czwartek, 12 stycznia 2012

Podział rusztowań ze względu na budowę konstrukcji

Podział rusztowań ze względu na budowę konstrukcji:

Autorem artykułu jest AlberynW praktyce istnieje wiele rodzajów rusztowań, jednak przyjęło się, że dzieli się je na cztery podstawowe grupy, zależne od różnych czynników, takich jak :

- budowa konstrukcji
- sposób użytkowania
- zastosowanie materiałów
- sposób przenoszenie obciążeń.
Poniżej zostaną opisane rusztowania sklasyfikowane pod względem budowy konstrukcji.

Rusztowania ramowe
Głównym elementem konstrukcji takiego rusztowania jest rama. Tego typu sprzęt jest najczęściej wykorzystywany w budownictwie, ze względu na jako wszechstronne zastosowanie. Charakteryzuje się dość niską ceną zakupu i prostym montażem. Stosuje się je głównie w obiektach o ścianach prostych, jednak po zamontowaniu dodatkowych elementów (np. rur) ich funkcjonalność siega również budowli kulistych.

Rusztowania modułowe
W tym przypadku podstawowymi elementami są stojaki wyposażone w złącza, umieszczone na rusztowaniu w tej samej odległości – co 0,5 metra. Rygle, które stanowią konstrukcję rusztowania pozwalają na budowę bardzo wymyślnych konstrukcji. Rusztowania modułowe stosuje się tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania rusztowania ramowego – głównie w przemyśle. Zdarza się, że są stosowane jako oddzielne konstrukcje - estrada, stojące reklama czy trybuna sportowa.
Rusztowania stojakowe
Potocznie nazywane jest rurowo –złączkowym, gdyż ich podstawowe elementy to złącza i rury. Rusztowania tego typu są niezwykle elastyczne, dzięki temu mogą być z nich tworzone nawet najbardziej wymyślne konstrukcje. Jego skomplikowany montaż wymaga bardzo dużych predyspozycji montażysty. Nie może dojść tu w żadnym wypadku do popełnienia jakiegokolwiek błędu, gdyż może on ponieść za sobą tragiczne skutki.
Rusztowania kozłowe
Mało popularne, głównie ze względu na jego wykorzystanie jedynie do niskich konstrukcji. Elementem podstawowym są drewniane lub stalowe stojaki, z których układa się pomosty robocze.
Rusztowania wspornikowe
Rusztowania tego rodzaju buduje się za pomocą rusztowania systemowego lub rurowo-złącznikowego. Jego cechą charakterystyczną jest ustawienie na specjalnych wspornikach, które przekazują obciążenie na obiekt.
Analizując rynek budowlany ostatnich lat można zauważyć, że najczęściej wykorzystywanym rusztowaniem jest rusztowanie systemowe ramowe i modułowe.

---

Koszulki Reklamowe - doskonała reklama twojej firmy
Social Media wszystko o mediach społecznościowych.
Namioty handlowe - wszystko czego potrzebujesz w handlu.
Przedłużanie rzęs - Profesjonalne produkty


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz