wtorek, 28 grudnia 2010

Zbliżająca się zima, a przetargi i roboty budowlane w tym okresie

Zbliżająca się zima, a przetargi i roboty budowlane w tym okresie


Autorem artykułu jest Paweł Kuźma




Jeśli w tym roku zima szybko zaskoczy branżę budowlaną, oznaczać to będzie jej mniejsze przychody. Wykonawcy spieszą się aby zdążyć zrealizować przetargi, które wygrali w ciągu roku.

Oby w tym roku zima była łaskawa dla budownictwa.


Trudno nie odnieść wrażenia że meteorolodzy prześcigają się w informacjach dotyczących nadejścia zimy. Według nich zbliżająca się do nas wielkimi krokami zima, będzie jedną z najsilniejszych w minionym stuleciu, a warto przypomnieć że już zeszłoroczna (2009-2010) nie rozpieszczała nas pod tym względem. Wszystko wskazuje na to że w tym roku będzie tylko gorzej. Pierwsze opady śniegu spodziewane są już w drugiej połowie października, a prognozowana temperatura ma spaść nawet do –30 stopni C. To prawie jak u naszych wschodnich sąsiadów.
Warto sobie zatem odpowiedzieć jak taki stan rzeczy wpłynie na roboty budowlane w tym okresie, który w Polsce obejmuje przecież +/- kilka miesięcy.


Odpowiedź na tego typu pytanie wręcz nasuwa się sama. Jeszcze kilkanaście dni temu widzieliśmy drogowców którzy łatali dziury w jezdniach i malowali pasy, sąsiada który przy pomocy ekipy budowlanej ocieplał dom styropianem, wymieniał nieszczelne okna czy też łatał przeciekający dach. I trudno się oprzeć wrażeniu, że z dnia na dzień taki stan rzeczy przestaje istnieć przynajmniej na koleje miesiące.


Zaradna firma i w zimie znajdzie kontrakt lub ciekawe zlecenie budowlane.


Dodatkowo krótszy dzień sprawia, że szybciej robi się ciemno na dworze, a to kolejna przeszkoda dla budowniczych w naszej rzeczywistości. I choć w nowoczesnym XXIw. świecie istnieją portale internetowe które dwoją się i troją chcąc pomóc firmom w uzyskaniu robót budowlanych poprzez przetargi, zlecenia budowlane czy też konkursy
ofert to sezonu zimowego nie udaje ominąć się również im.


Jakich przetargów będzie najmniej zimą ?


Oczywiście tych na zewnątrz budynków. Część przetargów budowlanych na prace oczywiście zmieniła swój zakres, a część znikła do wiosny. Drogowcy muszą przerzucić się z w/w łatania, czy budowy nowych dróg, na odśnieżanie
już istniejących. Wszelkie roboty zewnętrzne wokół obiektów w miesiącach listopad-marzec przestaną praktycznie istnieć, a jak co roku więcej będzie prac wewnętrznych - wykończeniowych typu malowanie, układnie glazury oraz terakoty, wykonanie inst. wewnętrznych budynkowych. Jak co roku pojawią się również też prace typowo sezonowe np.: odśnieżanie posesji, dachów mniejszych obiektów prywatnych, Spółdzielni i Wspólnot oraz wielkich obiektów handlowych czy też przemysłowych. W związku z nadchodzącym sezonem grzewczym z całą pewnością przybędzie
prac związanych z systemami grzewczymi, piecami, usługami kominiarskimi, czy też wentylacją która będzie odprowadzała wilgoć z budynku.


Kiedy temperatura spada dużo poniżej „0” wszelkie prace ziemne są bardzo utrudnione lub wręcz nawet niemożliwe, różnego rodzaju środki chemiczne, zaprawy, kleje itp. wiążą bardzo powoli. Również wytrzymałość robót jest nieporównywalnie mniejsza do tych wykonanych latem. W dużej mierze materiały budowlane nie są przystosowane do używania w tak niskich temperaturach, a ich optymalna odporność uzyskiwana jest właśnie gdy prace wykonywane są w temperaturach dodatnich. Czasami dzieje się tak że zima nadchodzi niespodziewanie i opóźnia niepotrzebnie prace związane z budowami lub remontami zewnętrznymi, aby tego uniknąć warto ogłaszać przetargi i planować prace budowlane zewnętrzne tak aby zaczynały się na wiosnę lub w lecie, a kończyły najpóźniej w październiku. Oszczędzi to nam jak i wykonawcom dodatkowych nerwów, oraz pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Stwierdzić można że tematyka zleceń czy przetargów zmienia się w Polsce tak często jak zmieniają się pory roku. W związku z tym przekrój prac jest różny. Już „niedługo” bo za kilka miesięcy nadejdzie wiosna, a wspominani powyżej drogowcy zajmą się usuwaniem szkód powstałych przez działanie zimy i siarczystych mrozów.


---

Przetargi - Eurobudowa.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz