niedziela, 13 lutego 2011

Dom rodzinny

Dom rodzinny

Autorem artykułu jest DagmaraObecnie mamy do dyspozycji dużo gotowych projektów domów małych i dużych. Szybko podejmujemy decyzję zaczynając inwestycję, która z czasem może się okazać drogą przez mękę. Zastanówmy się dokładnie, jaki dom chcemy posiadać.

Bardzo często decyzja kupna gotowego projektu jest podyktowana pośpiechem, brakiem czasu, dlatego późniejsze zmiany w trakcie budowy pochłaniając więcej czasu i pieniędzy niż byśmy przypuszczali. Powinniśmy zastanowić się przez chwilę lub zasięgnąć odpowiedniej porady, ponieważ dom budujemy na lata, dlatego jego część użytkowa powinna być dokładnie przemyślana. Najważniejsza dla każdego użytkownika domu powinna być jego wygoda. Gdzie i w którym miejscu domu będą znajdowały się pomieszczenia, które posiadają swoją odmienną funkcję? Czy aranżacja domu jest przystosowana do warunków rodziny, która w każdej chwili może się powiększyć? Oczywiście w momencie wybierania stosownego projektu mamy mgliste pojęcie o tym jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Każdy z nas wkraczając w dorosłe życie planuje założenie rodziny trzy lub cztero osobowej, lecz nikt nie może przewidzieć jak długo syn lub córka będzie mieszkała razem z rodzicami. Problem narasta wówczas, gdy jedno z nich chce założyć własną rodzinę, lecz z braku możliwości oddzielnego mieszkania pozostanie w domu. Tutaj ukazuje się już pierwszy problem, ponieważ pojawienie się nowego członka rodziny powoduje sytuację, że wspomniana wcześniej funkcjonalność domu pryska jak bańka mydlana. Bardzo często dom w którym miały mieszkać cztery osoby musi zostać przebudowany co niesie za sobą spore koszty. Mając jednak taki scenariusz życia na uwadze możemy dokonać właściwego wyboru projektu, który by zakładał rozbudowę domu. Pozwoli to w przyszłości na dobudowę i powiększenie domu w zależności od okoliczności w jakich się znajdziemy. Wybierając projekt domu powinniśmy również uwzględnić najkorzystniejsze rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń uwzględniając ich charakter. Dajmy na to sypialnia w domu, której okna będą wychodziły na warsztat sąsiada lub ruchliwą ulicę okaże się męczarnią w okresie letnim. Hałas, który będzie się wdzierał do wnętrza sypialni po otwarciu okna będzie nie do zniesienia a o wdzierających się wyziewach spalin nie wspomnę. Dom to nie mieszkanie przy wyborze, którego ograniczeni jesteśmy do wyboru powierzchni lub lokalizacji osiedla. Dom budujemy raz na całe życie, dlatego zastanówmy się na chwilę, jaki powinien być. Tak samo kuchnia umieszczona od strony południowej lub zachodniej domu będzie męczarnią dla osoby, która przyrządza posiłek, ponieważ jak wiemy są to najgorętsze miejsca domu. Aranżacja domu który znajduje się w mieście warszawa powinna być przemyślana, ponieważ wnętrza otwarte łatwiej jest w późniejszym okresie zamieszkania przebudować niż w przypadku pomieszczenia zamkniętego.

Przeglądając projekty domów powinniśmy również pamiętać o naszym własnym trybie życia i wykonywanej pracy. Najczęściej projekt domu jest wybierany na podstawie wizualnego odbioru jego architektury, dlatego w trakcie budowy dokonywane są liczne przebudowy i poprawki do projektu. Są to dodatkowe koszta, których wcześniej nie uwzględniliśmy a można było ich uniknąć gdybyśmy wspólnie z rodziną zastanowili się nad jego funkcjonalnością. To, dlatego jest sporo domów, których budowa utknęła na etapie stanu „surowego” Przed zakupem gotowego projektu powinniśmy również sprawdzić czy będzie możliwość naniesienia poprawek do projektu a także, jaki będzie ich koszt.

Janiszewska Dagmara

---

Aranżacja wnętrz z uwzględnieniem upodobań i wygody użytkowników.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz