piątek, 19 września 2014

Niekoniecznie boski Bosch… – która marka elektronarzędzi najlepsza?

Niekoniecznie boski Bosch… – która marka elektronarzędzi najlepsza?


Autor: ZgryzWygryz


...Makita z kraju kwitnącej wiśni? ...Osławiony Bosch? ...A może służące do pracy - nie zabawy Metabo? (Work don't play) ...Amerykańskie Milwaukee z miasta Harlejowców? ...Czy precyzyjny po niemiecku Festool lub Protool? ...Kowboj niemieckiego pochodzenia - AEG? ...Zielone Hitachi?


Bosch...Wybór marki wiertarki, a może szlifierki, lub jeszcze innego sprzętu - niejednokrotnie ból i męka dla każdego z nas. Może warto dowiedzieć się nieco więcej o najlepszych, najpopularniejszych producentach elektronarzędzi. Na początek nieco o magii Bosch'a. Niejednokrotnie stajemy pełni wątpliwości przed wyborem elektronarzędzi. Jedni kupują wiertarkę udarową do domu, inni młotowiertarkę do firmy budowlanej. Jeszcze inni stoją przed wyborem znacznie mniej popularnego sprzętu... może mieszadło, a może piła szablasta... Czy Bosch jest lekiem na każde zło?

Bardzo często słyszymy, szczególnie od doświadczonych fachowców sprzed lat, że nie ma lepszego narzędzia niż Bosch. Czy mają oni rację. Tak! Ale pod warunkiem, że kupimy Bosch'a sprzed lat. Dzisiaj Bosch nie odbiega niczym od wielu innych profesjonalnych marek. Oczywiście mowa jest o Bosch'u profesjonalnym - tzw. niebieskim Bosch'u.

Jakość - ważniejsza niż cena? Według Platona jakość to pewien stopień doskonałości. Czym jest doskonałość w przypadku elektronarzędzi? ...Bezawaryjność, wydajność, wygoda pracy, dobra prezencja wizualna oraz UWAGA - NISKA CENA! Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Za bezcen nie znajdziemy idealnego produktu - myślę, że w drugą stronę ta zasada też działa. Czy biorąc te wszystkie elementy pod uwagę Bosch jest zawsze idealnym wyborem. Myślę, że nie zawsze. Często za narzędzia firmy Bosch musimy zapłacić więcej niż na przykład za... Makitę. Japoński producent wielokrotnie wygrywa bój z niemieckim gigantem - ale UWAGA - to nie tylko bój na cenę - niejednokrotnie narzędzia firmy Makita okazują się być narzędziami lepszymi niż niebieski Bosch.


Zalety Bosch'a

Jestem w 100% przekonany, że nie można uogólniać. Na dobrą sprawę - wybór marki elektronarzędzia powinien odbywać się przy analizie określonego typu urządzenia. Najczęściej okazuje się bowiem, że np. najlepsza wkrętarka akumulatorowa określonej klasy jest oferowana przez markę A, zaś młotowiertarka przez markę B, a jeszcze inne narzędzie przez C. Dlatego, w związku z wyborem marki maszyny przedstawię zalety marki, czyli tego, co zapewnia nam, klientom, producent przy oraz po zakupie jego produktu.
Popularność

Główną zaletą Boscha, jest jego popularność, co sprawia, że czujemy się bezpieczni o los naszej wiertarki zarówno w przypadku ewentualnego uszkodzenia w okresie trwania gwarancji, jak i po jej upływie.Części do tych maszyn nie znikną ani z rynku polskiego, ani z rynków zagranicznych.


Gwarancja

Elektronarzędzia firmy Bosch z serii narzędzi profesjonalnych są objęte 3-letnia gwarancją. Gwarancja ta nabiera ważności, tradycyjnie w przypadku elektronarzędzi o przedłużonej gwarancji, po zarejestrowaniu maszyny za pomocą serwisu internetowego. Pamiętajmy - mamy na to 4 tygodnie od daty dokonania zakupu!


Dostęp do informacji

W moim mniemaniu Bosch dysponuje najlepszym serwisem internetowym spośród producentów elektronarzędzi w Polsce. Klient wie co wybiera. Na stronie internetowej Bosch'a dowie się wszelkich szczegółów dotyczących wybranej maszyny, zobaczy jej zdjęcia, a nawet może ściągnąć instrukcje obsługi w wersji PDF. Ponadto serwis ten wyposażony jest w świetną wyszukiwarkę oraz funkcje porównywania produktów.


Renoma

Kiedy pojawimy się z zestawem elektronarzędzi na budowie z pewnością nie zrobimy złego wrażenia. Inwestor nie będzie miał wątpliwości, że trafił na profesjonalistów... Przynajmniej przed rozpoczęciem prac ;)
Wady Bosch'a.


Naprawy gwarancyjne

Nie myślę tutaj o rzetelności wykonanych napraw, bo jeśli gwarancja zostanie uznana to z pewnością narzędzie zostanie naprawione bardzo profesjonalnie i bez zarzutów. Tylko najpierw gwarancja musi zostać uznana... A jeśli nie? Wówczas płacimy za wysyłkę do centralnego serwisu Bosch. A może jeszcze maszyna zostanie naprawiona na nasz koszt? Bosch przyjął właśnie taką zasadę realizowania roszczeń gwarancyjnych - jeden generalny serwis. Pewnie serwisanci z Boscha są świetnie wyszkoleni i dzięki temu klient może być pewny udanej naprawy gwarancyjnej, a także pogwarancyjnej. Ale przez to dostępność serwisu gwarancyjnego jest znacznie gorsza, a to może stać się zgubne dla klienta, któremu wydaje się, że uszkodzona maszyna powinna być naprawiona w ramach gwarancji.


Okres gwarancyjny

Trwa, trwa i trwa i tak przez 3 lata... A w ciągu trzech lat przy intensywnym używaniu maszyny, mogą się zużyć szczotki węglowe - naturalna rzecz. Co musimy zrobić? Wymienić szczotki. Tylko uwaga - musimy wymienić szczotki w serwisie gwarancyjnym - wysyłka do Warszawy... A co jeśli przetnie się lub złamie przy częstym zginaniu przewód zasilający? Podobna sytuacja... Konsekwencje pozostawiam bez komentarza. Jestem ciekaw ile kosztuje roboczogodzina serwisanta w Bosch'u


Cena

Najbardziej wymowne w tym miejscu będzie podanie przykładów kliku narzędzi tej samej klasy (porównanie z Makitą):

Młotowiertarka Bosch GBH 2-23 RE vs Makita HR2460:

GBH 2-23 REHR2460
narzędzie: Bosch GBH 2-23 RE --- Makita HR2460

tryby pracy: wiercenie + wiercenie z udarem

uchwyt narzędziowy: SDS-Plus

energia uderzenia: 2,5 J --- 2,7 J

średnica wiercenia w betonie: 23 mm --- 24 mm

cena katalogowa (brutto): 853 zł --- 698 zł

Wkrętarka akumulatorowa Bosch GSR 18V LI vs Makita BDF452RFE:

GSR 18V LIBDF452RFE

narzędzie: Bosch GSR 18V LI - Makita BDF452RFE

tryby pracy: wkręcanie + wiercenie

uchwyt narzędziowy: cylindryczny samozaciskowy (13 mm)

moment obrotowy: 56 Nm --- 50 Nm

bateria (napięcie/pojemność): 18 V / 2,6 Ah --- 18 V/ 3 Ah

cena katalogowa (brutto): 1 646 zł --- 1 398 zł

Młot udarowy Bosch GSH 5 CE vs Makita HM0860C:

GSH 5 CEHM0860C

Narzędzie: Bosch GSH 5 CE --- Makita HM0860C

tryby pracy: kucie

uchwyt narzędziowy: SDS-Max

energia uderzenia: 13 J --- 12,5 J

cena katalogowa (brutto): 2 622 zł --- 2 096 zł

Podsumowanie

A teraz zawiodę wszystkich tych, którzy czekają na werdykt. Otóż póki co werdyktu nie będzie. Kolejne wpisy pozwolą na bardziej rzetelną ocenę sytuacji na rynku elektronarzędzi. Sprawę najlepszej marki elektronarzędzi pozostawiam otwartą także na Wasze opinie - opinie internautów - zapraszam więc do komentowania...


ZgryzWygryz - Tool-BLOG Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz