poniedziałek, 7 września 2015

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Zakup mieszkania z rynku wtórnego


Autor: Sławek N.


Jak kupić mieszkanie?
Przeraża cię perspektywa zakupu mieszkania i wszelkie formalności, których należy dopełnić? To nie jest takie trudne, jak się pozornie wydaje. Najważniejsze to dopełnienie wszelkich formalności w odpowiedniej kolejności.


Po pierwsze: ZNALEZIENIE ODPOWIEDNIEGO MIESZKANIA

Możesz szukać sam wśród ofert dostępnych na portalach internetowych lub w prasie, jednak ja polecam inny sposób. Obecnie niestety zdecydowana większość sprzedających dokonuje transakcji poprzez agencje nieruchomości, dlatego samodzielne szukanie mieszkania raczej nie przynosi efektów i niestety nie wiąże się z ograniczeniem kosztów. Musimy przygotować się na to, że sprzedaż zostanie dokonana przy udziale agenta nieruchomości, co wiąże się z prowizją dla biura pośrednictwa. Według mnie najkorzystniejsze jest podpisanie umowy z jedną agencją, która będzie odpowiedzialna za prezentacje wszystkich ofert. Pozostałe mają obowiązek udostępnienia mieszkań także innym pośrednikom, dlatego możemy wybrać jedną agencję. Prowizję płacimy oczywiście tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na jakąś ofertę. Możemy wtedy też liczyć na pomoc w podpisaniu umowy przedwstępnej, która jest niezbędna dla banku.

Po drugie: WYBÓR BANKU

Gdy znajdziemy idealne mieszkanie, konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej, która będzie podstawą dla banku do kalkulacji kredytu. Przy wyborze odpowiedniej oferty kredytu także warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firmy doradcze nie pobierają od nas opłat za usługi doradcze, koszt ten jest przeniesiony na bank, z którego usług skorzystamy. Innymi słowy, firmy pośredniczące osiągają zysk od banku, którego produkt uda im się sprzedać. Agent przedstawi nam kilka najkorzystniejszych ofert kredytowych z uwagi na cel zakupu, dostępne środki i koszty kredytu. Otrzymujemy pełną informację o wielu produktach, jednak mamy pełny wpływ na wybór oferty. Firma może tez w naszym imieniu złożyć potrzebne dokumenty i zbadać naszą zdolność kredytową. Gdy zdecydujemy, która oferta jest dla nas najlepsza, agencja dopełni formalności i powiadomi nas o decyzji banku.

Po trzecie: AKT NOTARIALNY

Po przyznaniu kredytu i jego uruchomieniu, zostaje ostatni krok, czyli przepisanie prawa własności do mieszkania, czym zajmują się notariusze. Po przelaniu środków z kredytu dla rzecz sprzedającego, powinno nastąpić przekazanie prawa własności poprzez akt notarialny. Konieczne jest spotkanie stron u notariusza, co wiąże się z wniesieniem opłaty na jego rzecz (koszty ponosi kupujący) oraz uregulowaniu podatku, w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Agent nieruchomości powinien nas powiadomić o niezbędnych formalnościach, które należy spełnić, aby zmiana własności została dokonana. Procedury dotyczące spełnienia wszystkich 3 kroków mogą być dokonane nawet w kilkanaście tygodni, jeśli zależy nam na czasie, jednak nie należy się spieszyć. Formalności są trochę uciążliwe i kosztowne, dlatego warto wybrać odpowiednie mieszkanie i przeprowadzić procedury z należytą starannością, aby ich nie powtarzać.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz