niedziela, 6 września 2015

Na co zwrócić uwagę zamawiając budowę placu zabaw?

Na co zwrócić uwagę zamawiając budowę placu zabaw?


Autor: Tomasz S.


Place zabaw są przeznaczone dla dzieci, dlatego ważne jest by były to miejsca bezpieczne oraz wykonane w odpowiedniej jakości. Zamawiając wykonanie placu zabaw należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii by mieć pewność że nabywa się produkt odpowiedni.


plac zabawBudowę placu zabaw oferuję wiele firm, które oferują różnorodne urządzenia zabawowe przeznaczone dla różnych grup wiekowych dzieci. Pierwszą kwestią jest właśnie zastanowienie się dla jakiej grupy wiekowej ma służyć plac zabaw. Jeśli plac ma powstać na przedszkolu czy w szkole to łatwo określić grupę wiekową użytkowników. Jeśli jest to miejsce publiczne np. na osiedlu to już sprawa nie jest tak prosta. O Ile w przypadku przedszkoli grupa wiekowa jest zawsze określona tak w przypadku osiedli trzeba przeprowadzić coś w rodzaju analizy wieku potencjalnych użytkowników. W takim przypadku lepiej wybrać urządzenia bardziej uniwersalne, na których mogą się bawić dzieci w różnym przedziale wiekowym albo zamiast jednego dużego urządzenia przeznaczonego dla jednej określonej grupy wiekowej wybrać mniejsze elementy zabawowe przeznaczone dla różnych wiekowo dzieci. Jest to dość istotna kwestia, gdyż pozwala na dobór odpowiednich urządzeń, przykładowo piaskownica stanowi odpowiedni element na plac zabaw w przedszkolu, natomiast niespecjalnie już nadaje się na szkołę podstawową. Odwrotna sytuacja jest z urządzeniami sportowo-sprawnościowymi.

Ważną kwestią jest również wybór nad rodzajem materiału z jakiego ma być wykonany plac zabaw. Do wyboru są urządzenia zabawowe metalowe i drewniane. Place zabaw drewniane są tańsze, lepiej komponują się w miejscach otoczonych zielenią jak np. parki. Place zabaw metalowe są natomiast bardziej odporne na wandalizm, przez co lepiej sprawdzą się na osiedlach. Przy wyborze urządzeń drewnianych warto zwrócić uwagę, czy producent wykonuje je z drewna impregnowanego. Impregnacja sprawia, ze drewno jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne a jego żywotność jest znacznie przedłużona.

Bardzo ważne jest czy plac zabaw jest wykonywany zgodnie z normą PN-EN 1176 – 2009. Wykonanie urządzeń zabawowych zgodnie z tą normą daje gwarancje, że plac zabaw jest wykonany z materiałów odpowiedniej jakości oraz że spełnia wymogi bezpieczeństwa. Niestety zdarza się, że producent placu zabaw zapewnia zgodność z tą normą ale odnoszącą się do innego rocznika np. PN-EN 1176 – 2005, czyli zapewnia zgodność z normą już nie obowiązującą. Może również posiadać aktualne certyfikaty zaświadczające o zgodności lecz mimo, ze ważność certyfikatów jest aktualna to norma, do której się odnoszą już nie.

Kolejną ważną kwestią jest czy producent zapewnia dostępność do dokumentacji urządzeń zabawowych. Dostępność do specyfikacji technicznej oraz instrukcji producent powinien zapewnić przed montażem placu zabaw. Warto dokładnie przejrzeć te dokumenty, gdyż jest w nich określone wiele przydatnych informacji dotyczących samych produktów jak i strefy minimalnej, jaką zajmuje element zabawowy. Zamawiając budowę placu zabaw kupujemy określony towar dlatego plac zabaw jak każdy inny towar powinien być odpowiednio oznakowany oraz opatrzony w odpowiednią dokumentację.


ATUT - place zabaw z drewna

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz