czwartek, 26 czerwca 2014

Bezpieczeństwo na budowie

Bezpieczeństwo na budowie


Autor: Alberyn


W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo na budowie stało się priorytetem zarówno dla producentów, projektujących i produkujących rusztowania, monterów, zajmujących się montażem i demontażem urządzeń oraz budowlańców, dla których rusztowanie jest miejscem codziennej pracy.


Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach ma wiele wykładników. Najważniejszymi wydaje się początek i koniec tego ogniwa, czyli producent oraz użytkownik.
Od producenta, na etapie produkcji będzie wymagało się nie tylko zaprojektowania i wykonania rusztowania z jak najlepszego materiału, ale i takiego, który będzie spełniał wszystkie normy i posiadał niezbędne certyfikaty, świadczące o jego jakości.
Oferowany przez niego sprzęt powinien być:
1. Funkcjonalny
2. Bezpieczny
3. Uniwersalny
Firmy i instytucje, które dbają o spełnianie wszystkich powyższych wymogów to PIP (Polska Inspekcja Pracy), GUNB (Główny Urząd Nadzory Budownictwa), instytucje nadzorujące, instytuty badawcze wydające atesty, instytuty normalizujące oraz PIGR (Polska Inspekcja Gospodarcza Rusztowań).
Od pracownika, na etapie eksploatacji właściwego montażu, demontażu oraz użytkowania otrzymanego sprzętu. Użytkownikiem nie jest jedynie pracownik budowy ale również monter, który musi zadbać o poprawność wszystkich czynności związanych z ich użytkowaniem.
Od montera będzie więc wymagało się, aby użytkowany przez niego sprzęt posiadał właściwą dokumentację techniczną, sam monter posiadał odpowiednie uprawnienia oraz wystawiał protokół odbioru rusztowania, który będzie informował o zakończeniu budowy.
Pracownik, który pracuje na wysokościach powinien być odpowiednio przeszkolony w zakresie budowy i konstrukcji rusztowań, instrukcji bhp oraz mieć świadomość, że miejsce budowy jest szczególnie niebezpieczne a ostrożność i rozwaga jest tu najważniejsza.
Niestety, statystyki pokazują, że to właśnie prace na wysokościach zajmują pierwsze miejsce spośród wszystkich wypadków w budownictwie, a samo budownictwa zajmuje niechlubne drugie miejsce w całej naszej gospodarce. AZ 18 procent wypadków to upadki z wysokości, kolejne14 procent to uderzenia przez spadające przedmioty. Jak się okazuje ostrożność i rozwaga na terenie budowy idą w parze z wiekiem i doświadczeniem pracownika. Az 60 procent wypadków dotyczy pracowników młodych, którzy dopiero zaczynają pracę w budownictwie. Stąd tak istotne jest odpowiednie przeszkolenie nowych pracowników budowy, pokazanie im zagrożeń oraz niebezpieczeństw czyhających wszędzie tam, gdzie wykonywane są prace, zwłaszcza na wysokościach.


Rzęsy z Norek - Profesjonalne produkty

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Rusztowania w Polsce

Rusztowania w Polsce


Autor: Alberyn


Rusztowania, które dziś zna polski budowlaniec mają mało wspólnego z tymi, które znane były 10-15 lat temu. W latach dziewięćdziesiątych dominowały głównie rusztowania o konstrukcji rurowo-złączkowej oraz tzw. rusztowania warszawskie.


Rusztowania, które dziś zna polski budowlaniec mają mało wspólnego z tymi, które znane były 10-15 lat temu. W latach dziewięćdziesiątych dominowały głównie rusztowania o konstrukcji rurowo-złączkowej oraz tzw. rusztowania warszawskie. Wraz z zwiększeniem importu z krajów zachodnich, na polskich budowlach zaczęły pojawiać się nowocześniejsze, bardziej funkcjonalne systemy rusztowań. Nowe konstrukcje budowlane, bardziej wyszukane wzornictwo zmusiło firmy do tworzenia rusztowań nowszych generacji, jeszcze bardziej bezpieczniejszych dla użytkujących je ludzi.
Według danych z 2006 roku na polskim rynku budowlanym istnieje ponad ok. 5 mln m2 rusztowań, z tego 70 procent stanowią rusztowania o charakterze systemowym.
Wymagania dotyczące rusztowań dotyczą najczęściej kilku podstawowych zagadnień:
- funkcjonalności
- bezpieczeństwa
- uniwersalności.
Nie są one tworzone jedynie przez producentów oraz głównych użytkowników, ale również przez specjalistów, inspektorów nadzorujących, instytucje badawcze, które tworzą normy i certyfikaty świadczące o ich najwyższym poziomie i bezpieczeństwie.
Ważne jest, że o bezpieczeństwie rusztowań świadczą nie tylko profesjonalne firmy produkcyjne, ale w dużej mierze firmy, które montują taki sprzęt na polach budowy.
Bezpieczeństwo pracy można osiągnąć dzięki zespoleniu dwóch niezbędnych komponentów:
- producenta (tworzenie sprzętu najwyższej jakości, dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów i przestrzeganiu norm i jakości produkcji).
- użytkownika (prawidłowy montaż i demontaż oraz przestrzeganie podstawowych przepisów BHP)
Użytkownik to nie tylko budowlaniec ale również monter rusztowań.

Zdecydowana większość rusztowań, wykorzystywana dziś na obszarach budowy posiada tzw. deklarację zgodności z polska normą, przechodzi liczne testy oraz kontrolę inspektoratów zajmujących się oceną jakości sprzętu budowlanego.
Dzięki temu, mimo większej ilości przeprowadzanych inwestycji, coraz bardziej skomplikowanym konstrukcjom budowlanym , odnotowujemy coraz mniej wypadków i nieprzyjemnych incydentów w tym obszarze.


Rzęsy z Norek - Profesjonalne produkty

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dźwigi - żurawie i inne...

Dźwigi - żurawie i inne...


Autor: netimage


Zastawiałeś się kiedyś jak stawiane są dźwigi zwane żurawiami? Nasze okolice są jednym wielkim placem budowy, na którym widać pełno wysokich sięgających do chmur dźwigów. Dowiedz się więcej jak budowane są żurawie!!!


Przemiany w latach 90-tych, jak również dołączenie naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej, było zaczątkiem znacznych zmian w Polsce. Zmiany te dotykały różnych aspektów życia ludzi, finansów i biznesu, administracji, czy wolności słowa. Jednak wychodząc na uliczki naszych miejscowości najbardziej widoczne były przemiany w budownictwie. Polska była i nadal jest jednym ogromnym placem budowy. A najlepiej widocznym aspektem tego krajobrazu są wysokie żurawie.

Zawsze jak na nie patrzyłem zastanawiałem się w jaki sposób takie dźwigi się stawia. Jest wiele firm oferujących usługi dźwigowe, w tym wynajem dźwigów.

Ale jak te żurawie rosną? Dawno temu już starożytni Grecy budowali bloczki z wysięgnikami. Mimo tego, że prawa fizyki od tamtego okresu nie uległy zmianom dziś używane dźwigi nie mają nic wspólnego ze starożytnymi urządzeniami. Potrzeby są przede wszystkim coraz większe. Żurawie składają się z wielu części. Na początku montowana jest podstawowa rama dźwigu. Podstawa ta jest obciążana balastem. Montowana jest kabina dla operatora oraz wysięgnik, no i oczywiście przeciwwaga. No i co dalej. Jak budować w górę? Żuraw jest za niski i trzeba go podwyższyć. Jednak żurawie są wyposażone w mechanizmy zwane kratownicami, które umożliwiają podnoszenie i opuszczanie dźwigu. Powoduje to, że żuraw rozbudowuje sam siebie. Siłowniki hydrauliczne są odpowiedzialne za podnoszenie żurawia, co sprawia, że pojawia się luka, w którą wkłada się poszczególne elementy. Nowe elementy skręca się z tym co już jest i tak do osiągnięcia zamierzonego celu... Łatwe, prawda?


NETImage

Pozycjonowanie stron, SEO Copywriting

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wprowadzenie do oświetlenia hotelu

Wprowadzenie do oświetlenia hotelu


Autor: Przemysław Oziemblewski


Czyż nie jest przyjemnie wejść do hotelu, w którym wszystko, co istotne, widoczne jest na pierwszy rzut oka? Lampy oświetlające wnętrze nie narzucają się swoim blaskiem, tylko dają światło tam, gdzie jest to potrzebne.


Na światło należy spojrzeć z dwóch punktów widzenia. Pierwszy, to jego użyteczności. Światło, jako element oświetlający miejsce wykonywania określonych czynności. Drugi, jako środek za pomocą, którego tworzony jest klimat, nastrój, dobre samopoczucie osób przebywających w danym miejscu.

Aby światło było użyteczne, rodzaj i typ zastosowanego oświetlenia musi być dostosowany do funkcji spełnianej przez pomieszczenie. Inne zadania stawiane są światłu w holu wejściowym, inne w recepcji, pokojach gościnnych, salach konferencyjnych, restauracjach czy kawiarniach. Zharmonizowanie pomieszczenia i światła jest bardzo istotne. Aby właściwie dobrać oświetlenie należy znać:

1. przeznaczenie pomieszczenia - jaką będzie spełniało funkcję, jakie czynności będą w nim wykonywane i w których jego miejscach,
2. wystrój pomieszczenia - jego kolorystykę i styl: czy mamy do czynienia z bogactwem elementów zdobniczych, czy surowością formy plastycznej.

Od wystroju wnętrza uzależnione są kształty stosowanych opraw. Natomiast przeznaczenie pomieszczenia będzie określało rodzaj oświetlenia, typ zastosowanych źródeł światła oraz ich lokalizację i moc. Np. w sali konferencyjnej zastosujemy neutralnie białe światło (temperatura barwowa 4000K), a w pokoju hotelowym światło ciepłe (2700K - 3000K).

Jeżeli występują pomieszczenia o zmiennej funkcji, to również oświetlenie powinno dawać możliwość zmiany i dostosowania go do nowych wymogów. W takich pomieszczeniach można zastosować kilka obwodów oświetleniowych załączanych osobno w zależności od potrzeb danej sytuacji.

Optymalizacja oświetlenia w hotelu powinna sprowadzać się do zapewnienia jego funkcjonalności i dostosowania stylem do wystroju wnętrza. Nie bez znaczenia jest spojrzenie na późniejsze koszty eksploatacyjne związane z opłatami za energię elektryczną. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, do większości zastosowań, jest wykorzystanie świetlówek w układach elektronicznych, które przy małym poborze prądu dają dużą ilość światła. Szeroka ich gama daje możliwość wyboru, zarówno pod względem jej wielkości i kształtu, jak również jej barwy światła: od ciepłej do zimnej.

W oświetleniu dekoracyjnym prym wiodą LEDy. Dają one możliwość zastosowania ich nawet w trudno dostępnych miejscach. Posiadają najwięcej możliwości w sferze kreowania przestrzeni światłem. W połączeniu z systemami do ich sterowania umożliwiają tworzenie zmieniających się w czasie scen oświetleniowych.

Wszystkie te elementy wpływają na wrażenie, jakie gość hotelowy przekaże innym z pobytu w naszym hotelu. Jeśli uda nam się stworzyć u niego niezapomniany, pozytywny obraz, to z chęcią wróci lub zarekomenduje to miejsce.


Przemysław Oziemblewski
redaktor serwisu
Światło i oświetlenie
www.swiatlo.tak.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dowiedz się czemu bramy przesuwne i kraty Kraków tak zaleca?

Dowiedz się czemu bramy przesuwne i kraty Kraków tak zaleca?


Autor: ivona86


Przejeżdżając po uliczkach nowo powstałego osiedla, widzimy piękne jednorodzinne domki, każdy zaprojektowany według własnego uznania. Zielona trawa, piękna roślinność gdzie nie gdzie żywopłot aby zachować prywatność właścicieli i ich dzieci.


Każdy we własnym domu chce czuć się jak w oazie spokoju i bezpieczeństwa, do którego będzie chciał codziennie wracać. Jedną z ważniejszych rzeczy abyśmy czuli się dobrze jest bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny , chcemy uchronić nasze dzieci przed złem tego świata , zapewniać im spokój w własnym domu.

Niestety czasem nie z naszego wyboru ten spokój może być zachwiany. Piękne, wyniosłe domki są łakomym kąskiem dla złodziei . Żyjemy w państwie gdzie taki rodzaj przestępczości jest jednym z najpopularniejszych. To co wypracowałeś przez całe życie może być Ci zabrane w jednej chwili . Niestety jeśli sami nie zadbamy o nasze bezpieczeństwo i majątek nikt za nas tego nie zrobi. Dlatego też coraz większą popularność na nasze szczęście, a na nieszczęście włamywaczy zyskują bramy przesuwne oraz kraty Kraków i jego mieszkańcy zabezpieczyli już swoje okna i drzwi.

Do niedawna jedynym zabezpieczeniem bramy była kłódka, ale dla osoby która chce włamać się na naszą posesję nie jest to żadne zabezpieczenie. Dzięki zastosowaniu automatyki możemy już dziś zamontować bramę działająca jedynie na pilota którego otrzymasz do otwierania i zamykania bramy. Możemy się już przestać obawiać się, że nasze dzieci bez naszej wiedzy wyjdą poza podwórko bądź co gorsza ktoś spróbuje sam na nie wejść bez naszej zgody.

Bramy przesuwne montowane są na specjalnych szynach, po których przesuwają się gdy włączymy mechanizm pilotem. Specjalna szyna ma wymiary 80x80 natomiast słupy wykonane z profili zamkniętych 50x30. Cała konstrukcja bramy jest bardzo stabilna i będzie nam służyć przez wiele lat.

Jeśli masz jakiś pomysł na wygląd Twojej nowej bramy Kraków jest miejscem gdzie znajdziesz fachowców którzy pomogą, spełnić Twoje wymagania . Precyzja wykonania takiej bramy zachwyci największego krytyka gdyż każda brama jest kuta ręcznie.

Obserwując domki nowo powstałe możemy zauważyć jeszcze jedną wspólną cechę dla wielu mieszkań. W oknach najczęściej na parterze są zamontowane kraty oraz garaż jest otwierany automatycznie tak jak brama czy furtka. Kraty strzegą naszego dobytku tak samo dobrze jak bramy przesuwne Kraków do montażu krat i bramy wybrał rodzimą, polecaną firmę. Solidna, nie do przecięcia czy podważenia konstrukcja kraty idealnie spełnia swoja misje. Tak samo jak brama również krata musi być zabezpieczona przed korozją powstałą przez czynniki atmosferyczne. Aby za rok nie trzeba było odnawiać ich odpowiednio wcześniej trzeba o to zadbać . Gdy wybierzesz firmę która zajmie się Twoim nowym ogrodzeniem i kratami dopytaj się jak zabezpieczą je. W przypadku rzeczy wystawionych na słońce, śnieg czy deszcz , potrzebna jest dodatkowa warstwa ochronna tzn. farba podkładowa, a następnie warstwa nawierzchnią . Gwarancją jakości może dla nas być używanie środków dostępnych tylko dla specjalistów.

Pamiętaj lepiej zainteresować się nową inwestycją jaka jest zakup bramy przesuwnej , bramy garażowej czy krat zabezpieczających zawczasu gdyż mają one służyć nam lata .


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dobór odpowiedniej klimatyzacji

Dobór odpowiedniej klimatyzacji


Autor: kornpp


Zadaniem klimatyzacji jest nie tylko zapewnienie ciepła w mieszkaniu, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, ale i utrzymanie czystości, wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Warunki pracy klimatyzacji różnią się w zależności od klimatu dlatego i same urządzenia stosowane w różnych krajach nie są takie same.


Zadaniem klimatyzacji jest nie tylko zapewnienie ciepła w mieszkaniu, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, ale i utrzymanie czystości, wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Według definicji klimatyzacja to nic innego jak tworzenie odpowiedniego mikroklimatu pomieszczenia. Z kolei odpowiedni mikroklimat to taki, w którym człowiek czuje się dobrze. Urządzenia klimatyzacyjne, dostępne na rynku różnią się nie tylko kształtem, ale przede wszystkim ilością funkcji, możliwych do zastosowania.

Biorąc pod uwagę warunki panujące w naszym kraju, najlepiej wybrać klimatyzator posiadający:
- szeroki zakres regulacji temperatury
- pompę ciepła, działającą do -20 st. C w otoczeniu budynku
- możliwie prostą do uruchomienia konstrukcję
- dobrej jakości kompresor
- mikrokomputer czuwający nad utrzymaniem odpowiednich warunków
- filtry powietrza
- zdalne sterowanie pilotem

Ze względu na fakt, że klimatyzacja ma zastosowanie w różnego rodzaju pomieszczeniach, różniących się panującymi w nich warunkami, wprowadzono pewien podział. Według niego wyróżniamy: klimatyzację komfortu, która ma zapewnić właściwe człowiekowi warunki i klimatyzację precyzyjną, zapewniającą odpowiednie warunki do pracy urządzeń, przeprowadzania pomiarów, badań i procesów technologicznych. W wielu przypadkach potrzebne jest połączenie obydwu rodzajów, tak by zapewnić jednoczesne funkcjonowanie człowieka i sprzętu, stosuje się wówczas specjalnie opracowane rozwiązania inżynierskie, wykorzystujące najnowsze urządzenia.


Niemieckie katalogi stron Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wózki widłowe – krótka charakterystyka

Wózki widłowe – krótka charakterystyka


Autor: Efemeryczna Hybryda


Wózki widłowe swój początek mają około 1920 roku, kiedy to wyprodukowało je niemal równocześnie kilka firm. Na początku były to niewielkie pojazdy służące do przewożenia różnego rodzaju rzeczy. Z czasem, wózki widłowe zmieniały swój wygląd, stan techniczny oraz możliwości...


Wózki widłowe - po co i dla kogo

Obecnie wózki widłowe to kołowe pojazdy mechaniczne o napędzie silnikowym, przystosowane do przewozu materiałów o dużej masie, wykorzystywane najczęściej w magazynach, ale także na terenie obiektów handlowych, hurtowni, sklepów oraz wszędzie tam, gdzie dźwiganie stanowi problem. Stosuje się je do prac załadunkowych i rozładunkowych. Przydają się w każdej branży - od spożywczej po budowlaną.

Wózki widłowe występują w wersji elektrycznej (wszędzie tam, gdzie używa się ich w pomieszczeniach zamkniętych, aby nie było emisji spalin), w wersji spalinowej oraz spalinowo - elektrycznej (do zastosowań na zewnątrz). Dzieli się je także w zależności od sposobu załadunku i rozładunku, oraz ze względu na sposób kierowania nimi.

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe

Aby być operatorem wózka widłowego trzeba być odpowiednio przeszkolonym w tym zakresie. Należy mieć skończone 18 lat oraz imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę (ważne tylko na terenie jego zakładu pracy) lub uzyskać uprawnienia operatora. Uprawnienia na wózki widłowe można zdobyć przez Urząd Dozoru Technicznego, który przeprowadza egzaminy i wydaje uprawnienia ważne na terenie całego kraju, bądź przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, który wydaje książkę operatora ważną również na terenie całego kraju.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dach w kaloszach - Jak szybko i tanio zabezpieczyć dach?

Dach w kaloszach - Jak szybko i tanio zabezpieczyć dach?


Autor: Damian Leszczyński


Pierwsze w tym roku opady śniegu przypominają, że zbliża się kolejny sezon, który wystawi dachy na ciężką próbę. Co zrobić, gdy pokrycie dachowe przecieka, zbliża się zima i brakuje pieniędzy na generalny remont? Odpowiedzią może być technologia nylonowa, która od niedawna ułatwia pracę dekarzom i budowlańcom.


Przecieki to nie tylko problem starych dachów. Świetliki, kominy, instalacje klimatyzacyjne, anteny, wpusty i włazy dachowe to tylko niektóre punkty, których złe uszczelnienie często doprowadza do pojawienia się wody pod zupełnie nowym dachem. W takim wypadku pomocny może być nylon dekarski, polimerowy materiał izolacyjny, który oprócz szczelnej i trwałej powłoki zapewni szybkość i łatwość wykonania. Po wyschnięciu tworzy on bowiem zwartą oraz elastyczną powłokę, która niczym kalosze chroni użytkowników budynków przed niepożądanym zamoczeniem.

- Zaprojektowaliśmy nylon dekarski w taki sposób, by ułatwiał prace prowadzone na dachu i był przydatnym narzędziem dla specjalistów - mówi Piotr Bednorz twórca nylonu i właściciel firmy Dachermann Polska. - Jego cechy gwarantują, że sprawdza się nie tylko jako środek pomocny przy naprawach, ale także jako samodzielna powłoka. - dodaje.

Uszczelnić sito

Problemem, który często pojawia się na wszystkich rodzajach dachów, są uszkodzenia mechaniczne. Wizyta kominiarza, usuwanie nadmiaru liści lub odśnieżanie dachu pozostawiają po sobie pamiątki w postaci uszkodzeń. Ich liczba rośnie z roku na rok powodując, że szczelność pokrycia dachowego po kilku latach można porównać do szczelności sita. Jednak nawet jeśli uszkodzenia występują w dużej liczbie nie trzeba wymieniać całej powłoki dachowej. W takim przypadku wystarczy pokryć dach warstwą nylonu, nakładaną bezpośrednio na stare pokrycie. Materiał nie tylko uszczelni wszystkie przecieki, ale także poprawi wygląd starego dachu. Technologia sprawdzi się znakomicie w przypadku dachów papowych. Spękania, purchle oraz miejsca w których papa uległa stopieniu, podczas gorącego lata można, przy użyciu nylonu, uszczelnić „od ręki". Warto podkreślić, że technologia nylonowa pozwala na szybką i tanią naprawę także pokryć, które dotychczas trudno było naprawić.

Jak cię widzą, tak ci płacą

Nylon dekarski może pomóc w rozwiązaniu także innych problemów takich jak np. niekorzystny wygląd dachu. Łuszcząca się farba na blacho-dachówce lub odbarwienia i naloty pojawiające się na dachówkach cementowych znacznie obniżają atrakcyjność i wartość całego budynku. Nylon może być wyjściem z sytuacji również w takim przypadku. Po oczyszczeniu podłoża i pokryciu go gruntem dekarskim, środek jest nakładany bezpośrednio na odbarwioną dachówkę. Może być używany także do zabezpieczania dachu blaszanego bez konieczności usuwania starej farby. Po zaschnięciu nylon stworzy trwałą i szczelną warstwę, która nie tylko poprawia wygląd dachu, ale w przypadku dachu blaszanego także chroni go np. przed postępującą korozją.

Nylon dekarski może być stosowany bezpośrednio na powierzchnie betonowe, blaszane, papowe, pokryte folią dachową, a nawet eternitem. Może być nakładany na dachy płaskie oraz skośne. Jego użycie nie wymaga specjalistycznego sprzętu, czy wykorzystania ognia na dachu. Prace mogą być z powodzeniem wykonywane przez pracowników nie posiadających wysokich kwalifikacji. Wystarczą proste narzędzia i podstawowa znajomość sztuki budowlanej. Zastosowanie tej technologii często pozwala uniknąć konieczność ponoszenia wysokich kosztów remontu.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Obronić twierdzę

Obronić twierdzę


Autor: Małgosia1


Nasz dom, nasze mieszkanie - to w naszej psychice nasza twierdza. Tam chcemy czuć się dobrze, bezpiecznie i wieść długie, szczęśliwe i spokojne życie.
Ale o swój spokój trzeba zadbać samemu, a już na pewno pomyśleć o bezpieczeństwie swoich najbliższych.


Każdy ma swoją własną twierdzę. Miejsce, do którego chce wracać - tam czuje się dobrze, bezpiecznie i pragnie, aby jego bliscy też się tam tak czuli. Chce dbać o to miejsce i zawsze będzie bronić go jak lew. Dla większości to dom, mieszkanie, ale dla niektórych również miejsce ich pracy, stworzona od podstaw firma.
O swój spokój jednak trzeba zawsze zadbać samemu - nie oglądać się na innych, czekać aż coś złego się wydarzy i potem płakać nad przysłowiowym rozlanym mlekiem. Zawsze trzeba najpierw pomyśleć o bezpieczeństwie swoich najbliższych, a szef również o bezpieczeństwie swoich pracowników czy klientów.
Co zatem konkretnie każdy może zrobić?
Po pierwsze zastosować odpowiedni system zamków. Oznacza to w praktyce tzw. klucz generalny, zwany też master key(masterkey).
Mają one specjalne wkładki antywłamaniowe, co oznacza że właściciel domu, dyrektor hotelu może posiadać klucz który otworzy przed nim wszystkie drzwi (również od sejfu). Ale sprzątaczka może już mieć klucze, które będą pasowały do jednych czy dwóch par drzwi.. W systemie nie ma ograniczeń, co do ilości drzwi, które mogą otwierać takie klucze - może być ich dowolna ilość, dlatego specjalnie nadają się do dużych obiektów.
Klucze takie muszą posiadać kopie certyfikatów, które określają ich odporność na włamanie.
Montażyści tych zamków posiadają licencję Komendanta Wojewódzkiego Policji - taka licencja to dla klienta zapewnienie
o niekaralności i wiarygodności. Zamek antywłamaniowy to nie tani, zwykły klucz, ale czy powinno się oszczędzać na zabezpieczeniu domu?
Oczywiście każdemu może się zdarzyć, że taki klucz zginie. Nie trzeba wówczas wymieniać całego systemu zamków -
tylko poprosić odpowiednią firmę (montażystę) o przekodowanie.
Niemniej jednak, niezależnie jednak od zamków, można zainwestować w alarm albo stałą i sprawną ochronę


Małgosia1 Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Płyty warstwowe - definicja i zastosowanie

Płyty warstwowe - definicja i zastosowanie


Autor: PiVi


Płyta warstwowa- element budowlany składający się z okładzin metalowych i umieszczonego pomiędzy nimi rdzenia izolacyjnego. Jest stosowana do tzw. lekkiej obudowy ścian i dachów w budownictwie przemysłowym, magazynowym i rolniczym.


SteelProfil - płyty warstwowe, obróbki blacharskie

Znajduje również zastosowanie przy budowie pawilonów, kontenerów i garaży. Okładziny zazwyczaj wykonane są z blachy ocynkowanej -powlekanej powłokami organicznymi typu: Poliester czy rzadziej PVC lub PVF2 (tzw. blachy powlekane) Rdzeń stanowi sztywna pianka poliuretanowa (PUR/PIR), styropian lub twarda wełna mineralna.
Zadaniem okładzin jest uzyskanie odpowiedniej sztywności i nośności oraz dodatkowo ochrona rdzenia izolacyjnego. Sam rdzeń zaś pełni funkcję izolacyjną i utrzymuje okładziny w stałej odległości od siebie
Z płyt warstwowych możemy budować hale przemysłowe, magazynowe, sportowe, pawilony i obiekty handlowe, biurowe, socjalne, hangary, garaże, warsztaty, kontenery, mrożnie, oraz chłodnie. Dzięki dużej palecie kolorystycznej, wielu rodzajom profilowań okładzin można przy pomocy płyt warstwowych uzyskać obiekt nie o doskonałych parametrach termicznych, ale także i interesujący architektonicznie.. Konstrukcja umożliwia szybki i prosty montaż niezależnie od pogody w układzie pionowym i poziomym. Płyty warstwowe można stosować na dachy, ściany zewnętrzne , ścianki działowe a także sufity podwieszane. Występują w szerokiej gamie grubości - od 40 do 200 mm dzięki czemu zastosowanie tego materiału jest ogromne. Płyta warstwowa oraz akcesoria ( łączniki, uszczelki, obróbki blacharskie ) stanowią kompletny system który warto wziąć pod uwagę przy planowaniu inwestycji jako alternatywę dla budownictwa tradycyjnego (pustak,ceramika itd). Przekonało się już o tym wielu inwestorów - co widać po ilości obiektów jakie powstały i powstają w Polsce właśnie w technologii lekkiej obudowy.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wynajem wózków widlowych

Wynajem wózków widłowych


Autor: Widlowe


Wózki widlowe Still, Clark, Komatsu, Linde, Toyota. dane techniczne wózków widlowych różnych marek. Wynajem wózków widlowych w przedsiębiorsteie - ocena techniczna


Począwszy od drobnego sprzętu informatycznego stanowiącego wyposażenie magazynu po wynajem wózków widłowych czy wynajem samego magazynu.
Rozwiązanie to jest oczywiście bardzo wygodne dla najemcy gdyż otrzymuje on wyłącznie „faktury” za wynajem a pozostała część zobowiązań znajduje się po stronie wynajmującego. Mowa tutaj o utrzymaniu przedmiotu wynajmu w ciągłej sprawności a w przypadku uszkodzenia niezbędna jest jego szybka naprawa lub zamiana. W przeciwnym wypadku bardzo często wiąże się to ze sporymi karami lub co najmniej utratą raty czynszu.
Oczywiście takie rozwiązania nie są tanie i z reguły musimy za nie więcej zapłacić niż w przypadku zwykłego leasingu. Należy jednak zwrócić uwagę, że to wynajmujący finansuje przedmioty wynajmu i dlatego rozwiązania tego rodzaju zawsze obarczane będą dodatkowy kosztami potocznie określanymi jako operacyjne.

Wózki widłowe obecnie stały się standardem wyposażenia większości firm w Polsce. Niezależnie czy działamy w sektorze produkcyjnym czy też zajmujemy się na co dzień tylko handlem do niektórych prac związanych z transportem (z reguły na europaletach) niezbędny jest nam wózek widłowy.
Początek handlu wózkami widłowymi w Polsce to początek lat 80-tych. Zagraniczne marki tj. Junheinrich czy też Still mogły jednak rozwinąć skrzydła dopiero po 1990 roku. Wtedy właśnie mamy powstają centrale tych firm w Polsce i do dnia dzisiejszego mocno się rozwijają.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Przygotowanie gruntu pod garaż blaszany

Przygotowanie gruntu pod garaż blaszany


Autor: Tomek Pasionek


Polska jest krajem w którym coraz popularniejsze stają się tzw. blaszaki - czyli innymi słowy mówiąc garaże składane na miejscu u klienta, które tworzone są przede wszystkim z blachy.


W dzisiejszym artykule chciałbym wspomnieć nie tyle o garażach blaszanych, ale o przygotowaniu gruntu pod garaże blaszane.

Aby móc postawić garaż blaszanych pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest odpowiednie przygotowanie terenu na którym zostanie postawiony nasz blaszak. Podczas przygotowywania podłoża pod garaż musimy przewidzieć nie tylko wagę samego garażu, ale także dodatkowe czynniki jak śnieg czy też wiatr. Dodatkowo powinniśmy dobrze przemyśleć konstrukcję bramy garażowej, aby ta z równą łatwością otwierała się tak latem jak i zimą.

W poniższym artykule postaramy się w prosty sposób przedstawić najważniejsze informacje związane z przygotowaniem terenu pod garaż blaszany.

Aby garaż mógł służyć nam przez wiele lat, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować podłoże. „Parkiet" naszego blaszaka musi odpowiednio izolować wilgoć. Podczas wybierania miejsca postawienia garażu blaszanego, powinniśmy również wziąć pod uwagę to, aby np. podczas dreszczów nasz garaż nie był zalewany przez spływającą wodę. Dodatkowym plusem będzie takie dobranie materiału, który będzie wyścielał podłoże naszego blaszaka, aby było ono łatwe w utrzymaniu czystości.

Podłoże pod garaż blaszany:

Podłoże na którym zostanie utworzony garaż blaszany powinno być nieco szersze niżeli sam garaż (minimum o 5-10 centymetrów). Sytuacja ta oczywiście nie jest „przymusowa", gdyż zostanie ona zniwelowana np. podczas tworzenia garażu, który będzie przylegał bezpośrednio do domu.

Jeśli chodzi o grubość podłoża, musimy pamiętać, że warstwa betonowa powinna wynosić minimum 12 centymetrów.

Rodzaje podłoża:

Istnieje wiele rodzajów podłoża, które jesteśmy w stanie przygotować pod nasz garaż. Poniżej postaramy się opisać najważniejsze z nich.

Punktowe osadzenie podłoża - jest jednym z najprostszych modeli podłoża. Nie zapewnia on niestety mocnej podstawy pod garaż. Przygotowanie podłoża punktowego w dużej mierze opiera się o utworzenie kilku punktów betonowych na których będzie się opierał nasz garaż.

Płyta betonowa - czyli tak zwana wylewka jest jednym z lepszych rozwiązać. Polega ona na utworzeniu wylewki na terenie całego podłoża naszego garażu.

Stopy fundamentowe (betonowe) - jest to podobny do punktowego, rodzaj podłoża. Jednak poprzez budowę fundamentową w znacznym stopniu zwiększa on możliwości nośne takiego podłoża.

Fundament - jeden z najmocniejszych podłóż dla naszego garażu. Polega na utworzeniu fundamentu dla naszego garażu.


Moja opinia - nic dodać - nic ująć! Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Inteligentny dom - nowe trendy w budownictwie jednorodzinnym

Inteligentny dom - nowe trendy w budownictwie jednorodzinnym


Autor: Marcin Osiński2


Budownictwo jednorodzinne idzie z duchem czasu. Coraz częściej inwestor niezależnie czy jest nim statystyczny Kowalski czy też duży developer, stara się przygotować budynek tak aby zapewnić wszystkie najnowocześniejsze media. Jak powinna wyglądać instalacja w takim budynku? Po krótce postaramy się to przedstawić.


Klasyczny nowo wybudowany dom zawierał w sobie przeważnie jedynie niezbędne do zamieszkania instalacje. Prąd, woda, centralne ogrzewanie, kanalizacja - to wszystko co statystyczny Kowalski posiadał w swoich ścianach. Telefon często doprowadzony jedynie do krawędzi budynku dalej poprowadzony pod dywanem, telewizja podłączona poprzez kabel antenowy puszczony za oknem lub w kanale wentylacyjnym.

Aktualne trendy spowodowały bardzo dużą zmianę na tej płaszczyźnie. Coraz większa liczba inwestorów świadomie decyduje się na wykonanie w budynku kompletnej instalacji medialnej zapewniającej telefon, internet oraz telewizję w sposób zintegrowany. Nierzadko do kompletu dochodzi jeszcze instalacja alarmowa zintegrowana z centrum powiadamiania agencji ochrony. Zadanie zbudowania takiej instalacji najlepiej powierzyć fachowcom, ale warto wiedzieć jakie kluczowe elementy powinny się w związku z tym pojawić w nowo budowanym domu.

Sercem zespolonej instalacji powinna być szafa rack 19" do której zbiegać się będą wszystkie trakty kablowe. Mebel taki najlepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym, jednak warto zwrócić uwagę na odpowiednie warunki. Szafa nie powinna stać w miejscu o dużej wilgotności, zapyleniu czy tez w pomieszczeniu o słabej wentylacji. Zależnie od urządzeń jakie zamierzamy tam zamontować należy wziąśc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki.
Tak więc do szafy trafia wszystkie przewody rozprowadzone w ścianach budynku, niezależnie od tego czy będa to kable antenowe, przewody telefoniczne czy też przewody teleinformatyczne, tzw. skrętka.

W szafie instalacyjnej powinny znaleźć się stosowne akcesoria pozwalające w łatwy sposób zarządzać sprowadzonymi tam mediami. Jeśli chcemy rozprowadzić po domu sygnał telewizyjny (obojętnie czy z anteny naziemnej czy też z anteny satelitarnej) powinniśmy zadbac aby znalazł się w szafie panel 19" wtyk F Jest to urządzenie pozwalające na podłączenie na stałe przewodów pochodzacych np. z anteny a potem dowolne ich przełączanie na przewody prowadzące do odbiorników. Jeśli korzystamy z telewizji satelitarnej pomiędzy panelem a odbiornikami warto zatroszczyć się o multiswitcha lub innego rodzaju splittery sygnału.

Do rozszycia przewodów telefonicznych oraz skrętki stosujemy panel 19" RJ-45 Pozwoli on na uporządkowanie w szafie plątaniny kabli i bezproblemowe doprowadzenie potrzebnych sygnałów do wszystkich odbiorników.
Instalacja alarmowa zapewne trafi do centralki przygotowanej przez firmę ochroniarską, centralka może być albo bezpośrednio montowana w stojaku szafy albo instalowana na dodatkowej przykręcanej półce.

Na samym końcu warto dokładnie opisać wszystkie gniazda i połączenia, potem możemy już uznac nasza instalację za nowocześnei i poprawnie zorganizowaną.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak budując dom jeszcze na tym zarobić?

Jak budując dom jeszcze na tym zarobić?


Autor: Hubert Osiński


Wielu z nas, jeśli nie zdecydowana większość (łącznie z autorem) zastanawia się co zrobić, żeby dostać jak najlepszy kredyt. Czyli de facto, myślimy o tym, jak zapewnić sobie Koszty!


Natomiast przychód stanowi wyłącznie dochód z „etatu" lub ew. własnej działalności gospodarczej.
Czy budowa własnego domu, nie byłaby ciekawszą zabawą, gdyby dawała dodatkowe profity?
Pójdźmy może dalej, podkręćmy naszą zabawę na większe obroty...
Kredyt dostajemy na cele mieszkaniowe/budowlane ale przecież w „pierwszym podejściu" możemy ów kredyt potraktować inwestycyjnie i postawić dom (ten pierwszy na sprzedaż).
Można powiedzieć asekuracyjnie „A jaka gwarancja, że sprzedam drożej?! Zwłaszcza teraz przy kryzysie!" lub „Musiałbym długo czekać na spieniężenie"...
Jeśli opierać się na standardowych technologiach (drogich i „zimnych") oraz tradycyjnych rozwiązaniach „gdzie tanio kupić" i czekać na klienta, który zechce zapłacić naszą wymarzoną cenę to na pewno tak!
Zupełnie inaczej wygląda sprawa kiedy zastosujemy:
1. Technologię domu szkieletowego wraz z odpowiednim ociepleniem oraz rekuperacją, czyli domu mającego wszelkie cechy domu pasywnego (dodatkowy atut dla kupującego! Koszty całorocznego ogrzewania domu o pow. Ok. 140 m2 z ciepłą wodą użytkową kształtują się na poziomie ok. 1000,00 zł!), lub w innej technologii zapewniającej podobne parametry
2. Zastosujemy zaawansowane rozwiązania z zakresu inżynierii finansowej- już na tym etapie możemy zyskać kilkaset tysięcy złotych oszczędności - ten walor nadaje bezpieczeństwo inwestycji, jest ogromna „strefa buforowa" na obniżenie ceny co do istniejącej na rynku aby móc go dość szybko sprzedać.
3. Jeśli do tego zaangażujemy przyjazne podmioty na zasadzie „wielostronnych korzyści" może się okazać, że zasilając naszą budowę możemy zarobić! Pisząc ten artykuł, opracowałem już ciekawy system, który ma duże szanse aby przynieść wymierne efekty dla inwestora, producenta materiałów budowlanych i wybranych mediów!
4. Ale nie wspomniałem o najważniejszym! Co za problem, aby ten proces zwielokrotnić?
Czyli można zbudować małe osiedle w kilka, kilkanaście osób!, zyskujemy na skali, tworzymy już dość ciekawą grupę zakupową, co „dziś" jest dość intratnym kąskiem dla chyba każdego producenta „elementów budowy".
5. Nieoczekiwanie pojawia się dodatkowy efekt synergii w postaci wzajemnych kontaktów, możliwości, wiedzy, jako „grupa wspólnych interesów", tu możliwości biznesowe są ograniczone wyłącznie naszą wyobraźnią.
Znajomy zaproponował aby jedna grupa zaprzyjaźnionych firm wspólnie wynajęło Biuro w atrakcyjnie położonym i prestiżowym miejscu/biurowcu, sam musiałbym wynająć ponad 100m2! Wynajmując w kilka osób już mogę zacząć myśleć o takim rozwiązaniu, „zwykłe" firmy jednoosobowe zyskują bardzo na prestiżu, w takim biurze jesteśmy równi z największymi Tuzami biznesu :-)
6. Kontakty w mediach - Media interesują się tylko spektakularnymi wydarzeniami, a takim z pewnością będą inwestycje, których wybudowanie przebiegnie w tak nietypowy sposób.
7. Marketing wirusowy, partyzancki - sprawdziliśmy już efekty tych narzędzi są one szalenie obiecujące i skuteczne.
Zupełnie inaczej wygląda rachunek ekonomiczny, kiedy „liczymy na siebie" (mam tu na myśli wspólnie działającą grupę, sieć biznesową), wtedy nie piętrzą się koszty każdej usługi pojedynczo, ponieważ jest to wkład własny każdego uczestnika z osobna.

Jak budując dom jeszcze na tym zarobić?


Tak samo, jak nieopodatkowana jest praca własna podczas np. koszenia trawnika a zupełnie inaczej kształtują się koszty (są dużo wyższe) gdyby nająć kogoś „na biało", czy to poprzez umowę zlecenie czy po prostu „na fakture".

W ten sposób znacznie taniej można wybudować dom dla siebie ale można też rozważyć aby kredyt przeznaczyć (intencjonalnie) inwestycyjnie.
Pomimo, że kredyt w banku to kredyt hipoteczny a nie pożyczka hipoteczna (która jest droższa) to jednak wybór, czy dana nieruchomość zostanie sprzedana czy nie to już tylko nasz wybór.
Hipoteką może być obciążona dowolna , nawet inna na której stanie dom- hipoteka, aby „tylko" miała (nieruchomość) odpowiednią wartość, to szystko po to, aby dom był gotowy do szybkiej sprzedaży, bez kłopotów związanych z „uwolnieniem hipoteki".
Sprzedając w ten sposób postawiony dom możemy przeznaczyć zysk na spłatę całego, lub w dużej części zadłużenia, a kapitał.... To już wasza wyobraźnia :-)

Cały proces przygotowania inwestycji, budowania, sprzedaży to dość długi proces.
Może to zaowocować również wzajemnym zaufaniem, bo nie ważna jest „Firma", każdą Firmę, nawet największą budują ludzie.
Z zaufaniem droga do innych przedsięwzięć inwestycyjnych, biznesów stoi otworem, nawet już równolegle do rozpoczętej inwestycji budowlanej.
Co stoi na przeszkodzie, aby sprawdzone sposoby, rozwiązania, inżynierię finansową, kontakty zastosować w innych dziedzinach, branżach?!

Uczestniczę w projekcie budowania takiej grupy, doceniam każdy z wymienionych wyżej czynników, dlatego też sądzę że w czasach „zabójczej" konkurencji jest miejsce tylko dla nietypowego podejścia biznesowego, czego również wam życzy autor:

Hubert Osiński,


Wiele kontaktów, wiele możliwości, jeszcze więcej pomysłów. Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Z czego wykonuje się bramy?

Z czego wykonuje się bramy?


Autor: Kajstek Wichura


Jakie są podstawowe elementy zabezpieczające nasz dom przed ewentualnymi intruzami? Okna i drzwi - na pewno, rolety zewnętrzne też, ale kluczowym elementem każdego domu musi być brama.


Budując swój dom zawsze musimy liczyć się i z tym, że potrzebna nam będzie do niego brama, i bardzo często są to bramy wjazdowe lub bramy garażowe, które mają bardzo ważną rolę (wręcz kluczową) - zabezpieczają nasz dom i garaż przed złodziejami i włamaniami, o których przecież słyszy się obecnie tak dużo. Z czego wykonuje się dzisiaj bramy, chyba z wszystkiego z czego tylko chcemy. Najczęstszym produktem używanym do naszych bram jest metal oraz drewno, które cieszy się bardzo dużą popularnością w dalszym ciągu. Bramy drewniane zapewne wymagają od nas większej konserwacji, co jakiś okres czasu, gdyż wiadomo jak drewno reaguje na wodę, czy też mrozy. Kupując bramę drewnianą kupujemy ją już odpowiednio zabezpieczoną na deszcz, czy inne warunki pogodowe, jednak za jakiś czas sami będziemy musieli ponownie ją zabezpieczyć. Być może bramy metalowe, które wykonywane i poddawane są dzisiaj odpowiednim technologią mogą okazać się bardziej wytrzymałe pod względem użytkowania. Takie bramy możemy zamówić w odpowiednim wzorze taki jaki nam najlepiej odpowiada, a producent dostarczy nam ją do domu i sam zamontuje, gdyż potrzebna jest do tego odpowiednia ekipa montująca. Taka ekipa bardzo dobrze wie co i jak ma zainstalować, tak aby nasza brama działała bez żadnych przeszkód i żeby cały czas spełaniała wszystkie ostawiane przed nią wymagania.Ostateczny wybór rodzaju bram należy wyłącznie do nas, aczkolwiek akurat w tej kwestii finanse powinny zchodzić na drugi plan...


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Certyfikaty i inne formalności

Certyfikaty i inne formalności


Autor: Patrycjusz Urbanek


Obowiązek udania się do urzędu w celu załatwienia jakiejś sprawy, zazwyczaj nie kojarzy nam sie zbyt dobrze. Stanie w kolejce i bieganie "od okienka do okienka" to rzeczywiście nic przyjemnego. Procedury, formalności, papiery, dokumenty - nikt tego nie lubi, a jednak rzeczy te są nieuniknione w wielu sytuacjach.


Wielu ludziom różnego rodzaju formalności wydają się zbędne. Musimy je załatwiać przy praktycznie każdej czynności, gdzie mamy do czynienia z urzędnikami państwowymi. Sprawy związane z edukacją, małżeństwem, a nawet budową domu – to wszystko wymaga od nas „biegania” po urzędach i załatwiania różnego rodzaju zaświadczeń, zezwoleń i rozporządzeń. Wielogodzinne wypełnianie podań i wniosków może być naprawdę męczące, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest wynajęcie fachowców, którzy zrobią to za nas.

Oczywiście, nie w każdej sytuacji jest możliwe. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach, obecność specjalisty jest nawet konieczne. Jest tak między innymi wtedy, gdy potrzebny jest nam certyfikat energetyczny. Może go bowiem sporządzić tylko osoba do tego uprawniona, a więc posiadająca odpowiednie wykształcenie lub ukończony kurs. Jest to o tyle dobre, że przynajmniej o tę jedną rzecz nie musimy zatroszczyć się samemu. Zatrudniony fachowiec samodzielnie określi i naniesie wszystkie dane niezbędne do tego, by świadectwo energetyczne zostało zaakceptowane przez odpowiedni urząd.

Niektóre formalności mogą rzeczywiście sprawiać wrażenie niezbyt potrzebnych. Jednakże świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, zwane potocznie certyfikatem lub po prostu świadectwem energetycznym, jest niezbędnym dokumentem. Określa bowiem ilość energii, która w ciągu roku zostanie zużyta przez dany budynek. Zanim ta informacja nie zostanie potwierdzona, żaden obiekt nie może zostać oddany do użytkowania. Warto więc zawczasu zająć się najpilniejszymi sprawami, jeśli chcemy uniknąć opóźnień.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Gotowe projekty = domy błyskawiczne i sprawdzone

Gotowe projekty = domy błyskawiczne i sprawdzone


Autor: papaj


Jeżeli planujecie budowę własnego domu i zastanawiacie się, jak powinien on wyglądać, jaki powinien być duży i ile powinien mieć pokoi, najlepiej zacząć od przeglądania gotowych projektów.


Jeżeli planujecie budowę własnego domu i zastanawiacie się, jak powinien on wyglądać, jaki powinien być duży i ile powinien mieć pokoi, najlepiej zacząć od przeglądania gotowych projektów. W Internecie można znaleźć ich mnóstwo. Oprócz tego, że większość firm oferuje gotowe projekty domy, które na ich bazie powstają, często dostępne są w dwóch technologiach: murowanej i drewnianej. Materiały, których chcemy użyć do budowy naszego domu to po wyborze projektu, druga ważna rzecz, nad którą musicie się Państwo zastanowić.

Wróćmy jednak do wyboru projektu. Zdecydowanie się na gotowy projekt to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy. Projekty, które oferowane są na stronach firm, są często wynikiem wieloletnich doświadczeń w zakresie budowania domów. Zwykle uwzględniają najczęściej przedstawiane przez klientów uwagi i oczekiwania dotyczące ich przyszłego miejsca zamieszkania.

Jakie jeszcze zalety mają gotowe projekty. Domy, które na ich bazie powstają są zwykle od lat „testowane" przez klientów danej firmy. Jeżeli dalej działa ona na rynku i realizuje zamówienia to znaczy, że większość osób jest zadowolona z wybranych przez siebie projektów. Inaczej firma szybko zyskała by złą sławę i musiałaby bardzo się napracować nad odzyskaniem swojej marki.

Jeżeli jednak gotowe projekty, które znajdziemy na stronie wybranej firmy nie odpowiadają nam, to nie wahajmy się napisać emaila i zapytać, czy jest możliwość przystosowania jakiegoś projektu do naszych potrzeb lub stworzenia zupełnie nowego. Zwykle firmy na swojej stronie zamieszczają projekty spełniające standardowe potrzeby większości osób, ale jeżeli potrzebujemy czegoś innego projektanci na pewno stworzą dopasowany do nas projekt.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Domy wykonane z drewna

Domy wykonane z drewna


Autor: Patrycjusz Urbanek


W dzisiejszych czasach, już nie tylko w krajobrazie wiejskim, coraz częściej spotykane są domy z drewna. Te nietypowe konstrukcje wznoszone są często na peryferiach większych miast, gdzie stopniowo zastępują one tradycyjne budownictwo. Co spowodowało, że domy z drewna stały się tak bardzo popularne?


W dzisiejszych czasach nowoczesne domy z drewna w niczym już nie przypominają tamtych konstrukcji sezonowych. Są o wiele bardziej stabilne i wytrzymałe, a przede wszystkim są to domy całoroczne – można w nich mieszkać nie tylko w lato, ale i zimą. Ułatwia to ich specjalna konstrukcja - odpowiednio dobrane i zaimpregnowane drewno posiada właściwości izolacyjne, co chroni budynek przed utratą ciepła. Oprócz tego, drewno takie jest też odporne na innego rodzaju czynniki, takie jak wilgoć, a nawet działanie ognia. Warto przy tym zaznaczyć, że takie właściwości izolacyjne sprawiają, iż mieszkanie w domu drewnianym jest niezwykle ekonomiczne – tego typu budynki charakteryzuje znaczna energooszczędność.

Nie należy przy tym zapominać o istotnych walorach estetycznych domów z drewna. Klimat panujący w tego typu obiektach, sprzyja ciepłej, rodzinnej atmosferze oraz budowaniu więzi. Taki dom z pewnością można nazwać prawdziwym rodzinnym gniazdkiem. Drewniane elementy wykończeniowe, dzięki swojemu ekologicznemu charakterowi, działają kojąco na psychikę człowieka, pozwalają się uspokoić i zrelaksować. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na stawianie tego typu budynków.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Business Centre Club (BCC) rekomenduje Budownictwo

Business Centre Club (BCC) rekomenduje Budownictwo


Autor: Iwona Dziedzic - Gawryś


Business Centre Club, elitarny Klub Biznesowy, którego członkiem jest Eniro Polska, objął patronat nad sekcją „Profesjonalne usługi" w katalogu Budownictwo. BCC rekomenduje budowlano - biznesowy produkt jako cenne źródło informacji dla profesjonalistów z branż budowlanych, biznesowych i pokrewnych.


Przynależność Eniro Polska do BCC potwierdza jej rzetelność, wiarygodność, przestrzeganie zasad etyki kupieckiej oraz akceptowanie zasad kodeksu honorowego Klubu. Pozytywna decyzja w stosunku do firmy została podjęta w oparciu o rzetelną dokumentację osiągnięć, referencje zadowolonych klientów oraz poświadczenie innych członków BCC.

- Rekomendacja udzielona przez BCC potwierdza wysoką jakość naszego produktu. Budownictwo (www.budownictwo.pl) stanowi nieodłączny element biznesu, od wielu lat skutecznie łączy kupujących i sprzedających umożliwiając im dokonywanie transakcji. Pozytywna opinia wydana przez BCC z pewnością zostanie dobrze przyjęta przez naszych klientów i użytkowników i zachęci ich do obecności reklamowej i korzystania z naszego produktu - mówi Adriana Misiewicz, Specjalista ds. Produktów w Eniro Polska.

Business Centre Club to prestiżowy klub przedsiębiorców i największa w kraju organizacja indywidualnych pracodawców. Misją BCC jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości oraz budowanie w Polsce konkurencyjnej i otwartej na świat gospodarki rynkowej.

Budownictwo to aktualna baza firm z branż budowlanych i pokrewnych, dostępna non-stop w formie katalogu, serwisu www.budownictwo.pl oraz wyszukiwarki firm na płycie. Ze względu na ogólnopolski zasięg, formy dystrybucji, obecność na prestiżowych targach branżowych oraz zmiany, które każdego roku są wprowadzane w produkcie, Budownictwo zapewnia reklamodawcom możliwość zaprezentowania swojej oferty szerokiemu gronu odbiorców i pozyskaniu nowych klientów.

www.budownictwo.pl


Iwona Dziedzic - Gawryś Specjalista ds. Public Relations Eniro Polska Sp.z o.o. ul. Domaniewska 41, bud. Mercury Tel. + 48 22 289 25 63 Fax. + 48 22 289 25 51 Tel. kom. 0 602 509 369 e-mail: i.gawrys@eniro.pl www.pf.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

środa, 11 czerwca 2014

Rozbudowa świata

Rozbudowa świata


Autor: Ciekawy Pan


W dobie rozwoju cywilizacji w dużych miastach zaczyna powoli brakować miejsca na dalszy rozwój i rozbudowę. Władze miasta walczą z tym za pomocą najprostszych rozwiązań.


Takim rozwiązaniem jest zaprzestanie budowy dużych i niskich budynków, a zajęcie się budową wszelakich wieżowców i drapaczy chmur. Do budowy takich budynków nie nadają się zwykłe maszyny budowlane. Większość z nich jest zbyt duża i zbyt ciężka do budowy wysokich i delikatnych na etapie konstrukcji budynkach.

Do budowy wieżowców trzeba używać specjalnie przystosowanych maszyn, które nie zniszczą całej konstrukcji. Najważniejsze podczas całej budowy wydają się specjalne dźwigi i odpowiednie betoniarki. Budowle te są bardzo wysokie więc pojawia się potrzeba wciągania niektórych ciężkich przedmiotów wysoko nad ziemię.

Do tego celu idealne są specjalne żurawie, których wysokość umożliwia pracę przy naprawdę ogromnych wysokościach. Dzięki budowie takich wysokich budynków władze miasta są w stanie lepiej zagospodarować teren i wybudować dużo więcej miejsc pracy jak i mieszkań. Jest to również doskonałe rozwiązanie w miastach, które dopiero się rozwijają, ale nie chcą tracić pieniędzy na późniejsze przebudowy infrastruktury.

Pogoń za chmurami.

We współczesnym świecie ludzie dążą ciągle, by uciec jak najdalej od ziemi. Z tego też powodu często budowane są bardzo wysokie konstrukcje. Coraz częściej ludzie wybierają mieszkanie w wieżowcu i coraz częściej firmy otwierają swoje biura w drapaczach chmur.

Jednak co jest potrzebne do wybudowania takiego budynku? Potrzebne są oczywiście odpowiednie maszyny budowlane, które pozwolą ekipie wybudowanie segmentów budowli na bardzo dużych wysokościach. Wiadomo że muszą one być odpowiednie dostosowane do tego typu budowli, ponieważ na dużych wysokościach trzeba korzystać z lekkiego i mocnego sprzętu. Pamiętać trzeba też o zabezpieczeniach.

Żeby to wszystko dostarczyć na odpowiednią wysokość wystarczą na początek dźwigi, jednak później ich zasięg jest zbyt mały i nie są one w stanie dostarczyć ciężkich części i maszyn na duże wysokości. Co wtedy pozostaje ekipom budowlanym? Oczywiście odpowiednie żurawie, których wysokość i zasięg pozwala pracować na naprawdę ekstremalnych wysokościach. Do takich wysokości trzeba też odpowiednio przeszkolonych ludzi, którzy nie mają lęku wysokości.Tacy robotnicy zarabiają najwięcej, ponieważ pracują w bardzo trudnych i stresujących warunkach.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nowoczesne ogrzewanie domu

Nowoczesne ogrzewanie domu


Autor: Anna Woźniak


W każdym roku nastaje moment, w którym domownicy zadają sobie pytanie ile będzie kosztowało ogrzewanie domu tej zimy? Wszystko zależy głównie od tego, jakiego systemu grzewczego użyjemy oraz jakich paliw będziemy używać do ogrzewania domu.


Zbliża się zima i temat ogrzewania domu staję się coraz częściej poruszany w polskich domach. Rodziny zadają sobie pytanie ile będzie kosztowało ogrzewanie domu w tym sezonie grzewczym? Jakie paliwo wybrać oraz jakich kotły zastosować, aby nie zabrakło ciepła w domu.

Najczęściej stosowanymi instalacjami grzewczymi w Polsce są nadal grzejniki zasilane kotłami na węgiel. Jednak coraz częściej zamiast grzejników do ogrzewania domu stosuję się ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe jest to jeden duży grzejnik umieszczony pod posadzką. Ten rodzaj ogrzewania domu jest niezwykle skuteczny, ponieważ oddaje równomiernie ciepło na każde pomieszczenie. Takie ogrzewanie domu zwiększa niezwykle samopoczucie mieszkańców oraz wpływa dobrze na zdrowie człowieka, ponieważ posadzka jest ciepła i unika się w ten sposób przeziębień, które bierze się głównie z zmarzniętych nóg. Często spotykane są opinie na temat niezdrowego wpływu elektrycznego ogrzewani domu, są one jednak nie udowodnione naukowo, dlatego nie ma obaw przed ich montowaniem.

Usprawnienie ogrzewania podłogowego polega na dodaniu termoregulatorów w miejscu rozdzielacza wszystkich nici rur rozprowadzających wodę do pomieszczeń. A w każdym pomieszczeniu są termostaty wysyłające sygnał do termoregulatorów, które gdy jest zbyt ciepło zamykają się i otwierają, gdy jest zbyt zimno.

Jest to bez wątpienia skuteczna metoda na ogrzewanie domu jednak jeszcze dość kosztowna. Na szczęście z biegiem czasu postęp idzie do przodu i ogrzewanie domu staję się coraz ekonomiczniejsze a zarazem nowocześniejsze.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Organizacja budowy

Organizacja budowy.


Autor: Jan Nikodem


Poważne inwestycje finansowane są w znacznej części kredytem bankowym. Harmonogram budowy jest częścią większej całości – Biznes Planu, programu finansowania inwestycji. Wymusza to ścisłe przestrzeganie bardzo napiętego harmonogramu realizacji budowy i wiąże się z


wysokimi karami dla wykonawców w przypadku opóźnień. Zatem właściwe planowanie procesu budowy, organizacja placu budowy i współpracy podwykonawców jest bardzo ważnym elementem.

Przy dzisiejszym tempie realizacji inwestycji właściwe zorganizowanie zaplecza budowy jest warunkiem koniecznym prawidłowego przebiegu prac i dotrzymania terminów. W skład zaplecza budowy wchodzą pomieszczenia biurowe dla osób kierujących pracami, pomieszczenia socjalne, szatnie itp.. Zaplecze to buduje się z przenośnych kontenerów wyposażonych w niezbędny sprzęt. Wyspecjalizowane firmy dostarczają kontenery biurowe oraz socjalne na czas budowy na zasadzie dzierżawy. Kontenery te mogą być dostarczone z wyposażeniem lub bez niego.

Kontenery biurowe wyposażone są zazwyczaj w proste mebla o konstrukcji metalowej, szafy do przechowywania dokumentacji, stoły na urządzenia biurowe (fax, kopiarka), krzesła biurowe.

Kontenery socjalne wyposażone są w szafki bhp oraz ławki dla pracowników budowlanych. Ze względu na małą powierzchnię stosuje się szafy bhp, które zajmują jak najmniej miejsca. Najczęściej są to szafki z komorą o szerokości 25 lub 30cm. Stosowane są również szafy z komorą ubraniową w kształci litery L oraz szafy skrytkowe. Ze względu na „ciężkie warunki” oraz „specyficzną kulturę” pracowników budowlanych stosuje się jedynie szafki metalowe. Tylko metalowe szafy bhp mają szanse przetrwać kilka budów w stanie nadającym się do dalszego stosowania.

Pomieszczenia socjalne urządzone w kontenerach powinny umożliwiać odpoczynek pracownikom budowy, ogrzanie się zimą, zjedzenie ciepłego posiłku. Powinny, zatem posiadać niezbędne wyposażenie takie jak: krzesła, stoliki, kącik kuchenny do podgrzania posiłków oraz piec ogrzewający pomieszczenie zimą (najczęściej elektryczny).


Niniejsza publikacja może być kopiowana tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez autora. Zabronione są jakiekolwiek zmiany w zawartości publikacji bez pisemnej zgody autora. Zabrania się jej odsprzedaży. Jan Nikodem www.nikodem.com.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.