Części do maszyn budowlanych – praktyczne porady
Autor: Calisto Ganimedes
Niedawno zakupiona maszyna budowlana uległa uszkodzeniu? Trzeba wymienić niesprawne podzespoły? Sprawdź kilka praktycznych rad, jak kupić potrzebne części, jednocześnie nie przepłacając.
Zakup maszyny budowlanej to zawsze duże wydarzenie w historii firmy. Maszyny budowlane, zwłaszcza te większe, jak koparki, ładowarki czy wozidła, do tanich nie należą i każdy chce kupić jak najlepiej. I nie ma tu znaczenia, czy kupuje się maszynę nową, czy używaną. Najważniejsze, żeby była w dobrej cenie i nie psuła się. Niestety, charakterystyka pracy takiego sprzętu sprzyja sytuacjom, w których coś pęknie, z jakiegoś podzespołu zacznie kapać olej, a jeszcze inny uniemożliwi pracę operatorowi. Postaramy się przekazać parę praktycznych porad, jak przywrócić maszynę do pełnej funkcjonalności, jednocześnie nie przepłacając.
Proces zakupu części
Jeżeli właściciel zakupił maszynę marki, której wcześniej nie posiadał w swoim parku maszynowym, to przeważnie pierwszym jego krokiem jest znalezienie polskiego oficjalnego dealera tego sprzętu. Należy jednak mieć na uwadze, że w większości wypadków dealerzy skupiają się na sprzedaży nowych maszyn budowlanych, a dział części zamiennych stanowi uzupełnienie ich oferty. Dlatego też oferowane przez nich ceny mogą być stosunkowo wysokie. W takim przypadku warto poszukać firmy, która specjalizuje się w sprzedaży części do maszyn budowlanych, a zwłaszcza w konkretnych markach. Jest bardzo duża szansa, że oferta takiej firmy będzie znacznie bardziej konkurencyjna.
Innym dobrym pomysłem jest sprawdzenie producentów poszczególnych podzespołów. Powiedzmy, że uszkodziła się pompa hydrauliczna w maszynie. Bardzo często producentem pompy jest inna firma niż producent maszyny. Logicznym więc jest, że wytwórca maszyny kupuje części od wytwórcy pompy, narzucając swoje marże. Dlaczego w takim razie nie ominąć jednego pośrednika i nie poszukać części bezpośrednio u producenta zepsutego elementu? Może to znacznie zredukować koszty zakupu poszukiwanej części.
Odwiecznym pytaniem, zadawanym sobie przez właścicieli, jest: czy kupić używaną, czy nową część? Bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nowe części, zwłaszcza te duże jak silniki lub mosty, są bardzo drogie. Ale należy pamiętać, że kupując część używaną, kupujemy przysłowiowego „kota w worku”. Bo może być tak, że wszystko w ciągu kolejnych lat będzie działać bezproblemowo albo tak, że po kilku miesiącach coś w używanym elemencie ulegnie uszkodzeniu.
Przy zakupie należy zwrócić uwagę na tzw. terminowe dostawy. Przeważnie u każdego producenta maszyny budowlanej występują dwa rodzaje cen: z dostawą pilną i z dostawą standardową. Oznacza to, że dana część może zostać do nas dostarczona w przeciągu 1-2 dni w pierwszym przypadku lub w terminie 10-12 dni w drugim. Między obiema opcjami różnice cenowe wynoszą około 10-15%. Więc jeżeli nasza sprawa nie jest pilna lub robimy zakupy na przyszłość, warto zapytać o dłuższy termin dostawy.
Na koniec pozostaje temat zamienników oryginalnych części, jednak jest on na tyle szeroki, że warto mu poświęcić osobny artykuł. Podsumowując, aby dobrze kupić poszukiwaną część, warto poświęcić trochę czasu i nieco poszukać. Kilka ofert od różnych dostawców pozwoli nam wybrać najlepszą opcję.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz