Zastosowanie kolektorów słonecznych zimą
Autor: Greta Rozmysłowicz
Kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w energie cieplną.
W polskim klimacie, rozwiązanie to osiąga najwyższą wydajność w okresie od kwietnia do września, jednak warto wiedzieć, iż ich zastosowanie nie musi ograniczać się wyłącznie do miesięcy wiosennych i letnich. Również zimą kolektory pozwalają generować stosunkowo duże oszczędności energetyczne.
Zimowa sprawność kolektorów słonecznych
Zasadniczą korzyścią wynikającą z zastosowania kolektorów słonecznych jest fakt, iż pozwalają one znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania, co jest możliwe dzięki ograniczeniu ilości wykorzystywanego paliwa lub energii. W przypadku eksploatowania kolektorów słonecznych w zimie, bardzo duże znaczenie ma typ posiadanej instalacji. Należy bowiem mieć na uwadze, iż kolektory płaskie zachowują się w inny sposób niż kolektory próżniowe, zarówno pod względem izolacji cieplnej, jak i zdolności absorbowania promieniowania słonecznego.
Kolektory płaskie a kolektory próżniowe
Zasadniczą różnica pomiędzy obydwoma rodzajami kolektorów jest fakt, iż kolektory próżniowe rurowe, w warunkach obniżonej możliwości pochłaniania promieniowania słonecznego, ulegają rozmrożeniu w czasie dłuższym, niż ich płaskie odpowiedniki. Ponadto kolektory próżniowe charakteryzują się znaczenie krótszym czasem pracy. Jest to uwarunkowane zaleganiem śniegu i szronu na ich powierzchni. Dlatego też, ważne, by ich efektywność była na tyle wysoka, aby nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych umożliwić chociażby częściowe podgrzewanie wody użytkowej. Istotne jest również, aby w przypadku instalacji próżniowych zapewnić sobie dostęp i odpowiednie narzędzia do odśnieżania kolektorów.
Wybór optymalnego rozwiązania
W efekcie, wśród użytkowników większą popularnością w warunkach zimowych cieszą się kolektory płaskie. Chcąc jednak zdecydować się na kolektory próżniowe, należy pamiętać, by wybierać modele z rurami jednościennymi, które gwarantują większą wydajność. Bez względu jednak na wybrane rozwiązanie, wszystkie solarne instalacje pozwalają uzyskać mniejsze lub większe oszczędności w porównaniu do kosztów ogrzewania wykorzystujących inne metody.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem dla rolników http://www.agropolska.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
po ilu latach taka inwestycja się zwraca?
OdpowiedzUsuńsuper ;)
OdpowiedzUsuńekstra :)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne informacje :)
OdpowiedzUsuńJakoś nie mogę się przekonać do kolektorów słonecznych. Wiem, że ekologia i te sprawy, ale jednak ich cena nie jest zachęcająca.
OdpowiedzUsuńKilka razy oglądałem w tv o tym i jakoś nigdy mnie kolektory słoneczne nie zachwyciły.
OdpowiedzUsuńSolarne panele zimą w naszym klimacie raczej spełniają rolę dogrzewania - w układach stosujących glikol, jak również wodę (próżniowe) konieczne jest konkretne dogrzanie czynnika. Słabe i krótkie nasłonecznienie nie sprawdza się w zimie jako główny podstawowy układ grzewczy. Kolektory słoneczne działają raczej jako wsparcie podgrzania wody w zasobniku zasilanym piecem CO. Natomiast jak przychodzi wiosna, lato czy jesień to woda nagrzewa się tak, że nie ma co z nią robić i można zapomnieć np. o marnowaniu gazu na grzanie wody w Junkersach.
OdpowiedzUsuńciekawe ;)
OdpowiedzUsuńBardzo pouczające, dzięki :)
OdpowiedzUsuńA czy takie kolektory słoneczne trzeba co jakiś czas serwisować ?
OdpowiedzUsuńJeżeli dysponowałbym odpowiednim kapitałem, to zdecydowałbym się. A tak co do pytań poruszonych powyżej, zwrot zależy od różnych czynników, kiedyś czytałem, że jest to około 12 lat. Nie wiem dokładnie, jak wygląda sytuacja teraz. Do tego powinniśmy doliczyć koszty na serwisowanie.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy pomysł, o ile lato jest długie na pewno inwestycja się zwróci jeszcze szybciej :) U mnie za ogrzewanie odpowiada biokominek. Polecam takie rozwiązanie każdemu. Jest to bezpieczna, tania i ekologiczna forma ogrzewania domu dodatkowo wyglądająca bardzo efektownie :)
OdpowiedzUsuńCzekam na kolejne posty
Pozdrawiam :)
Zimą z tego co czytałem to przy słonecznej pogodzie panele fotowoltaiczne również wydajnie pracują. Nie tylko latem można produkować prąd, często w marcu są największe wartości. Co do samej instalacji to takie firmy jak https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ sprawnie mogą wykonać dla Was kalkulacje kosztów. I będzie można zdecydować czy się to opłaca, kiedy może się zwrócić.
OdpowiedzUsuń