piątek, 10 lutego 2012

Organizacja budowy

Organizacja budowy.

Autorem artykułu jest Jan Nikodem



Poważne inwestycje finansowane są w znacznej części kredytem bankowym. Harmonogram budowy jest częścią większej całości – Biznes Planu, programu finansowania inwestycji. Wymusza to ścisłe przestrzeganie bardzo napiętego harmonogramu realizacji budowy i wiąże się z
wysokimi karami dla wykonawców w przypadku opóźnień. Zatem właściwe planowanie procesu budowy, organizacja placu budowy i współpracy podwykonawców jest bardzo ważnym elementem.

Przy dzisiejszym tempie realizacji inwestycji właściwe zorganizowanie zaplecza budowy jest warunkiem koniecznym prawidłowego przebiegu prac i dotrzymania terminów. W skład zaplecza budowy wchodzą pomieszczenia biurowe dla osób kierujących pracami, pomieszczenia socjalne, szatnie itp.. Zaplecze to buduje się z przenośnych kontenerów wyposażonych w niezbędny sprzęt. Wyspecjalizowane firmy dostarczają kontenery biurowe oraz socjalne na czas budowy na zasadzie dzierżawy. Kontenery te mogą być dostarczone z wyposażeniem lub bez niego.

Kontenery biurowe wyposażone są zazwyczaj w proste mebla o konstrukcji metalowej, szafy do przechowywania dokumentacji, stoły na urządzenia biurowe (fax, kopiarka), krzesła biurowe.

Kontenery socjalne wyposażone są w szafki bhp oraz ławki dla pracowników budowlanych. Ze względu na małą powierzchnię stosuje się szafy bhp, które zajmują jak najmniej miejsca. Najczęściej są to szafki z komorą o szerokości 25 lub 30cm. Stosowane są również szafy z komorą ubraniową w kształci litery L oraz szafy skrytkowe. Ze względu na „ciężkie warunki” oraz „specyficzną kulturę” pracowników budowlanych stosuje się jedynie szafki metalowe. Tylko metalowe szafy bhp mają szanse przetrwać kilka budów w stanie nadającym się do dalszego stosowania.

Pomieszczenia socjalne urządzone w kontenerach powinny umożliwiać odpoczynek pracownikom budowy, ogrzanie się zimą, zjedzenie ciepłego posiłku. Powinny, zatem posiadać niezbędne wyposażenie takie jak: krzesła, stoliki, kącik kuchenny do podgrzania posiłków oraz piec ogrzewający pomieszczenie zimą (najczęściej elektryczny).

---

Niniejsza publikacja może być kopiowana tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez autora. Zabronione są jakiekolwiek zmiany w zawartości publikacji bez pisemnej zgody autora. Zabrania się jej odsprzedaży. Jan Nikodem www.nikodem.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz