niedziela, 3 marca 2013

Nowoczesne projekty domów

Nowoczesne projekty domów

Autorem artykułu jest Mr.X


Rosnące koszty energii oraz coraz większa samoświadomość inwestorów sprawiają, że rośnie zainteresowanie domami oszczędnymi. Niższe rachunki za codzienną eksploatację budynku oraz wymierne korzyści dla środowiska naturalnego stają się koronnymi argumentami przemawiającymi za nowoczesnym podejściem do projektowania, budowy i użytkowania domu.

Budowa domu to inwestycja - również w wymiarze finansowym. I choć dzisiejsza sytuacja na rynku nieruchomości nie napawa optymizmem, warto zdać sobie sprawę, że w takich sytuacjach jak obecna - niewątpliwym atutem staje się wysoka jakość budynku - od projektu, użytych materiałów, wykonawstwa, po zastosowane urządzenia. Dbałość o detale oraz wiedza merytoryczna projektantów są wtedy nieodzowne, a posiadane doświadczenie pozwala im osiągnąć pożądane wyniki obniżając zapotrzebowanie domu do optymalnego minimum, najlepiej aby było ono mniejsze niż 40 kW/m2. Sprostanie powszechnie obowiązującym normom już dzisiaj nie wystarcza, trzeba podnosić poprzeczkę obniżając realny roczny koszt utrzymania domu. W polskich warunkach, gdzie co najmniej przez połowę roku trzeba ogrzewać dom, a koszty ogrzewania stanowią blisko 70% w strukturze zużycia energii, zasadne staje się zwrócenie uwagi na rozsądne gospodarowanie energią dostarczaną do budynku. W związku z tym, że największą bolączką budujących, a później użytkujących domy są straty ciepła, warto je niwelować, aby wespół z niskim zapotrzebowaniem na energię uzyskać świetne parametry umożliwiające oszczędności na poziomie co najmniej 50% rocznie w stosunku do standardowych rozwiązań.
Duża dostępność nowych technologii murowych, ociepleniowych, izolacyjnych oraz innych sprawia, że inwestorzy mają obecnie do dyspozycji szereg rozwiązań, które pomagają uzyskać pożądany komfort użytkowy oraz wymierne oszczędności na co dzień. Jednak wielość i różnorodność oferowanych na rynku systemów jest przytłaczająca. Przeciętny człowiek, który nie zajmuje się zawodowo tematyką branżową (projektową, budowlaną) może mieć kłopot z oceną, które z rozwiązań są zasadne - merytorycznie i finansowo.
Chcąc dać przykład optymalnych rozwiązań Archipelag stworzył projekt LUMINA HOUSE- domu zaprojektowanego optymalnie, który ma niskie zapotrzebowanie na energię - 20 kW/m2 rocznie, czerpie ją ze źródeł naturalnych - słońca, ziemi i wody, i korzysta z najnowszej wiedzy technicznej poprzez zastosowane urządzenia takie jak pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, system odzysku wody deszczowej oraz zintegrowane sieci teleinformatyczne pozwalające zarządzać zużyciem energii w domu jednorodzinnym.

"Tylko nowoczesne podejście do projektowania domu pozwoli inwestorowi osiągnąć realne korzyści - obniżyć rachunki za energię oraz podnieść komfort użytkowy budynku. Jako architekt czuję się odpowiedzialny za kształtowanie potrzeb współczesnych inwestorów. W codziennej pracy wykorzystuję bowiem nie tylko doświadczenie i wiedzę, ale również intuicję. Przekonuję, że dom musi być odzwierciedleniem potrzeb i możliwości. Najbardziej poszukiwane są obecnie projekty domów miejskich, które swobodnie można wybudować również na działce za miastem. Rozwój cywilizacyjny sprawia, że żyjemy coraz szybciej. Niezależnie jednak od tempa życia, aktywności zawodowej i poświęcaniu się różnorakim pasjom - potrzebujemy również spokoju i odpoczynku. Pewnie dlatego większość Polaków najpierw marzy o domu, a potem dąży do realizacji planu jakim jest budowa spokojnego miejsca do mieszkania." - mówi arch. Artur Wójciak z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Wyobrażenie o własnym domu przez ostatnie lata przeszło i nadal przechodzi metamorfozę - od bogatych w detal i funkcję, rozbudowanych domów piętrowych, po proste i oszczędne w wyrazie, za to komfortowe w użytkowaniu domy na planie prostokąta - z dwuspadowym lub płaskim dachem. Zmiany w świadomości budujących wynikają w różnorakich przyczyn - większego obycia, możliwościom swobodnego podróżowania, kontaktom z innymi kulturami, innym rozkładem ważkości tematów, ale również z uświadomienia sobie, iż wiele z atrybutów nowoczesności stała się dostępna.
Obecnie montaż solarów staje się normą, nie fanaberią; montaż pompy ciepła, na terenie gdzie nie ma sieci gazowej okazuje się realną potrzebą, a inwestycja w zdrowy mikroklimat wnętrz mieszkalnych poprzez montaż wentylacji mechanicznej w odzyskiem ciepła staje się niezbędna, gdy zależy nam na ochronie swego zdrowia i pieniędzy. Bezcenne dla środowiska jest również odzyskiwanie wody deszczowej, której zasoby choć odnawialne, ciągle się kurczą. "Tylko świadome podejmowanie decyzji oraz odpowiedzialność za siebie, swoje otoczenie oraz stan środowiska naturalnego, pomoże zyskać wszystkim - przeciętnemu człowiekowi, któremu zależy na wygodzie oraz naturze, której bez naszej pomocy coraz trudniej się regenerować. Warto też podkreślić, że każdy z nas ma dużo do zrobienia w tej materii, a pól możliwych aktywności jest cała masa - podobnie jak sfer działalności ludzkiej - od szacunku dla przyrody wyrażającej się w używaniu toreb wielokrotnego użytku, przez stosowanie energooszczędnych urządzeń AGD, po w końcu - budowę domu ekologicznego, zdrowego, oszczędnego, wygodnego, funkcjonalnego, czyli po prostu nowoczesnego, takiego jak LUMINA." - dodaje Artur Wójciak.
Nowoczesność nie oznacza dzisiaj wydumanych i futurystycznych kształtów. Nowoczesność postrzegana jest współcześnie jako postawa proekologiczna, jako wysoka świadomość stanowienia o sobie i otaczającym świecie. Nowoczesność dzisiaj to przede wszystkim odpowiedzialność.

Sprawdź jak budować odpowiedzialnie - w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i własnym portfelem.

---

Archipelag - projekty domów

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

9 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, bardzo ciekawy artykuł. Z pewnością jakość budynku ma teraz bardzo duże znaczenie. Zależy ona od materiałów, projektu, wykonania i jeszcze kilku czynników. Co do projektowania to ostatnio natknąłem się w sieci na stronkę http://abrys.com.pl/ specjalizującą się w komputerowym oprogramowaniu dla architektów. Naprawdę przedstawiono na niej ciekawe pomysły i warto się z nimi zapoznać, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy budowie nowego domu warto rozważyć sporą ilość dostępnych materiałów budowlanych oraz ich certyfikatów.

  Polecam korzystanie z profesjonalnego Instytutu Techniki Budowlanej http://www.itb.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem, jakie trzeba by mieć finanse, żeby wybudować taki dom w obecnych czasach. Chyba ten, kogo na to stać, równie dobrze mógłby ponosić wyższe koszty utrzymania. Aczkolwiek panele słoneczne bardzo popieram, z tych wszystkich rzeczy jest to moim zdaniem najważniejsza do polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobry artykuł na temat ekologicznych domów, najważniejsze to znaleźć złoty środek między ekologią i niskimi kosztami ogrzewania a ceną poszczególnych rozwiązań systemowych.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Aczkolwiek panele słoneczne bardzo popieram, z tych wszystkich rzeczy jest to moim zdaniem najważniejsza do polecenia" - nie na same solary można dostać dobry kredyt ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Artykuł bardzo na czasie, teraz ekologia i nowoczesność idą w parze. Ale warto też pamiętać o należytej ochronie domu. Instalacja rolet zewnętrznych i zabezpieczenie domu alarmem antywłamaniowym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Obecnie największy problem to jest chyba właśnie z tymi "nowoczesnymi" projektami, które okazują się pozostałościami sprzed roku, czy nawet dwóch lat, których nikt nie chciał kupić, warto i to wziąć pod uwagę

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowoczesność niestety nie zawsze idzie w parze z oszczędnością niestety ludzie robią sie leniwi a co za tym idzie szukają uproszczeń wszytskiego co tylko sie da. warto zacząc wprowadzac i stosować rozwiazania wytwarzania energi z zywiołów (woda, wiatr) choc nie sa to poki co najtańsze rowziazania to na dłuższą metę i tak wychodzi oszczedniej

  OdpowiedzUsuń