poniedziałek, 22 grudnia 2014

Pokrycia dachów - odpowiedzialne usługi budowlane

Pokrycia dachów - odpowiedzialne usługi budowlane


Autor: Jacek Fistaszek


Usługi budowlane zajmujące się układaniem pokryć dachów zawsze będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jest to na tyle ważne zadanie, że powinno być wykonywane wyłącznie przez fachowców z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą.


Usługi budowlane zajmujące się układaniem pokryć dachów zawsze będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jest to na tyle ważne zadanie, że powinno być wykonywane wyłącznie przez fachowców z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Zatrudnianie niewykwalifikowanej ekipy grozi nieszczelnością dachu, a nawet katastrofalnymi uszkodzeniami. Abyśmy mogli cieszyć się trwałym dachem na długie lata, powinniśmy unikać nieprofesjonalnych ekip wykonujących te usługi budowlane.

Należy pamiętać, że w każdym projekcie domu zostają konkretnie zdefiniowane: kształt dachu, technologia wykonania elementów konstrukcyjnych oraz rodzaj pokrycia. Nie można zmieniać wytycznych, ewentualnie w trakcie budowy zaleca się, by skonsultować z architektem wszelkie odstępstwa. Jeśli nawet rzetelne realizowane usługi budowlane okażą się niezgodne z projektem w razie pojawienia się błędów, inwestorzy nie będą mieli podstaw do dochodzenia swoich racji ani w sądzie, ani u ubezpieczyciela.

Z uwagi, iż pokrycia dachów kończą budowę domów, często inwestorzy w tym momencie pragną trochę zaoszczędzić i mają tendencję do wybierania gorszej jakościowo dachówki, rezygnują z ważnych akcesoriów dachowych, czy zatrudniają mniej popularne, niefachowe ekipy. Dekarze pełniący te usługi budowlane uczą się zawodu przez lata, do czego potrzebują praktyki oraz wiedzy, której nie da się zastąpić nawet najwymyślniejszym majsterkowaniem. Prawidłowe wykonanie samego komina, składającego się z licznych elementów, wymaga nieraz porady kominiarza. Ważne jest także zagwarantowanie wystarczającej wentylacji połaci dachu. Brak cyrkulacji powietrza może przyczynić się do gnicia więźby. Równie istotnym błędem często popełnianym jest używanie szlifierki kontowej do obróbki dachówek ceramiczno-metalowych, co skutkuje termicznym uszkodzeniem powłok ochronnych i późniejszej korozji.

Budując dom czy inny budynek użytkowy należy mieć na uwadze, że niektóre usługi budowlane nie powinny być bagatelizowane, a zła realizacja projektu może obciążyć inwestora na większe ostatecznie koszty.


Artykuły na każdy temat

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Chciałbym tylko dodać, że należy bezwzględnie podpisać umowę z firmą wykonawczą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Janse, że trzeba podpisać umowę z firmą, chyba, że chcemy zostać z do połowy zbudowanym dachem i bez ekipy budowlanej, która wzięła pieniądze i gdzieś przepadła. Dlatego trzeba dopiąć formalności aby móc cieszyć się konstrukcją dachową.

    OdpowiedzUsuń
  3. Profesjonalny sprzęt wysokiej jakości taki jak szlifierki czy wkrętarki to na pewno podstawa. I to bardzo ułatwia pracę. Pozdrawiam i czekam na kolejne posty.

    OdpowiedzUsuń