poniedziałek, 9 grudnia 2013

Profesjonalne projektowanie nagrobków w Auto CAD

Profesjonalne projektowanie nagrobków w Auto CAD


Autor: Sławek Burza


W dzisiejszych czasach nawet do projektowania nagrobków używa się wyspecjalizowanych programów Cadowych aby stworzyć wizualizację zamawianego przez klienta nagrobka.


Procedurę zakupu nagrobka należałoby zacząć od tego, iż klient powinien dopilnować, aby grobowiec był jak najmniej długi ( max 250 - jak się da to 230 cm) i szeroki ( max 240 - jak się da to nawet tylko 180 cm). Ważne jest też, aby był mniej więcej równy z gruntem ziemi. Żeby nie wychodził ponad ziemię więcej niż 10 cm.Wszystko to pozwoli potem zaoszczędzić klientom niemałe kwoty, nie będą musieli robić ogromnego grobowca z dużej ilości materiału. Dla oszczędzenia budżetu należy robić groby pojedyncze głębinowe, gdzie można pochować 4 osoby. W takim grobowcu można pochować całe pokolenia rodziny w szczególności, gdy pochówki będą urnowe. Jeżeli zabraknie miejsca na tablicy wystarczy dorabiać tak zwane „poduszki” elementy granitowe 40x30 cm, na których dopisuje się kolejne osoby i taką „poduszkę” można wtedy umieścić gdzieś na nagrobku. Uważamy, że nie należy montować na stałe takiego elementu. Nikt takiej „poduszki” nie ukradnie gdyż z punktu widzenia ewentualnego złodzieja jest bezwartościowa. A dzięki temu, że element nie będzie na stałe przymocowany do nagrobka o wiele łatwiej będzie się sprzątało nagrobek.
Wymiar 120x250 cm – jest odpowiednim wymiarem – zawsze można zrobić dokładny projekt nagrobka W Auto CAD. Wracając do podwójnego nagrobka jest to z reguły grób wielkości 250x230 cm - koszt zależy głównie od użytego materiału. Lepsze materiały jak skandynawskie granity bez żadnych problemów przetrwają i 100 lat natomiast tańsze zawsze mają jakieś wady. Niektóre płowieją, inne pękają, jeszcze inne od razu są popękane i zaszpachlowane. My używamy zazwyczaj albo szwedzkiego granitu Czarny Szwed ( najdroższy granit na rynku) albo kilku innych granitów brązowych, czerwonych itd...
Gwarancja na skandynawskie granity 25 lat.
Ceny tych tańszych nagrobków w wymiarze 250x230 cm to około 8-9 tys.
Ceny skandynawskich to około 18 tys. Szwed Absolute Black to około 23 tys. - może mniej może więcej trzeba policzyć dokładnie znając dokładne wymiary grobowca. Warto też pomyśleć o dodatkach do nagrobków Nagrobek możemy wykonać z każdego materiału ( używanego do nagrobków granitu.)Cena zależy od użytego materiału i wielkości nagrobka.
Czy jest to grób murowany ( piwnica) czy grób ziemny? W przypadku murowanego grobowca należy nagrobek dopasować wymiarami do murowanego grobowca. W przypadku grobu ziemnego, wymiar nagrobka zależy od klienta preferencji. Może on na cmentarzu rozejrzeć się za podwójnym nagrobkiem i znaleźć taki, który odpowiada mu wymiarami. Chodzi o to, aby nagrobek według Pana nie był za mały. Ale wiadomo, że czym większy nagrobek tym droższy, więc należy szukać wymiaru akceptowalnego. Standardowy wymiar to 230x170 cm lub w niektórych regionach kraju 200x170 cm.Do wyceny niezbędny jest wymiar oraz kolor granitu. Granit ogólnie mówiąc, czym ciemniejszy tym droższy. Projektowanie nagrobków - najczęściej zaraz w pierwszej rozmowie załączamy wstępny projekt nagrobka.Czekamy wtedy, na maila od klienta, aby ten nas pokierował, co mamy zmienić.Jeżeli chce, aby grobowiec się otwierał do kolejnych pochówków to należy zrobić nagrobek w tradycyjny sposób z użyciem GRADUSA czyli elementu na, którym stoi cała "kapliczka" Wtedy możemy zdjąć nakrywę do pochówku bez rozbiórki nagrobka i bez demontażu całej "kapliczki" – ewentualnie tablicy nagrobnej. Dzięki projektowi trójwymiarowemu klient dokładnie wie jak będzie wyglądał zamawiany przez niego nagrobek.

Projektowanie nagrobków w Auto CAD oraz realizacja zamówienia - teren całego kraju. Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz