czwartek, 15 października 2020

Wielka płyta - czy można wyburzyć ściany?

Budownictwo wielkopłytowe już od około pięćdziesięciu lat jest bardzo ważnym elementem krajobrazu polskich miast (zarówno małych, średnich, jak i dużych metropolii). Wszystko wskazuje, że ta sytuacja nie zmieni się jeszcze długo. Stan bloków wielkopłytowych jest bowiem całkiem dobry pomimo problemów z rdzewieniem tzw. wieszaków mocujących warstwę fakturową. Co więcej, część spółdzielni mieszkaniowych przeprowadza remonty polegające np. na wymianie wind oraz termomodernizacji budynków z wielkiej płyty. Te okoliczności dotyczące bloków wielkopłytowych w połączeniu z ich dobrą lokalizacją i atrakcyjną ceną mieszkań sprawiają, że wielka płyta nadal cieszy się zainteresowaniem. Wiele osób przed zakupem mieszkania w blokach wielkopłytowych z lat 70 - tych oraz 80 - tych, planuje zmianę układu takich lokali (poprzez usunięcie ścian działowych). Wyjaśniamy, czy takie plany są w ogóle realne pod względem prawnym oraz konstrukcyjnym. 

Wielka płyta występuje w wielu różnych systemach

W kontekście planów związanych ze zmianą układu mieszkań wielkopłytowych, zwykle mówi się tylko o wyburzaniu ścian działowych. Takie ściany w odróżnieniu od ścian nośnych nie są kluczowym elementem konstrukcji, który przenosi obciążenia. Warto pamiętać, że pomysły dotyczące samowolnego wyburzania ścian nośnych lokalu mogą skończyć się źle nawet w przypadku tak solidnej technologii, jaką jest wielka płyta.

Dla większości potencjalnych nabywców mieszkań z bloków wielkopłytowych, wszystkie te budynki wyglądają praktycznie tak samo. Rzeczywiście - wielka płyta z zewnątrz zawsze wygląda podobnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że budynki wielkopłytowe powstały w różnych systemach, które są mniej lub bardziej popularne na terenie Polski. Ma to znaczenie między innymi w kontekście ewentualnych wyburzeń ścian. Bardziej popularne (zamknięte) systemy budownictwa wielkopłytowego cechują się obecnością tylko ścian nośnych wewnątrz budynku.

W przypadku innych systemów wielkopłytowych zwanych otwartymi (np. W-70 i Wk-70), jedynie część ścian wewnętrznych pełni funkcję nośną. Takie otwarte systemy dają możliwość dość łatwej zmiany układu mieszkania. Problem pojawia się natomiast w systemach zamkniętych (przykład: OWT-67 lub WUF-75) ze względu na obecność tylko ścian nośnych wewnątrz mieszkań. Niestety na terenie Polski wielka płyta jako technologia budowlana częściej była wykorzystywana w ramach systemów zamkniętych. Statystycznie rzecz ujmując, tylko mniej więcej co trzeci blok wielkopłytowy cechuje się zastosowaniem systemu otwartego. 

O planach wyburzenia trzeba powiadomić zarządcę

Każda osoba planująca wyburzenie ściany w mieszkaniu znajdującym się na terenie bloku wielkopłytowego, powinna dobrze sprawdzić, jaki charakter mają poszczególne przegrody budowlane. Samodzielna ocena sytuacji jest trudna dla użytkownika lokalu jeśli nie posiada on odpowiedniej wiedzy o konstrukcji, którą cechuje się wielka płyta. Właśnie dlatego trzeba będzie poprosić spółdzielnię mieszkaniową, zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcę o udostępnienie dokładnych planów budowlanych albo innych informacji dotyczących rodzaju ścian w mieszkaniu. Taka sytuacja wiąże się z powiadomieniem osób zarządzających budynkiem o planowanych pracach. Nie stanowi to problemu, o ile wyburzenie ściany będzie bezpieczne dla sąsiadów oraz samego właściciela „M”.

Sytuacja jest bardziej kłopotliwa, gdy ścianę zamierza wyburzyć osoba posiadająca jedynie spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu. W takim przypadku, spółdzielnia pozostająca właścicielem mieszkania, zawsze będzie musiała wyrazić formalną zgodę na jego istotną przeróbkę. Warto pamiętać, że wewnętrzne regulaminy spółdzielni często określają zasady dokonywania modyfikacji lokali.

Do wyburzenia ściany działowej nie potrzeba zgody

Dla osób planujących wyburzenie ściany działowej, dobrą wiadomością na pewno jest fakt, że taka zmiana w obrębie lokalu nie wymaga uzyskiwania pozwolenia budowlanego lub dokonywania zgłoszenia prac budowlanych. Wyroki sądów administracyjnych wskazują, że wyburzenie ściany działowej jest formą bieżącej konserwacji i nie stanowi remontu albo przebudowy (zobacz np. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 stycznia 2018 roku - sygn. akt II OSK 992/17).

Wspomniana zasada dotycząca braku urzędowych formalności przed wyburzaniem ścian działowych, powinna być stosowana niezależnie od tego, czy technologią budowy bloku jest wielka płyta. Warto jednak pamiętać, że sytuacja będzie o wiele bardziej skomplikowana, jeżeli przeszkadzająca nam ściana ma charakter nośny. Wtedy przed legalnym rozpoczęciem prac trzeba będzie wykonać ekspertyzy odpowiadające na pytanie, czy usunięcie ściany nie zagrozi bezpieczeństwu właściciela lokalu oraz sąsiadów.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

17 komentarzy:

  1. Dzięki za artykuł! Ważna kwestia, bo niekiedy mieszkania z wielkiej płyty aż się proszą o poprawki. Można, ale to trochę trwa - w sensie biurokratycznym. Trzeba powiadomić zarządce, a czasem również sąsiadów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba zawsze uważać na swoje bezpieczeństwo i dokładnie sprawdzić, czy płyta nie jest nośna. A tak to można. Ale to już będzie generalny remont.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki za artykuł! Trzeba tez sprawdzić, czy żadna elektryka nie idzie tymi ścianami. No spore przedsięwzięcie, ale do zrobienia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ważny i potrzebny artykuł. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  5. Można, zależy tylko jaka to ściana. Ja u siebie przesuwałem ścianę i zrobiłem drzwi w innym miejscu. Wystarczy porozmawiać z architektem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie róbmy nic na własną rękę, bo nam się wydaje, że można. Tak jak jest napisane w artykule - trzeba przejść odpowiednie procedury i skontaktować się z osobą, która się na tym zna.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mieszkam w zabudowie z wielkiej płyty. Budynek stale się rusza i powstają pęknięcia. Ostatnio musiałem odświeżyć tynki wewnętrzne i pomalować na nowo ściany.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy wpis, wyjaśnił mi wiele nurtujących mnie kwestii. Jestem w trakcie budowy domu i muszę przyznać, że jest to wyzwanie. Ostatnio miałem nawet problem ze znalezieniem odpowiedniej ściernicy filcowej. Na szczęście kolega polecił mi sprawdzony sklep.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziękuję za ten wpis. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że od 2018 roku można wyburzyć ścianę działową bez uprzedniego pozwolenia. Rzeczowy i konkretny artykuł z istotnymi informacjami. Oby więcej takich w sieci.

    OdpowiedzUsuń
  10. ja wyburzałam ścianę by połączyć salon z kuchnią. robiłam generalny remont i wspólnota się zgodziła. teraz mam zlewozmywaki podblatowe granitowe, meble na wymiar, dużą zmywarkę, a także więcej przestrzeni na stół jadalniany

    OdpowiedzUsuń
  11. Przy wyburzaniu ścian powstaje mnóstwo gruzu, który trzeba w odpowiedni sposób zgromadzić i zutylizować. Takimi sprawami zajmuje się m.in. firma https://kontenerek.info/.

    OdpowiedzUsuń
  12. niestety, przy wyburzaniu ścian zniszczyła się u mnie podłoga i okna. do podłogi wezwałam cykliniarza by ją odnowił, a co do szyb to podstawiłam na polerowanie rys na szkle i regulację ramy okiennej

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo przydatne informacje ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Akurat ja ostatnio zdecydowałam się na montaż klimatyzacji białystok i szczerze mówiąc to był doskonały wybór. Dodatkowo cały proces jej instalacji odbył się bardzo sprawnie

    OdpowiedzUsuń
  15. Sam zajmuje się również budownictwem i od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym by wziąć koparkę w leasing. Wydaje mi się, że to mogłoby mi bardzo ułatwić pracę

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo ciekawy wpis. Przede mną jeszcze jest aranżacja całego biura w domu, ale słyszałam, że dosyć korzystnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie elektrycznej folii

    OdpowiedzUsuń