poniedziałek, 11 lutego 2013

Klimatyzacje - systemy

Klimatyzacje - systemy

Autorem artykułu jest Łukasz Stanios


Klimatyzacją możemy nazwać specyficzny proces wymiany powietrza w pomieszczeniu. Proces ten ma na celu utrzymanie odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza. Jest to gwarancja warunków komfortu w danym pomieszczeniu, a te z kolei przekładają się bezpośrednio na poprawne i wydajne funkcjonowanie człowieka... Klimatyzacją możemy nazwać specyficzny proces wymiany powietrza w pomieszczeniu. Proces ten ma na celu utrzymanie odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza. Jest to gwarancja warunków komfortu w danym pomieszczeniu, a te z kolei przekładają się bezpośrednio na poprawne i wydajne funkcjonowanie człowieka. Oprócz odczuć termicznych, równie istotnym elementem komfortu jest przebywanie w czystym powietrzu o odpowiedniej zawartości tlenu. Optymalne warunki są istotne nie tylko dla organizmu, ale także dla danych procesów przemysłowych np. w przemyśle elektronicznym (mikroklimat technologiczny). W związku z tym klimatyzacje wymusiły konieczność ich podziału i systematyzacji na:
klimatyzacje komfortu – dedykowane człowiekowi, zapewniają właściwe warunki dla człowieka,
klimatyzacje precyzyjne – dedykowane urządzeniom, zapewniające właściwe warunki dla pomiarów, urządzeń i procesów technologicznych.
Ten podział nie wyklucza oczywiście przypadków, w których należy zapewnić jednocześnie odpowiednie warunki dla człowieka i dla sprzętu.
Do utrzymania odpowiedniego mikroklimatu danego pomieszczenia mogą posłużyć specjalnie w tym celu skonstruowane systemy klimatyzacji. Te rozwiązania opierają się o działanie klimatyzatora, który jest urządzeniem utrzymującym stałą i określoną temperaturę w pomieszczeniu. Działa na zasadzie zbliżonej do funkcjonowania chłodziarki. Jedna z części klimatyzatora (zawierająca parownik) zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i schładzając je uprzednio, wypuszcza je do wnętrza. Druga część opierająca się o działanie sprężarki i skraplacza - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po podgrzaniu wypuścić to powietrze na zewnątrz.
Systemy klimatyzacji można dostosować do potrzeb, zarówno naszych, jak i tych wynikających z wielkości i rodzaju pomieszczenia. Klimatyzacje Radom do użytku domowego dzielą się na klimatyzacje Radom montowane na stałe (zwykle na ścianie lub w oknie) oraz klimatyzacje Radom przenośne. Biorąc pod uwagę sposób działania klimatyzacje Radom można podzielić na klasyczne i inwertorowe.
Klimatyzacje klasyczne włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość. Skutkiem takiego rozwiązania jest dość duże wahanie temperatury w pomieszczeniu i większe koszty eksploatacji. Klimatyzacje inwertorowe to wersja zdecydowanie bardziej energooszczędna. Płynnie dostosowują swoją wydajność i działanie do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają, dokładniej też utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.
Systemy klimatyzacji cechują się wszechstronnością. Mogą one służyć nie tylko do chłodzenia, ale także z powodzeniem spełniają funkcję ogrzewających pomp ciepła. Systemy klimatyzacji są w stanie zapewnić również właściwą wilgotność powietrza, a zastosowane w nich filtry usuwają zanieczyszczenia oraz zapachy z przetwarzanego powietrza.
Na prawidłowy mikroklimat pomieszczenia mają ogromny wpływ także wentylacje, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej cyrkulacji powietrza (zwykle pomiędzy pomieszczeniami i przestrzenią na zewnątrz). Poprzez dopływające z zewnątrz powietrze możliwa jest wymiana zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Wentylacje szczególne znaczenie mają w sytuacjach dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak: dym papierosowy, opary substancji chemicznych czy pyły.
Jako firma, dystrybuująca najwyższej klasy klimatyzacje Radom, systemy klimatyzacji oraz wentylacje w naszej bogatej ofercie posiadamy klimatyzacje kasetonowe, ścienne, podsufitowe, chillery oraz klimakonwektory najwyższej klasy marek (m. in. Saunier Duval). Nasze wentylacje spełniają standardy światowe i są nieocenione dla prawidłowej cyrkulacji powietrza w każdego rodzaju pomieszczeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z główną stroną naszej firmy, na której znajdziecie Państwo szczegóły oferty oraz wszelkie dane kontaktowe. --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz