czwartek, 12 stycznia 2012

Inteligentny dom - nowe trendy w budownictwie jednorodzinnym

Inteligentny dom - nowe trendy w budownictwie jednorodzinnym

Autorem artykułu jest Marcin OsińskiBudownictwo jednorodzinne idzie z duchem czasu. Coraz częściej inwestor niezależnie czy jest nim statystyczny Kowalski czy też duzy developer, stara się przygotować budynek tak aby zapewnić wszystkie najnowocześniejsze media. Jak powinna wyglądac instalacja w takim budynku? Po krótce postaramy się to przedstawić.

Klasyczny nowo wybudowany dom zawierał w sobie przeważnie jedynie niezbędne do zamieszkania instalacje. Prąd, woda, centralne ogrzewanie, kanalizacja - to wszystko co statystyczny Kowalski posiadał w swoich ścianach. Telefon często doprowadzony jedynie do krawędzi budynku dalej poprowadzony pod dywanem, telewizja podłączona poprzez kabel antenowy puszczony za oknem lub w kanale wentylacyjnym.

Aktualne trendy spowodowały barzo dużą zmianę na tej płaszczyźnie. Coraz większa liczba inwestorów świadomie decyduje się na wykonanie w budynku kompletnej instalacji medialnej zapewniającej telefon, internet oraz telewizję w sposób zintegrowany. Nierzadko do kompletu dochodzi jeszcze instalacja alarmowa zintegrowana z centrum powiadamiania agencji ochrony. Zadaniezbudowania takiej instalacji najlepiej powierzyć fachowcom, ale warto wiedzieć jakie kluczowe elementy powinny się w związku z tym pojawić w nowo budowanym domu.

Sercem zespolonej instalacji powinna być szafa rack 19" do której zbiegać sie będą wszystkie trakty kablowe. Mebel taki najlepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym, jednak warto zwrócić uwagę na odpowiednie warunki. Szafa nie powinna stać w miejscu o dużej wilgotności, zapyleniu czy tez w pomieszczeniu o słabej wentylacji. Zależnie od urządzeń jakie zamierzamy tam zamontowac należy wziąśc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki.
Tak więc do szafy trafia wszystkie przewody rozprowadzone w ścianach budynku, niezależnie od tego czy będa to kable antenowe, przewody telefoniczne czy też przewody teleinformatyczne, tzw. skrętka.

W szafie instalacyjnej powiny znaleźć się stosowne akcesoria pozwalające w łatwy sposób zarządzać sprowadzonymi tam mediami. Jeśli chcemy rozprowadzić po domu sygnał telewizyjny (obojętnie czy z anteny naziemnej czy też z anteny satelitarnej) powinniśmy zadbac aby znalazł się w szafie panel 19" wtyk F Jest to urządzenie pozwalające na podłączenie na stałe przewodów pochodzacych np. z anteny a potem dowolne ich przełączanie na przewody prowadzące do odbiorników. Jeśli korzystamy z telewizji satelitarnej pomiędzy panelem a odbiornikami warto zatroszczyć się o multiswitcha lub innego rodzaju splittery sygnału.

Do rozszycia przewodów telefonicznych oraz skrętki stosujemy panel 19" RJ-45 Pozwoli on na uporządkowanie w szafie plątaniny kabli i bezproblemowe doprowadzenie potrzebnych sygnałów do wszystkich odbiorników.
Instalacja alarmowa zapewne trafi do centralki przygotowanej przez firmę ochroniarską, centralka może być albo bezpośrednio montowana w stojaku szafy albo instalowana na dodatkowej przykręcanej półce.

Na samym końcu warto dokładnie opisać wszystkie gniazda i połączenia, potem możemy już uznac nasza instalację za nowocześnei i poprawnie zorganizowaną.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2 komentarze:

  1. Inteligentne domy faktycznie są coraz częstszym rozwiązaniem w budownictwie. Interesujący artykuł, w szczególności dla osób, które mają zamiar zainwestwać w takie szafy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też stawiam właśnie swój własny dom energooszczędny. Jestem na etapie kopania fundamentów, bo koparka na której pracowałem się popsuła, a powodem była chłodnica do koparki. Już zamówiłem ze sklepu internetowego części i teraz czekam na dostawę

    OdpowiedzUsuń