środa, 3 lutego 2016

Zastosowanie kolektorów słonecznych zimą

Zastosowanie kolektorów słonecznych zimą


Autor: Greta Rozmysłowicz


Kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w energie cieplną.


W polskim klimacie, rozwiązanie to osiąga najwyższą wydajność w okresie od kwietnia do września, jednak warto wiedzieć, iż ich zastosowanie nie musi ograniczać się wyłącznie do miesięcy wiosennych i letnich. Również zimą kolektory pozwalają generować stosunkowo duże oszczędności energetyczne.

Zimowa sprawność kolektorów słonecznych

Zasadniczą korzyścią wynikającą z zastosowania kolektorów słonecznych jest fakt, iż pozwalają one znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania, co jest możliwe dzięki ograniczeniu ilości wykorzystywanego paliwa lub energii. W przypadku eksploatowania kolektorów słonecznych w zimie, bardzo duże znaczenie ma typ posiadanej instalacji. Należy bowiem mieć na uwadze, iż kolektory płaskie zachowują się w inny sposób niż kolektory próżniowe, zarówno pod względem izolacji cieplnej, jak i zdolności absorbowania promieniowania słonecznego.

Kolektory płaskie a kolektory próżniowe

Zasadniczą różnica pomiędzy obydwoma rodzajami kolektorów jest fakt, iż kolektory próżniowe rurowe, w warunkach obniżonej możliwości pochłaniania promieniowania słonecznego, ulegają rozmrożeniu w czasie dłuższym, niż ich płaskie odpowiedniki. Ponadto kolektory próżniowe charakteryzują się znaczenie krótszym czasem pracy. Jest to uwarunkowane zaleganiem śniegu i szronu na ich powierzchni. Dlatego też, ważne, by ich efektywność była na tyle wysoka, aby nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych umożliwić chociażby częściowe podgrzewanie wody użytkowej. Istotne jest również, aby w przypadku instalacji próżniowych zapewnić sobie dostęp i odpowiednie narzędzia do odśnieżania kolektorów.

Wybór optymalnego rozwiązania

W efekcie, wśród użytkowników większą popularnością w warunkach zimowych cieszą się kolektory płaskie. Chcąc jednak zdecydować się na kolektory próżniowe, należy pamiętać, by wybierać modele z rurami jednościennymi, które gwarantują większą wydajność. Bez względu jednak na wybrane rozwiązanie, wszystkie solarne instalacje pozwalają uzyskać mniejsze lub większe oszczędności w porównaniu do kosztów ogrzewania wykorzystujących inne metody.


Artykuł powstał przy współpracy z portalem dla rolników http://www.agropolska.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

12 komentarzy:

 1. po ilu latach taka inwestycja się zwraca?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatne informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie mogę się przekonać do kolektorów słonecznych. Wiem, że ekologia i te sprawy, ale jednak ich cena nie jest zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka razy oglądałem w tv o tym i jakoś nigdy mnie kolektory słoneczne nie zachwyciły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Solarne panele zimą w naszym klimacie raczej spełniają rolę dogrzewania - w układach stosujących glikol, jak również wodę (próżniowe) konieczne jest konkretne dogrzanie czynnika. Słabe i krótkie nasłonecznienie nie sprawdza się w zimie jako główny podstawowy układ grzewczy. Kolektory słoneczne działają raczej jako wsparcie podgrzania wody w zasobniku zasilanym piecem CO. Natomiast jak przychodzi wiosna, lato czy jesień to woda nagrzewa się tak, że nie ma co z nią robić i można zapomnieć np. o marnowaniu gazu na grzanie wody w Junkersach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pouczające, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A czy takie kolektory słoneczne trzeba co jakiś czas serwisować ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli dysponowałbym odpowiednim kapitałem, to zdecydowałbym się. A tak co do pytań poruszonych powyżej, zwrot zależy od różnych czynników, kiedyś czytałem, że jest to około 12 lat. Nie wiem dokładnie, jak wygląda sytuacja teraz. Do tego powinniśmy doliczyć koszty na serwisowanie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy pomysł, o ile lato jest długie na pewno inwestycja się zwróci jeszcze szybciej :) U mnie za ogrzewanie odpowiada biokominek. Polecam takie rozwiązanie każdemu. Jest to bezpieczna, tania i ekologiczna forma ogrzewania domu dodatkowo wyglądająca bardzo efektownie :)
  Czekam na kolejne posty
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń