poniedziałek, 11 marca 2019

Dla czego warto zainwestować w przydomową oczyszczalnie ścieków zamiast szamba?

Dla czego warto zainwestować w przydomową oczyszczalnie ścieków zamiast szamba?


Autor: Ludwik Borkowski


Decyzje podjęte jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, mają zazwyczaj kluczowy wpływ na standard i koszty życia Twojej rodzimy. Dlatego też warto jeszcze na etapie planowana zastanowić się nad ekologicznymi rozwiązaniami, które mogą później ułatwić życie domownikom. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków.


Przed rozpoczęciem budowy domu, kiedy jeszcze nie zaczęliśmy realizacji projektu jest najlepszy moment na podjęcie kluczowy decyzji na temat ekologicznych rozwiązań, które w przyszłości ułatwią nam życie.

Decyzje podjęte jeszcze na etapie projektowania mogą pozytywnie wypłynąć na wiele aspektów późniejsze eksploatacji domu, takich jak komfort życia domowników czy aspekty ekonomiczne, np. zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Dzisiejszy rynek jest dosłownie przeładowany rozwiązaniami, które sprawią, że nasz nowy dom stanie się nowoczesny, ekologiczny i energooszczędny. Warto przynajmniej spróbować zapoznać się z najbardziej popularnymi już technologiami, które z powodzeniem służą właścicielom domów w Polsce i na świecie. Nie jesteśmy w stanie tutaj opisać nawet pobieżnie każdej z nich, tak więc w tym artykule zajmiemy się szambem ekologicznym.

Zacznijmy do tego, dla czego w ogóle warto zainstalować przy swoim domu własną, małą oczyszczalnie ścieków? Odpowiedź jest prosta - całkowity brak opłat za odprowadzanie ścieków! Niezależnie od tego czy mamy możliwość podpięcia się do sieci kanalizacyjnej, czy planujemy zbudować szambo, będziemy zmuszeni płacić za wywóz lub odprowadzanie nieczystości. W przypadku budowy szamba zapłacimy za zainstalowanie, transport i wyprodukowanie zbiornika, zapewne betonowego. Dlaczego więc nie zainwestować trochę większej kwoty, która zwróci się już po kilkunastu latach użytkowania domu?

Przydomowe szambo dla czteroosobowej rodziny wymaga zainstalowania zbiornika betonowego o pojemności około 10m2. Przy montażu ekipa wykona niezbędne prace ziemne (wykop pod zbiornik, instalację odprowadzającą ścieki z budynku) oraz podłączeniowe. Przy wyborze szamba ekologicznego, zwanego również przydomową oczyszczalnią ścieków, tak naprawdę dochodzi nam dodatkowy mniejszy zbiornik, który wymaga tylko połączenia ze zbiornikiem głównym, także zakres robót jest tylko minimalnie większy, natomiast korzyści znaczące.

Przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków bardzo ważny jest wybór zbiornika betonowego o podwyższonej jakość. To znaczy wykonanego z betonu wysokiej klasy i atestowanego. Tego typu zbiorniki poddawane są testom jakości i szczelności, co gwarantuje wieloletnie bezproblemowe użytkowanie. Niestety w przypadku wykrycia nieszczelności komfort życia domowników spada przez nieprzyjemny zapach wydobywający się z instalacji. W takim przypadku często musimy rezygnować z codziennej aktywności w ogrodzie, zabawy dzieci na podwórku itd. odbierając sobie i najbliższym radość z posiadania własnego zakątka. Dodatkowo konieczność opróżnienia zbiorników przed naprawą narazi Cię na znaczne koszty.

Tak więc stając przed wyborem firmy, która zbuduje Twoje ekologiczne szambo, warto kierować się przede wszystkim atestami oraz jakością oferowanych przez nich zbiorników. Obecnie i tutaj zawitała nowoczesna technologia, szczególnie jeżeli chodzi o wytrzymałość materiału. Dobre zbiorniki betonowe są wykonane ze wzmocnionego betonu B25W8 oraz podawane testom szczelności. Duży wpływ na późniejszą bezawaryjność ma również profesjonalny montaż. Fachowo wykonana instalacja wraz ze stosownym uszczelnieniem sprawi, że będziesz spać spokojnie.


dobreszamba.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

27 komentarzy:

 1. No ja tam właśnie boje się inwestycji. Ale wpis jak najbardziej ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto w to zainwestować z kilku powodów. po pierwsze dom będzie ekologiczny, a t w obecnych czasach bardzo ważne. Jednak, żeby firma nam to wykonała trzeba zrobić dobry wywiad, czy aby na pewno oni się do tego nadają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, właśnie stoję przed tym wyborem, dzięki za te informacje na pewno pomogą ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe informacje, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pracujemy właśnie nad projektem budowlanym do mojego własnego domu. Nie ma szans na kanalizację i rozważam przydomową oczyszczalnię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa opcja :) A jest możliwość, by zwykłe szambo przerobić na przydomową oczyszczalnię czy to już się nie opłaca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym się w to nie bawił, za dużo zachodu moim zdaniem...

   Usuń
 7. Mam przydomową oczyszczalnię. Znajomy mały deweloper po budownictwie zdecydowanie rekomendował.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie wiedzieć na temat takich inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Planuję rozpoczęcie budowy swojego domu w tym roku i od początku byłem zdecydowany na przydomową oczyszczalnie ścieków.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobry artykuł, sam staje przed tym wyborem :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka oczyszczalnia ścieków o bardzo dobry pomysł. Jest to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale chcąc nie chcąc ekonomiczne i bezpieczne. U mnie taka oczyszczalnia i ogólnie roboty roboty hydrotechniczne w Łodzi były wykonywane trochę przymusowo (szambo wybiło), ale jestem zadowolony z tej inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla mnie jest to bardzo ciekawy artykuł, ponieważ myślę właśnie o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków. Czy napiszesz coś więcej na ten temat? Jak się u CIebie sprawdza to rozwiązanie?

  OdpowiedzUsuń
 13. Wow, naprawdę ciekawy artykuł. Ja ostatnio byłem na kursie "szkolenie excel wrocław" i właśnie tam robiliśmy równanie, które pokazywało, że warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przydomowa oczyszczalnia ścieków na pewno jest bardzo ekologiczna, a jak wiadomo problem ekologii i klimatu to teraz bardzo ważna sprawa. Do tego jest to oszczędniejsze rozwiązanie, bo nie trzeba płacić za ścieki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Taka oczyszczalnia to bardzo duża oszczędność, sam to wiem po swojej oczyszczalni. Musiałem ją zbudować, bo nie mam podciągniętej kanalizacji do działki. Ekologiczne, wygodne i oszczędne, bardzo dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Skoro inwestycja to i trzeba wziąć też kredyt na takie przedsięwzięcie i wszystko dokładnie skalkulować.

  OdpowiedzUsuń
 17. To prawda, ciężko teraz bez kredytu i dobrych produktach stworzyć.

  OdpowiedzUsuń
 18. taką inwestycję trzeba dobrze policzyć

  OdpowiedzUsuń
 19. To nie jest tak łatwo z tym wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 20. Inwestycja w takie szambo może się zwrócić, szczególnie gdy nie mamy możliwości podłączenia do kanalizacji

  OdpowiedzUsuń
 21. Dużo zależy też od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  OdpowiedzUsuń
 22. Przyznam, że wiele osób zastanawia się nad tym, ale nie za każdym razem dostaniesz pozwolenie na takie właśnie nowoczesne technologie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Sama kiedyś miałam dylemat co i jak i nie jest to łatwe rozwiązanie, a do tego w praktyce i przeciągu kilu lat ma wszystko swoje plusy i minusy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawy artykuł, tym bardziej że niewiele osób zajmuje się takim tematem

  OdpowiedzUsuń
 25. Temat godny uwagi, akurat jestem na takim etapie i przydadzą mi się takie informacje.

  OdpowiedzUsuń