czwartek, 4 października 2018

Przetargi budowlane - podstawowe informacje

Przetargi budowlane - podstawowe informacje.


Autor: Krzysztof Witkowski


Najważniejsze wiadomości dotyczące przetargów budowlanych można znaleźć w wielu różnych źródłach, kierowanych do osób z branży budowlanej. Publikuje je się przede wszystkim na branżowych witrynach internetowych, ale nie tylko.


Równie cennym źródłem informacji na ten temat może być także prasa tematyczna, zarówno ta o charakterze ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Warto jednak zawsze mieć na uwadze fakt, że aby znaleźć odpowiednią ofertę, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z treścią wielu rozmaitych serwisów oraz biuletynów, uzbrajając się przy tym w spore pokłady cierpliwości.

Czym są i na czym polegają przetargi budowlane? Przetargi budowlane przypominają pewnego rodzaju konkursy, ponieważ polegają w dużej mierze na wyborze przez zamawiającego najkorzystniejszej oferty spośród wielu różnych zleceń. Powszechnie przyjęło się, że ten rodzaj pozyskiwania zleceń dotyczy głównie zamówień publicznych, jednak przedsiębiorstwa, w tym także inwestorzy prywatni, również mogą zorganizować taki przetarg. Podjęcie takiego działania przez osobę prywatną wiąże się jednak z wyłączeniem obowiązywania prawa zamówień publicznych, które to dopuszcza dwa rodzaje organizowanych przetargów budowlanych. Są to przetargi: ograniczone oraz nieograniczone.

Dwa typy przetargów: przetargi ograniczone oraz nieograniczone. Przetargi ograniczone kierowane są wyłącznie do ograniczonej liczby potencjalnych wykonawców danego projektu budowlanego. Z tego też powodu często przeprowadza je się w formie dwuetapowej, aby w drugim etapie znaleźli się tylko ci inwestorzy, którzy spełniają najważniejsze wymagania zamawiającego już na starcie. Przetargi nieograniczone to natomiast procedury o charakterze otwartym. Mogą wziąć w nich udział wszystkie przedsiębiorstwa, a także inwestorzy zainteresowani wzięciem udziału w rozwijaniu danego projektu. W przeciwieństwie do przetargów ograniczonych, ten rodzaj przetargu odbywa się w ramach jednego etapu, w którym wyłaniany jest podmiot spełniający oczekiwania zamawiającej firmy bądź osoby.

Odpowiednie przygotowanie do przetargu budowlanego niezależnie od tego, czy danemu inwestorowi zależy na wygranej w przetargu publicznym, czy też prywatnym, przed zgłoszeniem się do udziału, powinien on dopilnować dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności. Składając ofertę, należy pamiętać o umieszczeniu w niej stosownych informacji na temat własnej działalności, aby osoba zamawiająca mogła w pełni zapoznać się ze składaną propozycją. Trzeba więc poinformować ją o swoich usługach, możliwościach, a także, przede wszystkim, kompetencjach. Warto również pamiętać o tym, by nie zamieszczać informacji trudnych lub też niemożliwych do szybkiej weryfikacji.
Gdzie sprawdzić wyniki przetargu? Wyniki przetargów budowlanych publikowane są w Biuletynie Zamówień Publicznych. Czasem mogą się znaleźć również w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Poza tym, aby dowiedzieć się, kto wygrał przetarg, wystarczy zajrzeć na stronę internetową lub wstąpić do siedziby danej jednostki, z której inicjatywy był on organizowany.


Przeglądaj przetargi budowlane w serwisie Obejma.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

13 komentarzy:

  1. Dobre rotatory hydrauliczne? Na title="rotatory">www.hydro-crane.pl znajdziecie wszystkie modele, które Was zainteresują.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawie i bez lania wody, super wpis!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy i wartościowy post.
    http://milton.nieruchomosci.pl/

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy i wartościowy post, na pewno jest wart przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  5. W www.hydro-crane.pl ma w swojej ofercie szeroki wybór żurawi. Warto sprawdzić ich ofertę!

    OdpowiedzUsuń
  6. Uważam że do przetargów trzeba startować jak wiemy że sprostamy wykonać przetarg i spełniamy kryteria to warto jest stanąć do takiego przetargu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo dobry artykuł i jeżeli spełniamy warunki w przetargach to warto jest podjąć wyzwanie i wystartować w przetargu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy artykuł i przydatny. Jeżeli wiemy że sprostamy realizacji przetargu to warto jest startować.

    OdpowiedzUsuń
  9. Do przetargów budowlanych trzeba określić szczegółowe wymagania dotyczące wykonawcy. Przykładowo w wykopach wykonawca powinien być wyposażony w ścianki szczelne, które mogą być niezbędne do wykonania prac. Zależy czego potrzebujemy, ale warunki dotyczące przetargu muszą być bardzo szczegółowo opisane.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo wartościowy artykuł. Przetargi budowlane to konkursy ofert, spośród których wybierana jest ta najkorzystniejsza dla zamawiającego. Zamówienia publiczne publikowane są w internecie oraz w prasie, dlatego by trafić na interesujące nas zlecenie należy przeglądać takie serwisy tematyczne oraz biuletyny publiczne, które dotyczą różnych instytucji.

    OdpowiedzUsuń
  11. ciekawy artykuł, ja robiłem przetarg na żaluzje do mojej firmy i w przetargu wybrałem firmę z Warszawy

    OdpowiedzUsuń
  12. Przetargi budowlane należy wykonywać także na całą infrastrukturę sanitarną, np: kabiny WC

    OdpowiedzUsuń