Nakrętki
Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski
Elementem, który najczęściej występuje przy boku śruby, jest nakrętka. Dzięki niej śruba ma możliwość złączenia dwóch przedmiotów ze sobą w taki sposób, by były trwale spojone. Elementem, który najczęściej występuje przy boku śruby, jest nakrętka. Dzięki niej śruba ma możliwość złączenia dwóch przedmiotów ze sobą w taki sposób, by były trwale spojone.
Ze względu na cel przeznaczenia, można podać nakrętki do zgrzewania czy meblowe. Istnieje jeszcze wiele innych typów nakrętek, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie tej odpowiedniej do celu jej przeznaczenia. Do opisu każdego rodzaju nakrętek służą normy i wymiar (zakres), a także klasa. Oznaczenia tych cech stanowi całe mnóstwo symbolów i skrótów, które niestety trudno rozszyfrować osobom nie znającym się na języku technicznym, a zawierają istotne informacje co do wytworzenia (materiał) i przeznaczenia nakrętki. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami nakrętek, ponieważ odpowiedni wybór może ułatwić nam pracę, umożliwi także wykorzystanie w stu procentach potencjału nakrętki.
W naszej ofercie znajduje się bogaty wybór nakrętek:
Nakrętki
- Nakrętki sześciokątne
- Nakrętki nierdzewne A2
- Nakrętki kwasoodporne A4
- Nakrętki samokontrolujące nierdzewne A2
- Nakrętki samokontrolujące kwasoodporne A4
Każda nakrętka, tak jak i śruba, posiada gwint; to on zapewnia połączenie się śruby z nakrętką poprzez wkręcenie jednego elementu na drugi. Najczęściej spotykane są nakrętki sześciokątne, istnieje jednak bardzo wiele odmian i rodzajów – w zależności od tego, na jaką śrubę pasować, do czego ma służyć, jaką rolę spełniać. Wśród samych typowych śrub sześciokątnych wyróżniamy chociażby niskie, wysokie czy przedłużane. Ze względu na to, czy w nakrętkę da się wkręcić śrubę „na wylot”, możemy dokonać podziału na nakrętki otwarte i zamknięte, tzw. kołpakowe, czy też ślepe. Oprócz sześciokątnych, wyróżniamy kwadratowe, pazurkowe, skrzydełkowe.
Ze względu na kształt, nakrętki dzielą się na:
a) sześciokątne
b) koronowe
c) czworokątne
e) okrągłe otworowe
f) okrągłe rowkowe
g) skrzydełkowe
h) radełkowe
---
Sruby nakretki
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz