wtorek, 5 stycznia 2021

Ocieplenie pianą poliuretanową - Jak wybrać odpowiednią firmę?

W gąszczu różnych ofert dotyczacych ocieplenia budynku bardzo łatwo się zgubić. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy izolacyjnej dla domu lub firmy?

Po dekadach dominacji styropianu i wełny mineralnej, inwestorzy zaczęli szukać ciekawszych alternatyw i... piana poliuretanowa spełniła wszelkie ich wymagania. Jak wobec tego wybrać odpowiednią firmę, która wykona skuteczne i pewne ocieplenie budynku na lata?

ocieplenie pianą
źródło: https://izolacjapianka.pl

Zacznijmy krótko od tego czym właściwie jest piana poliuretanowa i skąd wzięło się jej zastosowanie w budownictwie!

Wokół pianki poliuretanowej narosło wiele mitów, postarajmy się obalić ten dotyczący jej początków. Nie jest to produkt nowy – wynalazek ostatnich dziesięcioleci. Niemiecki chemik Otto Bayer poszukując alternatywy dla opon gumowych wynalazł go w 1937.

Zastosowanie w budownictwie rozpoczęto od izolacji dachów płaskich dużych obiektów, oraz w przemyśle rafineryjnym.

ocieplenie pianą

Istotny wzrost zastosowania tego rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym przypada na kryzys energetyczny wywołany wojną Jom Kipur z 1973 ( wstrzymanie handlu ropą naftową z krajami popierającymi Izrael). Baryłka podrożała o 600 %, a więc koszty energii gigantycznie wzrosły.

Większość branż w tym budownictwo coraz usilniej poszukiwało rozwiązań do ograniczania strat energii. Mimo ustania kryzysu rozwiązanie zadomowiło się na dobre. Do tego stopnia, że na terenie USA pianka PUR jest zalecanym rozwiązaniem termoizolacyjnym w budynkach użyteczności publicznej, oraz przedszkolach i żłobkach.

ocieplenie pianą

Powyższy zarys historyczny pozwolił nam zrozumieć nieco więcej na temat rozwoju piany poliuretanowej. Teraz przejdźmy do konkretów, które mogą zdecydować o tym jaki będzie Twój komfort życia oraz rachunki za prąd i ogrzewanie przez kolejne dekady!

ociepenie pianą
źródło: https://izolacjapianka.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się izolacją pianą poliuretanową?

Opinie - pierwszy krok

Rozważając zatrudnienie danej ekipy warto zacząć od opinii dotychczasowych klientów. Sprawdź zarówno ilość, jak i jakość opinii. Jeżeli w internecie znajdziesz głównie kilkuwyrazowe opinie, które wzbudzają Twoje podejrzenia, to... lepiej unikat tego wykonawcy. Dlaczego? Ponieważ mogą to być kupione, nieprawdziwe referencje. Jest to skrajnie nieetyczne zachowanie, które powinno powodować zapalenie sie w Twojej głowie "czerwonej lampki".

Prawdziwe referencje klientów to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat firmy. Jeżeli dotychczasowi klienci są zadowoleni z całego procesu realizacji oraz efektów, to nie masz powodów do obaw - możesz zaufać takiej firmie.

Zwróć również uwagę na daty wystawiania opinii. Jeżeli spływają one stopniowo od kilku lat, to nie ma powodów do obaw. Jeśli natomiast 100 opinii pojawiło się w ciągu tygodnia, a firma składa się z 2 osób, to możesz mieć uzasadnione obawy co do rzetelności tych opinii.

Gdzie szukać opinii? 

Najłatwiej zacząć od takich serwisów jak Facebook, Google oraz Oferteo.

Realizacje - dowody na profesjonalizm

Kolejnym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, to zdjęcia z realizacji. Poza samym sprawdzeniem estetyki praw, uzyskasz jeszcze jedną ważną informację - potwierdzenie doświadczenia. 

Jeżeli dana firma publikuje wiele zdjęć i filmów z realizacji, to po prostu oznacza, że mają oni wiele zleceń, co dodatkowo potwierdza wysoką jakość ich prac.

Ponadto, jeżeli specjaliści z danej firmy wykonują wiele różnych natrysków (izolacja poddasza, izolacja dachu, izolacja magazynów, izolacja fundamentów), to oznacza to, że o pianie poliuretanowej wiedzą bardzo dużo.

Natrysk piany na poddaszach wykonuje praktycznie każda firma z tej branży, natomiast np. izolację dachów płaskich tylko niektóre firmu. Dlaczego? Ponieważ izolacja dachów płaskich wymaga niesamowitej precyzji wykonania oraz wysokich umiejętności.

Certyfikaty

Ostatnią, ale również istotną kwestią są certyfikaty - najczęściej wystawiane przez producentów piany poliuretanowej, którzy prowadzą szkolenia oraz instruują na temat wykorzystania ich produktów. 

Poproś firmę wykonawczą o pokazanie takiego certyfikatu. Jeśli Ci go przedstawią, to uzyskasz dodatkowe potwierdznie ich umiejętności i z czystym sumieniem będziesz mógł ustalać termin wykonania izolacji Twojego budynku.

Jeżeli firma powiada dodatkowe wyróżnienia i dyplomy, to są to dodatkowe korzyści, które możesz wziąć pod uwagę przy wyborze wykonawcy.

Podsumowanie

ocieplenie pianą
źródło: https://izolacjapianka.pl

W tym artykule poznałeś 3 najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem współpracy z firmą zajmującą się izolację z wykorzystaniem piany poliuretanowej.

Mam nadzieję, że dzięki wiedzy zawartej powyżej unikniesz niechcianych sytuacji, a Twój budynek będzie odpowiednio zaizolowany na długie lata!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

25 komentarzy:

  1. Taka izolacja jest istotnym elementem przy budowie domu. Źle wykonana będzie powodowała znaczne straty ciepła, a nawet powstawanie pleśni. Dlatego naprawdę trzeba się skupić przy wyborze odpowiedniego wykonawcy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie to zgadzam się, ze cięzko jest wybrac taką firmę... my trafilismy na kompletnych laików, a udawali profesjonalistów. Lepiej wyciągnijcie z tego wnioski i przygotujcie się lepiej niż my ;/

    OdpowiedzUsuń
  3. Łatwo w tym przypadku jest o źle wykonaną pracę. Wtedy wiadomo - do pomieszczeń wchodzi wilgoć i izolacja jest nieszczelna. Już nie mówiąc o kosztach, które się poniosło. Dlatego trzeba szukać najlepszych specjalistów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Prędzej bym wsiadł w taxi i się szybko przeprowadził nie przewożąc ze sobą żadnych mebli, niż decydował się na zmianę izolacji po spartolonej robocie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe jak to się ma do przesuwnych drzwi antywłamaniowych w PCV i oknami.

    OdpowiedzUsuń
  6. ...dodam, że przecież kolorystyka nie stanowi żadnego problemu skoro mamy laminaty w kolorach takich jakie sobie życzymy, nawet baobabu ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Najlepiej wybrać firm z polecenia lub taką, która ma dobre oceny. Nie ma co w tym przypadku sugerować się niską ceną. Jak wiadomo, ta nie idzie z jakością.

    OdpowiedzUsuń
  8. Chciałbym zobaczyć tu wpis o ogrodzie, ogrodzeniu, płocie... zaraz wiosna, będę się zabierał za gabion przy mojej inwestycji obok Krakowa i fajnie byłoby zobaczyć czy problemy się pokrywają :P

    OdpowiedzUsuń
  9. Liczę na wpis o posadzkach przemysłowych, epoksydowych, antyelektrostatycznych, żywicznych. Twój wpis brzmi na konkretny i zdaje się, że kumasz bazę.

    OdpowiedzUsuń
  10. Te domy drewniane całoroczne https://drewnolandia.pl/oferta/19/domy-i-domki-letniskowe ocieplane są wełną mineralną i też dają radę w zimę.

    OdpowiedzUsuń
  11. podobno nowoczesne domy z bali w Zakopanem też są ocieplane właśnie pianką pur

    OdpowiedzUsuń
  12. to też świetna opcja jeśli chodzi o tanie motele, pianka nie tylko ociepla, ale także zapewnia izolację akustyczną, co jest ważne dla gości

    OdpowiedzUsuń
  13. Na poddasze proponuję tylko montaż klimatyzacji - nic innego się tak nie sprawdzi. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  14. Czy przy okazji ocieplania warto wymienić okna? Pytam, bo widziałem, że można dostać dofinansowanie na okna. Ktoś już tak robił?

    OdpowiedzUsuń
  15. W warsztacie, gdzie wykonuje pomniki cmentarne też ostatnio zrobiłem mały remont i dodatkowo ociepliłem wnętrze.

    OdpowiedzUsuń
  16. Robiłem ocieplenie podobną techniką. Potem szybkie zrobienie ścian, położenie cegły na ścianę i gotowe. Żona zadowolona z efektu.

    OdpowiedzUsuń
  17. bardzo ciekawy wpis. Jestem aktualnie na tym etapie w moim domu i powiem szczerze, że już się nie mogę doczekać, kiedy będę mogła wstawić do pokoju syna meble młodzieżowe z szafą narożną i biurkiem, które już zamówiłam :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Super wpis. Warto takie rzeczy wiedzieć. Natomiast jak już jak będziecie przy wykańczaniu swoich wnętrz, to zapraszam na bloga https://blog.abrys.net którego niedawno odkryła niedawno. Można tam znaleźć też przydatne porady typu - jakie drewno wybrać do wykończenia wnętrz itd.

    OdpowiedzUsuń
  19. Kryzys jest wtedy, gdy spawasz cysternę paliwową, a za środek ochrony robi ci przyłbica spawalnicza.

    OdpowiedzUsuń
  20. bardzo często domki całoroczne mobilne są ocieplane taką pianką, bo nie obciąża drewnianej konstrukcji i zapewnia dobrą izolację o każdej porze roku

    OdpowiedzUsuń
  21. przy wykonywaniu takich prac niezbędne są specjalne maski z filtrem FFP3, ochrona na oczy oraz kombinezony nakładane nie tylko na odzież, ale też na buty, dzięki czemu zapewniają skuteczną ochronę

    OdpowiedzUsuń
  22. dobra izolacja jest niczym, jeśli ciepło będzie uciekać inną drogą. warto zainwestować w dobrze izolujące drzwi dre, okna trzyszybowe, dobre uszczelki i tak dalej. mostki termiczne mogą pojawiać się nie tylko w dachu czy ścianach

    OdpowiedzUsuń
  23. Warto zwrócić uwagę na opinie o firmie. Ja np. sprawdzam opinie na wizytówce Google.

    OdpowiedzUsuń