środa, 9 lutego 2011

Wózki widlowe. Właściwy wybór.

Wózki widlowe. Właściwy wybór.

Autorem artykułu jest Olga Woronkowa



Istnieje do 60 technicznych parametrów wózków widłowych. Wybór przede wszystkim zależy od tego, do czego wózek będzie służył.

Przy wyborze tego rodzaju techniki należy brać pod uwagę następujące elementy:

Wózki widlowe. Właściwy wybór.
Warunki eksploatacji. Należy zastanowić się, czy będzie wózek pracował na zewnątrz czy w pomieszczeniu, w jaką porę roku, w jakich warunkach drogowych. Od tych czynników będzie zależał typ silnika, wmontowanego do pojazdu. Wiadomo, że jest to najważniejsza część machizmu, którego charakteryzuje ciąg ważnych parametrów. Najważniejszymi są stopień szumów, ekonomiczność, ekologiczność, objętość silnika, nominalna moc i nominalny moment obrotowy.
Trasa przewozu. Uwzględniamy długość trasy, czy są ostre podjazdy, skręty, rampy, szerokość przejścia, rozmiar półek, przedmioty w przejściu (lampy, konstrukcje) i inne. Analiza trasy w połączeniu z warunkami wykonywanej pracy podpowie, czy są potrzebne inne opcje, zazwyczaj dodatkowo opłacane.
Wysokość podnoszenia ładunku. Jest to podstawowa charakterystyka podczas wyboru podnośnika.
Powierzchnia podłogi. Jeżeli podłoga jest w erozjach, nierównościach, progach najlepiej jest stosować technikę na oponach pneumatycznych - lepiej znoszą uderzenia, a do tego są dość tanie. Jeżeli wózki widłowe mają pracować w warunkach, kiedy na podłodze mogą zostać wióry metalowe, resztki metalu, druty, gwoździ, bite szkło lepiej jest zaopatrzyć się w opony elastyczne. Takie opony nie są napełnione powietrzem, a w całości wykonane z elastycznego materiału, który jest twardy, chociaż chroni przed wibracją.
Intensywność prac. Wózki można stosować w jedną, dwie albo trzy zmiany. Podczas prac intensywnych należy zwrócić uwagę na takie charakterystyki wózka, jak manewrowość (minimalny promień obrotu, gabaryty przemieszczenia (z ładunkiem i bez), szybkość podnoszenia-opuszczenia ładunku, średnia wydajność za zmianę.
Również trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo, wygodność, cenę i producenta.

---

Olga Woronkowa


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Do obsługi wózka widłowego może być dopuszczony pracownik, który ukończył 18 lat i uzyskał uprawnienia operatora lub imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne tylko na terenie jego zakładu. http://www.xn--wzkiwidowe-gbb86g.com/

    OdpowiedzUsuń