czwartek, 12 stycznia 2012

Ocena warunków pogłosowych - to proste

Ocena warunków pogłosowych - to proste

Autorem artykułu jest Jacek DanielewskiPomiar czasu pogłosu, którego konieczność przeprowadzenia nakładają na projektanta i wykonawcę znowelizowane Warunki techniczne, jest relatywnie tanią i szybką usługą.

W budownictwie są coraz powszechniej dostępne specjalistyczne usługi z zakresu Akustyki w Architekturze, w tym dotyczące przede wszystkim kontroli parametrów użytkowych obiektów. Warunki techniczne, obowiązujące od 7 lipca 2009 r. (Dz.U. nr 56 poz. 461, rok 2009), nakładają na projektanta i wykonawcę nowe wymaganie ochrony przed nadmiernym pogłosem. W wyniku wprowadzenia tego nowego wymagania istotne jest wykonanie pomiaru czasu pogłosu, określającego warunki pogłosowe, w przypadku pomieszczeń, w których przestrzeń architektoniczna wpływa na jakość odbioru dźwięku, szczególnie z dźwiękowych systemów bezpieczeństwa. To wymaganie prawne wymusza wykonanie pomiarów, jednak w akceptowalnej cenie mającej odniesienie do kosztów realizacji inwestycji.

Pomiar czasu pogłosu, wykonywany zgodnie z normą PN-EN-ISO 3382, jest usługą oferowaną w przystępnej cenie przez FABRYKĘ CISZY. Stosowanie procedury z tej normy pozwala na określenie jednego parametru. Jednak aparatura używana przez FABRYKĘ CISZY pozwala na określenie większej liczby parametrów akustycznych opisujących warunki pogłosowe w pomieszczeniu. Jest to przydatne zwłaszcza do oceny sal audytoryjnych, widowiskowych, teatralnych i operowych. Ponadto pomiar z wykorzystaniem metody MLS jest znacznie dokładniejszy od pomiaru wykonywanego z zastosowaniem źródła impulsowego, jakim jest wystrzał z pistoletu. FABRYKA CISZY określa nie tylko podstawowy parametr, jakim jest czas pogłosu T30, ale również wskaźnik czytelności mowy C50 i wskaźnik czytelności muzyki C80 oraz wskaźnik zrozumiałości STI. Zastosowana metoda pomiarowa pozwala na określenie czasu pogłosu i innych parametrów zarówno w małych pomieszczeniach o powierzchni 50 m2 jak sala lekcyjna, jak i w dużych halach sportowych na kilka tysięcy widzów.

Istotną cechą oferowanej przez FABRYKĘ CISZY usługi pomiaru czasu pogłosu jest relatywnie niska cena w stosunku do kosztów inwestycji, a w szczególności ceny wykonania adaptacji akustycznej pomieszczeń. Wiadomo, że koszty określenia parametrów użytkowych wyższe od kosztów materiałów budowlanych użytych do ich uzyskania są nie do przyjęcia przez wykonawcę. FABRYKA CISZY zoptymalizowała cenę usługi pomiarowej pod tym kątem i jej oferta jest bardziej konkurencyjna niż innych podmiotów. Ponadto zlecenie wykonania oceny warunków pogłosowych jest łatwe i szybkie. Usługa pomiarowa dla małych i dużych inwestycji jest realizowana w terminie od 3 do 7 dni, co jest szczególnie cenione przy odbiorach budynków.

---

mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski FABRYKA CISZY - Pomiary parametrów akustycznych


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza