poniedziałek, 11 lutego 2013

Inwestycje w nieruchomości

Inwestycje w nieruchomości

Autorem artykułu jest Wioletta Sikora


Kupowanie mieszkania dla siebie, a inwestowanie w nie dla zarobku to dwa zupełnie różne podejścia. W pierwszym przypadku kierujemy się emocjami, gustem i tym jak się czujemy w wybranym miejscu. Inwestowanie natomiast wymaga chłodnej kalkulacji. Inwestycje w nieruchomości to jedne z najlepszych i n... Kupowanie mieszkania dla siebie, a inwestowanie w nie dla zarobku to dwa zupełnie różne podejścia. W pierwszym przypadku kierujemy się emocjami, gustem i tym jak się czujemy w wybranym miejscu. Inwestowanie natomiast wymaga chłodnej kalkulacji.
Inwestycje w nieruchomości to jedne z najlepszych i najbezpieczniejszych inwestycji. Kupować mieszkania nie można na ślepo, dla każdej inwestycji trzeba przygotować solidną analizę, uwzględniającą wszystkie czynniki wzrostu wartości.

Ceny nieruchomości w Polsce zaczęły gwałtownie rosnąć po wejściu naszego kraju do UE. Niskie stopy procentowe, podupadające zasoby mieszkaniowe i stabilny wzrost PKB duże zainteresowaniem inwestorów Jest to doskonałe rozwiązanie, dla tych, którzy myślą o długoterminowym inwestowaniu.

Nieruchomości to mniej więcej połowa całego majątku ludzkości. Ceny nieruchomości są w bardzo małym stopniu związane z tym, co dzieje się na giełdzie.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?
- poziom zysków jest znacznie wyższy niż w alternatywnych sposobach zarabiania: funduszach inwestycyjnych, złocie, giełdzie, czy też bankowych lokatach,
- łatwość zbycia nieruchomości - zdecydowana przewaga popytu nad podażą,
- stabilny rynek.

Nieruchomości to doskonałe zabezpieczenie na starość
Niestety musimy odprowadzać od naszych dochodów składki do wybranego funduszu emerytalnego. Ale mieszkanie zakupione z przeznaczeniem na wynajem może się w przyszłości okazać lepszą inwestycją lub stanowić przynajmniej doskonałe uzupełnienie naszej przyszłej emerytury.

Inwestycje w grunty
Najbardziej rosną ceny gruntów w okolicach dużych miast, w dobrych lokalizacjach turystycznych i innych rejonach kraju, które będą się dynamicznie rozwijały.

Hitem staje się ziemia rolna. Będzie można na niej zarobić, jeśli istnieje możliwość przekwalifikowania na budowlaną?
Najlepiej jest zorientować się, jaka jest cena działek budowlanych w okolicach ziemi, którą chcemy kupić. To powinno pokazać nam potencjalną stopę zwrotu. Przekwalifikowanie ziemi z rolnej na budowlaną zawsze zdecydowanie zwiększa jej wartość.

Już 7-8 czerwca 2008 roku rusza 44 edycja kursu Jak skutecznie inwestować w nieruchomości z minimalnym lub zerowym wkładem własnym.

Misją naszą jest przygotowanie kursantów do roli inwestorów, którzy z powodzeniem stosują bezpieczne techniki minimalnego, lub zerowego wkładu. Formuła sukcesu jest bardzo prosta: trzeba zacząć działać inaczej niż dotychczas. Nasze seminarium pozwoli Ci zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy zł !!! Każdy uczestnik otrzyma Osobisty Plan Finansowania Nieruchomości. Zajęcia prowadzą doświadczeni w branży finansowej oraz nieruchomościach profesjonalni trenerzy:

dr Andrzej Fesnak
Franciszek Staniszewski

Trenerzy posiadają certyfikaty międzynarodowych instytucji finansowych: LIMRA, Finacial Services Trainning College, posiadają też jako eksperci akredytację PARP - Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w programach unijnych:

Program Rozwoju Przedsiębiorstw
Od Innowacji do Biznesu
Finansowanie dla Wzrostu

Czy wiesz, że 76% milionerów zaczyna karierę finansową
od inwestycji w nieruchomości?

Powodzenie finansowe jest wynikiem inwestowania w swoje wykształcenie, w rozwój unikalnych umiejętności, w trenowanie kluczowych dla osiągania sukcesu nawyków?

Na naszym seminarium pomożemy Ci rozwikłać dylematy finansowego życia.
Inwestowanie w nieruchomości może przynieść ponadprzeciętny zysk. Większość Polaków realizuje swoje finansowe marzenia w sposób standardowy: praca na etacie, oszczędności, nadgodziny, kredyty bankowe. A przecież dzięki zdobytej wiedzy można użyć dźwigni finansowej i w ten sposób pomnażać swój kapitał.

Nasze przedsięwzięcie jest jedynym szkoleniem otwartym w Polsce, które realizowane jest regularnie - przynajmniej raz w miesiącu - od ponad trzech lat i które posiada kompletną dokumentację fotograficzną i częściowo filmową. Inni piszą o swoich szkoleniach, my zaś możemy je pokazać!
Zauważ, że seminarium już zostało przetestowane i uzyskało pozytywne oceny. A więc niczym nie ryzykujesz. Uczestnicząc w zajęciach możesz znaleźć się w bardzo wąskim gronie specjalistów w Polsce, którzy posiadają niezwykle cenne umiejętności inwestora w branży nieruchomości.

W ciągu trzech lat prowadzenie kursów wzięło w nim udział 921 osób z całego kraju. Nasi uczestnicy, to: osoby zarządzające firmami - prezesi i dyrektorzy, menedżerowie dużych korporacji, właściciele firm, prawnicy, ekonomiści, lekarze, bankowcy, inżynierowie i studenci - ludzie o otwartych umysłach, żądni nowych umiejętności i niezależności finansowej.
Dowiedz się więcej ze strony Nieruchomości
---

Dlaczego chcemy żebyś był bogaty Udane wesele Bogata kobieta Podświadomość

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Schody, jedna z najtrudniejszych konstrukcji budowlanych.

Schody, jedna z najtrudniejszych konstrukcji budowlanych.

Autorem artykułu jest Jarosław Cyrson


Schody, choć mogłoby wydawać się inaczej są w rzeczywistości jedną z najtrudniejszych do wykonania konstrukcji budowlanych. Nawet sam wybór rodzaju i gatunku schodów nie jest prostą sprawą. Choć schody z natury rzeczy mają ułatwiać i umożliwiać z pozoru tak banalną czynność jaką jest p... Schody, choć mogłoby wydawać się inaczej są w rzeczywistości jedną z najtrudniejszych do wykonania konstrukcji budowlanych. Nawet sam wybór rodzaju i gatunku schodów nie jest prostą sprawą. Choć schody z natury rzeczy mają ułatwiać i umożliwiać z pozoru tak banalną czynność jaką jest poruszanie się pomiędzy piętrami to bez kozery można powiedzieć, że w ich konstrukcji kryją się liczne naprawdę złożonych problemy techniczne. Owe problemy w znaczącym stopniu wpływają na wygodę i bezpieczeństwo użytkowników. Konstruując schody zarówno te najprostsze drabiniaste, jak i te bardziej skomplikowane schody kręcone wymagana jest od projektanta i wykonawcy wysoka wiedza i doświadczenie.

Podejmując decyzję, że umieszczamy schody w naszym domu czy firmie musimy zadecydować przede wszystkim o tym, gdzie będą owe schody umieszczone i ile miejsca chcemy i możemy na nie przeznaczyć. Materiał oraz kształt schodów w znaczącym stopniu zaważy na wyglądzie pomieszczenia, a nawet całego domu. Schody możemy w to uwierzyć bądź nie wpłyną na pewno wpłyną na wystrój naszego domostwa. Dlatego też ważne jest aby wybrać schody z odpowiednim wykończeniem boków, płaszczyzn poziomych oraz detali. Pomoże nam to zharmonizować całe pomieszczenie.

Wiele firm specjalizuje się w produkcji schodów drewnianych: prostych, jedno i dwuzabiegowych, giętych i innych. Oferują one z drewna bukowego, dębowego, jesionowego oraz drzew egzotycznych. Zapewne napotkają Państwo schody w których elementy drewniane połączone będą z metaloplastyką i stalą nierdzewną, co niejednokrotnie daje zaskakujące efekty.
Produkujący schody niemal nigdy nie mają sztywnych cenników, a to ze względu na różnorodność domów i pomieszczeń oraz a może nawet przede wszystkim ze względu na różnorodność gustów klientów.

Pamiętajmy jednak by wybrać solidną firmę z tradycją by nasze schody były powodem do dumy i aby doskonale dopełniały wystrój naszego domostwa. --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Hale stalowe - doskonały pomysł na obiekty przemysłowe.

Hale stalowe - doskonały pomysł na obiekty przemysłowe.

Autorem artykułu jest Jarosław Cyrson


Artykuł w związku z wysokimi cenami ściennych materiałów budowlanych proponuje alternatywne rozwiązanie dla firm chcących postawić nowe bądź zmodernizować już istniejące obiekty przemysłowe. Alternatywą tę stanowią hale stalowe. Do niedawna miałem okazję pracować w firmie zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych na szeroką skalę. Sporą rzeszę nabywców stanowiły przedsiębiorstwa budujące różnego rodzaju obiekty przemysłowe. W ubiegłym roku napotkały one na nie lada problem związany z zakupem materiałów ściennych. Rynek z powodu ciepłej zimy został praktycznie wyczyszczony z gazobetonu czy Porothermu. Nieliczne ilości jakie były do dostania sprzedawane były w horrendalnych cenach. Analitycy twierdzą, że taka tendencja może utrzymać się przynajmniej parę lat. Co więc mają zrobić chcący zwiększyć na przykład swoje powierzchnie magazynowe? Alternatywą dla tradycyjnych murowanych obiektów przemysłowych są hale stalowe. W całości wykonane z elementów stalowych. Pamiętajmy jednak by wybrać nie "garażowego" producenta, a solidną firmę z doświadczeniem, świadectwami i certyfikatami. Produkowane przez te firmy hale stalowe charakteryzują się solidną i bezpieczną konstrukcją. Firmy te gwarantują wysoką jakoś wyrobów. Produkowane przez nie hale stalowe można doskonale łączyć ze sobą lub też z tradycyjnymi murowanymi obiektami przemysłowymi. Konstrukcje stalowe z jakich zbudowane są opisywane hale można zamawiać w niemalże dowolnej kolorystyce. Ponadto dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów termo- i hydroizolacyjnych hale stalowe są idealnie szczelne zupełnie tak jak murowane obiekty przemysłowe. Termoizolacja sprawia, że hale stalowe są ciepłe zimą i chłodne latem nawet bez zastosowania klimatyzacji.
Hale stalowe można postawić na każdej powierzchni w dowolnym miejscu. Nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń. Również co do kształtu mamy szerokie pole manewru.
Obiekty przemysłowe postawione na bazie hal stalowych można również dowolnie i bez większych problemów rozbudowywać co jest ich kolejnym atutem.
Reasumując hale stalowe to w przy dzisiejszych problemach z materiałami ściennymi idealne rozwiązanie dla chcących posiadać obiekty przemysłowe typu: magazyn, stajnia, hala produkcyjna czy nawet cały zakład produkcyjny.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Odlotowe namioty handlowe - czyli o przydatności z przymrużeniem oka

Odlotowe namioty handlowe - czyli o przydatności z przymrużeniem oka

Autorem artykułu jest Lena Podgórska


Czy namioty handlowe są naprawdę odlotowe? Oczywiście że tak! Nieodpowiednio przymocowane mogą z łatwością wzbić się w powietrze, zwłaszcza w wietrzną, a już szczególnie huraganową pogodę. Naturalnie jeśli je odpowiednio przymocować to z ogromnego statku powietrznego zamienią się w solidną nieruchomość.

Czy handlowe są naprawdę odlotowe?
Oczywiście że tak! Nieodpowiednio przymocowane mogą z łatwością wzbić się w powietrze, zwłaszcza w wietrzną, a już szczególnie huraganową pogodę. Naturalnie jeśli je odpowiednio przymocować to z ogromnego statku powietrznego zamienią się w solidną nieruchomość. Obie te wyjątkowe cechy wykorzystywane były w tradycyjnych namiotach już setki, a nawet tysiące lat temu.

Nieprzypadkowo obok standardowego "latającego dywanu" powszechnie używanego na bliskim wschodzie, jako szybki, acz nie zawsze komfortowy środek transportu ówczesnej klasy średniej (o czym świadczyć mogą obiektywne dzieła historyków takie jak np. "Baśnie Tysiąca i jednej nocy"), w częstych relacjach występuje także "latający namiot". Minieni mogli za jego pomocą nie tylko przemieszczać się bezpieczniej, ale i osiąść w sprzyjającej okolicy na dzień czy dwa. Podróżując namiotami handlowymi, mogli wykorzystać także okresy postoju na podreperowanie swego budżetu, sprzedając oliwki, wino, wielbłądy lub polisy na życie.

Tak oto namioty handlowe stały się niezwykle ważnym elementem nie tylko antycznego, lecz także współczesnego systemu wymiany handlowej, przyczyniając się, jak to obliczyli uczeni z "Instytutu Namiotologii i Innych Nauk Stosowanych" do wygenerowania 38,67% globalnego PKB (nadmienić należy, że niezależne źródła naukowe podają szacunkowo nieco mniejszy udział: 38,64% PKB). Nieliczne branże niemogące, z przyczyn obiektywnych, korzystać z dobrodziejstw namiotów handlowych, takie jak hutnictwo żelaza i stali, popadają w stagnację, w przeciwieństwie np. do wysoce znamiotyzowanej, gwałtownie rozwijającej się branży wiatraczków odpustowych.

Jednak pomimo trudnego do przecenienia wpływu namiotów, a namiotów handlowych w szczególności, na handel i inne poruszone wcześniej aspekty życia gospodarczego i nie tylko, namioty handlowe i ich większe odpowiedniki hale namiotowe odbiły również
ogromne piętno na życiu społecznym. Już bowiem starożytni zauważyli, że namiot handlowy oprócz innych istotnych funkcji wykorzystać można do przetrzymywania swojego haremu, a w weekend czy też ferie do zrobienia solidnej imprezy. Zapraszając do swojego namiotu handlowego sąsiadów z okolicznych wiosek i osad, ludzie starożytni mogli zorganizować naprawdę niezłą bibkę, podczas której oprócz wymiany chleba, wina i kobiet, dochodziło także do wymiany wiedzy antycznej oraz poglądów na moralne i religijne aspekty życia oraz opinii o najnowszych filmach.Ujawniły się też wówczas pewne drobne mankamenty tworzywa samego namiotu handlowego,znajdujące wyraz w zakazach wchodzenia z włóczniami, rozpalania wewnątrz ogniska o płomieniu wyższym niż 1,75 metra i strzelania z łuku. Zakaz rozpalania wysokiego ognia, przyczynił się, jak wynika z moich badań, do wynalezienia zimnych zakąsek jak chips-y i orzeszki ziemne, oraz zimnych napojów: wody gazowanej i Coca-coli, w konsekwencji zaś do gwałtownego rozwoju całego sektora FMCG.

Wszystkie te ograniczenia nie zraziły pierwotnych i nie zrażają współczesnych, którym jednak warto o nich przypomnieć. Warto również przypomnieć, że namiot handlowy to wyjątkowo bezpieczna, w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, konstrukcja pozwalająca wyjść niemal zawsze bez szwanku w przypadku trzęsienia ziemi o skali 10 czy nawet 11 kilovolt. Współczesne namioty są bowiem zbudowane zazwyczaj z solidnych izolatorów.

W dzisiejszych, trudnych czasach kryzysów instytucji finansowych, kredytów hipotecznych i powszechności kart kredytowych, namioty handlowe nabrały nowego znaczenia. Posiadając namiot handlowy i samochód, jeżeli jeszcze nie został zlicytowany, możemy z łatwością kryć się przed windykatorami i komornikami, zmieniając miejsce zamieszkania za każdym razem gdy otrzymamy polecony lub zobaczymy postawnych panów grających w baseball. Nawet - w wydawałoby się beznadziejnej sytuacji egzekucji z nieruchomości - namiot pozwoli nam na zachowanie odrobiny godności i, co bardziej w tej sytuacji istotne, suchego schronienia. Atrakcyjne obecnie ceny namiotów sprawiają, że nawet konieczność ucieczki przed wierzycielem lub niedźwiedziem, co zależy od okolicy wybranej na postój, i pozostawienia swojego namiotu nie oznacza dla nas istotnego uszczuplenia majątkowego. Po prostu wyciągniemy niezablokowaną jeszcze kartę kredytową i kupimy sobie nowy.

Reasumując, namioty handlowe, jak wykazałam, odegrały w przeszłości i wciąż odgrywają ogromną rolę w życiu społeczno-gospodarczym, zawdzięczamy im rozwój handlu, aerodynamiki i myśli filozoficznej, chips-y, Cole a nawet wiatraczki odpustowe. Stanowią one ponadto dla wielu zadłużonych obywateli, ciekawą i wyjątkowo atrakcyjną alternatywę dla mostów i kartonów.

---

Idea4net -kreatywne rozwiązania internetowe; projektowanie i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych W przypadku przedruku nie wyrażamy zgody na dokonywanie jakichkolwiek zmian w artykule oraz zamieszczonych l

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mieszkania w Krakowie – analiza cen

Mieszkania w Krakowie – analiza cen

Autorem artykułu jest Nordic House


Rynek mieszkaniowy nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce, przeżywa bardzo dynamiczny rozwój. Boom budowlany w latach 2005 – 2006, kiedy to mieszkania sprzedawały się na etapie „dziury w ziemi”, czasami nawet dochodziło do sytuacji, że deweloper nie miał pozwolenia na budowę ... Rynek mieszkaniowy nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce, przeżywa bardzo dynamiczny rozwój. Boom budowlany w latach 2005 – 2006, kiedy to mieszkania sprzedawały się na etapie „dziury w ziemi”, czasami nawet dochodziło do sytuacji, że deweloper nie miał pozwolenia na budowę a już sprzedawał lokale. Po tak gwałtownym wzroście, jak 70% w 2006, kiedy to Kraków był jedną z najpopularniejszych lokalizacji w Europie, wzrost cen zwolnił w pierwszej połowie 2007 roku i ustabilizował się w drugiej połowie roku. W niektórych częściach miasta, takich jak np. Stare Miasto, gdzie ceny zostały wywindowane poza podstawę rynku, obserwuje się nawet niewielki spadek cen. Podobny proces był zresztą obserwowany w Warszawie i innych większych miastach. Zjawisko, które obserwujemy w obecnej chwili w Krakowie nazywamy „efektem kropli”.

„Kroplą” był boom, który pojawił się w 2006 roku, spowodowany w dużej mierze przez zagranicznych inwestorów, kupujących spekulacyjnie mieszkania w Krakowie, inwestujących przede wszystkim w Stare Miasto i Kazimierz. Tym samym ceny zostały wywindowane sporo ponad poziom. Kryzys kredytowy oraz otworzenie nowych rynków w Rumunii i Bułgarii przyczyniło się do spadku popytu. To, co obserwowaliśmy, było rozsądnym, bezbolesnym i stabilnym zwolnieniem tempa wzrostu cen do takiego poziomu, który odpowiada długoterminowości inwestycji, lokalnemu i zagranicznemu popytowi oraz dostępności.

„Falą” był wzrost popytu na nieruchomości na przedmieściach oraz większy udział inwestorów kupujących działki pod budowę domów, który spowodował wzrost cen gruntów. Ten wzrost cen był co prawda znaczący, ale proces był bardziej stabilny, opierający się na podstawowym popycie i wzrastających dochodach mieszkańców. Fala ta spowodowana była właśnie przez wzrost cen nieruchomości w centrum, który znacznie przekraczający poziom, któremu mogli sprostać mieszkańcy Krakowa nawet biorąc pod uwagę rozwijający się intensywnie rynek kredytów hipotecznych. Lokalne dochody wzrastały, a mieszkańcy, którzy sprzedali swoje nieruchomości w centrum, uzyskali ogromny dochód, jednak mimo tego nie mogli sobie pozwolić, i nawet nie wykazywali zainteresowania inwestowaniem w centrum w mieszkania w Krakowie.

„Odwrócona kropla” - w momencie, gdy obecni właściciele nieruchomości zorientują się, że ceny w centrum zaczynają się stabilizować, lub odnotują ich niewielki spadek, będą zainteresowani sprzedażą lub wynajmem swoich dotychczasowych mieszkań oraz przeniesieniem się do centrum, aby skorzystać z okazyjnej możliwości zakupu lokali na Starym Mieście, nadal cieszących się ogromnym popytem. Ceny nie zostaną wywindowane tak, jak miało to miejsce w przypadku zagranicznych inwestorów, w zamian za to będą wzrastały stabilnie i w sposób naturalny na równi ze wzrostem dochodów, rynkiem kredytów hipotecznych oraz wzrostem ekonomicznym, co znormalizuje sytuację na rynku mieszkań. Kraków nadal dysponuje wysokim potencjałem budowlanym, a popyt na mieszkania utrzymuje się na stałym poziomie.

Warto zapoznać się z szczegółową raportem dewelopera na stronie mieszkania Kraków , gdzie zamieszcza on ciekawy wywiad z prezesem jednej krakowskiej spółki deweloperskiej.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Domek letniskowy

Domek letniskowy

Autorem artykułu jest Agnieszka Bartoszewska


Kilka słów na temat domków drewnianych Rolę domku letniskowego doskonale mogą spełniać domy kanadyjskie, coraz popularniejsze w każdym regionie kraju. Ich niewątpliwą zaletą jest krótki czas wybudowania oraz stosunkowo niska cena w porównaniu z domami murowanymi. Domy szkieletowe wymagają z pewnością mniejszego nakładu pracy, jeżeli decydujemy się na uczestniczenie w jego budowie. W przeciwnym wypadku wymagają znacznie mniejszej uwagi i czasu przy doglądaniu całego przedsięwzięcia. Na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej dom może powstać nawet zimą, gdyż wszystkie elementy konstrukcyjne powstają w warunkach niezależnych od pogody. W ciągu zaledwie kilku tygodni dom jest gotowy do samodzielnego wykończenia. Można również nabyć dom w wersji „pod klucz”, czyli w pełni zaadaptowany do zamieszkania. Letniskowe domy drewniane mają tę niewątpliwą zaletę, że można je wybudować w miejscach, w których warunki nie pozwalają na postawienie domu murowanego, np. w przypadku zbyt małej nośności gruntu lub na zboczu skarpy, gdyż technologia szkieletowa jest jedną z najlżejszych w przypadku budownictwa mieszkaniowego. ---

Domy drewniane

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Apartamenty w Krakowie nie tylko dla milionerów?

Apartamenty w Krakowie nie tylko dla milionerów?

Autorem artykułu jest Nordic House


Coraz więcej deweloperów oferuje mieszkania w Krakowie, szumnie nazywając je „apartamentami”. Czy słusznie? Słowo to na ogół jednoznacznie kojarzy nam się z luksusową rezydencją amerykańskiego milionera, natomiast ostatnio można zauważyć bardzo szybką tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ... Coraz więcej deweloperów oferuje mieszkania w Krakowie, szumnie nazywając je „apartamentami”. Czy słusznie? Słowo to na ogół jednoznacznie kojarzy nam się z luksusową rezydencją amerykańskiego milionera, natomiast ostatnio można zauważyć bardzo szybką tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ilość nowych „apartamentów”. Stosunkowo trudno jest przyjąć ścisłe kryteria techniczne, aby sprecyzować, w jakich przypadkach stosowanie tej nazwy jest zgodne z prawdą i oddaje faktyczny stan nieruchomości. Niestety, w większości jest to tylko chwyt marketingowy służący sztucznemu i niczym nieuzasadnionemu podwyższeniu ceny lokalu, który standardem tylko nieznacznie różni się od mieszkania w tzw. „wielkiej płycie”. Czym więc powinny charakteryzować się prawdziwe apartamenty?


Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę standard wykończenia budynku i zastosowane materiały. Wielu deweloperów wybiera materiały gorszej jakości, ale tańsze, aby maksymalnie obniżyć koszty budowy a jednocześnie zachować wizualne wrażenie luksusu. I tak zamiast prawdziwej cegły klinkierowej mamy płytki klinkierowe, zamiast okien drewnianych mamy plastikową imitację drewna, a w miejscu solidnych płytek podłogowych – tani, chiński gres. Zastosowanie wyższej jakości materiałów pociągnęłoby za sobą znaczące zwiększenie kosztów budowy.


Oferowane apartamenty powinny charakteryzować się większym metrażem, niż standardowe mieszkania w Krakowie, a przynajmniej odpowiednim rozplanowaniem pomieszczeń. Dodatkowa łazienka w lokalu, podobnie jak tzw. „pokój gospodarczy” stanowi duży atut, podnoszący standard i komfort. Podobnie jak winda od poziomu garaży podziemnych, nawet w niewysokim budynku, znacząco ułatwia życie, transport mebli i zakupów, nie wspominając już o ogromnych udogodnieniach dla młodych rodziców z małymi dziećmi bądź osób starszych, dla których pokonanie nawet dwóch pięter z siatkami pełnymi zakupów stanowi nie lada wyzwanie. Odrębną kwestią jest obecność recepcji w budynku – dla niektórych jest to bezsporna zaleta, podnosząca bezpieczeństwo. Niektórzy z kolei nie są tak do końca przekonani, argumentując swoje stanowisko wrażeniem kontroli, a wręcz inwigilacji we własnym, bądź co bądź, domu. Podobnie ma się sprawa monitoringu – systemy te można jednak zainstalować już po oddaniu budynku do użytkowania i skonsultowaniu ze wszystkimi lokatorami.


Trzecim czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę, jest lokalizacja, zarówno w szerokim, jak i wąskim ujęciu. Apartamentowiec powinien cechować się bardzo dobrą dostępnością komunikacyjną, nie tylko dla zmotoryzowanych, ale również dla skazanych na korzystanie z łaski lub niełaski krakowskiej komunikacji miejskiej. Mimo to, najbliższe sąsiedztwo w postaci ruchliwego i wiecznie zatłoczonego skrzyżowania nie jest mile widziane, podobnie jak zacieniające całą okolicę wieżowce i blokowiska. Nikt przecież nie ma ochoty zaglądać sąsiadowi „okno w okno” do kuchni bądź sypialni... Wszyscy natomiast docenią zagospodarowanie terenów zielonych na obszarze inwestycji i obecność placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców, podnoszące standard mieszkania. Kraków jest miejscem, w którym co raz więcej deweloperów bierze te rzeczy pod uwagę.
Nieco wyższa cena niż za standardowe mieszkanie w Krakowie nie jest więc jedynym argumentem, uprawniającym dewelopera do używania określenia „apartament”.
Warto zapoznać się z szczegółową ofertą dewelopera na stronie mieszkania Kraków, gdzie zamieszcza on również szereg interesujących materiałów do ściągnięcia.
---

http://www.nordic-house.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Tanie ogrzewanie

Tanie ogrzewanie

Autorem artykułu jest Adrian Florek


W tym artykule prezentujemy sposób na oszczędzanie pieniędzy na ogrzewaniu tradycyjnymi metodami. Zaglądnij i przeczytaj! Jako pierwszy dziś ukarze się artykuł o kolektorach słonecznych. Jak wcześniej wspomniałem chcę przybliżyć w ten sposób tajniki związane z budową jaki z eksploatacją obiektów budowlanych. W naszym kraju są bardzo dobre warunki do uzyskiwania energii cieplnej pozyskiwanej w sposób, który prezentuję w tym oto artykule.

Warto zacząć od podziału kolektorów, zatem możemy wyróżnić: płaskie (gazowe, cieczowe, dwufazowe), skupiające (zwykle cieczowe), rurowe (próżniowe) oraz specjalne. Kolektory zbudowane są z przezroczystego pokrycia, które zapewnia wewnątrz kolektora efekt cieplarniany, absorbera, który wykonany jest najczęściej z blachy miedzianej pokrytej takzwaną powłoką selektywną. Do absorbera przylutowany jest wymiennik ciepła, są to najczęściej rurki miedziane. Najważniejsze w kolektorach słonecznych jest izolacja, która zapobiega uwalnianiu się ciepła, które gromadzi się w kolektorze.
Do pozostałych elementów instalacji słonecznej należą:
1) zbiornik na wodę - może to być dowolny, jest typowym z wymiennikiem ciepła, przez który ogrzany czynnik grzewczy (np. glikol) z kolektora będzie przepływając oddawał energię.
2) spirala żebrowa (wymiennik ciepła)- przez nią przepływa substancja od kolektora, znajduje się w zbiorniku wody, przepływająca substancja ogrzewa nam wodę będącą w zbiorniku.
3) pompa- wymusza ona obieg glikolu przez wymiennik do kolektora.
4) komputer- steruje pracą kolektora (np. reguluje temperaturę)
5) glikol
6) zbiornik wyrównujący powstające ciśnienie w układzie.

Montując kolektory musimy pamiętać o kilku podstawowych warunkach, które musimy spełnić, należą do nich m.in. ułożenie kolektora na południe, optymalny kont nachylenia do poziomu wynosi 45o, oraz podstawowy warunek to uwzględnienie podczas wybierania miejsca na kolektor położenia, w którym promienie będą się skupiać przez jak najdłuższy czas. Istnieje możliwość montowania kolektorów na dachach, lub ziemi.
Kolektory montujemy do krokwi przytwierdzając je specjalnymi hakami do spodniej konstrukcji odpowiednio dobranej do kąta, pod jakim nachylony jest dach. Kolektory słoneczne zamontowane są nad powierzchnią pokrycia dachowego. Na rynku możemy znaleźć też kolektory połaciowe. Są one wbudowane w połać dachu i w miejscu, w którym są zamontowane zastępują pokrycie dachowe. Standardowa konstrukcja przeznaczona jest do montażu na dachu o nachyleniu od 30 do 60 stopni, gdy kąt nachylenia dachu jest inny, stosuje się konstrukcję korygującą. Do montażu kolektorów na ziemi, stosuje się odpowiednią konstrukcję oraz obciążniki, które zabezpieczą system przed działaniem silnych wiatrów.


Do czego służą kolektory słoneczne i jak działają?
Możemy je wykorzystać np. do podgrzewania wody np. użytkowej, basenowej lub możemy wspomagać centralne ogrzewanie (warto zauważyć, że 1 m² kolektora jest w stanie ogrzać około 40-60 litrów wody). Dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych możemy zaoszczędzić kilka „groszy”, a przy okazji przyczyniamy się do ochrony środowiska, co teraz jest szczególnie ważne gdyż jesteśmy dłużni przyszłym pokoleniom niezniszczoną przyrodę. Warto zauważyć, iż instalacja solarna jest odpowiadająca kosztom wytworzenia 2.800 kWh energii pierwotnej. Kolektor zamienia energię promieniowania słonecznego słonecznego i przekazuje ją czynnikowi roboczemu, którym najczęściej jest glikol.

Parametry techniczne kolektora:
• długość kolektora: 2,030m
• szerokość: 1,026 m
• wysokość: 0,087 m
• ciężar bez cieczy: około 40 kg
• powierzchnia absorbera: 1,8 m2
• ciśnienie robocze: 6 bar
• pojemność cieczowa: około 1,5 l


Tego typu ogrzewanie ma wiele zalet, wymienię kilka z nich, należą do nich przede wszystkim solidne wykonanie, które zapewni długotrwałe użytkowanie, wysoka sprawność energetyczna, estetyczny wygląd, a także niska cena, które gwarantuje szybki zwrot kosztów poniesionych na tego typu instalacje.

Moim zdaniem warto ponieść koszty związane z tego typu instalacją grzewczą, gdyż z tego, co zauważamy warunki atmosferyczne ulegają ociepleniu. Podczas eksploatacji poniesione koszty na instalacje nam się zwrócą, gdyż będziemy oszczędzać np. na ogrzewaniu drewnem lub węglem. Jak na razie energia słoneczna jest jednym z najlepszych alternatywnych źródeł energii.
---

Adrian Florek

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Właściwy moment na zakup mieszkania w Krakowie

Właściwy moment na zakup mieszkania w Krakowie

Autorem artykułu jest Nordic House


Własne cztery kąty to marzenie większości z nas. Kto jeszcze takowych nie posiada, zapewne rozważa teraz, bądź będzie rozważał w najbliższej przyszłości, zakup mieszkania. Pytanie tylko jest jedno – kupować już teraz, czy może wstrzymać się jeszcze, licząc na spadek cen nieruchomości wywołany ... Własne cztery kąty to marzenie większości z nas. Kto jeszcze takowych nie posiada, zapewne rozważa teraz, bądź będzie rozważał w najbliższej przyszłości, zakup mieszkania. Pytanie tylko jest jedno – kupować już teraz, czy może wstrzymać się jeszcze, licząc na spadek cen nieruchomości wywołany wzrastającą podażą?

Na to pytanie nie ma niestety odpowiedzi pewnej w stu procentach. Ceny krakowskich mieszkań ustabilizowały się, a ich gwałtowny wzrost, zaobserwowany w 2006 roku i w pierwszym kwartale 2007 roku, został zahamowany.

Na chwilę obecną koszt jednego metra kwadratowego w stanie deweloperskim, czyli bez białego montażu, z wylewką na podłodze i tynkami na ścianach, to średnio 7.300 zł brutto. Co w takim razie będzie za kilka miesięcy? Czy tendencja stabilizacyjna zostanie utrzymana, czy też odnotujemy znaczący spadek cen, na co liczy wielu potencjalnych nabywców mieszkania? Kraków na pewno będzie gorący.

Ceny mieszkań zależą w dużej mierze od lokalizacji, a co się z tym wiąże od stopnia rozbudowania infrastruktury, odległości od ścisłego centrum miasta, charakteru zabudowy oraz możliwości komunikacyjnych rejonu. Im lepsze położenie, tym wyższy koszt zakupu. Najtańsze mieszkania w Krakowie można kupić już od nieco ponad 5.000 zł za m2, ale praktycznie już poza granicami miasta. W ścisłym centrum, w jednej z nowszych inwestycji, ceny m2 dochodzą nawet do 25.000 zł .

Według prognoz analityków znaczący spadek cen nowych mieszkań raczej nie nastąpi, a koszt metra kwadratowego nie powinien zmienić się znacznie w stosunku do 2007 roku. Mieszkania w Krakowie nie stanieją, z wyjątkiem mieszkań w tzw. „wielkiej płycie”, wybudowanych w latach 70. – 80., które stopniowo i systematycznie tracić będą na wartości z roku na rok. Najprawdopodobniej jednak wzrosną ceny kredytów mieszkaniowych, i to zarówno we frankach szwajcarskich, jak i złotówkach.

Rok 2008 zdaje się więc być dość dobrym czasem na lokatę kapitału w nieruchomościach, szczególnie w nowych inwestycjach, tym bardziej, że po chwilowej stagnacji cen rynek zacznie na nowo rządzić się swoimi odwiecznymi prawami, a wartość nieruchomości pójdzie w górę - podobnie zresztą jak koszt kredytów. Nie będzie to na szczęście tak spektakularna zmiana, jakiej doświadczyliśmy w latach ubiegłych, natomiast gwarantująca dużo bardziej pewny, przewidywalny i stabilny zysk, utrzymujący się na poziomie 8-10% w skali roku.
---

http://www.nordic-house.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dom na wąskiej działce

Dom na wąskiej działce

Autorem artykułu jest Krzysztof Lis


Działki wąskie są zazwyczaj tańsze od działek o normalnych wymiarach. Czy warto oszczędzać w ten sposób? Przy dzisiejszych cenach mieszkań, bez olbrzymiego kredytu do końca życia ciężko kupić jakąkolwiek nieruchomość. Z tego względu dla wielu rodzin jedyną możliwością realizacji marzeń mieszkaniowych jest budowa domu. W niektórych przypadkach budowa domu jest tańsza, niż kupno mieszkania nawet po uwzględnieniu większych kosztów dojazdu do pracy!

Ze zwiększonego zainteresowania działkami wynika wzrost ich cen. Niestety, już się zaczął. Działki są już znacznie droższe, niż choćby rok temu. Z tego powodu trafić tanią działkę jest trudno. Dobrej i taniej działki trzeba długo szukać.

Łatwo jest kupić tanią działkę o kłopotliwym kształcie. Doskonałym przykładem są działki wąskie. Ich cena jest znacznie niższa, niż działek w niedalekiej okolicy, o większej szerokości. Dlaczego?

Z bardzo prostej przyczyny. Nie jest łatwo taką działkę zagospodarować. Nie jest łatwo zbudować dom na wąskiej działce. Ze względu na wymagane przez przepisy odległości ścian od granic działki dom musi być wąski. Dlatego nie jest łatwo znaleźć projekt domu na wąską działkę...

Przykładowo, na działce o szerokości 17 metrów (wcale nie małej) można zmieścić jedynie dom o szerokości 11 metrów. To przy założeniu, że w obydwu ścianach krańcowych nie będzie okien. Jeśli okna miałyby w nich zainstalowane, ta maksymalna szerokość domu spadnie do 9 metrów! To zazwyczaj nie jest problemem, bo można zbudować dom stosunkowo długi, ale wąski. Gorzej, jeśli dla działki wydane są warunki zabudowy, według których dom musi być umiejscowiony z kalenicą równoległą do krótszej krawędzi działki... ---

Krzysztof Lis

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

,,Pologne et Ukraine” - krajobraz w rok po euforii

,,Pologne et Ukraine” - krajobraz w rok po euforii

Autorem artykułu jest Bartosz Stawiarski


Mija rok od czasu, gdy Michel Platini wzniecił euforię wśród ponad 80 milionów obywateli dwóch narodów zamieszkałych od Odry przez Wisłę po Dniepr i Zagłębie Donieckie. Wówczas wszyscy oszaleli z radości na wieść o decyzji UEFA w sprawie powierzenia... Mija rok od czasu, gdy Michel Platini wzniecił euforię wśród ponad 80 milionów obywateli dwóch narodów zamieszkałych od Odry przez Wisłę po Dniepr i Zagłębie Donieckie. Wówczas wszyscy oszaleli z radości na wieść o decyzji UEFA w sprawie powierzenia nam organizacji mistrzostw Euro2012. Rok po eksplozji szampańskich nastrojów krajobraz jest łudząco podobny do sytuacji w polskim kinie opisanej w komedii ,,Rejs”: ,,brak akcji jest, nic się nie dzieje... aż się chce wyjść z kina... i wychodzę”.

Wyszli już dawno giełdowi inwestorzy, liczący na świetlaną przyszłość i krociowe zyski wielu spółek obecnych na GPW. Mocno się przeliczyli, a ci którzy z nich jeszcze nie wyszli, wyszli na tym jak Zabłocki na mydle. Przyjrzyjmy się, jak na polskiej giełdzie przysłowiowe kupowanie plotek i dyskontowanie wielomilionowych kontraktów ustąpiło miejsca bezlitosnej sprzedaży faktów.

Szał radości z ubiegłej wiosny to już odległe wspomnienie, które zdusiła wewnętrzna niemoc paraliżująca jakiekolwiek działania. Adekwatnie do niepowstających stadionów, dróg i wszelakiej infrastruktury uszło powietrze z rozdętych wycen akcji spółek sektora budowlanego. Kto w chwili wybrania Polski i Ukrainy dał się ponieść zachwytowi i zainwestował w tę branżę właśnie ,,pod” Euro2012, trzymając walory do dziś, został solidnie odchudzony z kapitału. Odrabianie strat będzie trwało latami, gdyż na horyzoncie nie rysuje się żaden kolejny wiekopomny dar tego rodzaju.

Weźmy pod uwagę 10 giełdowych spółek (9 z branży budownictwa przemysłowego, jedna z hotelarskiej), których kursom udzieliła się w połowie kwietnia 2007 szczególna euforia. Nieprzypadkowo wyznaczenie historycznych szczytów ich wycen przypadło właśnie na tamten okres. Jedynie w przypadku Mostostalu Zabrze oraz Stalexportu maksima sprzed roku nie są jednocześnie rekordami wszech czasów. Za wyjątkiem Mostostalu Płock kursy spółek swych ówczesnych szczytów nie zdołały poprawić nawet w krańcowym okresie polskiej manii inwestowania w fundusze MiŚ z początku ostatnich letnich wakacji. Dziś natomiast mamy istny krajobraz po bitwie: dawno opadłe emocje, zrezygnowanie i dotkliwe straty. Dosadnie obrazują to dane zawarte w poniższej tabeli (ceny z zamknięć poszczególnych sesji; ostatnia kolumna - w oparciu kursy zamknięcia sesji 17 kwietnia 2008).

ws1801
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z bossa.pl

Jak widać, intensywne grzanie kursów tych spółek tuż po ogłoszeniu decyzji było idealną okazją do pozbycia się papierów 8 z 10 badanych walorów. Ta skrajna spekulacja i przewartościowanie wpisywały się w trwający wówczas schyłek hossy. Od tamtego czasu zarobić dał i to całkiem solidnie Mostostal Warszawa, na umiarkowanym plusie są akcjonariusze Mostostalu Płock. Pozostałe 8 walorów przyniosło bardzo znaczące straty. Precyzyjniej, dwie zyskowne spółki dały zarobić średnio 65,4 proc., podczas gdy reszta stratnych spadła średnio o zawrotne 47,4 proc. Czyli aby powrócić do wycen z dnia transmisji wystąpienia Platiniego musiałyby od dziś zdrożeć o 111 proc. Gdyby po kursach z zamknięcia sesji 18 kwietnia 2007 stworzyć portfel inwestycyjny z równymi udziałami rozważanych dziesięciu walorów, to w ciągu roku jego wartość stopniałaby o blisko 25 proc. W tym samym okresie indeks WIG zniżkował o 21,2 proc., WIG20 o 19,4 proc., natomiast mWIG40 o 32,8 proc. Płynie stąd wniosek, że inwestycja w spółki najbardziej zainteresowane przyznaniem organizacji mistrzostw dała zwrot gorszy niż cały rynek.

Tymczasem w mediach już pojawiają się alarmistyczne sygnały poparte silnymi argumentami. Gazeta Prawna (14.04.2008) pisze, że przy obecnym tempie prac nad autostradami te planowane na Euro2012 będą gotowe w... 2030 r. Do zbudowania jest sześć stadionów, a osiem kolejnych ma być rozbudowanych. A gdzie są dalsze nitki metra, modernizacja kolei? Gruntowna przebudowa głównych warszawskich dworców kolejowych z braku czasu już została oddana walkowerem, wizje mających je opleść szklanych biurowców włożono między bajki, a Dworzec Centralny przytłaczający podróżnych swą socjalistyczną siermięgą zostanie... umyty (według relacji Życia Warszawy). Jakiekolwiek rzetelne przymiarki do inwestycji można zauważyć jedynie w branży hotelarskiej.

Jeśli zdołamy ustrzec się przed odebraniem nam organizacji Euro2012, to w nadchodzących kwartałach można rozważyć zakupy spółek mających szanse na realizację dużych kontraktów związanych z tą imprezą. Większość niedoszłych rekinów giełdowych sparzyła się i do gry długo nie powróci, jednak prawdziwe okazje do pomnożenia kapitału rodzą się podczas powszechnej niewiary i rezygnacji. Jeśli więc z czasem pojawią się systematyczne, a nie euforyczne zwyżki, to będzie to dużo zdrowsza okazja do zarobku. Ale w tym celu trzeba niezwłocznie wytrącić wszelkich decydentów ze stanu bezwładnej indolencji.

Aby tak się stało, to po upłynięciu 20 proc. czasu od momentu przyznania nam imprezy do chwili jej organizacji pozostaje spełnić kilka warunków wejściowych: natychmiast rozprawić się z paraliżem decyzyjnym, oglądaniem się na innych, zaniechać tworzenia jałowych ,,komitetów” i innych przybudówek, ukrócić próby przehandlowania terenów pod stadiony (vide: żenujące ,,przedstawienie” w Warszawie sprzed kilku miesięcy), a także skutecznie uciąć prawno-proceduralne furtki do niekończącego składania odwołań od rozstrzygnięć przetargów przez przegrane podmioty. Każdy kolejny miesiąc zwłoki podroży koszty inwestycji i z racji pośpiechu dyktowanego presją czasu zwiększy ryzyko powstania bubli mogących zagrażać bezpieczeństwu wielu tysięcy ludzi. W razie braku podjęcia tych kluczowych kroków narazimy się na śmieszność, zrujnujemy dobrze rokujące relacje handlowe z mocniej zmotywowaną Ukrainą i będziemy mogli zapomnieć o organizacji imprezy tego pokroju w ciągu kolejnych kilku pokoleń.img ---

Bartosz Stawiarski Wealth Solutions - Lokaty strukturyzowane

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Klimatyzacje - systemy

Klimatyzacje - systemy

Autorem artykułu jest Łukasz Stanios


Klimatyzacją możemy nazwać specyficzny proces wymiany powietrza w pomieszczeniu. Proces ten ma na celu utrzymanie odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza. Jest to gwarancja warunków komfortu w danym pomieszczeniu, a te z kolei przekładają się bezpośrednio na poprawne i wydajne funkcjonowanie człowieka... Klimatyzacją możemy nazwać specyficzny proces wymiany powietrza w pomieszczeniu. Proces ten ma na celu utrzymanie odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza. Jest to gwarancja warunków komfortu w danym pomieszczeniu, a te z kolei przekładają się bezpośrednio na poprawne i wydajne funkcjonowanie człowieka. Oprócz odczuć termicznych, równie istotnym elementem komfortu jest przebywanie w czystym powietrzu o odpowiedniej zawartości tlenu. Optymalne warunki są istotne nie tylko dla organizmu, ale także dla danych procesów przemysłowych np. w przemyśle elektronicznym (mikroklimat technologiczny). W związku z tym klimatyzacje wymusiły konieczność ich podziału i systematyzacji na:
klimatyzacje komfortu – dedykowane człowiekowi, zapewniają właściwe warunki dla człowieka,
klimatyzacje precyzyjne – dedykowane urządzeniom, zapewniające właściwe warunki dla pomiarów, urządzeń i procesów technologicznych.
Ten podział nie wyklucza oczywiście przypadków, w których należy zapewnić jednocześnie odpowiednie warunki dla człowieka i dla sprzętu.
Do utrzymania odpowiedniego mikroklimatu danego pomieszczenia mogą posłużyć specjalnie w tym celu skonstruowane systemy klimatyzacji. Te rozwiązania opierają się o działanie klimatyzatora, który jest urządzeniem utrzymującym stałą i określoną temperaturę w pomieszczeniu. Działa na zasadzie zbliżonej do funkcjonowania chłodziarki. Jedna z części klimatyzatora (zawierająca parownik) zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i schładzając je uprzednio, wypuszcza je do wnętrza. Druga część opierająca się o działanie sprężarki i skraplacza - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po podgrzaniu wypuścić to powietrze na zewnątrz.
Systemy klimatyzacji można dostosować do potrzeb, zarówno naszych, jak i tych wynikających z wielkości i rodzaju pomieszczenia. Klimatyzacje Radom do użytku domowego dzielą się na klimatyzacje Radom montowane na stałe (zwykle na ścianie lub w oknie) oraz klimatyzacje Radom przenośne. Biorąc pod uwagę sposób działania klimatyzacje Radom można podzielić na klasyczne i inwertorowe.
Klimatyzacje klasyczne włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość. Skutkiem takiego rozwiązania jest dość duże wahanie temperatury w pomieszczeniu i większe koszty eksploatacji. Klimatyzacje inwertorowe to wersja zdecydowanie bardziej energooszczędna. Płynnie dostosowują swoją wydajność i działanie do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają, dokładniej też utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.
Systemy klimatyzacji cechują się wszechstronnością. Mogą one służyć nie tylko do chłodzenia, ale także z powodzeniem spełniają funkcję ogrzewających pomp ciepła. Systemy klimatyzacji są w stanie zapewnić również właściwą wilgotność powietrza, a zastosowane w nich filtry usuwają zanieczyszczenia oraz zapachy z przetwarzanego powietrza.
Na prawidłowy mikroklimat pomieszczenia mają ogromny wpływ także wentylacje, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej cyrkulacji powietrza (zwykle pomiędzy pomieszczeniami i przestrzenią na zewnątrz). Poprzez dopływające z zewnątrz powietrze możliwa jest wymiana zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Wentylacje szczególne znaczenie mają w sytuacjach dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak: dym papierosowy, opary substancji chemicznych czy pyły.
Jako firma, dystrybuująca najwyższej klasy klimatyzacje Radom, systemy klimatyzacji oraz wentylacje w naszej bogatej ofercie posiadamy klimatyzacje kasetonowe, ścienne, podsufitowe, chillery oraz klimakonwektory najwyższej klasy marek (m. in. Saunier Duval). Nasze wentylacje spełniają standardy światowe i są nieocenione dla prawidłowej cyrkulacji powietrza w każdego rodzaju pomieszczeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z główną stroną naszej firmy, na której znajdziecie Państwo szczegóły oferty oraz wszelkie dane kontaktowe. --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wybór motopompy

Wybór motopompy

Autorem artykułu jest Marek Kmiecik


Planując zakup motopompy musimy zastanowić się do jakich zastosowań będziemy ją wykorzystywać. Zapomnijmy od razu o zakupie urządzenia uniwersalnego, które wykorzystamy wszędzie i do wszystkiego. Oczywiście każda motopompa posiada pewien margines jej zastosowania.

Znając zadania jakie stawiamy przed pompą, popatrzmy jakie posiada parametry:

Medium: do wody czystej, do chemikaliów, do cieczy zanieczyszczonych, do cieczy gęstych np. szlamu, do medium z większymi zanieczyszczeniami stałymi
Parametry tłoczenia: maksymalna wysokość podnoszenia, maksymalna wysokość ssania, wydajność, dopuszczalna średnica zanieczyszczeń.
Parametry użytkowe: średnica króćców przyłączeniowych węży, moc silnika, pojemność zbiornika, zużycie oraz rodzaj paliwa, wymiary motopompy, masa urządzenia, rodzaj transportu, poziom hałasu.

Do wody czystej

Tego rodzaju motopompy nadają się do wypompowywania wody ze zbiorników wodnych, przepompowywania wody z rzek, podlewania ogrodów i zasilania systemów nawadniania ogrodów przydomowych zwłaszcza. W ostatnim przypadku warto zwrócić uwagę na modele, które charakteryzują się niską emisją hałasu.
Urządzenia do wody czystej charakteryzuje wysoka wydajność i małe ciśnienie tłoczenia, a co za tym idzie, niska wysokość podnoszenia. Ze względu na potrzebę tłoczenia dużych ilości wody w krótkim czasie przystosowane są przede wszystkim do dużych średnicy węży, typowo 4 cale.
WB20_2

Wysokociśnieniowe

Przeznaczone są do tłoczenia wody czystej pod wyższym ciśnieniem. Charakteryzują się wysoką wartością parametru podnoszenia, co najmniej dwukrotnie większym niż motopompy z poprzedniej grupy.
Stosowane gdy dopuszczalny jest niewielki wydatek wody, jednak przy wysokim ciśnieniu roboczym. Wykorzystywane do transportowania wody na bardzo duże odległości. Stosowane na przykład w bardziej rozbudowanych systemach nawadniających.
Średnica króćców przyłączeniowych węży w większości modeli jest mała, typowo 2 cale. Wysokowydajne motopompy z tej grupy, przeznaczone do pracy z wężami 4 calowymi, stosuje się do armatek wodnych w pożarnictwie.

QP205sx_2

Do chemikaliów

Przeznaczone głównie do pompowania cieczy chemicznie nieobojętnych np. kwas mlekowy, kwas octowy, azotan magnezu, siarczan amonowy, detergenty, kwasy tłuszczowe, ocet, woda słona, mydło, metanol, gliceryna.
Tego typu urządzenia posiadają ograniczenie temperatury pracy, która powinna wahać się w przedziale od -7 do 54 stopni Celsjusza.
Pompy wymagają szczególnej dbałości i płukania słodką wodą po każdym użyciu.
Motopompy tego rodzaju nadają się także do pompowania wody pitnej. Nie pozostawiają bowiem w tłoczonym medium zanieczyszczeń aluminium, które w pozostałych modelach powstają w samym mechanizmie pompy podczas tarcia.

WMP20x_2

Pływające

Urządzenia specjalistyczne, przeznaczone do napełniania zbiorników wody w samochodach gaśniczych lub zbiorników rozkładanych. Ponadto motopompa może być wykorzystana do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń, z naturalnych i sztucznych cieków i zbiorników wodnych. Szczególnie przydatna podczas działań przeciwpowodziowych. Pompy z wirnikiem typu otwartego umożliwiają pompowanie wody silnie zanieczyszczonej.
Pływak wykonany z włókna szklanego i żywicy epoksydowej, wypełniony pianką poliuretanową nie pozwala na zatonięcie pompy.

niagara1_2

Półszlamowe

Małe pompy szlamowe, przeznaczone do pompowania medium z dużymi rozmiarami zanieczyszczeń stałych. Mogą być stosowane do odwadniania wykopów, piwnic i studzienek kanalizacyjnych. Stanowią alternatywę do dużych pomp w pełni szlamowych, szczególnie pod kątem ceny. Ze względu na swoje rozmiary mogą być przewożone w niewielkich pojazdach.

SST50_2

Szlamowe

Stosowane głównie do unieszkodliwiania skutków powodzi, pompowania silnie zapiaszczonej wody z wykopów budowlanych lub w naprawach sieci wodociągowej. Można je również stosować do oczyszczania budynków gospodarczych oraz w rolnictwie itp.
Mogą pompować natomiast ciecze zawierające cząstkowe ciała stałe np. sznurki, części organiczne roślin i zwierząt, gęsty szlam, małej wielkości kamienie. Jedynym ograniczeniem medium, jakie może być tłoczone jest średnica króćców podłączeniowych węży.
Ze względu na zastosowanie gumowej przepony i gumowych zaworów zwrotnych nie należy ich stosować do substancji ropopochodnych, które działają rozpuszczająco na gumę.
Motopompy szlamowe mogą pracować "na sucho" oraz nie trzeba ich zalewać przed użyciem.

SMD50HXW_2

---

Artykuł na podstawie materiałów dystrybutora, firmy SPRZĘT-POŻ / http://www.sprzet-poz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mokra sztuka masażu

Mokra sztuka masażu

Autorem artykułu jest Marek Kmiecik


Urządzenia w których masaż realizowany jest przez strumień wody pod ciśnieniem. Opis możliwości urządzeń, typy, przykłady rozwiązań.

Urządzenia do masażu w basenie

Hydromasaż montowany w ścianie basenu dostępny jest w różnych wydajnościach, dzięki czemu można dopasować go do wielkości posiadanego basenu. Urządzenia hydromasażu montowane są w ścianie basenu, a cała siłownia znajduje się poza nim. Większość parametrów pracy urządzeń można regulować z wody: włączanie, wyłączanie, mocniej, słabiej, kąpiel z pęcherzykami powietrza, przestawianie kierunku wody. Masaż dzięki nim jest naprawdę silny, Starczy wspomnieć, że urządzenia o największych wydajnościach można dodatkowo używać jak symulatory płynącego potoku. Czy przepłyną Państwo 100 metrów w mniej niż 70 sekund? Tylko wtedy jest szansa zbliżyć się więcej niż 2 metry do dyszy strumieniowej pracującej na najwyższych obrotach. Uniwersalność zastosowania powoduje, że urządzenia masażu wodnego cieszą się dużym zainteresowaniem.

Urządzenia z tej grupy służą głównie do masażu wodą, w części z nich możliwa jest jednak także kąpiel z pęcherzykami powietrza.

basen-masaz-uwe
basen-masaz-uwe1

Hydromasaż zawieszany na ścianie basenu stanowi mniej dyskretne rozwiązanie. Urządzenia do hydromasażu zawieszane stosuje się w basenach gotowych, nie wymagają bowiem zaawansowanych prac budowlanych przystosowawczych. Także te urządzenia posiadają możliwość regulacji kierunku oraz wydajności strumienia wody, a regulacja zawartości powietrza pozwoli stworzyć bąbelki w basenie. Do niektórych urządzeń dostępne są węże masażu.

basen-masaz-uwe2


Urządzenia masażu powietrznego montowane są w basenie na etapie jego budowy. Mogą być umieszczone w podłodze basenu, ale także produkowane są w postaci ławek. Niestety nie są tak widowiskowe jak hydromasaż, ale bąbelki przez nie wytwarzane mogą przynieść także wiele frajdy.
basen-masaz-uwe3
basen-masaz-uwe4


Kabiny masażowo-parowe

Kabiny pozwalają zaspokoić potrzeby osób, których nie stać na tak wielką inwestycję jaką jest basen. Zapewniają relaks i odprężenie w domowym zaciszu dla osób stawiających na zdrowy styl życia. Dzięki nim można korzystać z hydromasażu częściej i szybciej niż w klasycznym basenie.
Kabiny masażowo-parowe mogą się pochwalić zaawansowaną techniką, posiadają sterowniki elektroniczne, zestawy audio do słuchania muzyki, oświetlenie do światłoterapii. Wiele zestawów dysz pozwala na masaż różnych partii ciała w zależności od potrzeb.
Namiastka łaźni parowej pozwoli na kąpiel parową, a dodatkowe dozowniki zapachów zapewnią doznania aromatyczne.
antygona



Wanny z hydromasażem

Można je nazwać mini basenami do domowego użytku. Posiadają dysze do hydromasażu umieszczone w brzegach wanny. Dostępne są wanny okrągłe, owalne, prostokątne, symetryczne i asymetryczne, z wyprofilowanymi siedziskami, podłokietnikami, miejscem na kosmetyki, stopniowaniem. Niebagatelną sprawą jest poziom hałasu jaki wytwarzają mechanizmy wanny, oczywiście im mniejszy tym lepiej. Droższe wanny z hydromasażem posiadają zamiast sterowania pneumatycznego sterowanie elektroniczne z zabezpieczeniami pompy przed uruchomieniem hydromasażu przed zalaniem dysz.

spajanette

---

Autor: maka

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kupno mieszkania w Krakowie

Kupno mieszkania w Krakowie

Autorem artykułu jest Nordic House


W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nowe inwestycje budowlane w Krakowie mnożą się jak przysłowiowe grzyby deszczu. Z każdej strony zalewają nas reklamy, będące przejawem agresywnej walki deweloperów o klienta, krzyczące: „To my jesteśmy najlepsi!”. Tylko skąd mamy wiedzieć, czy... W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nowe inwestycje budowlane w Krakowie mnożą się jak przysłowiowe grzyby deszczu.

Z każdej strony zalewają nas reklamy, będące przejawem agresywnej walki deweloperów o klienta, krzyczące: „To my jesteśmy najlepsi!”. Tylko skąd mamy wiedzieć, czy w rzeczywistości ta, a nie inna oferta jest lepsza?
Czy deweloper X oferuje nam lepsze warunki niż deweloper Y? A może wybrać dewelopera Z? Oto kilka porad, z których warto skorzystać, decydując się na zakup nowego mieszkania w Krakowie.

1. Cena – czy najtańsze = najlepsze?
Doskonale wiemy, że najtańsze niekoniecznie jest synonimem najlepszego – z reguły wręcz przeciwnie. Zakup nowego mieszkania nie jest małym wydatkiem – poważnie obciąża nasz budżet i niejednokrotnie zmusza do zaciągnięcia kredytu. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować stosunek ceny do standardu mieszkania i całego budynku, bo tylko w ten sposób możemy uzyskać pewność, że trafnie ulokujemy nasz kapitał i będziemy w 100% zadowoleni z przeprowadzonej transakcji, tym bardziej, że jest to zakup na całe życie.

2. Lokalizacja
- Kraków należy do miast intensywnie rozbudowujących się, praktycznie w każdej dzielnicy powstaje nowa inwestycja. Przy wyborze mieszkania warto rozważyć dostępne połączenia komunikacyjne oraz możliwości transportu. Nie bez znaczenia jest również sąsiedztwo punktów handlowych oraz zaplecze medyczne typu przychodnie – nie mamy przecież ochoty kaszląc, kichając i gorączkując jechać przez pół miasta, by dostać się do lekarza.
- Młodzi rodzice natomiast z pewnością docenią bliskość przedszkoli i szkół oraz okoliczne place zabaw, które pozwolą bezpiecznie się wyszaleć ich pociechom.
- W przypadku traktowania zakupu mieszkania w Krakowie jako inwestycji na przyszłość warto rozważyć wysokość cen wynajmu lokali w interesującym nas rejonie. Informacje takie można uzyskać dzięki serwisom ogłoszeniowym typu www.gratka.pl, bądź też bezpośrednio u dewelopera. Bardzo często zleca on wykonanie analizy rentowności inwestycji profesjonalnym firmom, dzięki czemu otrzymane wyniki są obiektywne i odzwierciedlające stan rzeczywisty rynku.

3. Pomoc ze strony dewelopera
Nikt z nas nie ma czasu, by odbywać pielgrzymki z jednego banku do drugiego, zbierać niezliczone ilości materiałów reklamowych i tony ulotek, a potem w domu siedzieć do późnych godzin nocnych głowiąc się nad zdolnością kredytową, frankami szwajcarskimi i stopami referencyjnymi. Niektórzy deweloperzy współpracują z bankami, dzięki czemu są w stanie wynegocjować dla swoich klientów preferencyjne warunki kredytowania i uproszczone procedury.
Do takich właśnie przyjaznych firm deweloperskich, których oferta spełnia powyższe kryteria wyboru, należy Nordic House i jego inwestycja w Woli Duchackiej. Czteropiętrowy, kameralny budynek wyróżnia się oryginalną fasadą z zastosowaniem drewna i wysokiej jakości cegły klinkierowej, co jest jego niewątpliwą zaletą w erze, gdy część deweloperów kieruje się mottem: „byle szybciej, byle więcej i z jak największym zyskiem”. Trzeba przyznać, że projektanci Nordic House muszą być prawdziwymi estetami.
Dodatkowym atutem jest również bardzo dogodna lokalizacja – nie jest to już co prawda ścisłe centrum miasta, ale któż z nas chciałby na dłuższą metę żyć na co dzień w wielkomiejskim zgiełku. Wola Duchacka, mimo niewielkiej odległości od śródmieścia, należy do okolic spokojnych i z dużą ilością terenów zielonych, sprzyjających wypoczynkowi. Wiele różnorodnych połączeń komunikacyjnych umożliwi szybki i niekłopotliwy dojazd do centrum.
Warto zapoznać się z szczegółową ofertą dewelopera na stronie mieszkania Kraków , gdzie zamieszcza on również szereg interesujących materiałów do ściągnięcia.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Drewno jako materiał na okna i drzwi

Drewno jako materiał na okna i drzwi.

Autorem artykułu jest Sebastian Korczyk


Drewno jest jednym z najstarszych znanych materiałów budowlanych. Mimo swojej historii nadal znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Technologiczny postęp nie pozbawił go wielowiekowej pozycji. Teraz, kiedy nasza ekologiczna świadomość poprawia się doceniamy drewno za naturalność i brak su... Drewno jest jednym z najstarszych znanych materiałów budowlanych. Mimo swojej historii nadal znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Technologiczny postęp nie pozbawił go wielowiekowej pozycji.
Teraz, kiedy nasza ekologiczna świadomość poprawia się doceniamy drewno za naturalność i brak substancji niebezpiecznych dla naszego zdrowia.
Drewno posiada doskonałe walory techniczne takie jak: bardzo dobra izolacyjność, duża wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej gęstości, łatwość przetwarzania i znikoma rozszerzalność cieplną. Drewno, które poddaje się obróbce według najlepszej, najnowszej technologii pozwala produkować okna i drzwi w najwyższym standardzie.
Okna z drewna wysoką jakość osiągają dzięki maszynom, najnowszej technologii oraz wysoko wykwalifikowanej załodze.
Okna drewniane powinny być wytwarzane z najwyższych parametrów surowca.
Wyselekcjonowane drewno na okna należy osuszać do wilgotności około 12-14%, w następnej kolejności kleić z trzech warstw dla osiągnięcia najwyższej stabilności, wytrzymałości na wypaczenia.
Wykorzystywane do malowania okien i drzwi współczesne lakiery akrylowe oparte na bazie wodnej stanowią ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych i przyczyniają się aktywnie do uzyskania właściwej warstwy lakierniczej elementów drewnianej stolarki budowlanej przez długi okres jej użytkowania. Szeroka paleta barw pozwala budowniczym i architektom tworzenie i kształtowanie interesujących form przestrzennych.
Poza samą jakością produkcji niezwykle ważny dla zachowania użytkowania jest montaż okien. W tym zakresie ważne jest długoletnie doświadczenie oraz właściwa organizacja pracy, co umożliwia oferować okna drewniane jako całościowe rozwiązanie dla budownictwa. ---

okna drewniane, okna z drewna, drzwi z drewna, drzwi drewniane

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Okna pcv i zdrowe mieszkanie

Okna pcv i zdrowe mieszkanie.

Autorem artykułu jest Sebastian Korczyk


Przemierzając polskie miejscowości nietrudno dostrzec jaką popularnością cieszą się okna pcv. Czy wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę z kilku ważnych i jednocześnie mało uciążliwych czynności jakie należy wykonywać, aby zdrowo i bezproblemowo mieszkać z oknami... Przemierzając polskie miejscowości nietrudno dostrzec jaką popularnością cieszą się okna pcv. Czy wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę z kilku ważnych i jednocześnie mało uciążliwych czynności jakie należy wykonywać, aby zdrowo i bezproblemowo mieszkać z oknami wytworzonymi z tworzyw polimerowych?
Okna plastikowe nie są wymagające jeżeli chodzi o nakład czasu i siły podczas pielęgnacji, a jednocześnie można je łatwo zachować w czystości.
By zachować ich estetykę, a także funkcjonowanie, zaleca się stosowanie do poniższych wskazówek:
Bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucia - wietrzenie.
Zarówno okna oraz drzwi z systemów profili REHAU są bardzo szczelne i umożliwiają oszczędność znacznej ilości energii,
stąd właśnie tak duże znaczenie ma właściwe wietrzenie, które ma na celu zachowanie przyjaznej zdrowiu atmosfery w pomieszczeniach.
• Zimą powinno się wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie. Większe znaczenie ma całkowite otwieranie okien w krótkich odstępach czasowych aniżeli uchylanie ich na wiele godzin.
Straty ciepła pozostaną również małe, ponieważ ściany oraz przedmioty wyposażenia nie będą wychłodzone.
• W szczególności ważne jest całkowite wietrzenie wszystkich pomieszczeń każdego ranka w czasie 10 do 20 min.
Nastąpi to szybciej, jeżeli dzięki otwarciu znajdujących się naprzeciw siebie okien wywołany będzie przewiew.
• Wielokrotne pięciominutowe wietrzenie pomieszczeń w podczas dnia wystarczy, do wymiany zużytego powietrza na nowe. Po takiej cyrkulacji powietrza okna powinny zostać ponownie zamknięte.
Montaż okien i pierwsze mycie okna plastikowego.
Przy wykonywaniu tynkowania po montażu nowych okien ich powierzchnia może być zanieczyszczona wapnem lub zaprawą murarską.
Zanieczyszczenia powinny być delikatnie usunięte przy użyciu wody i niewielkiej ilości preparatu myjącego.
Utrzymanie czystości okien pcv.
Podczas czyszczenia okien nie powinno się używać żadnych preparatów do szorowania ani agresywnych rozpuszczalników, takich jak na przykład aceton lub nitro - w ten sposób mogą zostać uszkodzone ramy i uszczelki okienne. Do usuwania wyschniętych i tłustych zanieczyszczeń najlepiej posłuży środek do pielęgnacji okien REHAU.
Poświęćcie Państwo także trochę uwagi ruchomym częściom okuć. Powinny one przynajmniej co roku być naoliwione tak, by zawsze mogły się łatwo otwierać i zamykać.
Jeżeli zastosujecie się Państwo do powyższych porad, Wasze okna i drzwi przysporzą Wam na pewno sporo radości przez wiele lat. ---

Okna pcv, okna plastikowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Normy określające kształt DIN - śruby

Normy określające kształt DIN - śruby

Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski


Normy określające kształt elementów łączonych DIN są powszechnie stosowane przy produkcji śrub i innych elementów łączących różnego rodzaju. Śruby DIN. Normy określające kształt elementów łączonych DIN są powszechnie stosowane przy produkcji śrub i innych elementów łączących różnego rodzaju. Normy te są zazwyczaj zgodne z normami ISO (EN), lecz w niektórych przypadkach spotkać się można z nieznacznymi rozbieżnościami pomiędzy tymi dwoma systemami norm kształtu. Rozbieżności te jednak najczęściej pojawiają się w przypadku różnic w wymiarach łbów śrub z łbem sześciokątnym. Jako że, jak już zostało wspomniane, standard DIN określa kształt elementów łączących różnice w obrębie tego standardu widoczne są na płaszczyźnie kształtu odpowiednich wyrobów.
Śruby DIN dwustronne w standardzie DIN 938, 939 i 835 różnią się zatem swoim kształtem, a w szczególności długością gwintu.



Wnioskujemy, iż główna różnica pomiędzy śrubami w standardzie DIN dotyczy długości części wkręcanej. W przypadku standardów 938, 938 i 835 wynosi ona odpowiednio: 1d, 1,25d i 1,5d. Inny jest również zakres klas wytrzymałości, w których się dana śruba mieści. Widzimy, że śruby w standardzie DIN 939 dostępne są w klasach wytrzymałości 5,6, 5,8 i 8,8, natomiast wykorzystane do ich wyrobu materiały to stal A2, A4, oraz inne stopy nietypowe. W przypadku śrub w standardzie DIN 939 mamy do czynienia z klasami wytrzymałości 5,6, 5,8, 8,8, a jeśli chodzi o materiał – jedynie ze stalą A2 i A4. W przypadku śrub DIN w standardzie DIN 835 rozpiętość klasowa jest nieco większa bo obejmuje klasy: 4,8; 5,8; 8,8; 10,9 i 12,9.

---

Śruby nakrętki - http://www.srubynakretki.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zastosowanie śrub nierdzewnych A2

Zastosowanie śrub nierdzewnych A2

Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski


Stal A2 jest materiałem wysokostopowym o ulepszonej odporności na korozję. Właściwość tę zawdzięcza ona zwiększonej zawartości chromu. Stal A2 jest materiałem wysokostopowym o ulepszonej odporności na korozję. Właściwość tę zawdzięcza ona zwiększonej zawartości chromu. Badania laboratoryjne wykazały, iż zwiększenie zawartości chromu do ok. 12-19% w znacznym stopniu zwiększa wytrzymałość danego materiału na korozję. Innym kluczowym zagadnieniem w przypadku stali A2 jest zawartość węgla w stopie. To właśnie od niej zależy, czy materiał łatwo będzie poddawał się hartowaniu osiągając tym samym wysoką twardość i wytrzymałość. Stale tzw. ferrytyczne, o niewielkiej ilości węgla, hartują się dobrze, ale nie mogą być ulepszane cieplnie. Niewątpliwym atutem wyrobów wykonanych z tego rodzaju stali jest możliwość ich spawania. Dzięki temu śruby nierdzewne A2 o strukturze ferrytycznej znajdują zastosowanie w okrętownictwie, budownictwie wodnym, czy konstrukcji maszyn dla rozmaitych gałęzi przemysłu.



Podobne zastosowanie będą miały śruby ze stali A2 o strukturze martenzytycznej, choć ich właściwości, ze względu na dużą zawartość węgla – ok. 1% - nie pozwalają co prawda na ich spawanie, ale dzięki odpowiedniemu hartowaniu osiągnąć mogą bardzo wysoką twardość.



Wyroby ze stali superferrytycznych, tzw. III generacji charakteryzują się najlepszą odpornością na korozję. W środowisku wielu kwasów, a także wody morskiej sprawdzają się niejednokrotnie lepiej niż śruby z materiałów austenitycznych. Dlatego też stosuje się je w okrętownictwie przy konstrukcji kadłubów okrętów, w przemyśle chemicznym, ciężkim, w hydrobudownictwie i budownictwie mostów.
---

http://www.srubynakretki.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mobilność i wygoda narzędzi budowlanych

Mobilność i wygoda narzędzi budowlanych

Autorem artykułu jest Kamil Mrozowiecki


Mających duże znaczenie, pochodną branży maszyn i urządzeń budowlanych są elektronarzędzia. Są to narzędzia i maszyny budowlane wykorzystywane w domu oraz budownictwie, zasilane energią elektryczną. Elektronarzędzia możemy podzielić na... Mających duże znaczenie, pochodną branży maszyn i urządzeń budowlanych są elektronarzędzia. Są to narzędzia i maszyny budowlane wykorzystywane w domu oraz budownictwie, zasilane energią elektryczną. Elektronarzędzia możemy podzielić na urządzenia zasilane prądem zmiennym (przeważnie 220-230V) oraz elektronarzędzia akumulatorowe.

Ten drugi rodzaj - elektronarzędzi akumulatorowych zdobył sobie duże grono zwolenników i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Świadczyć o tym mogą m.in. szeroki zakres urządzeń. Najbardziej popularne narzędzia akumulatorowe to wszelkiego rodzaju wiertarki, młoty udarowe, wkrętarki, polerki, szlifierki i wiele innych. Zasada działania takich urządzeń oparta jest o baterie akumulatorowe, które można poddać procesowi ładowania. Dzięki temu urządzenie jest wolne od kabla, można je używać w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.

Klasa elektronarzędzi ma olbrzymi wpływ na niezawodność urządzenia, odporność na czynniki zewnętrzne tj. praca w niskich czy wysokich temperaturach, wilgoć, brud, pojemność i żywotność baterii, możliwość rozbudowy, dostęp do elementów zamiennych (tarcze, wiertła, etui), profesjonalny serwis itp. Markety budowlane zaskakują nas kuszącymi ofertami cenowymi narzędzi elektrycznych. Niestety nie zawsze to idzie w parze z profesjonalnością maszyny. Często klienci kupując tanie narzędzia są z nich niezadowoleni. Maszyny ulegają szybkiemu zniszczeniu lub nie sprostują podstawowym wymaganiom klientów. Wśród wielu marek będących min. producentami elektronarzędzi zdecydowanie polecane są firmy: Bosch, Makita, AEG, Milwaukee.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy P-MASZ oferującą elektronarzędzia i inne profesjonalne maszyny budowlane. ---

//gpi

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Systemy rynnowe Marley

Systemy rynnowe Marley

Autorem artykułu jest Jerzy Przedpełski


Rynny Marley nadają się do montażu na budynkach o różnym przeznaczeniu i stylistyce, począwszy od tradycyjnych domów mieszkalnych, po pawilony handlowe, garaże, domki letniskowe, budynki gospodarcze i altanki ogrodowe. W listopadzie 1959 roku Marley Extrusions (obecnie Marley Plumbing and Drainage) jako pierwsza firma w Wielkiej Brytanii wyprodukowała system półkolistych rynien dachowych z uPCV. W roku 1961 rozpoczęto produkcję w zakładach Marley Werke (obecnie Marley Deutschland) w Wunstorf. Długoletnie doświadczenie w produkcji, fakt przynależności do grupy Aliaxis oraz szeroka oferta produktów wysokiej jakości powodują, że wyroby firmy Marley znajdują uznanie u polskich
użytkowników.

Rynny Marley nadają się do montażu na budynkach o różnym przeznaczeniu i stylistyce, począwszy od tradycyjnych domów mieszkalnych, po pawilony handlowe, garaże, domki letniskowe, budynki gospodarcze i altanki ogrodowe. Odpowiednio zaprojektowane haki, rynajzy, wsporniki i kształtki różnego typu umożliwiają łatwy montaż, nawet w utrudnionych warunkach technicznych.

Oprócz typowych rozwiązań Marley wykonuje niestandardowe elementy systemu rynnowego na specjalne zamówienia swoich Klientów. Systemy rynnowe Marley charakteryzują się:
• lekkością
• odpornością na czynniki mechaniczne
• odpornością na korozję
• niewielką wrażliwością na działanie promieniowania ultrafioletowego
• zróżnicowaną kolorystyką i rozmiarami oraz nietypowymi rozwiązaniami technicznymi. ---

SEO blog

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak świeże bułeczki

Jak świeże bułeczki

Autorem artykułu jest Ola Kowalska


Młodzi ludzie coraz częściej myślą o założeniu własnego biznesu. Jednymi z bardziej interesujących pomysłów są produkcja mebli i udział w przemyśle budowniczym. Okazuje się, że sprzedaż mebli oraz budowa domów, to wielce intratne interesy, a w obu przypadkach potrzebny jest surowiec: drewno.

Młodzi, ambitni ludzie coraz częściej myślą o założeniu własnego biznesu. Jednymi z bardziej interesujących pomysłów są produkcja mebli i udział w przemyśle budowniczym. Okazuje się, że sprzedaż mebli oraz budowa domów, to wielce intratne interesy, a w obu przypadkach potrzebny jest surowiec: drewno.

Skąd to zainteresowanie?
Nie jest niczym nowym, że Polacy obecnie chętnie biorą kredyty hipoteczne. Coraz więcej osób pragnie się zadłużyć na budowę swojego własnego lokum. Jako że mniej opłacalne jest kupno gotowego mieszkania w mieście, wielu decyduje się na budowę małego domku za miastem. Domki są zazwyczaj piękne drewniane, dobrze wykończone. Zatem potrzebne jest drewno. Wydaje się nawet, że zaczyna go brakować, co oznacza odwrót od sytuacji sprzed kilku lat, gdy drewna było w brud. Jeszcze w 2004 roku nie można było znaleźć osób i firm chętnych, by produkt drzewny wyeksportować, panował zastój na ten surowiec. Dopiero z czasem, gdy odkryto szansę na świetny interes i wstrzelono się w lukę na rynku, cały proces obrabiania drewna, jego wykorzystania i eksportu usprawniono i unowocześniono.

Dlaczego mimo rozwoju technologii drewno może wygrywać z innym surowcem?
Drewno, jako materiał naturalny, cieszy się ogromnym zainteresowaniem i ma dużo więcej zalet dla człowieka niż jakikolwiek materiał sztuczny. Walory te zauważono już dawno, ale w przemyśle doceniano je najczęściej nie w Polsce, lecz w wyżej rozwiniętych gospodarczo krajach, jak Kanada czy USA. Jednak od jakiegoś czasu i u nas drewno sprzedaje się jak świeże bułeczki. Polacy dostrzegli wszystkie plusy, jakie posiada drewno. Jest to materiał wielofunkcyjny, trwały, o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, regulujący odpowiedni mikroklimat pomieszczenia. Także obróbka oraz transport tego materiału są niezwykle łatwe – wszelkiego typu

---

Więcej zalet zastosowania zbijarki eletrycznej do palet znajdziesz w poradniku.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wyjątkowo wymagające nawierzchnie

Wyjątkowo wymagające nawierzchnie

Autorem artykułu jest Thomas Maldoror


Artykuł ten omawia szereg wymagań, jakie stoją przed nawierzchniami wylewanymi w obiektach przemysłowych. Niewielu zdaje sobie sprawę, jak wiele wymagań musi spełniać nawierzchnia w budynkach przemysłowych. Weźmy na przykład posadzki przemysłowe w halach produkcyjnych lub magazynach. Jest ona narażona na rozmaite obciążenia związane na przykład ze składowaniem na niej towarem (a więc obciążenia pośrednie i bezpośrednie), pracą ustawionych na posadzce maszyn (często emitujących silne drgania) czy też jazdą wózków widłowych przewożących ciężkie produkty w obrębie hali. Na posadzki działają również różne czynniki związane z technologią produkcji, takie jak kwasy, zasady, oleje itp. Do tego wszystkiego dodatkowe naprężenia powoduje często temperatura, której dość znaczne wahania w obrębie hali może powodować na przykład praca maszyn.

Dlatego też wylewanie podłóg dla tego rodzaju obiektów wymaga wyjątkowo odpornego materiału produkcyjnego jak na przykład polimerobeton, poliuretan, epoksydy czy metylometakryl. Dodatkowo, oprócz wytrzymałości posadzki muszą wykazywać się właściwościami antypoślizgowymi (wykazuje je na przykład posadzka żywiczna) i muszą być łatwe w utrzymaniu czystości (na przykład posadzka epoksydowa), ponadto nie mogą nasiąkać wodą i ani reagować z rozpuszczalnikami.

Dlatego też przygotowywanie nawierzchni pod budynki przemysłowe warto powierzyć specjalistom, którzy starannie dobiorą odpowiednie materiały i technologie produkcji pod kątem indywidualnych potrzeb klienta. Aby taki dobór był możliwy, firma musi posiadać szeroki zakres technologii, w których przygotowuje swoje posadzki, oraz bogate zaplecze techniczne umożliwiające pracę w rożnych warunkach.
---

Pamiętaj! Przygotowanie takich nawierzchni to złożony proces, upewnij się więc że korzystasz z usług profesjonalistów.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nakrętki

Nakrętki

Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski


Elementem, który najczęściej występuje przy boku śruby, jest nakrętka. Dzięki niej śruba ma możliwość złączenia dwóch przedmiotów ze sobą w taki sposób, by były trwale spojone. Elementem, który najczęściej występuje przy boku śruby, jest nakrętka. Dzięki niej śruba ma możliwość złączenia dwóch przedmiotów ze sobą w taki sposób, by były trwale spojone.

Ze względu na cel przeznaczenia, można podać nakrętki do zgrzewania czy meblowe. Istnieje jeszcze wiele innych typów nakrętek, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie tej odpowiedniej do celu jej przeznaczenia. Do opisu każdego rodzaju nakrętek służą normy i wymiar (zakres), a także klasa. Oznaczenia tych cech stanowi całe mnóstwo symbolów i skrótów, które niestety trudno rozszyfrować osobom nie znającym się na języku technicznym, a zawierają istotne informacje co do wytworzenia (materiał) i przeznaczenia nakrętki. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami nakrętek, ponieważ odpowiedni wybór może ułatwić nam pracę, umożliwi także wykorzystanie w stu procentach potencjału nakrętki.

W naszej ofercie znajduje się bogaty wybór nakrętek:

Nakrętki

- Nakrętki sześciokątne
- Nakrętki nierdzewne A2
- Nakrętki kwasoodporne A4
- Nakrętki samokontrolujące nierdzewne A2
- Nakrętki samokontrolujące kwasoodporne A4

Każda nakrętka, tak jak i śruba, posiada gwint; to on zapewnia połączenie się śruby z nakrętką poprzez wkręcenie jednego elementu na drugi. Najczęściej spotykane są nakrętki sześciokątne, istnieje jednak bardzo wiele odmian i rodzajów – w zależności od tego, na jaką śrubę pasować, do czego ma służyć, jaką rolę spełniać. Wśród samych typowych śrub sześciokątnych wyróżniamy chociażby niskie, wysokie czy przedłużane. Ze względu na to, czy w nakrętkę da się wkręcić śrubę „na wylot”, możemy dokonać podziału na nakrętki otwarte i zamknięte, tzw. kołpakowe, czy też ślepe. Oprócz sześciokątnych, wyróżniamy kwadratowe, pazurkowe, skrzydełkowe.


Ze względu na kształt, nakrętki dzielą się na:

a) sześciokątne
b) koronowe
c) czworokątne
e) okrągłe otworowe
f) okrągłe rowkowe
g) skrzydełkowe
h) radełkowe
---

Sruby nakretki

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Śruby specjalne

Śruby specjalne

Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski


Obok typowych śrub wyróżniamy też śruby specjalne, których budowa, kształt, wymiary i inne cechy, są dobrane odpowiednio dla konkretnego celu. Śrub takich z reguły nie da się użyć w innej sytuacji niż ta, do której zostały przeznaczone. Obok typowych śrub wyróżniamy też śruby specjalne, których budowa, kształt, wymiary i inne cechy, są dobrane odpowiednio dla konkretnego celu. Śrub takich z reguły nie da się użyć w innej sytuacji niż ta, do której zostały przeznaczone.

Przykładem śrub specjalnych mogą być, modne w ostatnim czasie, śruby zabezpieczające, stosowane do przymocowania kół samochodu. Wybierane są głównie przez właścicieli drogich kół dobrych marek, a także przez posiadaczy błyszczących, aluminiowych felg. Koła są świetnym łupem dla złodziei, dlatego zabezpieczenie ich jest tak ważne.

Śruby zabezpieczające wykonane są z twardej stali, a ich sekret tkwi w kształcie łba, który można odkręcić jedynie za pomocą specjalnego klucza-nasadki. Wśród śrub nietypowych znajdziemy także śrubę z podkładką uszczelniającą, czy też śrubę ze specjalnie dobranym układem gwintu; czasem niezwykle istotne jest, aby śruba miała niepowtarzalny gwint. Jest tak w przypadku śrub stosowanych jako ‘zamek’ (zamiast albo oprócz kłódki) do zamykania garaży. Odkręcenie takiej śruby możliwe jest za pomocą tylko jednego, jej właściwego klucza.

Do śrub nietypowych można zaliczyć także śruby z tzw. lewym gwintem, które wkręca się i wykręca w odwrotnym kierunku. Stosowane są m.in. w butlach z gazem, przy lewym pedale roweru (w celu zabezpieczenia przed odkręceniem się od korby), w sprzęgu śrubowym. Do niestandardowych śrub należy zaliczyć również wszelkie śruby wykonywane na zamówienie, według wymiarów i innych kryteriów ustalonych przez zleceniodawcę. Możliwości jest bardzo wiele, należy z nich korzystać.
---

Sruby nakretki http://www.srubynakretki.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl