Kilka słów o kanalizacji
Autor: szmaly
Kanalizacja jest to infrastruktura techniczna wynaleziona już jakiś czas temu. Głównym jej zadaniem jest odprowadzanie ścieków. Próbując wybrać odpowiedni system kanalizacji dla danego osiedla, jednostki osadniczej Inwestor spotyka się z nie lada problemem na co się zdecydować.
Ze względu na rodzaj odprowadzanych ścieków kanalizację można podzielić na:
- Kanalizacja deszczowa - służy do odprowadzania ścieków deszczowych
- Kanalizacja sanitarna - służy do odprowadzania ścieków sanitarnych (bytowo-gospodarczych)
- Kanalizacja ogólnospławna - służy do odprowadzania ścieków mieszanych - deszczowych i sanitarnych
Ze względu na charakter przepływu kanalizację można podzielić na:
- Kanalizacja grawitacyjna - ścieki spływają grawitacyjnie
- Kanalizacja ciśnieniowa - ścieki płyną w sposób wymuszony dzięki zastosowaniu przepompowni ścieków
- Kanalizacja podciśnieniowa - ścieki zasysane są do systemu w wyniku podciśnienia wytworzonego w stacji podciśnieniowej
- Systemy mieszane - zazwyczaj grawitacyjno-ciśnieniowy, ale też grawitacyjno-podciśnieniowy i podciśnieniowo-ciśnieniowy.
Jak widać jest parę możliwości. Inwestor, niekoniecznie musi się orientować (i zazwyczaj się nie orientuje) w szczegółach technicznych kanalizacji oraz obszarów jej zastosowania. Dlatego też przed jakimkolwiek projektowaniem powinien zwrócić się do doświadczonego biura projektowego w celu opracowania koncepcji skanalizowania danego obszaru.
Biuro projektowe analizuje ukształtowanie terenu w rejonie inwestycji. Sprawdza naturalne spadki terenu, szacuje możliwości zastosowania poszczególnych systemów kanalizacji kładąc szczególny nacisk na koszty budowy i późniejszej eksploatacji. Do zadań biura projektowego należy zaproponowanie Inwestorowi najlepszego rozwiązania.
Idealnym rozwiązaniem byłoby stosowanie kanalizacji grawitacyjnej. Ale tą można stosować raczej w terenach z naturalnym spadkiem terenu. Gdy spadek terenu nie jest wystarczający mogą powstawać zbyt duże zgłębienia kanałów. Należy wtedy rozważyć stosowania przepompowni ścieków. Minusem stosowania przepompowni ścieków są koszty energii elektrycznej, jakie należy ponieść na etapie eksploatacji. Można jednak dzięki temu uzyskać spore oszczędności na etapie budowy dzięki zmniejszeniu ilości robót ziemnych, które stanowią znaczącą część kosztów budowy.
Biura projektowe dość rzadko proponują stosowanie kanalizacji podciśnieniowej. Dzieje się tak, ponieważ jest to dość mało znana technologia w naszym kraju, pomimo tego, że ma ogromny potencjał. Stosując system podciśnieniowy można znacząco obniżyć ilość robót ziemnych. Kanalizację podciśnieniową projektuje się dla raczej niedużych miejscowości (do kilku kilometrów rozpiętości) na terenach płaskich.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz