W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo podczas remontu na drodze?
Autor: Artelis - Artykuły Specjalne
W naszym kraju stan dróg nie jest najlepszy. Wręcz przeciwnie - wiele osób sądzi, że Polska może się "pochwalić" jednymi z najgorszych nawierzchni w krajach naszego kontynentu. Może to być prawdą, ale nie da się zaprzeczyć, że ekipy remontowe właściwie cały czas nad tym pracują.
Jeśli nie kładą całkowicie nowych dróg, to łatają dziury na tych, które są użytkowane na co dzień. Trzeba pamiętać, że remonty na drogach wymagają odpowiednich urządzeń i ekwipunku, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko robotnikom, ale także użytkownikom jezdni.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Podczas tak zwanych robót drogowych pracownicy ekip remontowych są narażeni na duży hałas. Generują go nie tylko przejeżdżające obok samochody, ale przede wszystkim maszyny używane podczas pracy. Dlatego każdy z robotników powinien być wyposażony w odpowiedni osprzęt, niwelujący hałas z zewnątrz. Przy jego mniejszym natężeniu dobrze jest używać stoperów do uszu, wytworzonych z pianki poliuretanowej. Takie zatyczki dzięki swojej elastyczności dopasują się do każdego ucha, skutecznie chroniąc je przed głośnymi dźwiękami. Przy umiarkowanym i większym hałasie, na przykład podczas kucia nawierzchni młotem pneumatycznym, trzeba już zaopatrzyć się w ochronniki słuchu, wyposażone w szerokie pierścienie uszczelniające. Jedną z firm, która oferuje sprzedaż artykułów BHP, jest Ramirent. Przedsiębiorstwo posiada 42 oddziały na terenie całego kraju.
Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas remontu na drodze?
Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego i kierowcom trzeba przede wszystkim dobrze oznakować remontowany odcinek drogi. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ogrodzenia nie tylko wydzieli się miejsce remontu, ale także ochroni przed osobami trzecimi, które często szukają drogi na skróty. Takie przenośne ogrodzenia można wynająć na określony czas od przedsiębiorstwa Ramirent. Również robotnicy powinni być odpowiednio oznakowani, aby w szczególnych przypadkach móc pracować również po zapadnięciu zmroku. W takim wypadku należy wyposażyć się nie tylko w charakterystyczne kaski, ale również kamizelki z elementami odblaskowymi, aby uniknąć wypadku na drodze. Mimo odpowiednich oznakowań dróg i ostrzeżeniach mówiących o zmniejszeniu dozwolonej prędkości jazdy, wielu kierowców wciąż ma problem z dostosowaniem się do tego. Dlatego drogowcy muszą wymyślać nowe sposoby, dzięki którym niejako będą egzekwować przestrzeganie przepisów. Taką metodą są nowoczesne tymczasowe progi zwalniające. Nie powodują one już typowego wybicia pojazdu, ale wywołują efekt akustyczny, co niejako zmusza kierowcę do zmniejszenia prędkości.
Bezpieczeństwo i higiena pracy są bardzo bezpieczne. Nie obowiązują jedynie na magazynach czy w zamkniętych zakładach pracy, ale także na drogach podczas ich remontów. W takiej sytuacji trzeba jednak zapewnić bezpieczeństwo nie tylko samym pracownikom, ale również osobom postronnym.
Praktyczna i dobra wiedza w sieci - Artelis.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Bezpieczeństwo podczas każdego remontu to podstawa.
OdpowiedzUsuńSzkoda, że nie zawsze tak jest...
UsuńBezpieczeństwo i BHP to rzeczywiście podstawa, Fajny artykuł. dzięki
OdpowiedzUsuńAbsolutna podstawa. Remont musi służyć poprawie warunków życia, a nie ich pogorszeniu.
OdpowiedzUsuńZgadzam się w zupełności, dobry artykuł:)
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł :)
OdpowiedzUsuńdla mnie fenomenem jest to że prace planuje się w szczytach drogowych..
OdpowiedzUsuńA kiedy mają, to robić? Nie da się wszystkim dogodzić :)
UsuńNo to jest trochę nieporozumienie.. i wcale bezpieczeństwu nie służy.
OdpowiedzUsuńBez bezpieczeństwa nie można nic zaczynać.
OdpowiedzUsuńNajgorsze jest to że dużo osób olewa sobie te zasady bezpieczeństwa, każdy patrzy aby mu było wygodniej nie licząc się z innymi...
OdpowiedzUsuńCzasami te roboty drogowe ciągną się w nieskończoność...
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten blog, gdybyś potrzebował rusztowania to polecam slv-group.eu
OdpowiedzUsuńZazwyczaj się o tym zapomina, dobrze że zwróciłeś na to uwagę.
OdpowiedzUsuńBezpieczeństwo, to rzeczywiście podstawa. Gorzej jak remonty ciągną się w nieskończoność i ludzie są już nimi po prostu zmęczeni i często wybierają drogę na skróty, a ta już może być niebezpieczna.
OdpowiedzUsuńBardzo dobrze opracowany artykuł :)
OdpowiedzUsuńW zupełności ma Pan rację, a to czasem duży problem..
OdpowiedzUsuńsuper
OdpowiedzUsuńsuper sprawa
OdpowiedzUsuńPrzecież każda firma remontująca odcinek drogi doskonale o tym wie, ale i tak zdarza się, że robotnicy są bardzo nieostrożni..
OdpowiedzUsuńautomatyka do bram łódź
Fajny blog, jak będziecie potrzebowali solidnego rusztowania polecam slv-group.eu
OdpowiedzUsuńW tym celu potrzebna będzie odpowiednia odzież robocza z fluorescencyjnymi odblaskami. Dodatkowo trzeba również zadbać o znaki drogowe (trójkąty) i inne oznaczenia. Takie produkty nie są drogie i można je kupić w specjalistycznych sklepach internetowych. Bardzo dobry artykuł. Szkoda, że nie wszyscy jednak się stosują do zasad BHP.
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim dobre oznakowania miejsca, w którym odbywa się remont. Niezbędna jest także robocza odzież, a takze wszelkiego rodzaju znaki ostrzegawcze. Bezpieczeństwo jest priorytetem.
OdpowiedzUsuńNajważniejsze jest dobre oznakowanie i oświetlenie robót bo niestety różnie z tym u nas bywa.
OdpowiedzUsuńKwestię bezpieczeństwa powinniśmy zostawiać specjalistom od BHP, bo to oni najbardziej znają się na tym. Oni mają ustalić co mamy robić, żeby było bezpiecznie, a my mamy się do tego stosować i tyle.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis!
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wpis. Ja niedawno kupiłam nieruchomości kraków i też jestem w trakcjie remontu. A remonty na drodze wiadomo nigdy nie należą do przyjemnych.
OdpowiedzUsuń