niedziela, 3 marca 2013

Zakup mieszkania pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem

Autorem artykułu jest Nordic House


Rynek mieszkań pod wynajem znajduje się w obecnej chwili w fazie intensywnego rozwoju. Najemcy oczekują coraz wyższego standardu wykończenia mieszkania. Im mniejsza odległość do Rynku Głównego, tym bardziej prestiżowa staje się okolica, a tym samym znacząco wzrasta cena wynajmu. Najbardziej popularne są mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 50-60 m2 z dobrym i połączeniami komunikacyjnymi oraz rozwiniętym zapleczem handlowo-usługowym.
Jaki zatem powinien być profil inwestycji, która może zainteresować nabywcę i przyciągnie potencjalnego najemcę?

1) Długoterminowy potencjał wzrostu cen
Rozwój polskiej gospodarki, która pomimo poprzedniego, niesprzyjającego rządu osiągnęła wartość 6,5% wzrostu PKB w ciągu roku sprawił, że absolwenci krakowskich szkół szukają pracy na miejscu, w międzynarodowych firmach takich jak Cap Gemini, IBM, KPMG i Price Waterhouse, które wypełniły lokalny rynek biurowy. Potencjalna podaż najemców na rynku jest ogromna, a ceny na przedmieściach odpowiadają poziomowi dochodów. Kraków nadal znajduje się na pierwszym miejscu wśród polskich miast, jeśli chodzi o wybór miejsca zamieszkania, a pozycja ta nie ulegnie zmianie jeszcze przez wiele lat.

2) Ceny i czynsz
Wysoko cenione są inwestycje ze średniej półki cenowej z silną i stabilną wydajnością czynszów. Jeśli chodzi o mieszkania, Kraków oferuje inwestycje na przedmieściach reprezentujące rozsądne i przystępne ceny. Niezbyt oddalone od centrum, z korzystnymi czynszami oraz dogodną komunikacją miejską sprawiają, że takie mieszkania są bardzo atrakcyjne dla studentów oraz osób rozpoczynających życie zawodowe.

3) Lokalizacja
Inwestycja powinna znajdować się w niewielkiej odległości od głównych dróg dojazdowych oraz linii komunikacji miejskiej, dodatkowo atrakcyjność podnosi podziemny parking, co jest sporym atutem w chwili, gdy w całym Krakowie jest niedosyt miejsc parkingowych.

4) Standard
Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na atrakcyjny, nowoczesny design budynku. Sporą popularnością, szczególnie wśród osób zaczynających życie zawodowe w Krakowie, cieszą się inwestycje o podwyższonym standardzie, wyposażone w system monitorujący, zagospodarowaną zieleń, plac zabaw dla dzieci oraz oferujące takie udogodnienia jak winda i tarasy przy mieszkaniach.

W przypadku zakupu inwestycyjnego mieszkania Kraków zapewnia wielu potencjalnych lokatorów. W obecnym czasie właściciel mieszkania w Krakowie nie może narzekać na kłopoty ze znalezieniem najemców. Sporą grupą poszukujących lokum do wynajęcia są młode małżeństwa, które nie mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup własnego mieszkania. Grupa ta jest zainteresowana długoterminowym wynajmem apartamentów o stosunkowo wysokim standardzie, które nie muszą być umeblowane, z miejscem parkingowym do dyspozycji. Istotna jest również lokalizacja mieszkania, w pobliżu szkół i przedszkoli, oraz dostęp do punktów handlowych oraz usług medycznych. Dodatkowym atutem jest również sąsiedztwo terenów rekreacyjnych i placów zabaw.
Największą jednak grupę stanowią studenci, dla których najważniejszym czynnikiem jest wysokość opłat oraz bezpośredni dostęp do środków komunikacji miejskiej. Istotny jest również stopień umeblowania mieszkania. Część studentów zmienia lokum w trakcie trwania studiów nawet kilkakrotnie, ale wielu z nich przez 5 lat wynajmuje tylko jedno mieszkanie. Popyt na mieszkania do wynajęcia jest bardzo duży i z pewnością nie zostanie zaspokojony w ciągu najbliższych kilku lat, gdyż do Krakowa ściągają studenci nie tylko z Polski, ale i z pozostałych krajów europejskich.

Warto zapoznać się z szczegółowym raportem dewelopera na stronie mieszkania Kraków. --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz