poniedziałek, 21 stycznia 2013

Nie ufaj cenie rynkowej

Nie ufaj cenie rynkowej

Autorem artykułu jest Bogusław Nowak


„Nieruchomość jest tyle warta, ile zechce za nią dać kupujący” Wbrew pozorom jest to bardzo głęboka myśl. Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że rynek kształtuje cenę nieruchomości, i jest to po części prawda, ale tylko po części. „Nieruchomość jest tyle warta, ile zechce za nią dać kupujący”

Wbrew pozorom jest to bardzo głęboka myśl.
Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że rynek kształtuje cenę nieruchomości, i jest to po części prawda, ale tylko po części. Zwykle właściciel nieruchomości mówi – Kupiłem trzy lata temu dom za dwieście tysięcy złotych a teraz według cen rynkowych jest on wart trzysta pięćdziesiąt złotych, więc zarobiłem sto pięćdziesiąt złotych (przykład zmyślony) – i uważa to za pewnik. Niestety to nie jest prawdą do końca.

Rozpatrzmy stwierdzenie zawarte w cytacie z dwóch stron.

Od strony kupującego może to wyglądać tak – np. bogaty inwestor chce zainwestować w budowę nowego zakładu przemysłowego. W związku z tym chce wykupić wszystkie przyległe działki. Zależy mu na czasie, ponieważ musi jak najszybciej rozpocząć produkcję.
W tym wypadku jest on skłonny, o ile żąda tego właściciel nieruchomości, zapłacić więcej niż wynosi cena rynkowa danej nieruchomości.

Od strony sprzedającego może zaistnieć taka sytuacja. Może on być zmuszony do szybkiego pozbycia się nieruchomości (np. z powodu trudności finansowych lub gdyż musi się przeprowadzić w inny rejon kraju czy świata). W tym przypadku ze względu na czas będzie on skłonny do obniżenia ceny, czasem nawet znacznie.

Na koniec rada:

- dla kupujących – szukaj okazji, obserwuj okolicę, jeżeli np. zobaczysz nieruchomość, która od kilku czasem od kilkunastu miesięcy jest wystawiona na sprzedaż, to z dużym prawdopodobieństwem jej właściciel będzie skłonny do obniżenia ceny, ale też dobrze sprawdź daną nieruchomość pod względem prawnym i technicznym (ta uwaga tyczy się każdej nieruchomości, którą planujesz zakupić), abyś nie dała się „nabić w butelkę” i nie kupił nieruchomości z ukrytą wadą prawną lub/i techniczną.

- dla sprzedających – postaraj się dowiedzieć, jakie przesłanki kierują kupującym. Byś może uda Ci się wynegocjować korzystniejszą (wyższą) cenę niż ta rynkowa. Być może np. w planach zagospodarowania przestrzennego znajdują się zapisy, które mogą w przyszłości wpłynąć na wzrost wartości Twojej nieruchomości.

Przedstawione tutaj sytuacje są tylko przykładami wielu czynników wpływających na ostateczną wartość nieruchomości, a cena rynkowa jest tylko jedną z nich, dlatego nie opieraj się tylko na niej przy podejmowaniu decyzji o kupnie lub sprzedaży nieruchomości.

---

Zacznij od tworzenia aktywów http://www.stworzaktywa.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz