poniedziałek, 7 września 2015

Instalacje sanitarne w budownictwie mieszkalnym

Instalacje sanitarne w budownictwie mieszkalnym


Autor: Maciej Kaczor


W dzisiejszym świecie każdy powstający budynek musi mieć odpowiednio zaprojektowaną instalację sanitarną. Działalnością tą zajmują się właściwie przygotowani specjaliści, którzy starają się swoje plany dostosować do obowiązujących wymogów oraz oczekiwań osób, które będą użytkować określony budynek.


Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia estetyki oraz wygody użytkowania.

W przypadku mieszkalnictwa sytuacja wydaje się być wyjątkowa. Oprócz wcześniej wspomnianych aspektów, dochodzą tutaj także sprawy związane z bardzo indywidualnymi upodobaniami mieszkańców. Inne zasady będą dotyczyły instalacji sanitarnych związanych z zewnętrzną stroną budynku, inne też będą pomysły w zakresie estetycznych rozwiązań. Obecnie na rynku znajduje się kilka możliwości wyboru.

Do najpopularniejszych rozwiązań należy instalowanie kratek ściekowych. Na zewnątrz budynków służą one przede wszystkim do odprowadzania zbierającej się wody opadowej. W tej sytuacji instalowane są głównie przy drzwiach wejściowych do budynków. Wpusty podłogowe świetnie sprawdzają się także przy zbieraniu wody spływającej z dachów oraz często są montowane przy kranach służących do podlewania na przykład ogródków znajdujących się wokół domu. Ich odpowiednie zainstalowanie znacznie ułatwia korzystanie z zewnętrznych zaworów wody.

Kratki ściekowe wewnątrz budynków zazwyczaj zakładane są w łazienkach, piwnicach i suterynach. Mają za zadanie odprowadzić wodę gromadzącą się w pomieszczeniach. Coraz częściej instalowane są zamiast kabin prysznicowych. Stosowanie wpustów związane jest z instalowaniem odwodnień liniowych. Sposób ten obecnie zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób, które nie chcą instalować brodzika, wybiera właśnie tę opcję. Jej dużą zaletą jest estetyka, gdyż doskonale integruje się z posadzką. Kolejnym atutem jest duża przepustowość wody – nawet 1,2 litra na sekundę. Pełna wydajność jednak zależy od doboru odpowiedniego syfonu. Ich niezaprzeczalną zaletą jest także wygoda dla osób starszych, dla których wszelkie progi mogą stanowić problem. Zainstalowanie takiego wypustu sprawia, że przejście między prysznicem a resztą łazienki jest całkowicie płynne. Do wad takiego rozwiązania należy fakt, że w często w starszym budownictwie nie jest możliwe zainstalowanie takiego odwodnienia. Należy dobrze się zastanowić i wybrać opcję, która najlepiej będzie odpowiadała naszym potrzebom i oczekiwaniom.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz