Ustawa deweloperska - kto za to zapłaci?
Autor: Krzysztof Szymański
Co zmieni wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej? Kto za to zapłaci? Czytając powyższy artykuł dowiesz się jakie są główne zmiany w zakresie działalności deweloperów.
Już 29 kwietnia 2012 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U 2011 nr 232 poz 1377), czyli tzw. ustawa deweloperska.
Zanim to nastąpi warto zapoznać się z jej regulacjami, aby już dziś rozpocząć przygotowania w sytuacji gdy sprzedaż (rozumianą jako podanie do publicznej wiadomości informacji o rozpoczęciu oferowania lokali np. poprzez ogłoszenie w prasie, nie będące jednak reklamą) naszej inwestycji nie rozpocznie się przed 29 kwietnia 2012 r.
Nowe obowiązki które wprowadzi ustawa deweloperska to min:
- konieczność posiadania mieszkaniowego rachunku powierniczego prowadzonego przez bank.
- konieczność sporządzenia prospektu informacyjnego dotyczącego danej inwestycji.
- zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego z odpowiednim wpisem do księgi wieczystej.
Co oznacza dla deweloperów nowa ustawa? Wzrost kosztów budowy i obsługi inwestycji. W związku z tym, że nie będą oni mogli bezpośrednio korzystać z pieniędzy przyszłych nabywców. Ustawodawca z jednej strony chcąc chronić interesy nabywców sprawił, że to oni będą musieli zapłacić za kapitał jaki deweloper zaangażuje z własnej strony lub pożyczy bezpośrednio z banku.
Wystarczy tylko zauważyć, że tam gdzie angażuje się państwo i sprawy chce uregulować w przesadny sposób zawsze ucierpi na tym ostateczny nabywca lub klient.
Podobnie jest z rekomendacjami KNF w których to kredytobiorcy o niższych dochodach nie będą mogli skorzystać z kredytów bankowych oprocentowanych do 20% będą musieli skorzystać z kredytów gdzie realne oprocentowanie wynosi często kilkaset procent rocznie! Bo zawsze znajdzie się prywatna instytucja która pożyczy takiej osobie a rynek znajdzie optymalną za tą cenę.
Krzysztof Szymański
specjalizacja kredyt deweloperski
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz