środa, 22 grudnia 2010

Jakie auto dla geodety?

Jakie auto dla geodety?


Autorem artykułu jest Artur Kosiński
Geodezja to w dużej mierze praca w terenie. Przez teren należy rozumieć zarówno zadbane ulice w mieście, wiejskie pola jak również wielki błotny plac budowy. Nasuwa się więc pytanie, jakie auto może być najodpowiedniejsze dla geodety.

Przy wyborze dobrego auta dla geodety należy wziąć pod uwagę parę czynników:


- przede wszystkim budżet jaki możemy przeznaczyć?


- gdzie wykonujemy większość zleceń? Czy najczęściej pracujemy w mieście lub pod miastem, czy może zajmujemy się głównie obsługą dużych inwestycji?


- z ilu osób najczęściej składa się zespół pomiarowy?


Jeśli nasza geodezja to głównie zlecenia w mieście lub na wsi prawdopodobnie wystarczy nam zwykłe auto osobowe. Im większy bagażnik tym więcej sprzętu wejdzie, dlatego wielu geodetów wybiera samochody typu kombi lub vany.


Natomiast gdy głównie pracujemy na przykład przy obsłudze dróg lepszym wyborem będzie na pewno auto terenowe. Wiąże się to z większymi wydatkami eksploatacyjnymi, ale zawsze mamy pewność, że wyjedziemy z każdego błota (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku).


Dysponując budżetem do 15 tys. złotych można już trochę terenówek wziąć pod uwagę – z mniejszych na przykład Suzuki Vitara lub Samuraj, z większych Mitsubishi Pajero, Nissan Patrol. Jeśli często jeździmy w 3 lub 4 osoby to nie ma sensu kupowanie małego Samuraja, w którym bagażnik może pomieścić jedynie torby z zakupami. Sprzęt geodezyjny przecież też zajmuje trochę miejsca.


Dobrym kompromisem między terenówką i osobówką są samochody osobowe z napędem na 4 koła – na przykład VW Passat 4-Motion lub Audi z Quattro. Komfort podróżowania o wiele większy niż wielkim czołgiem, mniejsze spalanie, ale często większa cena zakupu.


Życzę wszystkim geodetom dokonania dobrego wyboru i szerokiej drogi :-)


---

GEODETA OLSZTYN
Artur KosińskiArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza