Moc diamentowej korony
Autor: Andrzej Staropolski
Przewiercenie na wylot grubego muru lub zbrojonego stropu to duże wyzwanie, zwłaszcza dla tych, którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem. Można stracić dużo czasu, uszkodzić narzędzia i nabawić się bolących pęcherzy na rękach. Ale można też uniknąć tych wszystkich trudności...
Możliwości jest kilka, jednak na szczególną uwagę zasługuje wiercenie diamentowe czyli z użyciem specjalnych wierteł wykończonych segmentami z wtopionymi w nie drobinkami diamentu.
Firmy, które oferują tego rodzaju usługi posiadają sprzęt umożliwiającym wiercenie w betonie (nawet gęsto zbrojonym), w cegle czy kamieniu naturalnym. Obecnie technika diamentowa to najnowocześniejsza metoda wykonywania przewiertów i otworów. Ceniona jest przez inżynierów i fachowców z branży budowlanej nie tylko za satysfakcjonujący efekt w postaci precyzyjnego otworu o gładkich krawędziach.
Inne atuty przemawiające i decydujące o wyborze tej metody to eliminacja drgań przenoszonych przez młoty kujące stosowane w metodach tradycyjnych. Maszyny znajdujące zastosowanie w technice diamentowej nie posiadają mechanizmu udarowego lecz w połączeniu z wiertłami koronowymi zakończonymi segmentami diamentowym pozwalają wykonać przewiert w grubym murze czy zbrojonym podłożu. Wiertła dostosowane są do rodzaju przewiercanego materiału, a różnorodność ich średnic umożliwia dopasowanie rozmiaru zależnie od potrzeb.
Konstrukcja maszyn stosowanych w wierceniu diamentowym pozwala na wiercenie - w pozycji pionowej, poziomej i pod kątem - otworów przelotowych i kanałów dla wszelkich typów instalacji, m. in. grzewczych, wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Stosowane zwykle w tej metodzie wiercenie na mokro redukuje do zera poziom zapylenia, co jest szczególnie ważne gdy wykonuje się prace remontowe czy instalacyjne w pomieszczeniach mieszkalnych. Woda chłodząca wiertło i przekładnię może być na bieżąco odsysana. Doceniany jest również niski poziom hałasu jaki towarzyszy wierceniu.
Zanim zatem podejmie się próbę samodzielnego wykonania otworu w twardym podłożu warto rozważyć możliwość skorzystania z usług firm, które posiadają w tym zakresie doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Czas i wysiłek poświęcony na zmaganie się z betonowym murem można spożytkować znacznie lepiej oszczędzając sobie nerwów i nieprzewidzianych problemów.
Diamentowe wiercenie w betonie zbrojonym.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Bardzo ciekawy artykuł, też uważam, że jeżeli mamy nie wystarczająco dużo doświadczenia w remontach, rodzajach zbrojeń i mieszanin betonowych warto zapytać fachowca. Chociaż wykorzystanie wiertła diamentowego to już chyba ostateczność :)
OdpowiedzUsuńCzekam na kolejne posty :)
Pozdrawiam
Ciekawy post, pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń