wtorek, 22 marca 2011

Nie tylko domki drewniane

Nie tylko domki drewniane

Autorem artykułu jest Joy of ComunismDomki drewniane spotykamy na co dzień. Na działkach, na wakacjach, w reklamach. Warto wiedzieć, że to tylko mały fragment drewnianego świata. Jakich wielkich kuzynów mają domki drewniane, domki z bali czy domki letniskowe?

Kiedy Howard Hughes dostaje zlecenie na konstrukcję ogromnej łodzi latającej jest u szczytu powodzenia. Ponieważ w kraju prowadzącym kosztowną wojnę brakuje stali, proponuje konstrukcję, którą Amerykanie dobrze znają. Ich domki drewniane są niemal symbolem, i być może dlatego nikt nie ma problemu z akceptacją drewnianego szkieletu ogromnego samolotu.

Gigantyczna Gęś

Spruce Goose (Świerkowa Gęś) ma skrzydła o rozpiętości prawie 100 m, mierzy 66 m długości i ponad 9 m wysokości. Do dziś jest największym samolotem konstrukcji drewnianej, jaki kiedykolwiek powstał. Jest też płatowcem o największej rozpiętości skrzydeł w historii. Mimo ogromnych rozmiarów Świerkowa Gęś nigdy nie wchodzi do seryjnej produkcji. Wojna kończy się, zmieniają się potrzeby i priorytety. Historia tego samolotu przedstawiona jest w filmie Aviator.

Latający kuzyn to tylko przykład bogactwa rodziny, do której należą letniskowe domki drewniane. Oprócz ogromnego samolotu mogą też pochwalić się powinowactwem z wielkimi pomostami, z których najdłuższy w Europie znajduje się w Sopocie. Słynne molo składa się z dwóch części: spacerowej, długiej na 511 m oraz stojącego na lądzie pałacu o powierzchni 20 tys. m2.

Największe molo...

Historia mola sięga końca lat dwudziestych dziewiętnastego wieku. Wtedy to dr Jerzy Haffner sięga po pomysł wybudowania drewnianego pomostu. Czy inspiracją były kaszubskie domki drewniane? Trudno powiedzieć. Ważne, że pierwsze molo ma 41 m. Do końca XIX wieku rośnie do 150 m, a tuż przed wybuchem I Wojny Światowej do 315 m. Obecny kształt pomostu zostaje nadany w 1927 roku z okazji dwudziestopięciolecia miasta. Od tej pory praktycznie się nie zmienia.

Domki drewniane są także blisko - bo konstrukcyjnie - związane z inną historyczną budowlą. Chodzi o Radiostację w Gliwicach, zwaną Śląską Wieżą Eiffel'a. Ona z kolei uznawana jest za najwyższą drewnianą konstrukcję na świecie - ma 111 m wysokości. Pierwsza radiostacja w Gliwicach powstaje w 1925 roku by rozszerzyć zasięg wrocławskiej rozgłośni, Schesische Funkstunde na wschodnie tereny niemieckiego Śląska . W budynku znajduje się sala koncertowa, studia nagraniowe i redakcja. Pierwotna wieża ma 75 m wysokości.

... i największa konstrukcja

Wieża właściwa powstaje w latach 1934-35. W tym samym czasie budowanych jest kilka innych, podobnych obiektów, jednak żaden nie zachował się do dziś. Budulcem jest drzewo modrzewiowe, które jest odporne na szkodniki oraz warunki atmosferyczne. Belki łączone są śrubami mosiężnymi, nie ma tam ani jednego gwoździa z żelaza. Turystom i mieszkańcom regionu, ze względu na swój charakterystyczny kształt, kojarzy się jednoznacznie - z Paryską wieżą Eiffel'a. Historykom - z

Trzy przykłady pokazują, jak bardzo zróżnicowana jest rodzina, do której należą domki drewniane. Drewno jest bowiem budulcem wdzięcznym i plastycznym. Nie ma także takich wymagań jak stal czy beton. Być może także to jest powodem popularności, jaką cieszą się domki drewniane.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz