sobota, 7 stycznia 2017

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?


Autor: Eugeniusz Kos


Kupno mieszkania, to jedna z poważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Zainteresowani podjęciem tej decyzji mają do wyboru dwie opcje - kupić mieszkanie z rynku wtórego lub nowe, wybudowane przed dewelopera.


Jeżeli wybierzemy tę drugą opcję, na pewno zauważymy, że deweloperzy prześcigają się w swoich ofertach i reklamowaniu mieszkań. Wybierając zatem mieszkanie z rynku pierwotnego, zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii, aby po zakupie nieruchomości móc spać spokojnie.

Pierwszą i tak naprawdę podstawową kwestią nie jest wybór odpowiedniego mieszkania, a racjonalne ocenienie naszej zdolności finansowej. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki, nie porywajmy się z motyką na słońce. W tym momencie nie jest najważniejszy wybór lokum, a wizyta w banku lub u pośrednika, który wyliczy nam, jaką kwotę kredytu możemy otrzymać na kupno mieszkania. Jest to punkt odniesienia do ofert, jakie znajdziemy na rynku.

To, o czym należy pamiętać kupując mieszkanie od dewelopera to fakt, że nasze wydatki nie skończą się na kupnie mieszkania i odbiorze kluczy. Mieszkania z rynku pierwotnego mają to do siebie, że trzeba je wykończyć. Dlatego też musimy mądrze zarządzać swoimi oszczędnościami. Część z pewnością musimy przeznaczyć na wkład własny, jednak sporą część zostawmy na wykończenie naszego lokum. Co ważne, zanim udamy się do banku, warto byłoby pozbyć się własnych zobowiązań finansowych w postaci limitów w koncie czy kart kredytowych. Na pewno należy spłacić wszystkie kredyty, jakie posiadamy. Wówczas mamy większą pewność, że otrzymamy kredyt na kupno mieszkania.

Wybór nieruchomości

Mając uregulowane wszystkie sprawy w banku i wiedzę na temat kwoty kredytu, jaka zostanie nam udzielona, możemy przystąpić do wyboru dewelopera, u którego będziemy chcieli kupić mieszkanie. Na pewno podczas wyboru będziemy brać takie kryteria jak: lokalizacja, powierzchnia nieruchomości i z pewnością cena. Pierwsze kroki w poszukiwaniu mieszkania z pewnością skierujemy do komputera. Nikt bowiem nie będzie biegał po mieście i szukał miejsc, gdzie aktualnie budują deweloperzy. Takie informacje z pewnością odnajdziemy w Internecie. Ciekawym rozwiązaniem jest wybranie się na targi nieruchomości, gdzie wystawiają się deweloperzy. Mamy w tym miejscu zebranych wszystkich deweloperów, którzy od ręki mogą udzielić nam interesujących nas informacji.

Po rozmowach będzie nam łatwiej stworzyć listę miejsc, które ewentualnie będziemy chcieli odwiedzić. Rzeczą, którą z pewnością powinniśmy sprawdzić, to czas dojazdu do pracy, centrum i np. szpitali w różnych porach dnia. Dodatkowo zainteresujmy się tym, co w przyszłości może powstać obok naszego bloku (czy np. będzie tam kościół, szkoła, przychodnia i sklepy). Warto również prześledzić historię dewelopera. Może okazać się bowiem, że należy do tych mniej uczciwych.

Wybieramy i sprawdzamy inwestycję

Kiedy rynkowy rekonesans będziemy mieć już za sobą i wybierzemy jedną, maksymalnie dwie propozycje, przyjdzie czas na wizytę w konkretnymi biurze nieruchomości. Tam dowiemy się, jakie warunki należy spełnić, aby stać się posiadaczem własnego mieszkania.

Po rynkowym rekonesansie odrzucimy większą część ciekawie zapowiadających się propozycji i będziemy mogli skoncentrować się na 1-2 inwestycjach, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania. To czas, by wybrać konkretny lokal, udać się do biura sprzedaży i dokładniej przyjrzeć się proponowanym warunkom. Dzięki nowej ustawie, jaka obowiązuje od roku 2012, nazywanej "ustawą deweloperską" potencjalny klient ma prawo uzyskać od sprzedawcy informacje w kształcie prospektu informacyjnego inwestycji. Dzięki temu dokumentowi uzyskamy następujące informacje:

- jakie inwestycje do tej pory zrealizował deweloper

- czy nie ma on problemów finansowych

- czy działka, na której stoi nasze mieszkanie nie jest obciążona zobowiązaniami

- jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego innych działek, sąsiadujących z naszą

- jakie inwestycje są planowane w promieniu 1 km od naszego bloku

- czy deweloper posiada potrzebne zezwolenia na budowę

- termin zakończenia inwestycji

- kto finansuje budowę.

Dokument ten da nam obraz ryzyka, jakie istnieje z wybraną przez nas inwestycją.


KOSBUD - Deweloper Piaseczno

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

115 komentarzy:

 1. Pierwsze co, to trzeba poczytac opinie w sieci o naszym potencjalnym developerze. Można w ten sposób ciekawych rzeczy się dowiedzieć i to nie tylko o finansach, ale również o zwykłym podejściu do Klienta... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, szukałem właśnie takiego wpisu :) Dzięki wielkie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobre wskazówki! Świetny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy post, na pewno przyda się zwłaszcza teraz gdy ciągle słyszy się o problemach z deweloperami a ciężko jest rzeczywiście przyjrzeć się wszystkiemu na spokojnie.
  Pozdrawiam i czekam na kolejne posty!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy artykuł, dużo przydatnych informacji, pozdrawiam ;) !

  OdpowiedzUsuń
 6. Kupno mieszkania to również inwestycja dlatego warto w jakiś sposób wszystko dokładnie sprawdzić. Wiele konkretnych i bardzo przydatnych porad, fajny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No artykuł jest naprawde ciekawy. Kupując mieszkanie trzeba je napewno bardzo dobrze obejrzeć. Ja ostatnio kupiłem mieszkanie, cały czas się źle w nim czułem. Miałem duszności, katar, kaszel. Poszedłem do lekarza i okazało się, że muszę zrobić sobie testy alergiczne. Do tego wyszło z nich, że mam alergię na roztocze i wszystko co z nim związane. A w domu okazało się, że jest sporo pleśni na ścianach. Dlatego należy dokładnie obejrzeć ściany.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy artykuł, wiele przydatnych informacji które na pewno przydadzą się zwłaszcza osobie która pierwszy raz kupuje mieszkanie od dewelopera ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z mężem właśnie skłaniamy się do zakupu mieszkania od developera. Szukamy mieszkania w cichej ładnej okolicy. Slyszeliśmy jednak o historiach kidy developer zniknął z pieniędzmi, i trochę się boimy. Dziękuję za przydatny artykuł, na pewno dał mi lepsze spojrzenie na sytuację :)
  microsoft ax partners

  OdpowiedzUsuń
 10. Warto przeczytać. Wartościowy artykuł

  OdpowiedzUsuń
 11. No to fakt, artykuł jest bardzo ciekawy. Cały blog jest interesujący. Ale ja ostatnio znalazłem coś lepszego. Mianowicie program do wypełniania PIT-ów. Myślę, że taki program każdemu się przyda, bo jest to coś naprawde fajnego. Można samemu raz dwa wypełnić PIT. Tak więc uważam, że każdy powinien go pobrać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Odbiór mieszkania to bardzo poważna sprawa i wydaje mi się, że najlepiej jest tego dokonywać przy wsparciu osoby, która pracuje w takiej branży. Taki pomocnik raz, dwa wyłapie wszelkie błędy wynikajace z niedbałości developera.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że jeszcze przed wyborem i sprawdzeniem inwestycji warto popytać znajomych, którzy mieli do czynienia z danym deweloperem o opinię. Szkoda by było wejść w transakcję z kimś, kto podejmie się oszustwa już na jednym z pierwszych kroków.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny artykuł! Dzięki Tobie w końcu wiem, jak wygląda kupowanie mieszkania. Szczerze mówiąc wcześniej myślałem, że jest to dużo prostsze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo cenne uwagi, na pewno warto wziąć wszystko to pod uwagę przy kupnie mieszkania od dewelopera.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzięki za te rady na co zwrócić uwagę, przekaże znajomej bo właśnie kupuje mieszkanie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie sam rozglądam się za mieszkaniem także rady na 100% się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 18. Interesujący punkt widzenia. Z wieloma opiniami zgadzam się w 100% :)

  OdpowiedzUsuń
 19. No to prawda, jest to bardzo ciekawe spojrzenie na ten temat. No ale dobrze, że każdy ma inne spojrzenie, bo jakby każdy patrzył tak samo to byłoby to bezsensu moim zdaniem. A co do opinii innych to mają racje. A ja ostatnio byłem na rozpoznaniu neuroboreliozy. Na stronie http://boreliozaonline.pl/rozpoznanie-neuroboreliozy są ciekawe informacje muszę przyznać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawy tekst. Daje trochę do myślenia ponieważ zakup mieszkania nigdy nie należał do prostych wyzwań. Trzeba zrobić rozeznanie rynku, umówić się na spotkanie z deweloperem. Jednak na szczęście np. w mieście Wrocław jest wiele ciekawych ofert takich jak mieszkanie wrocław nowe, które zachwycają swoją przestrzenią.

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak, na samym początku trzeba sprawdzić czy nasz developer jest w porządku, bo inaczej może ''puścić nas z torbami''

  OdpowiedzUsuń
 22. No to prawda, jak nie sprawdzimy tego na początku to może być bardzo ciężko nam później wyjść z sytuacji. A ja ostatnio szukałem włóczki z moheru i znalazłem na http://welnabawelna.pl/wloczki-z-moheru . Mają naprawde ogromny wybór.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzięki za wpis, przy kupnie mieszkania można się nadziać na wiele haczyków niestety ;/

  OdpowiedzUsuń
 24. Fajnie rozpisałeś temat. Kilka porad, które przydadzą się osobom planującym zakup mieszkania ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo przydatne informacje, wiele cennych uwag i porad na pewno przydadzą się dla osób kupujących nowe mieszkanie od dewelopera ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Na hipotekę, stan finansowy developera, a także na jakość instalacji w budownictwie :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Zgadzamy się, że stan instalacji jest jednym z najważniejszych kryteriów. Jeżeli mieszkańcy developera zgłaszają częste problemy, warto się zastanowić nad tym czy i my nie będziemy mieć takich problemów i czy cena nawet niższa warta jest późniejszych nerwów wynikających z awarii.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo interesująca lista. Zgodze się z nią w zupełności. Chętnie zapiszę Twoje wskazówki!

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawy post, oby wiecej takich :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Gdyby tylko te wspakówki były uniwersalne ! :/

  OdpowiedzUsuń
 31. Na to, z czego są zbudowane posadzki i w jakim są stanie!

  OdpowiedzUsuń
 32. To prawda, lista jest naprawde bardzo ciekawa musze przyznać.

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo dobry artykuł, temat świetnie opisany. Myślę że po takim artykule nikt nie powinien mieć problemu z takim zakupem i dobre będzie wiedział na co należy zwracać uwagę aby nie wpaść w dodatkowe koszta lub inne problemu ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciekawy artykuł. Właśnie też przymierzam się do zakupu mieszkania od dewelopera i przeglądam różne strony z poradami. Trzeba przygotować zapas oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 35. Fajny post, wiele osób bierze ''w ciemno'' mieszkania i nie zwraca uwagi na ważne szczegóły.

  OdpowiedzUsuń
 36. Super post, w szczególności dla ludzi, którzy potrafią w błoto wyrzucać swoje ciężko zarobione pieniążki :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Fajny poradnik, sam będę za niedługo kupować mieszkania więc przyda się!

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam! Ciekawy wpis, dużo fajnych porad, skorzystam!

  OdpowiedzUsuń
 39. Wszędzie budują się nowe bloki, więc i za chwilę większość młodych stanie przed dylematem kupna, i taki post im się na pewno przyda.

  OdpowiedzUsuń
 40. To prawda, wszędzie ktoś się buduje. Więc porady są bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 41. No tak bywa, wiadomo. Porady naprawde genialne.

  OdpowiedzUsuń
 42. mi się te porady bardzo przydały

  OdpowiedzUsuń
 43. Bardzo praktyczny wpis. Rzeczywiście kupno mieszkania i wszystkie sprawy z nim związane to spore wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 44. spore to mało powiedzane wielkie

  OdpowiedzUsuń
 45. Ja zanim kupiłam własne mieszkanie przez jakiś czas wynajmowałam, więc miałam jakiś pogląd na to czego powinnam szukać :)

  OdpowiedzUsuń
 46. "czy działka, na której stoi nasze mieszkanie nie jest obciążona zobowiązaniami' - na to chyba należy zwrócić największą uwagę przy wyborze inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 47. Dokładnie, bo jeżeli okaże się że jest obciążona to poniesiemy więcej strat z tego tytułu. Trzeba na to zwracać szczególną uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 48. Ja w pierwszej kolejności radziłbym poczytać opinie w Internecie lub popytać znajomych, bo może ktoś z nich miał już z tym do czynienia. Na pewno nie kupować w ciemno, bo to jednak zbyt ryzykowne i mogą wyjść z tego problemy.

  OdpowiedzUsuń
 49. Dobrze sprawdzić przed odbiorem mieszkania faktyczną powierzchnię użytkową i porównać ją z tym co otrzymujemy na papierze.

  OdpowiedzUsuń
 50. Przy zakupie mieszkania przede wszystkim warto przyjrzeć się instalacjom, czy nie ma żadnych błędów oraz czy pokrywają się one z planem technicznym budynku.

  OdpowiedzUsuń
 51. Ostatnio zastanawiam się nad przeprowadzeniem się do dużego miasta, tym bardziej, że pracuję w domu, mam co do tego wolność. Myślałem o Wrocławiu, chcę sprawdzić co zaoferuje mi tutaj developer krakow również wydaje mi się interesującym miastem.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 52. Jestem właśnie na etapie szukania mieszkania. Ten zbiór cennych wskazówe z pewnością się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 53. To prawda, masa ciekawych informacji , przydadza mi się na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 54. Z tego postu ucieszą się ci którzy są na etapie kupna mieszkania :) Może uda im się zaoszczędzić.

  OdpowiedzUsuń
 55. dzięki za ten artykuł, na pewno przyda mi się przy podjęciu decyzji o kupnie

  OdpowiedzUsuń
 56. Wiele dowiedziałem się z tego artykułu. Nie raz trzeba uważać na wiele szczegółów kupując nowe mieszkanie.

  OdpowiedzUsuń
 57. Właśnie szukałem takiego wpisu :)

  OdpowiedzUsuń
 58. Takie wskazówki są niemal na wagę złota :) Kupno mieszkania to ważne wydarzenie.

  OdpowiedzUsuń
 59. słabo to wygląda

  _________________________________________
  [url=http://skup-mieszkan.com//]skup mieszkań Warszawa,[/url]

  OdpowiedzUsuń
 60. Sprawdzenie inwestycji to podstawa. Zakup własnego M to odpowiedzialne zadanie.

  OdpowiedzUsuń
 61. Ciekawy artykuł. Właśnie szukam mieszkania, i na pewno przydadzą mi się wskazówki z tego artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 62. O, dzięki za wskazówki :) Fajnie, że ktoś się takimi rzeczami zajmuje, tak trzymać!

  OdpowiedzUsuń
 63. Super ciekawy wpis. Bardzo przydatny dla osób którzy szukają mieszkania a kompletnie się na tym nie znają. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 64. Bardzo cenny i interesujący wpis. Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych chwil w życiu, szczególnie dla młodych. Podobnie jak w przypadku kupna domu, gdy podejmuje się trudne decyzje np. o rozbiórce.

  OdpowiedzUsuń
 65. Te wskazówki dotyczą przede wszystkim młodych, bo oni kupując mieszkanie popełniają wiele błędów.

  OdpowiedzUsuń
 66. Poradnik na prawdę świetny, z pewnością przyda się przy wyborze odpowiedniego dla mnie mieszkania :)

  OdpowiedzUsuń
 67. My kupiliśmy z mężem mieszkanie od dewelopera zaraz po ślubie i dopiero po fakcie zrozumieliśmy, że bardzo przepłaciliśmy :(

  OdpowiedzUsuń
 68. Bardzo przydatny artykuł, wiele można się dowiedzieć praktycznych rzeczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 69. Bardzo pouczający artykuł, te cenne rady na pewno mi pomogą :)

  OdpowiedzUsuń
 70. Świetny blog. Bardzo inspirujący. Będę tutaj częściej zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 71. i to są dobre wpisy, zarówno ciekawe jak i pouczające :D

  OdpowiedzUsuń
 72. A jakich znacie dobry deweloperów, od których warto kupić mieszkanie... ?

  OdpowiedzUsuń
 73. bardzo dobre rady, właśnie takiego czegoś szukałam! dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 74. Właśnie kupuję mieszkanie, więc dzięki za te rady :)

  OdpowiedzUsuń
 75. ja akurat kupowałam mieszkanko na rynku wtórnym.

  OdpowiedzUsuń
 76. Ciekawy post. Na wiele rzeczy trzeba zwrócić uwagę! Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 77. Bardzo dobrze interesować się inwestycją już w czasie realizacji nie czekając jedynie na efekt końcowy. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 78. Świetne rady! Bardzo mi się przydają, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 79. Wiele się tutaj nauczyłem :D

  OdpowiedzUsuń
 80. Czego się tu nauczyłeś Juro ?

  OdpowiedzUsuń
 81. Dzięki za rady :) Dzięki temu łatwiej było mi kupić mieszkanie.

  OdpowiedzUsuń
 82. Ja wciąż czekam na moje idealne mieszkanie.

  OdpowiedzUsuń
 83. ekstra rady, pewnie się przydadzą

  OdpowiedzUsuń
 84. Bardzo lubię tego typu rady.

  OdpowiedzUsuń
 85. Dzięki, naprawdę przydatne rady.

  OdpowiedzUsuń
 86. Takie rady zawsze pomagają przy kupnie nieruchomości ;)

  OdpowiedzUsuń
 87. Nie wiem czy to jest najlepsza opcja...

  OdpowiedzUsuń
 88. Te rady naprawdę mi pomogły!

  OdpowiedzUsuń
 89. Na pewno na cenę za metr kwadratowy

  OdpowiedzUsuń
 90. Hmm chyba na cenę i wygląd mieszkania

  OdpowiedzUsuń
 91. Ja przede wszystkim patrzę na to co zawarte w umowie

  OdpowiedzUsuń
 92. Ja staram się przejrzeć wszystko dokładnie

  OdpowiedzUsuń
 93. Na to z jakich materiałów jest zrobiony budynek!

  OdpowiedzUsuń
 94. Bardzo cenne uwagi, chętnie przeczytałbym więcej tego typu artykułów, bo można się z nich wiele dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 95. Przyda mi się ten artykuł, ponieważ właśnie zaliczam oficjalny start w dorosłość

  OdpowiedzUsuń
 96. No nie tylko w Polsce warto kupić mieszanie :) Warto też zobaczyć zainwestować w mieszkanie na Węgrach tam też nie brakuje atrakcji :)

  OdpowiedzUsuń
 97. Jak od dewelopera to warto zawrzeć w umowie, żeby było wysprzątane przed odbiorem :)

  OdpowiedzUsuń
 98. Przydatne rady, bez nich nie zwrociłbym uwagi na takie aspekty

  OdpowiedzUsuń
 99. Bardzo przydatna treść, dała mi do myślenia

  OdpowiedzUsuń
 100. Dobrze, że ktoś postanowił wpis, który uświadamia o zakupie mieszkań

  OdpowiedzUsuń
 101. Ja pierwszą rzeczą na jaką zwracałem uwagę, była cena

  OdpowiedzUsuń
 102. Ja zawsze patrzę na poziom wykonania mieszkania

  OdpowiedzUsuń
 103. Dla mnie ważne jest wiele czynników, a w samym mieszkaniu to warunki umowy

  OdpowiedzUsuń
 104. Ja mam już całą listę rzeczy, na które chcę zwrócić uwagę i o co muszę zapytać

  OdpowiedzUsuń
 105. Ja na szczęście o niczym nie zapomniałam jak rozmawiałam z deweloperem przed zakupem mieszkania

  OdpowiedzUsuń
 106. Bardzo przydatne porady, na pewno wezmę je pod uwagę przed zakupem mieszkania

  OdpowiedzUsuń
 107. Ja właśnie dzięki radom z tego wpisu uniknęłam dużej wtopy, która skazałaby mnie na nieciekawą sytuację mieszkalną

  OdpowiedzUsuń