Akcesoria dachowe - czy znamy znaczenie ich na dachu?
Autor: WAP
Zanim kupisz akcesoria dachowe do swojego domu zastanów się, a może skonsultuj sprawę z doświadczonym fachowcem. Zaniechanie tego może spowodować w przyszłości przykre następstwa.
Przed zakupem pokrycia dachowego pojawiają się często wątpliwości, które można zawrzeć w tym pytaniu: Co będzie potrzebne poza dachówkami? Otóż do pokrycia żadnego, nawet nieskomplikowanego dachu, nie wystarczą same dachówki. Trzeba zadbać o akcesoria dachowe, czyli elementy wykończeniowe zapewniające trwałość i bezpieczeństwo dachu.
Akcesoria dachowe mają decydujący wpływ na wiele innych funkcji dachu, np. umożliwienie dojścia do komina, zabezpieczenie przed zsuwaniem się śniegu, prawidłową wentylację itp. Największy problem, to dopasowanie akcesoriów do wybranego pokrycia dachowego. Wiemy o tym, że dach powinien być przede wszystkim trwały i szczelny – nikogo do tego nie trzeba przekonywać. Odpowiadają za to głównie akcesoria, ale to już nie jest takie dla wszystkich oczywiste. Każde miejsce załamania dachu, każde miejsce jego cięcia to potencjalne zagrożenie dla szczelności i trwałości. Dlatego od jakości użytych akcesoriów zależy, jak długi będzie żywot naszego dachu.
Taśmy uszczelniające, kominowe, wentylacyjne oraz szczotki i uszczelki kalenicowe doskonale zabezpieczają pokrycie grzbietów i kalenic przed wnikaniem pyłu śnieżnego i wodnego. Odpowiednia budowa i przekrój wentylacyjny sprawia, że powietrze właściwie cyrkuluje pod połacią dachu. Komin przechodzi przez połać dachu, przerywając ciągłość wszystkich jej warstw. Najczęściej miejsce wokół niego jest pierwszym i najbardziej podejrzanym elementem, gdy dach zaczyna przeciekać. Żeby do tego nie dopuścić, musi być szczelnie zabezpieczony obróbką, bo woda opadowa zacznie wpływać pomiędzy połać dachu a ściany komina i ściekając po nim przedostawać się do wnętrza domu.
Ława kominiarska jest elementem umożliwiającym swobodny dostęp do urządzeń dachowych typu: otwory kominowe, wentylacyjne, wywietrzniki itp.
Stopień kominiarski jest elementem komunikacji dachowej. Umożliwia dojście od wyłazu dachowego do ławy kominiarskiej bądź jakiegokolwiek urządzenia dachowego. Stopień kominiarski montuje się na uprzednio zamocowanym wsporniku ławy dobranym w zależności od rodzaju pokrycia dachowego.
Płotek śniegowy jest elementem stanowiącym zaporę śnieżną w dolnej części połaci dachowej, zapobiega gromadzeniu się w orynnowaniu nadmiaru śniegu zatrzymując go bezpośrednio na dachu, chroniąc system rynnowy przed zniszczeniem. Płotek eliminuje również proces tworzenia się sopli lodowych, poprzez stopniowe uwalnianie wody, z zatrzymanego topniejącego śniegu.
Śniegołap jest elementem samodzielnym i służy do punktowego hamowania i rozpruwania schodzącej z połaci dachu warstwy śnieżnej. Zapobiega zerwaniu osadzonych w dolnej części połaci dachowej płotków śniegowych. Śniegołapy stosuje się przede wszystkim dla dużych połaci dachowych, gdzie odległość od linii płotków do kalenicy jest większa niż 3 m.
Tylko markowe akcesoria najwyższej jakości, dopasowane systemowo i kolorystyczne dadzą "pewny dach nad głową". Kiedy zastąpimy je „tańszymi zamiennikami” może się zdarzyć, że za kilka lat te zamienniki w postaci kawałka taśmy, blachy, czy śrubki sprawią, że trzeba będzie rozbierać cały dach. Wtedy dopiero przejrzymy na oczy i przekonamy się, że oszczędność tych kilku "stówek" spowodowała straty idące w tysiące, nie mówiąc o naszym podłym samopoczuciu i kłopotach spowodowanych taką sytuacją.
WAP
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz