wtorek, 31 maja 2016

Jak wybrać dobrego architekta?

Jak wybrać dobrego architekta?


Autor: Krzysztof Kozera


W ostatnich latach większość nowo powstałych domów jednorodzinnych wybudowano w oparciu o projekty pochodzące z katalogów. Projekty te mogą podlegać bowiem niewielkim modyfikacjom, co sprawia, że większość z nas uznaje je za najlepszy i jednocześnie najtańszy wybór.


Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej tego typu projektom, okaże się, że znacznie lepszym wyborem są projekty indywidualne, sporządzone przez wynajęte biuro architektoniczne. Warto więc wiedzieć, czym kierować się jego wyborze.

To nie będzie dobry wybór

Większość osób poszukujących architekta skupia się jedynie na dwóch czynnikach - na tym, ile kosztuje jego praca oraz na tym, jaki jest termin oczekiwania na jej zakończenie. Warto jednak zaznaczyć, iż czynniki te nie powinny być dla nikogo najistotniejsze, gdyż znaczenie ważniejsze są zupełnie inne kwestie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy potrafimy znaleźć z danym architektem wspólny język i czy odpowiada nam jego styl projektowania.

Opowiedz o czym marzysz..

Udając się do biura architektonicznego, trzeba pamiętać, że dobry architekt potrafi rozmawiać. Zawsze chce on poznać swojego klienta, by wiedzieć, jakie są jego oczekiwania co do jego przyszłego domu i by umieć znaleźć dla niego najlepsze rozwiązanie. Jeśli więc widzimy, że już podczas pierwszej rozmowy specjalista próbuje nas odwieść od wszystkich naszych pomysłów i pragnień, nie podając nam żadnego konkretnego argumentu i nie oferując nam żadnej alternatywy, zrezygnujmy ze współpracy i znajdźmy dobrego architekta, z którym uda nam się znaleźć porozumienie.

Przejrzyj portfolio

Szukanie osoby, która zaprojektuje nam wymarzony dom jednorodzinny, powinno obejmować również zapoznanie się z portfolio danego projektanta. W portfolio tym będzie można zobaczyć, jaki styl projektowania ma dany specjalista i czy nam on odpowiada. Ponadto dowiemy się, czy architekt ma już na koncie realizacje np. domów energooszczędnych czy domów na wąskie działki, co z pewnością ułatwi nam podjęcie decyzji, gdy interesuje nas właśnie taki projekt.


Nie szukaj daleko

Wybrane przez nas biuro architektoniczne nie powinno być także położone zbyt daleko od miejsca naszego zamieszkania. Bardzo często okazuje się bowiem, że z biurem tym musimy kontaktować się wielokrotnie, modyfikując przygotowany projekt i zmieniając nasze początkowe założenia, gdy okaże się, że nie podoła im nasz zaplanowany budżet lub gdy efekt końcowy będzie odbiegał od naszych oczekiwań. Nie warto więc szukać dobrego architekta na drugim końcu Polski, gdyż może to przysporzyć nam wielu problemów.


Artykuł opracowany we współpracy z firmą Baar.pl - biuro architektoniczne w Katowicach.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

 1. Przede wszystkim trzeba się kierować zaufaniem, dobrze jest mieć jakiś przykładowy projekt fachowca, którego chcemy zatrudnić albo chociaż opinia jakiegoś zaufanego znajomego.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujące i przydatne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja akurat odniosę się do wystroju wnętrz. W tym celu generalnie warto zatrudnić kogoś ze zmysłem, kto jednocześnie wysłucha i dostosuje się do naszego gustu. Obecnie jednak kupowałem mieszkanie od mieszkania kraków ruczaj sprzedaż. Ten deweloper oferuje usługę "pod klucz". Z pomocą projektanta dobieramy wykończenie. Szczerze mówiąc, mimo początkowych obaw, byłem zaskoczony finalnym efektem.

  OdpowiedzUsuń