niedziela, 3 marca 2013

Hale produkcyjne, jako pamiątki minionej epoki

Hale produkcyjne, jako pamiątki minionej epoki

Autorem artykułu jest Kazimiera Częstowojna


Hale produkcyjne, jako pamiątki minionej epoki Świat wciąż idzie do przodu. Wszystko wokół się zmienia. Gdziekolwiek człowiek nie spojrzy, dostrzega nowe wyzwania skierowane wobec współczesnej architektury. Nowa moda wkracza nie tylko do zacisza prywatnych mieszkań, zagląda również na prze... Hale produkcyjne, jako pamiątki minionej epoki

Świat wciąż idzie do przodu. Wszystko wokół się zmienia. Gdziekolwiek człowiek nie spojrzy, dostrzega nowe wyzwania skierowane wobec współczesnej architektury. Nowa moda wkracza nie tylko do zacisza prywatnych mieszkań, zagląda również na przemysłowe podwórka. Hale produkcyjne nie są już dawnymi ceglanymi budynkami, które w malowniczy sposób wpisywały się w architekturę wielkich miast. Dziś dominuje konstrukcja stalowa hali, gdyż jest bardziej funkcjonalna, tańsza, estetyczna i łatwiejsza w eksploatacji.

Hale produkcyjne i ich nowe wcielenia

Zbudowane z czerwonej cegły hale produkcyjne to symbol rodzącego się w Polsce kapitalizmu. Wielkie fabryki zakładane przez majętnych ludzi z wizją na stałe wpisały się do wspaniałej księgi wspomnień minionej epoki. To właśnie dlatego hale produkcyjne posłużyły za główne miejsce akcji w powieści „Ziemia Obiecana” Władysława Reymonta. Pisarz idealnie uchwycił ducha owych czasów. Nowe formy produkcji miały kolosalny wpływ na mieszkańców i architekturę dużych miast. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że hale produkcyjne były niczym serca, które wybijały tętno w pulsie życia metropolii przemysłowych. W starszych budynkach, gdzie mieściły się kiedyś hale produkcyjne, do dziś czuć jeszcze ducha minionej epoki. Pewnie jest to jeden z powodów popularności tego typu miejsc. Inwestorzy chętnie poddają je procesom rewitalizacji, by dać im tak zwane drugie życie. W Polsce coraz bardziej popularne są zachodnie koncepcje polegające na przekształceniu starych fabryk, w nowoczesne powierzchnie mieszkaniowe. Tak zaadaptowane hale produkcyjne są często bardzo popularne wśród artystów i przedstawicieli wolnych zawodów.

Czy konstrukcja stalowa hali może liczyć na nowe wcielenie?

Trudno powiedzieć czy wielkie przestrzenie produkcyjne lub magazynowe, w których dominuje konstrukcja stalowa hali również będą mogły zostać w przyszłości wykorzystane w jakiś nietypowy sposób. Może posłużą jako muzea lub obiekty sportowe. Jedno jest pewne – obiekty, dla których podstawą jest konstrukcja stalowa są bardzo funkcjonalne i wytrzymałe. Prawdopodobnie jeszcze długo służyć będą przedsiębiorcom w swojej macierzystej formie. Chociaż nowoczesna technologia już nie raz nas zaskoczyła. Może niedługo do produkcji hali magazynowej zastosowane zostaną nie konstrukcje stalowe, a jakieś zupełnie nowatorskie materiały. Kto wie...
---

Hale produkcyjne, jako pamiątki minionej epoki

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Hale stalowe zdecydowanie są najbardziej funkcjonalne i tanie, ale na widok budowli z XIX w. z czerwonej cegły serce się raduje. Dodatkowo coś po nas zostaje, a hale produkcyjne i fabryki są adaptowane na biura, sklepy i mieszkania.

    OdpowiedzUsuń