sobota, 5 stycznia 2013

Automatyczne wyceny nieruchomości

Automatyczne wyceny nieruchomości

Autorem artykułu jest Adam Jankowski


Czy komputer może wycenić Twoje mieszkanie? Okazuje się, że tak. Przynajmniej dopóki jest ono w miarę typowe. W sieci pojawiło się narzędzie do automatycznej wyceny nieruchomości. Snajp - bo o nim mowa - pozwala wyceniać mieszkania online. Czy komputer może wycenić Twoje mieszkanie? Okazuje się, że tak. Przynajmniej dopóki jest ono w miarę typowe.

W sieci pojawiło się narzędzie do automatycznej wyceny nieruchomości. Snajp - bo o nim mowa - pozwala wyceniać mieszkania online.

Narzędzie nie wycenia domów, działek ani innych typów nieruchomości. Obecnie szacuje wyłącznie mieszkania rynku wtórnego i tylko tam, gdzie istnieje płynny rynek nieruchomości (czytaj: Warszawa, Kraków, Poznań, ...)

Idea wyceny nieruchomości bez udziału człowieka nie jest nowa. Podobne narzędzia dostępne są na rynku zachodnim od ponad 20 lat. Często określane są terminem AVM (Automated Valuation Model).

Jakość i dokładność wyceny jest każdorazowo zależna od ilości podobnych przykładów zgromadzonych w bazie. Wycena będzie tym dokładniejsza, im bardziej "szablonowe" jest mieszkanie. Bardzo ostrożnie należy podchodzić do szacowania wartości mieszkań nietypowych, np. luksusowych, nadających się do remontu lub położonych poza masowym rynkiem nieruchomości.

W wersji internetowej najbardziej znanym narzędziem jest serwis Zillow.com, dostępny od około półtora roku. Zillow wycenia domy na terenie USA.

Snajp bazuje na algorytmie regresji rdzeniowej, zwanym też interpolacją Shepparda. Danymi wejściowymi są oferty sprzedaży mieszkań. Brana jest poprawka na różnice pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi.

Zastosowania Snajpa nie ograniczają się do klasycznej wyceny. Narzędzie może również ułatwić ocenę atrakcyjności ofert. Na pewno nie zaszkodzi "zbadać" w ten sposób kupowanego czy sprzedawanego mieszkania.

Po operat szacunkowy wciąż jednak musimy udać się do biegłego rzeczoznawcy. ---

Adam Jankowski

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza