Budowa domu dostępnego
Autorem artykułu jest kodo
Coraz częściej w mediach i prasie specjalistycznej słyszymy o domach dostępnych. Idea takiego budownictwa wzięła się z potrzeb, jakie były zgłaszane przez mieszkańców wielkich miast.
Duże skupiska ludności potrzebowały mieszkań, których utrzymanie i wyposażenie nie było zbyt kosztowne. Natomiast materiały, które były wykorzystywane podczas prac, cechowały się solidnością, wysoką jakością i pozwalały na długie użytkowanie.
Na czym polega budowa domu dostępnego?
Budowa domu dostępnego polega na stworzeniu projektu budynku mieszkalnego, którego realizacja nie pochłonie horrendalnych sum. Istotą tych domów jest również zastosowanie takich materiałów i technologii, by codzienna eksploatacja nie kosztowała dużo. Coraz częściej takimi przedsięwzięciami zajmują się wielcy developerzy, którzy po wykończeniu takich domów wynajmują je dla zysku. W literaturze przedmiotu domy te określane są, jako te o „umiarkowanym czynszu”.
Cechy charakterystyczne domów dostępnych
Domy dostępne to najczęściej wielorodzinne domy wolnostojące. Składają się z jednej lub dwóch klatek wejściowych. Od zwykłych mieszkań nie różnią się prawie niczym. Należy jednak zauważyć, że budowa domu tego typu przynosi niewymierne korzyści, gdyż komfort mieszkania w samodzielnej jednostce jest dużo wyższy niż w mieszkaniu blokowym. Większość z domów dostępnych posiada także ogródki, garaże, poddasza, które mogą być wykorzystywane przez właścicieli w różnoraki sposób.
Domy dostepne a koszty wykonania
Koszty związane z wykonaniem domu dostępnego można podzielić na dwa etapy: pierwszym jest projekt drugim juz sama realizacja. Sam projekt to element najtrudniejszy ponieważ musi on być tak wykonany aby na etapie ralizacji w jak największym stopniu obniżyć koszty budowy. W projekcie musi być uwzględniona zwarta i jednolita konstrukcja budynku co ułatwia izolowanie. Projekt musi przewidywać rozkład pomieszczeń, odpowiedni ich przyleganie, gładką oknstrukcję dachu - dzieki tym drobiazgom, podczas budowy pojawiają się ogromne oszczędności na materiałach, tj. instalacja sanitarna, instalacja elektryczna, wszelkiego rodzaju folie termoizolacyjne czy pokrycia dachowe. Warto również wspomnieć, że w przypadku domów dostepnych rezygnuje się z zagospodarowywania poddaszy czy budowy piwnic aby obniżać koszty. Tak więc zdecydowanie wyższy koszt realizacji projektu zostaje z nawiązką zrekompensowany na etapie budowania poprzez mniejsze zużycie materiałów budowlanych.
Domy dostępna a koszty utrzymania
W praktyce koszty utrzymania domu dostępnego a więc opłaty za czynsz, energię i inne media sa znacznie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. W dużym stopniu wynika to z instalowania dodatkowych elementów sanitarno-grzewczych jak solary czy zbiorniki na wodę. Dobra izolacja termiczna również zapewnia mniejsze koszty ogrzania budynku co zwłaszcza zimą wpływa pozytywnie na portfel typowego lokatora. Dodatkowo natomiast znacznie niższe koszty wykonania są gwarantem, że czynsz za średniej wilkości lokal mieszkalny to kwota o 1/3 mniejsza niż zwykle a więc 30% więcej w portfelu :)
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz