piątek, 26 grudnia 2014

Instalacje centralnego ogrzewania z miedzi

Instalacje centralnego ogrzewania z miedzi


Autor: Mikee


Niektórzy się czasem zastanawiają, czy byliby w stanie zrobić instalację centralnego ogrzewania samemu? Okazuje się, że jeśli masz szczegółowy projekt instalacji C.O. - wykonanie jej nie musi być aż tak trudne. Należy tylko opanować jedną z technik instalatorskich.


Obecnie bardzo popularne są instalacje centralnego ogrzewania wykonywane z twardej miedzi. Okazuje się, że mając podstawową wiedzę, taką instalację z powodzeniem można wykonać samemu, bez pomocy hydraulika. Co będzie potrzebne do pracy?

Oczywiście należy zadbać o odpowiedni materiał, czyli rury, kształtki, zawory. Do wykonania instalacji centralnego ogrzewania będziemy też rzecz jasna potrzebować palnika - najlepiej, żeby był to palnik przeznaczony do tak zwanego miękkiego lutowania. Potrzebny jeszcze będzie czyścik do miedzi, lut, specjalna pasta do lutowania miedzi oraz mokra szmatka.

Pracę zaczynamy od czyszczenia powierzchni, które będziemy chcieli ze sobą połączyć za pomocą lutu. Nie należy z tym przesadzać - wystarczy zetrzeć lakier z powierzchni kształtki, czy rury oraz zniwelować ewentualne zarysowania. Następnie należy pokryć lutowane części pastą, która chemicznie oczyszcza powierzchnie a także służy jako katalizator w reakcji chemicznej. Składamy części tak jak chcemy i przystępujemy do lutowania.

Połączenie należy tak podgrzać palnikiem, aby temperatura była na nim rozłożona równomiernie (dzięki temu nie stworzy nam się tak zwany zimny lut). Gdy zauważymy pojawianie się wokół kształtki zielonego płomienia, przytykamy lut do spojenia. Lut powinien zostać wtedy wręcz wciągnięty w przestrzeń pomiędzy miedzianymi ściankami. Wyłączamy palnik i powoli schładzamy połączenie wilgotną szmatką.

Jeśli będziemy postępować wg tych wskazówek hydraulikiem może nagle się nie staniemy, ale na pewno uda nam się samemu wykonać połączenia w miedzianej instalacji centralnego ogrzewania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Przy budowie domu raczej niezbędnym staje się osobiste zaangażowanie w jakieś prace, najczęściej dotyczą właśnie wykończeń wewnątrz, elektryki i hydrauliki.

    OdpowiedzUsuń