Śruby
Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski
Obecnie prawie każdy sprzęt w zasięgu naszego wzroku ma w swojej budowie mniejszą lub większą ilość śrub. Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele…” - tak małym! Parafraza słów Winstona Churchilla odnosi się w tym przypadku do śrub. Obecnie prawie każdy sprzęt w zasięgu naszego wzroku ma w swojej budowie mniejszą lub większą ilość śrub.
Nie wyobrażamy więc sobie funkcjonowania otaczających nas przedmiotów bez udziału śruby jako głównego spoiwa poszczególnych części przedmiotu. Największym sekretem śruby jest gwint. To dzięki niemu możliwe jest nałożenie na śrubę nakrętki i tym sposobem złączenia dwóch przedmiotów ze sobą – i od niego zależy, czy jest to w ogóle możliwe. Bowiem jeśli nakrętka nie pasuje do gwintu, złączenie tych dwóch elementów albo w ogóle się nie uda, albo będzie nietrwałe. Tokarki do gwintów pojawiły się dopiero w XIX wieku. Za ich pomocą możemy stworzyć jednakowe gwinty wielu śrub, pasujące do identycznych nakrętek. Nas i wszystkich współczesnych nam ludzi wcale to nie dziwi i pewnie nawet trudno nam sobie wyobrazić, by każde śruby w kilkuelementowym zestawie była inna. A tak właśnie wyglądały pierwsze próby tworzenia śrub: można to porównać z przedmiotami wykonywanymi ręczne, tzw. „hand made”. Na pierwszy rzut oka są jednakowe, ale po przyjrzeniu się im dostrzegamy, że różnią się między sobą. W przypadku ręcznie malowanych talerzy czy zrobionych na szydełku serwetek, nie jest to szczególnie istotne, natomiast w przypadku śrub – niesamowicie istotne.
Dziś na szczęście nie musimy się martwić, czy komplet zakupionych śrub składa się z identycznych elementów ani tym, czy aby na pewno będą one pasowały do nakrętek. Technika ułatwia życie zarówno producentom artykułów na wielką skalę, a także majsterkowiczom z zamiłowania; na taką formę zabawy nie mogli sobie pozwolić ludzie żyjący kilka wieków temu.
Narodzin śruby można się jednak doszukiwać już w starożytności, ale – co dziwne – bardzo długo nie służyła ona do łączenia elementów ze sobą; taką rolę pełni dopiero od około 500 lat. Skonstruowanie śruby przypisuje się żyjącemu w IV wieku p.n.e. Archytasowi z Tarentu, a opisał ją wiek później Archimedes. Jako wynalazców śruby bierze się również pod uwagę starożytnych Egipcjan. Początkowo służyła ona do podnoszenia poziomu wody, wykorzystywanej do nawadniania pól uprawnych i była to spirala umieszczona w specjalnym cylindrze. Bez względu na to, jak śruby powstały i jaka była ich droga ewolucji, dziś jest nierozłącznym elementem naszego życia.
Do typowych kształtów łbów śruby należą:
sześciokątny
czworokątny
wieńcowy
młoteczkowy
walcowy z gniazdem sześciokątnym
oczkowy
---
hurtownia śrub i nakretek http://www.srubynakretki.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz