oba typy rolet przeznaczone są do osłony większych powierzchni, takich jak wnęki okienne. Ekskluzywną wersją rolety wolno wiszącej jest roleta z tkaniną naturalną. Tkanina naturalna powstaje na bazie specjalnych gatunków traw, trzciny, juty, bambusa i drewna. W zależności od intensywności splotu tkanina może mieć różny stopień zaciemnienia. Każda tego typu roleta nadaje pomieszczeniu wyjątkowy, elegancki, stylowy charakter.W przeciwieństwie do żaluzji aluminiowych na pewno mniej się kurzą. Pasują zarówno do surowych, nowoczesnych wnętrz w stylu norweskim jak i wnętrz klasycznych, ciężkich, drewnianych mebli, bogato tkanych dywanów.

roleta sabatek

Rolety montowane do skrzydła okiennego dzielimy na kasetkowe i mini. Rolety mini charakteryzują się prostą budową, czyli tkaniną przyklejoną do stalowej rurki nawojowej, uchwytami z PCV w kolorze białym, brązowym lub złotym dębie oraz mechanizm łańcuszkowy w kolorze uchwytów. Roleta mini może być wyposażona w prowadzenie żyłkowe boczne, zaczepy magnesowe lub zaczepy rzepowe. Uchwyty górne mogą być bezinwazyjne, przykręcane lub przyklejane. Najlepiej, gdy roleta mini jest dobrze dopasowana do skrzydła okiennego, czyli jest produktem na zamówienie a nie gotowizną z supermarketu. Roleta na zamówienie jest zrobiona na wymiar, czyli jej szerokość zakrywa równo szybę oraz listwy przyszybowe, a wysokość jest zgodna z wysokością skrzydła okiennego. Kolor mechanizmu powinien być dobrany do koloru ramy okna. Roletę mini można zamontować do każdego typu okna, zarówno PCV jak i drewnianego; zdarzają się także montaże do okien aluminiowych, np. w budynkach użyteczności publicznej lub biurowcach.


Sabatek - rolety,plisy,żaluzje

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zadaszenia szklane i możliwości ich zastosowania

Zadaszenia szklane i możliwości ich zastosowania


Autor: Piotr Szklany


Szkło, jeśli zastosujemy go w odpowiedni sposób może okazać się równie uroczym co trwałym materiałem budowlanym. Nieustanna gra świateł i cieni przyciąga nasz wzrok i inspiruje.


Zadaszenia szklane mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie przestrzeni, lecz mogą być przemyślane w taki sposób aby nie naruszały pierwotnego charakteru budynku. Jest wiele rodzajów zadaszeń, wybierając należy rozważyć wady i zalety każdego z nich.

Daszki wiszące systemowe to: dyskretny wygląd i niski koszt, mocowane są do elewacji na odciągach ze stali nierdzewnej, tafla szkła pełni w nich rolę elementu nośnego konstrukcji. Rozwiązanie tego typu stosuje się do wysięgu 150 cm, w przypadku gdy chcemy zwiększyć wysięg konieczne staje się zastosowanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Elementy te mogą zostać umieszczone zarówno nad jak i pod taflą szła, w zależności od preferencji inwestora. Dodatkowa konstrukcja pozwala nam na wykonanie zadaszenia o wysięgu nawet do 4 metrów.

Zadaszenia szklane na podkonstrukcji stalowej, aluminiowej lub drewnianej: dają możliwość instalacji oświetlenia oraz wysięg do 6 metrów. Zastosowane szkło nie musi być całkowicie przezierne, ani bezbarwne, dzisiejsze technologie produkcji dają nam możliwość wyboru dowolnego koloru RAL. Warto także wziąć pod uwagę tzw. szkło mleczne, jest ono niezwykle interesujące i w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie zadaszenia.

W przypadku zadaszeń na podkonstrukcji stojącej wysięg jest praktycznie nieograniczony, rozwiązanie to najczęściej wybierane jest jako osłona wejść do restauracji i hoteli. Ale daszki i zadaszenia szklane można stosować także nad drzwi wejściowe do domu prywatnego, biura, fabryki, czy też nad balkony, tarasy lub patio. Fachowo dobrane i wpasowane zadaszenia szklane mogą być bardzo atrakcyjnym elementem architektury.


Nova glass

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Cudowna Mierzeja!

Cudowna Mierzeja!


Autor: Weronika Janaszek


Nadmorska Gmina Sztutowo położona jest we wschodniej części województwa pomorskiego. W całości znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” oraz w jego otulinie, stanowiącej północny skraj Żuław Wiślanych.


W sezonie letnim w centrum Sztutowa i na plaży odbywa się wiele imprez sportowych, rekreacyjnych i estradowych. Turnieje Beach Soccer i plażowej piłki siatkowej są już tradycją. Cykl imprez Sztutowskie Lato przyciąga wielu fanów sportu i rekreacji.

Na strzeżonych kąpieliskach morskich w Sztutowie od 2005 roku realizowany jest Program Błękitna Flaga, który jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”, który obejmuje fragment mierzei od Sztutowa, aż po granice Polski z Rosją w 80 % pokryty jest wydmami porośniętymi borem sosnowym.

Na terenie parku utworzono dwa rezerwaty przyrody: leśny - „Buki Mierzei Wiślanej”, chroniący ok. 150-letni starodrzew bukowy oraz ornitologiczny - „Kąty Rybackie”, na terenie którego kolonie lęgowe zakładają między innymi kormorany czarne i czaple siwe.

Unikatowe formy krajobrazu (wydma szara, wydma biała, szerokie, piaszczyste plaże, kidziny), siedliska i zbiorowiska roślinne, na terenach których występują liczne gatunki roślin i zwierząt, zostaną niewątpliwie docenione przez każdego, odwiedzającego te tereny.

Takie położenie inwestycji poznańskiego dewelopera Mierzeja Development, czyni ją wyjątkowo atrakcyjną dla wszystkich, którzy chcą odpocząć w spokojnym, malowniczym zakątku, obcując z nietkniętą ludzką ręką przyrodą.

Kompleks Mierzeja Park to inwestycja obejmująca budowę 20 budynków trzykondygnacyjnych, które w całości znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” oraz w jego otulinie, stanowiącej północny skraj Żuław Wiślanych. Wysoki standard wykończenia lokali mieszkalnych, wyjątkowe położenie, a także ekologiczne rozwiązania, wykorzystane podczas budowy to ogromne zalety tej inwestycji. Aby dostać się do piaszczystej plaży niezbędny jest krótki spacer przepięknym lasem. Z terenu inwestycji jest to ok. 1 km (15min). Do plaży prowadzi również droga asfaltowa (ok. 2,4km).

Miejscowość Sztutowo to miejsce, które nie uległo wszechobecnej modzie w nadmorskich miejscowościach. Duża wieś o charakterze małomiasteczkowym oferuje w sezonie letnim wiele atrakcji. Równowagą dla zgiełku są jednak unikatowe formy krajobrazu, siedliska i zbiorowiska roślinne, na terenach których występują liczne gatunki roślin i zwierząt.

Miejsca, które warto odwiedzić:

1. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, w którym można obejrzeć wystawy i ekspozycje dotyczące rybołówstwa na Zalewie Wiślanym. Do stałej ekspozycji Muzeum należy oryginalny warsztat szkutniczy.

2. Muzeum Stutthof w Sztutowie, istnieje od 1962 r. na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady.

3. Rezerwat Kormoranów „Kąty Rybackie” utworzony w 1957 r., obejmuje obszar 14 ha. Obecnie jest to największa kolonia lęgowa kormoranów w Polsce i jedna z większych w Europie.

4. Ławeczka Rybaka w Kątach Rybackich - obelisk nad Zalewem Wiślanym, jest uhonorowaniem pracy i wysiłku rybaków,

5. Most Zwodzony w Sztutowie na Wiśle Królewieckiej.


adStone Sp. z o.o.

www.adstone.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Przyłącze gazowe

Przyłącze gazowe


Autor: K. Niegolewski


Mówiąc o przyłączach zwykle ma się na myśli: przyłącze gazowe, przyłącze elektryczne, przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne. Podejmując czynności w celu realizacji poszczególnych przyłączy możemy sami załatwiać niezbędne formalności lub zlecić to firmom, które będą je wykonywały.


Proces wykonania przyłącza gazowego składa się z szeregu czynności.

W pierwszej kolejności składamy wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Standardowy wniosek dotyczy odbioru gazu ziemnego wysokometanowego w ilości nie większej niż 10m3/h.

Do wniosku należy dołączyć szkic zabudowy lub plan zabudowy określający usytuowanie obiektu, usytuowanie sąsiednich obiektów oraz propozycję lokalizacji punktu wyjścia z systemu gazowego. Konieczne jest również wskazanie przewidywanego momentu zawarcia umowy o przyłączeniu do sieci gazowej.

Na tej podstawie w ciągu około 21 dni wydawane są warunki przyłączenia do sieci gazowej. Nastąpi to, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości, czyli jest to uzależnione od istnienia sieci gazowej w okolicy oraz od tego czy spółce będzie się opłacało wybudować nitkę sieci dla Twoich potrzeb.

Wydane warunki ważne są prze okres 1 roku. Po upływie tego okresu, jeżeli nie zostanie rozpoczęta inwestycja konieczne jest wystąpienie z nowym wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Oczywiści może się zdarzyć, że zamiast otrzymać warunki przyłączenia do sieci gazowej dostaniemy informację, że takie przyłączenie nie jest możliwe. Wówczas możemy zrezygnować z gazu albo korzystać z butli gazowej albo zdecydować się na montaż zbiornika na gaz płynny.

Dalszym etapem budowy przyłącza gazowego jest złożeni wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Warto zwrócić uwagę na następujące zapisy we wniosku:

- wyrażenie zgody na nieodpłatne udostępnienie nieruchomości w celu budowy i przyszłej eksploatacji przyłącza gazowego itd.

- zobowiązanie, że na żądanie Operatora Systemu Dystrybucji przedłoży się na zasadach określonych w umowie o przyłączeniu do sieci oświadczenie w formie aktu notarialnego, o ustanowieniu na rzecz właściciela sieci gazowej służebności przesyłu dla pasa ziemi, pod którym znajduje się sieć gazowe oraz części nieruchomości, na której posadowione będzie przyłącze gazowe. Na tej podstawie otrzymujemy do podpisu umowę o przyłączenie do sieci gazowej. W umowie tej zostaną określone nakłady na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji.

Następuje etap realizacji zawartej umowy. Obowiązkiem naszym jest przygotować miejsce do zamontowania kurka głównego lub punktu redukcyjnego oraz wykonanie instalacji gazowej wraz z montażem odbiorników, szafki na kurek główny i układ pomiarowy.

Do budowy instalacji gazowej może nastąpić po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującą budowę instalacji gazowej.

Wykonana instalacja gazowa musi być zgodna z zatwierdzonym projektem budowy instalacji gazowej, opinia kominiarską (jeżeli jest niezbędna), wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej i decyzją na budowę instalacji gazowej.

Wykonawcą instalacji gazowej może być wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

Ostatnim etapem jest zgłoszenie gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym. Na tej podstawie następuje montaż układu pomiarowego, napełnieni instalacji paliwem i uruchomienie dostarczania paliwa gazowego. Proces ten obejmuje przeprowadzenie odbioru instalacji gazowej, który polega na sprawdzeniu wykonania instalacji zgodnie z uzyskanymi warunkami oraz szczelności wykonanej instalacji.

Oczywiści korzystanie z gazu jest uzależnione od podpisania stosownej umowy. Jest to umowa kompleksowego dostarczania paliwa gazowego. Można ją zawrzeć po zawarciu umowy o przyłączeniu do sieci gazowej oraz na etapie budowy przyłącza. Gwarantuje to możliwości niezwłocznego uruchomienia instalacji po zakończeniu procesu budowy instalacji gazowej.


K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.