wtorek, 31 maja 2016

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków


Autor: Greta Rozmysłowicz


Każda osoba, która decyduje na budowę własnego domu, ma obowiązek przyłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej. Jeśli położenie działki sprawia, że nie jest to możliwe, wówczas doskonałą alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem tego typu budowy – o tym w artykule.


Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Indywidualna oczyszczalnia ścieków jest zespołem urządzeń, które są odpowiedzialne za odprowadzanie oczyszczonych ścieków do gleby. Proces ten obywa się w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, ponieważ ścieki rozkładają się w sposób naturalny.

Czy na pewno warto?

Osoby, które nie mogą dołączyć do sieci wodno-kanalizacyjnej mają do wyboru dwa rozwiązania: wykorzystanie zbiornika bezodpływowego lub budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie związane są z budową indywidualnej oczyszczalni ścieków, warto rozważyć tą opcję.

To, co sprawia, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są chętniej wybierane, to przede wszystkim wygoda i niskie koszty eksploatacji. Dzięki temu, że takie oczyszczalnie są ekologiczne, ścieki rozkładają się naturalnie na związki mineralne nieszkodliwe dla środowiska. Oznacza to, że systematyczne wywożenie ścieków nie jest konieczne. Co więcej takie oczyszczalnie nie wymagają stosowania zabiegów konserwujących. Indywidualne oczyszczalnie ścieków, są ekologicznym a przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem zarówno dla indywidualnych ujęć wody, jak i dla środowiska, dlatego mając taką możliwość warto rozważyć ich budowę właśnie na swojej działce.

Jak zgłosić budowę oczyszczalni?

Decydując się na budowę indywidualnej oczyszczalni ścieków należy zgłosić ją w starostwie powiatowym w dziale architektury i budownictwa. Na specjalnym urzędowym formularzu musi zostać określony zakres i sposób wykonywania robót budowlanych, przewidywalna wydajność oczyszczalni i ilość ścieków wytwarzanych przez mieszkańców.

Oprócz samego formularza do zgłoszenia należy również dodać takie dokumenty, jak oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych. Konieczne jest również dołączenie rysunku, najlepiej wykonanego na mapie, który przedstawia usytuowanie domu i oczyszczalni ścieków z zaznaczonymi odległościami do innych obiektów znajdujących się w okolicach działki. Oczywiście, należy również dostarczyć różne pozwolenia, opinię geotechniczną czy tez opinię inspektora ochrony środowiska.

Budowa indywidualnej oczyszczalni ścieków nie jest jedynie kwestią zdobycia pozwolenia na budowę. Możliwość postawienia tego typu oczyszczalni reguluje kilka ustaw i rozporządzeń, dlatego też decydując się na zastosowanie tego typu rozwiązań najlepiej jest korzystać z firm, które posiadają niezbędne doświadczenie w tego typu budowach.


Artykuł powstał przy współpracy z http://www.bioires.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Fajnie jest jeśli możemy już na etapie budowy pomyśleć o ogrodzie i jego nawadnianiu. Dom to również piękne i wymagające rośliny.Myślę, że woda ma ogromne znaczenie w uprawie Roślin szczególnie kwasolubnych, służy im bowiem miękka woda deszczowa zbierana w zbiornikach utrzymujących optymalną temperaturę ( bardzo ciepła sprzyja rozwojowi chorób grzybowych-bardzo zimna w upalne lato niszczy system korzeniowy ). Dobrze jest mieć wkopany duży, stały zbiornik na wodę deszczową połączony z systemem kanalizacyjno-burzowym. Polecam gorąco zbiorniki produkowane przez Firmę ABC Szamba Betonowe szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://szamba-betonowe.org. Takie zbiorniki pozwalają na konkretne oszczędności w opłatach. W przypadku miejskich ogrodów zasilanych wodą z sieci podlewanie staje się luksusem, które szkodzi przede wszystkim zawartością nielubianego przez kwasolubne chloru. Zbiornik pozwala na: wielkie oszczędności w kosztach, spore zasoby wody, możliwość stałego nawadniania np. borówki amerykańskiej a przede wszystkim komfort posiadania soczystych, zielonych trawników- moje w ubiegłym roku umarły. ABC Szamba Betonowe to firma proekologiczna - wychodząca na przeciw oczekiwaniom klientów (usługa transportowa) służąca również fachowym doradztwem.
    Pozdrawiam
    Wiktor

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis, zwłaszcza, że traktuje o bardzo ważnej i moim zdaniem przydatnej rzeczy. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń