sobota, 15 listopada 2014

Okna Energooszczędne - Nowe trendy w stolarce okiennej

Okna Energooszczędne - Nowe trendy w stolarce okiennej


Autor: Marek Chwil2


Producenci okien i drzwi z PCV i drewna w ostatnim czasie prześcigają się w wyścigu kto dostarczy najbardziej energooszczędne Okno. Zjawisko to widać ostatnio nawet w telewizji i gazetach związanych z budową domu.


Producenci okien i drzwi z PCV i drewna w ostatnim czasie prześcigają się w wyścigu kto dostarczy najbardziej energooszczędne Okno. Zjawisko to widać ostatnio nawet w telewizji i gazetach związanych z budową domu. Zacznijmy może jednak od pojęcia „Okna energooszczędne" a może nawet od pojęcia samego „Okno". Okno należy do segmentu tzw stolarki otworowej co znaczy że jest to stolarka którą uzupełniamy otwory w ścianach murowanych w budynkach mieszkalnych i nie tylko. Na budowę Okna składa się zespół komponentów a są to profile ramy i skrzydła, okucie obwiedniowe, oraz wkład szybowy. Na styku wyżej wymienionych Okno posiada uszczelnienia w postaci uszczelek. Dotychczas montowanym standardem dla okna PCV był profil 3 do 5 komorowy o szerokości 60 do 70mm oraz szyba o współczynniku U=1,1W/m2*K. Całość dawała takiemu oknu współczynnik U dla całego Okna około 1,6W/m2*K (Im niższy współczynnik tym „cieplejsze" jest Okno). To właśnie ten współczynnik a nie współczynnik szyby daje nam obraz na to czy Okno jest energooszczędne czy też nie.

Producenci najczęściej próbują złapać na naiwności klientów i oferują potrójny pakiet szybowy o współczynniku U=0,7 nazywając całe Okno energooszczędnym. Pamiętajmy że na całe Okno składają się także profile oraz uszczelki. I tu tkwi sęk, ponieważ mimo dobrego współczynnika szyby ciepło uciekać będzie przez profile i uszczelki. Powstanie tzw mostek termiczny. Aby Okno było w pełni energooszczędne powinno przewyższać standardem te dotychczas produkowane i posiadać na to badanie. Takim oknem można nazwać Okno wykonane na profilu VEKA Alphaline wyposażone w pakiet 3 szybowy. Profile te posiadają szerokość 90mm a więc o 20mm więcej niż standardowe profile 5 komorowe oraz posiada 6 komór w klasie „A" co gwarantuje największą grubość ścianek wewnętrznych i zewnętrznych profila. Okna takie doszczelnione są trzema, zamiast dwuch uszczelkami wewnętrznymi na styku ramy i skrzydła. Daje to nam dwie komory zamiast jednej czyli o 100% lepsza izolacja na styku ramy i skrzydła! Okno Veka Alphaline przeszło pomyślnie badanie na współczynnik U całego Okna z wynikiem przy szybie 0,7 zaledwie 0,9W/m2*K Przypominamy że z wkładem szybowym 0,5 współczynnik ten będzie jeszcze niższy! Jest to przykład Okna PCV które przoduje w tej chwili w segmencie okien energooszczędnych i stanowi wzór dla konkurencji która stara się zmylając klienta dać mu produkt tańszy i podobno tej samej jakości, jednak należy takie Okna dokładnie sprawdzić. Prośmy producentów o wyniki badań na U całego Okna, pytajmy o ilość uszczelek oraz szerokość ram.

Jednym z producentów takich okien u których można zakupić takie Okna jest firma Chwil. Okna takie można kupić w Warszawie oraz Trójmieście. W ofercie firmy także Okna PCV 5 komorowe, które także można wyposażyć w wkład 3szybowy, Okna drewniane i aluminiowe w różnych klasach produktu. Do okien oferuje profesjonalny montaż który jest także bardzo ważnym czynnikiem dla Okna energooszczędnego. Montaż okien energooszczędnych doszczelniony jest 2 kołnierzami nie przepuszczających pary oraz wody wyłącznie firmy Illbruck - pioniera w dziedzinie uszczelniania stolarki okiennej z murem. Zapraszamy do odwiedzenia oddziałów firmy Chwil w Warszawie i Trójmieście.


Artykuł autorstwa Marka Chwil, kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza