poniedziałek, 7 września 2015

Termomodernizacja – rosną wymagania inwestorów

Termomodernizacja – rosną wymagania inwestorów


Autor: Katarzyna Zajchowska


Inwestorzy zlecający termomodernizację coraz większą wagę przykładają do wysokiej jakości usług. Jak jednak wynika z ostatniego badania TNS Pentor Poznań dotyczącego rynku ociepleń budynków, ich oczekiwania rozmijają się niekiedy z praktykami stosowanymi w branży izolacyjnej.


Rosną oczekiwania wobec wykonawców termomodernizacji

W okresie ostatnich pięciu lat wypłacono premie termomodernizacyjne, dzięki którym możliwe było zrealizowanie ponad 15 000 inwestycji. Doświadczenia tak dużej liczby inwestorów umożliwiły dzisiejszym zleceniodawcom dostęp do obszernej bazy wiedzy na temat termomodernizacji oraz do opisów dobrych, jak i złych praktyk.
Świadomi inwestorzy dążą do jak najefektywniejszego wykonania prac związanych z modernizacją budynków i bardziej krytycznie przyglądają się oferentom. Zleceniodawcy złożonych robót termomodernizacyjnych poszukują wiarygodnych firm, których doświadczenie wsparte jest referencjami.

W pogoni za niższa ceną

Jedną z kluczowych decyzji towarzyszących termomodernizacji budynku jest dobór odpowiedniego systemu ocieplenia. Jego jakość i wykonanie mają decydujący wpływ na energooszczędność inwestycji, trwałość elewacji oraz wygląd budynku. Każdy z systemów ocieplenia składa się z odpowiednio dopasowanych elementów objętych wspólną aprobatą techniczną. Ich parametry uzupełniają się i dzięki temu system jako całość zachowuje swoje właściwości, a izolacja przynosi długotrwałe i satysfakcjonujące efekty.
Tymczasem jak wynika z badania TNS Pentor Poznań „Rynek ociepleń budynków w Polsce”, jedna trzecia prac ociepleniowych w naszym kraju odbywa się przy użyciu przypadkowych materiałów różnych marek. Zleceniodawcy którzy chcą zaoszczędzić na izolacji powinni pamiętać, że producenci systemów ociepleń udzielają gwarancji tylko i wyłącznie wówczas, gdy skorzystano z pełnej i certyfikowanej linii produktów danego systemu. W przypadku usterki systemu niecertyfikowanego, koszt naprawy izolacji pokrywa wykonawca lub inwestor, który zgodził się na zastosowanie tańszych odpowiedników. Nakłady na naprawę są zazwyczaj zdecydowanie wyższe niż oszczędności, które przyczyniły się do wystąpienia usterki.

Wsparcie dla rynku termomodernizacji

Aby zdobyć zaufanie dużych zleceniodawców, wykonawcy muszą wypracowywać coraz wyższe standardy pracy oraz dbać o profesjonalny i wiarygodny wizerunek. Ważna jest edukacja wykonawców i inwestorów oraz sprawne nawiązywanie współpracy między nimi.
Przed rozpoczęciem inwestycji warto zasięgnąć informacji na temat danego wykonawcy, zapoznać się z jego referencjami oraz opiniami dotychczasowych klientów. W Internecie znaleźć można wiele portali oraz forum poświęconych tematyce termomodernizacji, premii termomodernizacyjnej oraz innych źródeł dofinansowania przedsięwzięć z tego zakresu.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Priorytet 8 Społeczeństwo informacyjne- zwiększanie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.1.wspieranie działalności gospodarczej dziedzinie gospodarki elektronicznej INNOWACYJNA GOSPODARKA Narodowa Strategia Spójności UNIA EUROPEJSKA Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość!


Więcej informacji na: www.termomodernizacja.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz