poniedziałek, 9 grudnia 2013

Budowa domów pod klucz

Budowa domów pod klucz


Autor: Sebastian Miśniakiewicz


Wiele osób jest zainteresowanych posiadaniem własnego domu. jednak jak słyszą od znajomych, którzy budowali dom systemem gospodarczym, przez co musieli przechodzić, często rezygnują z marzeń. A to błąd - wystarczy powierzyć budowę domu firmie - najlepiej w ten sposób, aby na budowie pojawić się ... aby odebrać klucze.


Takie rozwiązanie jest znane pod pojęciembudowa domów pod klucz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą ilością wolnego czasu, z racji pełnionych obowiązków służbowych - a z drugiej strony stać ich na zapłacenie za te czynności firmom specjalizującym się w tego typu usługach. Osoby wybierają takie rozwiązanie, gdy nie są w stanie być na budowie czasem i kilka godzin dziennie, aby podejmować decyzje, związane z budową, wykańczaniem, dobieraniem np. rodzaju styropianu, sposobu położenia kabli elektrycznych itp.
Budowa domu pod klucz polega na tym, że umawiamy się, że firma budowlana zajmie się budową naszego domu, według oczywiście przedłożonego przez nas projektu i w oparciu o wskazówki z naszej strony, od poziomu fundamentów, po przez stan surowy otwarty, zamknięty, instalacje wewnętrzne, tynki, wylewki ... kończąc na pracach związanych z malowaniem, kładzeniem płytek itp. Inaczej mówiąc umawiamy się, że firma, którą wynajmujemy, postawi nam dom w stanie nadającym się do wprowadzenia - z kompletnymi instalacjami, z pomalowanymi pomieszczeniami, z płytkami w łazience i parkietami na podłogach itp.
Owszem, koszty związane z budową domu pod klucz są wyższe z reguły o 20-30% niż w przypadku budynku budowanego samodzielnie. Jednak już wiele tysięcy lat temu ludzie zauważyli, że zdecydowanie bardziej opłaca się wyspecjalizować w jednej dziedzinie i czerpać z tego tytułu profity, płacąc za inne usługi środkami uzyskiwanymi ze sprzedaży wytworzonych przez siebie dóbr czy usług - niż tracić ten czas na "uczenie się" nowych umiejętności. Można nauczyć się kładzenia płytek czy świadczenia usług budowlanych - jednak bardzo często zajmie to tyle czasu, że okaże się, że "gra była niewarta świeczki".
Poza tym - budowa domu to bardziej skomplikowana czynność niż np. malowanie pokoju pędzlem...
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz