Najwyższy budynek na świecie - padł architektoniczny rekord
Autorem artykułu jest Marcin Pala
Budowany w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wieżowiec Burdj Dubaj osiągnął już wysokość 512,1 m stając się w ten sposób najwyższym budynkiem świata! W ten sposób Wieża Dubaju pobiła rekord architektoniczny, który należał do liczącego 509 metrów drapacza chmur w Tajpej na Tajwanie. Arabski wieżowiec ma już ukończonych 141 pięter, więcej niż jakikolwiek budynek na świecie i wznosi się na wysokość 512,1 metra. Budowa rozpoczęła się w 2005, a jego zakończenie planowane jest na połowę 2009 roku. Będzie to najwyższy wieżowiec na świecie. Końcowa wysokość budynku nie jest jeszcze wiadoma, nieoficjalnie twierdzi sie, że Burdj Dubaj osiągnie wysokość ponad 800 m i będzie posiadał około 160 pięter! Budowany w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wieżowiec Burdj Dubaj osiągnął już wysokość 512,1 m stając się w ten sposób najwyższym budynkiem świata! W ten sposób Wieża Dubaju pobiła rekord architektoniczny, który należał do liczącego 509 metrów drapacza chmur w Tajpej na Tajwanie.
Arabski wieżowiec ma już ukończonych 141 pięter, więcej niż jakikolwiek budynek na świecie i wznosi się na wysokość 512,1 metra. Budowa rozpoczęła się
w 2005, a jego zakończenie planowane jest na połowę 2009 roku. Będzie to najwyższy wieżowiec na świecie.
Końcowa wysokość budynku nie jest jeszcze wiadoma, nieoficjalnie twierdzi sie, że Burdj Dubaj osiągnie wysokość ponad 800 m i będzie posiadał około 160 pięter!
Burdż Dubaj zaprojektowany został przez firmę architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill, która projektowała także budynki Sears Tower oraz Freedom Tower.
Ogólny wygląd i plan wieży nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu (ornamenty, ozdoby itp.). Wieża składa się z centralnego rdzenia oraz 3 "ramion" - w miarę wzrostu wysokości wieży, poszczególne "ramiona" będą stawały się coraz mniejsze, co również nadaje smukłości wieży. Na samym szczycie, centralny rdzeń przechodzi w iglicę wieńczącą budynek. Poszczególne piętra mają kształt litery Y, co ma zapewnić lepsze widoki na Zatokę Perską. Wnętrze zostanie udekorowane przez Giorgio Armaniego.
Opis poszczególnych pieter
Pierwsze 37 pięter zajmie Armani Hotel.
Na piętrach od 45 do 108 będzie znajdować się 700 prywatnych apartamentów (które, wg inwestora, zostały sprzedane w ciągu 8 godzin).
Na 78 piętrze będzie znajdował się zewnętrzny basen.
Większość pozostałych pięter zajmą biura.
123 piętro zajmie lobby, a na 124 piętrze będzie znajdował się taras widokowy.
Na iglicy będą znajdować się anteny i przekaźniki.
Ponieważ wysokość budynku i ilość pięter się zmienia, powyższe liczby należy traktować jedynie jako spekulacje. Równie popularną jest teza, że taras widokowy znajdował się będzie na piętrach 142 i 143, a całość może sięgnąć 164, 189, 197, 200, lub nawet 216 kondygnacji (i skrajnie wówczas 1011 metrów wyskości).
Burdż Dubaj jest centralnym punktem ogromnej inwestycji, która obejmuje 30 000 nowych domów,
9 hoteli, w tym 306-metrowy Burj Dubai Lake Hotel & Serviced Apartments, 6 akrów parków, 19 wieżowców mieszkalnych oraz jezioro Burj Dubai Lake o powierzchni 12 hektarów. Cała inwestycja będzie wynosiła około 8 miliardów dolarów. Po ukończeniu, całkowita powierzchnia użytkowa wieży będzie wynosiła 2 miliony metrów kwadratowych ---
Marcin Pala współtworzy Portal Sztuki Budowlanej eBuduj.net Jak uzyskać zgody, aby podłączyć wodę, prąd i gaz do budynku? Dowiesz się z darmowego kursu e-mailowego.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz