sobota, 18 grudnia 2010

Instalacje centralnego ogrzewania z miedzi lub stali

Instalacje centralnego ogrzewania z miedzi lub stali


Autorem artykułu jest Wiola
Każdy kto budował dom wie, jak wiele możliwości istnieje, jeśli chodzi o wykonanie centralnego ogrzewania. Można wykorzystać modne obecnie tworzywa sztuczne, lub wykonać instalację ze standardowych materiałów - stali i miedzi. Dlaczego miedź i stal nadal są popularne? Czy to dobre rozwiązanie w nowoczesnych domach?

Stalowe instalacje centralnego ogrzewania cząsto kojarzą się ze starym, komunistycznym budownictwem. Okazuje sie jednak, że zalety stali również dzisiaj są dostrzegane i cenione. Stosuje się stal czarną (niezabezpieczonej przed korozją) lub ocynkowaną.


Instalacja wykonana ze stali jest odporna na wysokie temperatury, gazoszczelna oraz wytrzymałość mechaniczne. Ze względu na te ostatnie, często ten rodzaj instalacji stosuje się tam, gdzie instalacja jest bardzo narażona na uszkodzenia mechaniczne, np. w halach produkcyjnych. W tego rodzaju instalacji stosuje się rury o większym przekroju, dlatego w instalacji znajduje się większa ilość wody. Minusem jest więc fakt, że wolniej robi sie ciepło w pomieszczeniu. Poza tym rury stalowe szybciej korodują i łatwiej osiada na nich kamień wytrącony z wody. Po latach więc może się zmniejszyć przepustowość rur.


Zajmijmy się teraz instalacjami sanitarnymi wykonanymi z miedzi. Miedź jest bardzo trwałym materiałem. Przekrój rur może być o wiele mniejszy niż w wypadku rur stalowych, dzięki czumu szybko następuje rozprowadzenie ciepła w instalacji. Na wewnętrznych ściankach rur nie osiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Miedź jest odporna na zmiany temperatury i działanie promieni ultrafioletowych.Taka instalacja może działać nawet ponad 150 lat. Należy pamiętać, że przy montażu tego rodzaju instalacji centralnego ogrzewania współpracującej z grzejnikami aluminiowymi, konieczne jest napełnienie instalacji specjalnym płynem zapobiegajacym powstawaniu procesu elektrolizy.


Zanim więc zdecydujemy się na wykonanie instalacji centralneg oogrzewania trzeba dobrze przemyśleć, jaki materiał będzie nalbardziej odpowiedni.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz: