poniedziałek, 7 września 2015

Kratki ściekowe w przemyśle XXI wieku

Kratki ściekowe w przemyśle XXI wieku


Autor: Maciej Kaczor


Artykuł wprowadza czytelnika w historie kratek ściekowych oraz wyjaśnia powody ich powstania poczynając od starożytności a kończąc na XXI wieku. Odsłania również ich dzisiejsze zastosowanie oraz miejsca w których się je stosuje.


Woda stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Człowiek nie mógłby bez niej funkcjonować. Są jednak dziedziny życia, w której trzeba poradzić sobie z jej nadmiarem i efektami ubocznymi powstającymi przy jej różnorodnym wykorzystywaniu. Człowiek, odkąd rozpoczął swoją aktywność przemysłową i rolniczą, musiał borykać się z problemami związanymi z odprowadzaniem wody. Nie bez przyczyny za jeden z największym wynalazków świata starożytnego uznaje się powstałe wtedy systemy melioracyjne, które po dzień dzisiejszy zachwycają swą pomysłowością. W tym czasie też udoskonalono system urządzeń kanalizacyjnych, za pomocą którego odprowadzano ścieki i nieczystości poza obręb miast. Niestety w późniejszym okresie ludzkość miała problemy z usuwaniem zanieczyszczeń, co prowadziło do licznych chorób i epidemii. Współczesność przyniosła dopiero odpowiednie i praktyczne rozwiązania.

Kratki ściekowe

XXI wiek związany jest z gwałtownym rozwojem techniki i komputeryzacji zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Rozwój ten związany jest także z nowymi metodami, stosowanymi w kanalizacji. Współczesne kratki ściekowe wydają się być doskonałym rozwiązaniem, który zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie różnych gałęzi przemysłu. Przeciętny człowiek jednak nie zdaje sobie sprawy jak dużą rolę odgrywają w funkcjonowaniu tej części gospodarki. Każda mleczarnia czy zakład farmaceutyczny musi korzystać z kratek ściekowych po to, by móc normalnie prowadzić swoją działalność. Wpusty podłogowe bo tak inaczej nazywane są owe kratki ściekowe służą bowiem do odprowadzania wody, ścieków oraz substancji technologicznych z powierzchni posadzek do systemu kanalizacji, czyli prawie każdy zakład przemysłowy musi z nich korzystać. Kratki ściekowe stosowane są także w zakładach chemicznych, kuchniach i szpitalach, zakładach spożywczych, magazynach, w zapleczach sanitarnych i gastronomicznych oraz toaletach, prysznicach i szatniach. Niezwykle ważny jest więc odpowiedni wybór kratek ściekowych oraz zwrócenie uwagi na ich jakość. Należy się zastanowić, z jakiego tworzywa powinny być wykonane oraz jaki rodzaj wybrać. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy główne parametry: ilość ścieków, ilość części stałych w ściekach oraz siłę nacisku. W przemyśle niezwykle ważny jest także kształt kratek, które muszą sprawnie odprowadzać wszelkie nieczystości i zapobiegać ich zatrzymywaniu się. Przemyślany zakup gwarantuje usprawnienie funkcjonowania całego zakładu przemysłowego. W świecie cywilizacji za każdą przemysłową działalnością człowieka idzie konieczność instalacji kratek ściekowych.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz