poniedziałek, 27 grudnia 2010

Charakter domu

Charakter domu


Autorem artykułu jest Mirosław Mazur
Większość z nas marzy o swoim własnym domu? Domu, w którym razem z rodziną będziemy szczęśliwi dając nam schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Marzenia o własnym domu zaczynają się już w dzieciństwie.

Marzenia o własnym domu zaczynają się już w dzieciństwie. Zapewne niektórzy z nas pamiętają zajęcia plastyczne, na których malowaliście swój dom. Tak jak go sobie wyobrażaliście i chcieliście, aby był. Oczywiście nie był to rysunek techniczny domu, lecz proste przedstawienie swojej dziecięcej wizji. Pamiętacie jeszcze, co na nim było? Obecnie dzieci na zajęciach plastycznych również malują czy też rysują swoją interpretację własnego domu. Co na nim możemy zobaczyć? Najczęściej jest to dom ze spadzistym dachem. Widać jest wejście do domu, okna, ale to, co najważniejsze koło domu dzieci malują swoją mamę, tatę i siebie. Rodzice są zawsze uśmiechnięci a nad nimi świeci słońce. Cóż za przyjemny widok. Widać jest, że marzenia o szczęśliwym domu mamy zapisane w swojej podświadomości. Cóż! W takim razie, co takiego się później dzieje, że obraz ten się rozmywa. Ulega zatarciu. Następne obrazy już nie są takie same. Na rysunku pojawia się samochód. Dom nabiera innych kształtów i to, co jest najgorsze w tym wszystkim brak jest roześmianej buzi rodziców, ponieważ skupiamy swoją uwagę na innych ważniejszych szczegółach. Tylko czy samochód przy domu jest ważniejszy od naszego szczęścia lub co gorsza zabawka dla dorosłych daje większe poczucie szczęścia niż wcześniejszy obraz szczęśliwej rodziny. Warto się nad tym zastanowić, gdy wybieramy projekt domu, który ma być schronieniem nie tylko dla nas, ale i rodziny, która w nim będzie mieszkała. Niestety bardzo często spotykam wybudowane domy, w których brak jest możliwości rozwoju dzieci, które w nim mieszkają. Olbrzymi salon razem z kuchnią zaaranżowany z rozmachem świadczy o zasobności finansowych właściciela, lecz pokój dziecięcy jest najmniejszy z nich wszystkich. Stoi w nim łóżko i biurko tak jak w pokoju małego mieszkania. Czyżby obecnie dorosłe dzieci zapominały o tym, że sami kiedyś im się marzyło rodzinne szczęśliwe gniazdko.


Będąc na etapie budowania własnego domu zastanówmy się przez chwilę jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia. Czy wnętrze domu będzie przytulne i wygodne? Czy każdy z domowników będzie posiadał swoją indywidualną przestrzeń, w której będzie się czół bezpiecznie? Najczęściej zaczynamy postrzegać przestrzeń domu w momencie stawiania pierwszych ścian. Patrząc na projekt trudno jest nam sobie wyobrazić jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia domu po zamknięciu ich ścianami. Dopiero postawione ściany ukazują nam wnętrze domu oraz jego układ w całej okazałości i niestety! Bardzo często jest tak, że zaczynamy wprowadzać zmiany w przestrzeni. Niestety! Są one związane również i z kosztami, ponieważ każda zmiana musi być skonsultowana z architektem, który naniesie poprawki na projekt. Czy można tego uniknąć? Oczywiście można zasięgnąć porady feng shui lub też osób, które na co dzień budują domy niemniej jednak musimy sami wiedzieć czy dom ma być tylko naszą wizytówką lub domem rodzinnym. Biorąc pod uwagę dom rodzinny musimy pamiętać o tym, że nasze dorastające dzieci będą potrzebowały później większej przestrzeni niż w dzieciństwie. Do dorastającej córki z pewnością będą przychodziły w odwiedziny koleżanki tak jak i do syna. Czy w małym pokoiku będzie im wygodnie? Chcąc, aby nasze pociechy chciały w tym domu przebywać musimy im zagwarantować odrobinę intymności, bo w innym przypadku będą więcej czasu spędzały poza domem.


Aranżacja domu nie jest taka prosta jak by się wydawało a wyobraźnia i intuicja odgrywa tutaj istotną rolę. Każdy dom posiada swoją duszę, lecz nie o nią przecież tutaj chodzi, lecz o atmosferę, jaka będzie w tym domu będzie panowała. Dom szczęśliwy jest pełen śmiechu, radości i uczucia, które emanuje w każdym miejscu. Atmosferę domu budujemy już od samego początku jego budowania. Późniejsze dodatki w formie odpowiedniej barwy ścian lub dodatków dekoracyjnych, obrazów ugruntowują podstawę a podstawą jest układ ścian. Przyjrzyjmy się rysunkowi technicznemu układu ścian własnego domu. Co widzimy? Widać jest kształt poszczególnych pomieszczeń, ale cały układ domu jest formą geometryczną, strukturą, która będzie kształtowała charakter domu. Domu i ciebie w szczególności, ponieważ to TY będziesz w nim mieszkał. Czasami zdarza się tak, że kupując dom lub mieszkanie po pewnym czasie odczuwamy pewien dyskomfort, który może być związany z problemami, które nawarstwiając się odciskają swoje piętno na naszej psychice. Cierpimy my sami, ale cierpi również na tym cała rodzina, ponieważ swoje problemy „przelewamy’ na swoich bliskich. Szukając pomocy zasięgamy czasami porady feng shui starając się w jakiś sposób rozwiązać swoje problemy. Tylko czy nasze problemy możemy definitywnie rozwiązać poprzez zmiany w przestrzeni, w której mieszkamy? Jak już wspomniałem wcześniej charakter domu i jego układ przestrzenny wpływa na nasze zachowanie a suma tych czynników ma wpływa na nasze życie. Czując się dobrze jesteśmy szczęśliwi podejmując inne decyzje niż gdybyśmy żyli w ciągłym napięciu. Po co w takim razie potrzebne nam są zmiany w przestrzeni, w której mieszkamy? Każde zmiany wywierają na nas pewien określony wpływ, dlatego dokonując zmian w przestrzeni wybieramy inną drogę. Decydujemy się na inne rozwiązania, ponieważ nie czekamy na to, że same się rozwiążą. Czy wówczas feng shui coś zmienia w naszym życiu? Oczywiście, że nie, ponieważ zmian dokonujemy sami ugruntowując je w podświadomości a zasady feng shui są tylko narzędziem takim jak wiele innych. Ci, którzy nie akceptują zmian i nie chcą dokonać wewnętrznej przemiany uważając, że i tak im nic nie pomoże, ale może spróbuję lepiej niech nie próbują, ponieważ nawet najlepsze narzędzie im nie pomoże, gdy nie będzie wewnętrznej akceptacji. Tutaj nie ma żadnego nacisku. Sam zmieniasz postępowanie wybierając inną niż do tej pory aktywność zmieniając w ten sposób życie. Nie ma tutaj nacisku czy przymusu i nikt za ciebie tego nie zrobi, gdy sam tego nie będziesz chciał.


Mirosław Mazur


---

Mirosław Mazur konsultant feng shui, radiesteta. Prowadzi serwis tematyczny poświęcony sztuce feng shui.Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz